Kezdőoldal » Emberek » Munkahely, kollégák » Külföldi magyarok, hogyan éltek?

Külföldi magyarok, hogyan éltek?

Figyelt kérdés

Azokhoz szól a kérdésem, akik elhagyták az országot.


Mikor, hova mentetek és milyen ott az élet? Tényleg kolbászból van a kerítés, vagy ugyanúgy vannak nehézségek? Mennyi pénzt tudtok félrerakni és az mire elég? (Pl sikerült házat venni, vagy ugyanúgy albérletben ragadtatok mint itthon sokan?) Értelmiségi munkát végeztek vagy olyat, amit a helyiek nem szívesen végeznek? (Gondolok itt általában fizikai, gyári, takarítói, vendéglátói munkákra, mert ezeket általában külföldiekre bízzák, nem úgy mint mondjuk az orvosi, titkárnői, informatikai, tanári stb állásokat.) + akármi, ami eszedbe jut, és szívesen leírnád.


Tudom, sok a kérdés, de csak támpontok voltak, összegészében az érdekel, hogy hol éltek és hogy alakul az életetek. Köszönöm, ha válaszoltok :)



2022. júl. 22. 01:03
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

3 eve élek Welsben

Nyelvtudás nélkül jöttem ki

Vasútállomásokat takarítok

1800 nettót kapok

Az elején szobát béreltem, most a párommal bérlünk egy 2 szobás,nappalis, medencés kertes házat

Rezsivel együtt 850euro havonta amit ugye felezve fizetünk

Van egy kocsim ami havonta 250eu.törlesztővel

500 eurót rakok félre havonta, a többit feléljük

Utazunk,kirándulunk stb

Több milliós tartozásom fizettem ki Magyarországon 2 év alatt

Magyarországra nem tervezek vissza menni ezért házat sem akarok venni

Jó így ahogy most vagyunk

Jól élünk , nem gondolkodunk hogy megvehetünk e ezt azt stb

Itt is nyilván drágább lett az élet, viszont még mindig megfizethető

2022. júl. 22. 08:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
55%
Jól
2022. júl. 22. 11:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
80%

Mérnökinformatikusként végeztem 2010-ben Magyarországon, pár éves programozóként szerzett tapasztalat után a cég ahol dolgoztam adott jóval magasabb bérért + lakhatással ajánlatot a svájci székhelyükbe, amit elfogadtam. Angolból felsőfokú nyelvvizszával rendelkezek, német nyelvtudásom gyengébb volt, abból sosem nyelvvizsgáztam de középfokútól szerintem gyengébb.


Az első időszak volt nehezebb, de nekem nagyon sokat jelentett, hogy olyan emberek közé kerültem akikkel korábban Budapestről is tartottam a kapcsolatot nemzetközi projektek révén és nagyon segítőkészen fogadtak, ha valamit nem értettem a helyi szokásokkal, törvényekkel és egyéb teendőkkel kapcsolatban, tudtam kikhez fordulni és el is jártunk közösen szórakozni.


Egy svájci hölggyel kialakult kapcsolatom így egy idő után felajánlotta, hogy költözzek hozzá, amit készségesen elfogadtam illetve egy másik céghez mentem dolgozni Senior Software Engineer pozícióba Zürichbe.


Közösen nettó 14000 CHF-et (14 000 €, kb 1 CHf = 1 €) keresünk egy hónapban, amiből egész jól el tudunk éldegélni, de nagyobb lakás vásárlása (jelenleg 1 szobás külvárosiban lakunk) jó helyen még így sem egyszerű, pedig ki fogjuk nőni hamarosan a gyerekvállalás miatt. Jobb minőségű ingatlanok 650 000 CHF-től indulnak Zürichben (mostani árfolyamon 262 millió forint) ezért gondolkoztunk azon is, hogy ebből a pénzből inkább Magyarországon veszünk egy családi házat Budapesten vagy az agglomerációban, ugyanis nekem van lehetőségem remote munkavégzésre a COVID óta, a feleségem pedig nyugodtan fel tudja nevelni a születendő gyermekeket.



-Én azt mondom, hogy nagyon fontos, hogy ne szűkítsd le a látókörödet csak arra hogy külföld vs Magyarország, hanem próbálj egy olyan szakmát találni amire nagy kereslet van és abban minél jobb lenni, ekkor kinyílik a lehetőségek tárháza előtted akár Magyarországon akár külföldön. Például a radiológusok vagy sebészekek az én fizetésemnek is a 4-5-szörösét keresik Svájcban, míg az egyszerű Svájcban dolgozó munkások bérétől Magyarországon magyar cégnél is többet kereshetnék a jelenlegi programozói tapasztalatommal.


-Másrészt a lakhatási lehetőségeim miatt tudtam megspórolni annyi pénzt amennyit, ami annak köszönhető, hogy a hölgy családja elfogadott engem, de előtte alaposan bemértek engem, hogy valóban megfelelő férj lennék-e a lányuknak mert sajnos akármerre mész, migránsként fognak tekinteni rád, amit az anyagi helyzeteddel és a tudásoddal tudsz kompenzálni. A hölgy értelmiségi munkát végző, ízig-vérig svájci szülei kétlem hogy áldásukat adták volna a házasságra ha én egy konyhai mosogató, takarító vagy gyártósori munkás vagyok (de ez Magyarországon is így működik, nem hiszem hogy bármely közgazdász, jogász, ügyvéd szülő örülne ha a lányuk egy ukrán gyártósori vendégmunkást mutatna be otthon...)


-Rövide zárva a szót: én azt tanácsolom, hogy próbálj egy olyan szakmát találni ami érdekel és kereslet van rá, majd legyen az a célod, hogy minél jobb legyél belőle. Ekkor rengeteg lehetőség nyílik előtted külföldön és Magyarországon is egyaránt.

2022. júl. 23. 16:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm a kimerítő válaszokat.
2022. júl. 27. 22:34
 5/7 anonim ***** válasza:
100%

Első sorban nem a pénz, hanem a szociális faktorok motiváltak.


Az emberek kedvesebbek, a melegjogok sokkal inkább élhetővé teszik az életet. És igen, megtaláltam közben a páromat, és ha meglesz az állampolgársági, akkor lesz esküvő is. Ez Magyarországon abszolúte nem lenne lehetséges, úgyhogy 14 éves korom óta menni készültem, életmód szerűen, véglegesen.



Kreatív szakmám van, ebben is sikerült elhelyezkedni, de dolgoztam az általad említett "alja" melókban is (90%ban helyiekkel egyébként).


De mondom, nem meggazdagodni jöttem, és nem, nem lesz valszeg saját házunk, hacsak nem jön nagyon nagyon be az élet, vagy öröklünk a családtól (vannak tesók, szóval nem valószínű az se).

Ez nem a Magyarországi helyzet, hanem világ tendencia. A ház árak úgy elszálltak, hogy csak hatalmas hitellel lehet venni bármit is, de a világgazdaság nem áll olyan lábakon, hogy épp eszű ember bevállaljon 30-40 év törlesztő részletet.

2022. júl. 28. 09:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
90%

A párom épület és szerkezetlakatos, annyira jól nem keres egy diplomáshoz képest, de a 2500 euró nettó így is meg van általában. Én mióta itt vagyok raktárban dolgozom 1300 euróért és gyűlölöm igazából. De kibírom, mert erre elég a nyelvtudásom.

Nem mindenki megy ki felsőfokú némettel/angollal, meg nem lehet mindenki mérnök/informatikus sem. Aztán vettünk fel hitelt, vettünk egy házat 100 ezer euróért (kb 40 millió forint) és azt már lassan ki is fizetjük, most terhes vagyok. Hogy hova fogok menni dolgozni baba után, azt még nem tudom, nemhiszem, hogy vissza megyek raktárba, inkább tanulom tovább a németet és megpróbálok jobban elhelyezkedni. Aztán egyszer majd lehet eladjuk a házat és haza költözünk. Nem tudhatja senki. Nekem van olyan ismerősöm aki 7-8 éves gyerekeket vitt haza Mo.-ra, meg olyan is, aki a 14 éves magyarul alig beszélő fiát.

Fordítva is megy persze, sok ismerősömet gyerekkorukban vitték ki külföldre, akár 14 éveseket is ugyanúgy, ott meg nulláról tanították őket a nyelvre.

2022. júl. 28. 21:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

Mikor, hova mentetek és milyen ott az élet?


Skócia, és kellemes. Persze itt is van koszfészek, meg nagyon puccos helyek is, úgyhogy ha nagyon keresi bárki megtalálja itt is a számítását.



Tényleg kolbászból van a kerítés, vagy ugyanúgy vannak nehézségek?


Ugyanúgy vannak nehézségek, miért ne lennének? De korántsem annyora depresszív mint Magyarország.



Mennyi pénzt tudtok félrerakni és az mire elég? (Pl sikerült házat venni, vagy ugyanúgy albérletben ragadtatok mint itthon sokan?)


Van félretett 10K pénzem, de ház még nincs tervben. Majd esetleg később.


Értelmiségi munkát végeztek vagy olyat, amit a helyiek nem szívesen végeznek? (Gondolok itt általában fizikai, gyári, takarítói, vendéglátói munkákra, mert ezeket általában külföldiekre bízzák, nem úgy mint mondjuk az orvosi, titkárnői, informatikai, tanári stb állásokat.)


A fizikai és vendéglátós munkáknak is vannak szintjei.

Nem mindegy hogy mondjuk a Spoonsban vagy a Gregsben robotolni mész-e, vagy egy jólmenő étterembe.

Egy tisztességes étterem egy hétköznap 20-30 font borravaló, hétvégén 60-70 körül is (persze attól is függ hányan vagytok, hogy osztjátok el).

2022. júl. 28. 23:36
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!