Kezdőoldal » Emberek » Munkahely, kollégák » Szerintetek maradt még tekinté...

Szerintetek maradt még tekintélye az értelmiségi szakmáknak?

Figyelt kérdés
Az utóbbi időben úgy érzem, a bunkó prolik hangosabbak, mint az értelmiségiek, rendszeresen leszólják a diplomásokat. Sok ember azt hiszi magáról, hogy okosabb, mint az adott témában a szaktekintély. Mintha új proletárdiktatúra lenne; a tömegek elnyomják az értelmiségieket.

2022. febr. 1. 11:28
 1/10 anonim ***** válasza:
79%

Bár régen igaz volt, ma már nem attól értelmiségi valaki, hogy diplomája van. Az egyetemi diploma inflálódott. Emellett egy diploma és a proliság nem zárja ki egymást.


Lásd a "belpesti bölcsész" kifejezést.

2022. febr. 1. 11:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%
Maradt, de egyetértek azzal, hogy fogyóban van. Én életemben annyi sértést még nem kaptam mint amióta egyetemre járok és elegem van belőle, hogy magyarázkodnom kell miatta lassan bocsánatot kérve amiért engem az érdekel ami és tanulni szeretnék, és lassan agyvérzést kapok, ha még egyszer meghallom, hogy "egy kétkezi munkás aranyat ér" meg "a diplomához észt nem adnak" meg "nézd meg mennyit keres egy szakmunkás" és a többit... Persze, ha ezt ki merem mondani, akkor én vagyok a beképzelt, "kihaénnem", önelégült egyetemista majd diplomás, aki életképtelen, mit sem tud a világról, egy villanykörtét sem tud becsavarni, aki éhen is halna mert a pék süti a kenyeret stb., stb. Nekem nem a diploma nélküliekkel, a szakmunkásokkal, a betanított munkásokkal stb. van a bajom és egyáltalán nem gondolom azt, hogy mindenkinek egyetemre kellene járnia, hogy a diploma alap lenne mindenki számára, hogy a nem diplomás emberek ne lennének értékesek vagy hasznos tagjai a társadalomnak, hogy ne lehetnének jó beszélgetőpartnerek stb., de ezt a "kultuszt" és ezt a sok rosszindulatot, negativitást vagy talán legfőképpen az álszentséget már nem bírom. Mind itt élünk Magyarországon, tudjuk hogyan néz ki ma a szakképzés (mert ugye a felsőoktatás sz*r, de szakmát tanulni megéri, csak amúgy ott sincsenek kvalifikált oktatók, minőségi anyagok, modern eszközök és műhelyek, szuper gyakorlati helyek, minimális azok száma akik valóban a szakma iránt érdeklődnek stb., csak erről nem beszélünk), milyen tudással kerülsz ki, mik a lehetőségeid pályakezdő szakmunkásként, csak ugye itt kizárólag arról lehet beszélni, hogy valaki több év tapasztalattal, kiváló referenciákkal, egy kiépített műhellyel stb. vállalkozóként micsoda karriert tudhat magáénak. Arról nem is beszélve, hogy mi a helyzet a végzettség vagy még érettségivel sem rendelkező emberek lehetőségeivel, mert azt is szeretik azért páran idealizálni. Mindeközben pedig az én k* anyámat, mert én egyetemre járok és amúgy ez a szak büfészak, amaz túltelített, a harmadik nem jó semmire és egyébként is egy szakmunkás mennyivel jobban keres. Senkit nem szeretnék ezzel megbántani, de nekem eddig ez a személyes tapasztalatom sajnos.
2022. febr. 1. 12:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
17%

Melós oldalról nézve én például nem tudom, hogy mit tanítanak a mérnököknek,menedzsereknek de szakmaiság, vezetői képesség nincs bennük. Egyszerűen ha szakmai döntést kellene hozni, akkor képtelenek dönteni, csak tologatják a témát, és azt várják, hogy majd a csarnokban a melós megoldja valahogy.

Termelésvezetők sem képesek normálisan irányítani a gyártást, csak cseszegetik az embereket még akkor is, amikor a multi építi le a céget, viszi el a gépeket, és pár hete, hónapja van hátra a cégnek. Csak a papírok töltése, és egyéb baromságok lebegnek a szemük előtt, a gyártást nem segítik.

Például én egyszer csak annyit kértem, hogy utasítsa már rendre a másik műszakok embereit, hogy a CNC gépeknél lévő levegőpisztolyokat ne zárják el, mert nem a sajátjuk , hanem a géphez van kirakva, ami miatt sokszor nem tudtunk időben elkezdeni a munkát, de még ezt se intézte el. Pedig meddig tartott volna el körlevelet írni?

2022. febr. 1. 14:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
100%

Értelmiségi munka sokféle van , nem lehet 1 kalap alá venni az összest.

Egy fogorvosnak, egy sebésznek, egy közgazdásznak, vagy egy ügyvédnek mindig is lesz tekintélye. A papok tekintélye már korábban elveszett, van még 1-2 normális, de nagyon rossz a megítélésük a rengeteg botrány után. És vannak olyan felsőfokú végzettségek, amik nem nagyon érnek, semmit, mint pl. a színháztörténet, a filozófia, stb..

Szóval nem lehet általánosítani.

Most a fb-on és más felületeken rengeteg dilettáns, az adott témához egyáltalán nem értő személy is közzéteheti bugyuta gondolatait, de ettől még az ilyen emberek véleménye nem lesz mérvadó sehol.

2022. febr. 11. 12:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
100%
Attól, hogy egy csoport hangos, még nem jelenti azt, hogy sokan vannak, vagy hogy igazuk van. :)
2022. febr. 11. 14:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
19%

Az egyetemi és főiskolai oktatás színvonala egyenesen arányos a középiskolai oktatás, az érettségi színvonalának züllesztésével.

A felsőfokú tömegoktatás megteremtése vonja maga után a diplomák devalválását.

A “ruhatár-büfé” szakoknak aposztrofált, belterjes, szinvonaltalan oktatás eredménye, hogy a diplomának egyre kisebb a társadalomban a respektje.

Ahol Havas Henrikek “tanár urak” lehetnek, ontják az írni, beszélni nem tudó slapajokat, arról nincs mit beszélni.

2022. febr. 12. 04:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
76%

"Az utóbbi időben úgy érzem, a bunkó prolik hangosabbak, mint az értelmiségiek, rendszeresen leszólják a diplomásokat."


Írnál rá példákat? Veled történt ilyen személyesen?


"Sok ember azt hiszi magáról, hogy okosabb, mint az adott témában a szaktekintély."


Ilyen emberek mindig is voltak,és lesznek(Az,hogy a "sok ember" mennyit jelent,az relatív)nem gondolom,hogy új keletű dolog lenne.

Egyébként amit a harmadik válaszoló ír,abban sajnos van igazság,én is tapasztalom a munkahelyemen.Meg olyan is van,hogy értelmiségi okoskodik a melós ember munkájában,talán azért,mert azt hiszi,attól,hogy ő diplomás,automatikusan ért hozzá.Nálunk régebben olyan felsővezető volt(orvosi+közgazdász diplomával),aki ha elképzelt valamit,annak úgy kellett lennie és kész.Kiadott egy munkát a karbantartóknak,akik hiába magyarázták neki több éves tapasztalattal,hogy azt úgy nem lehet megcsinálni,csak erősködött.Aztán persze nem lett jó...akkor már elfogadta az ő verziójukat.De egyébként ismerem azt a jelenséget is,amikor melós ember szólja le a diplomás munkáját,hogy az csak léhűtés amihez felveszi a félmilliós netto fizetést.Holott nyilván ez nem ilyen egyszerűen működik,ha valaki jobban belelát,az tudja.

Összegezve,én úgy látom,nincs arról szó,hogy az értelmiségiek el lennének nyomva.Példa persze mindenre van,de ahhoz túl relatív a dolog,hogy határozott kijelentést lehessen erről tenni.Amúgy én speciel nem nézek le egy értelmiségit sem,hogyha a viselkedése is alátámasztja az értelmiségét.


Betanított munkás

2022. febr. 12. 07:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 NTBS ***** válasza:
87%
Sajnos nem nagyon. Az értelmiségiek az előző rendszerben sem voltak megfelelően megbecsülve. A rendszerváltozás után jött a felsőoktatás felhígítása, az oktatás teljes lebutítása. Így sajnos sok embernek igaza van, hogy egyik-másik értelmiségi nem is olyan okos. Egyes pályák anyagi dolgairól ne beszéljünk. Könyvtáros, muzeológus, tanár kezdőként a minimumot kapja, így sokan ott hagyják, ami tovább rontja a helyzetet.
2022. febr. 12. 17:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
48%
Hát ahol én lakom Ny.MO. itt konkrétan szégyen ha valaki nem diplomás. Konganak az uressegtol a szakiskolak. A fiatalok körében TELJESEN EVIDENS hogy felső oktatásban tanul. Anyám /már idos/ varrónő volt. Egyszer szakmai kérdésben szinte nekiment egy értelmiségi, hogy neki diplomája van.... Egy irodában dolgozó barátnőm meg nem meri ermondami ,hogy a férje szakmunkas, mert kikezdenek.. Nem tudom te miről beszélsz Kérdező. Szerintem pont fordítva van, egy csak szakmával rendelkező ember nem számít semmit. Iszonyatos a kenezettseg.
2022. febr. 12. 20:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
67%
Jav. Lenezettseg.
2022. febr. 12. 20:43
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!