Kezdőoldal » Emberek » Munkahely, kollégák » Nem kell dolgozni a munkahelye...

Nem kell dolgozni a munkahelyen? Mit tegyek ilyenkor?

Figyelt kérdés

Tudom, fura kérdésnek hangzik, de tényleg így van.


Pályakezdő vagyok, középfokú végzettséggel. Rendszerüzemeltető/rendszergazda (technikusi végzettség).


2023 nyarán végeztem, és azóta csak most februárban sikerült munkát találnom.


Február 1-től "dolgozom", de nem tudom, olyan fura ez nekem. 1 hónap alatt jóformán alig csináltam valamit. Frissítettem pár gépet, programokat telepítettem (nevetségesen könnyű feladat, 0 erőfeszítés, bárki megtudja csinálni), kiszedtem kb 8 gépből 8db merevlemezt, és ennyi. Mindez 30 nap alatt. Ez kb. 2 napos munka.


A csapatvezetőmet folyamatosan kérdezgetem, hogy "Betudok valamibe segíteni?", de rendre az a válasz, hogy "Most éppen olyat csinálunk, amibe nem tudsz."


Most éppen azt a feladatot kaptam, hogy a kiszedett merevlemezekről töröljem le az adatokat. 8db merevlemez van, 1 db kb. 3 órát vesz igénybe, de csak annyi a feladat, hogy elindítom a programot és az dolgozik. Konkrétan 3 kattintás.

Így nyilván az időm nagy részében előveszem a telefont, és telefonozok, mert nem tudok mit csinálni, annak meg sok értelme nincs, hogy egész nap bámulom a monitort. De ez már nekem kellemetlen, hogy bárki bejön az irodába csak azt látja, hogy nyomkodom a telefont. 8-10 óra képernyőidőm van, ami azért vicces, mert ebből 2 óra az, hogy a vonaton nyomkodom a telefont, másfél óra otthon, a maradék a munkahely.. Időm sem lenne telefonozni, mert munka után edzeni megyek, utána haza, és alszok. Szóval napi 5-6 óra simán elmegy a munkahelyen csak telefonozással.


6 hónap a próbaidő, a főnök mondta, hogy ebbe be kell tanulni és hogy nem vagyok könnyű helyzetben, mert egy összeszokott csapathoz kell beállnom méghozzá munkatapasztalat nélkül, pályakezdőként. Szóval megértő, de attól tartok, hogy majd elfog küldeni, mert semmit sem csinálok, holott csinálnám, ha lenne feladat.


A pénz annyira nem sok nyilván, 300 nettó, de több munkát várnék. Nem tudom, hogy attól tartanak-e, hogy pályakezdő vagyok és nem tudok dolgokat.. De ez sem igaz, mert egész tanulmányaim alatt a legrosszabb év végi átlagom 4,86 volt, a rendszergazda vizsgám majdnem a legjobb lett 25 diák közül, szóval nem mondanám magam hülye gyereknek..


Hogy álljak ehhez a dologhoz hozzá? Gyakorlatilag a semmiért kapom a pénzt, ami másnak lehet bejönne, de én nem 1 szinten akarok megragadni. Inkább legyen rengeteg feladat 1 napra, de azokkal is fejlődöm folyamatosan és az idő is jobban megy. Így meg kapok 1 nap 1-2db 10 perces feladatot és kész..



márc. 7. 12:46
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
90%
Örülj neki. Ha szakmunkás lennél a gerinced darabokra roppana a rabszolga munkában. Ezért kell tanulni, jól csináltad!
márc. 7. 12:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
100%

"Most éppen olyat csinálunk, amibe nem tudsz."

Ha a "nem tudsz" azt jelenti, hogy nincs meg hozzá a kompetenciád/gyakorlatod, akkor ülj oda melléjük, nézd, kérdezz, hogy tanulhass. Így látni fogják azt is, hogy motivált vagy, és valószínűleg hamarabb is bíznak rád másféle feladatokat is.

márc. 7. 12:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
74%
Nem igyekeznek betanítani, mert akkor egy idő után konkurenciát jelentenél számukra. Próbálj tőlük minél többet ellesni, különben nem fejlődsz, megragadsz a szar munkahelyeknél, és a nettó 300 ezernél.
márc. 7. 12:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:

2#

Ez nem feltétlen így van.. Tudom a dolgokat, megtudnám csinálni azt, amit Ők csinálnak. 2 hete kaptam egy feladatot, tipikus infós dolog. Mire oda akart jönni, hogy megmutassa hogy kell, addigra kész voltam, meg is lepődött..

Szóval a betanulás nagyjából 1 hetet venne igénybe, mert nyilván vannak olyan dolgok, amikkel még nem találkoztam.


A munkaköröm közé tartozik helpdesk is, tehát az épületen belül ha valamelyik másik osztályon lévő embernek problémája van a számítógéppel, akkor csörög egyet, én megyek, és megcsinálom. Nyilván mivel új vagyok ezért sokan nem hívnak engem (van egy vezetékes telefon mellettem), hisz nem ismernek még, de eddig, aki segítséget kért mindenhol sikerült megoldani a problémát.


Ezzel csak azt akarom mondani, hogy szerintem sokkal többre vagyok képes, mint Ők ezt gondolják, csak még bizonytalanok, vagy nem tudom..

márc. 7. 13:03
 5/11 anonim ***** válasza:
100%
Akkor légy proaktívabb. Kérdezd meg, mit csinálnak, amibe szerintük nem tudsz besegíteni, és ha te is értesz hozzá, említsd meg, hogy ebben neked is van tapasztalatod, szívesen besegítesz. Üres időben ajánld fel a segítségedet valamelyik kollégának, működj vele együtt, érvelj azzal, hogy tanulni akarsz. Akár attól is függhet a jövőd a cégnél, hogy a próbaidő alatt mennyire tudod feltalálni magad. Egyelőre úgy látszik, nem nagyon.
márc. 7. 15:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
100%

Örülj neki, használd ki, olvass, tanulj, képezd magad a szabadidődben (nyilván egy kis magánélet is belefér). Ha neked ez nem megfelelő környezet, akkor gyűjtögetheted az önéletrajzodba a gyakorlati munkával töltött hónapokat, közben meg tanulhatsz olyasmit, amit később tudsz használni máshol.


Ettől függetlenül 5-ösnek is igaza van, jól teszed, hogy rákérdezel néha, hogy tudsz-e bármiben segíteni, van-e olyan folyamat, amit meg tudnál tanulni vagy figyelni a gyakorlottabb kollégákat stb., nem kell nagyon erőszakosnak lenni, de azért ne add fel egy belekérdezés után.

márc. 7. 17:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:
Naponta többször is megkérdezem, már én idegesítem vele saját magam.. :D
márc. 7. 17:34
 8/11 anonim ***** válasza:
100%
Kiktől kérdezed meg? Ne a csapatodtól, hanem a cég többi dolgozójától, a felhasználóktól. Így ők is jobban megismernek.
márc. 8. 09:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
100%
3-ast nem tudom, miért pontozták le, mert nagyon jót írt. Nekem volt egy kollégám, aki kijelentette, hogy nem azért van 20 éve a cégnél, hogy egy újoncot betanítson, aki majd mindent általa kitanul és egy szép napon leváltja. Féltette a pozícióját és valahol megértem így tíz év távlatából, pedig akkor még én is nagyon furcsálltam, hogy ezt így meg merte mondani a vezetőségnek. Viszont az idő őt igazolta, mert azóta sem tanított be senkit és egyre többet keres a cégnél.
márc. 8. 09:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
100%

Sok féle oka lehet és látatlanban nem lehet megmondani a tutit, hogy miért nem akarnak betanítani.


Bármi lehet mögötte attól kezdve, hogy féltik tőled a (vélt vagy valós) tudásukat és ezzel akarják a saját előnyüket védeni. Az is lehet, hogy rossz tapasztalataik vannak a korábbi kezdőkkel és mert mások hamar leléptek, inkább csak azután akarnak elkezdeni foglalkozni a betanításoddal, ha már biztosnak látszik, hogy maradni is fogsz.


Lehet, hogy csak túl elfoglaltnak érzik magukat és azt hiszik, hogy feltartaná őket, ha veled is kéne közben foglalkozni. De az is lehet, hogy annyira sok munkájuk nekik sincs és ezzel próbálják magukat védeni felfelé, hogy ők mennyire dolgoznak, amibe téged nem akarnak bevonni, mert még a végén kiderülne, hogy az egy hetes munkát pár nap alatt is el tudnák végezni és aztán jobban látszana, hogy mindenki csak lóg közülük is.


Az is lehet, hogy egyszerűen hibás a felfogásuk a betanításoddal kapcsolatban. Én is találkoztam már olyan főnökkel, aki elképesztően körülményesen állt a betanításhoz és a legegyszerűbb, már magamtól is elvégezhető dolgokra is több hetes betanítást akart szánni. Nem hagyta, hogy én csináljam. Azt várta volna, hogy hetekig csak üljek mellette és nézzem, hogy ő hogyan csinálja. Fene tudja, mikor lett volna hajlandó magától átadni a munkavégzést.

Aztán meg sértődés lett belőle, hogy előbb felmondtam, mint a túldimenzionált betanításnak lett volna valami eredménye. Neki meg rosszul esett, hogy eddig a semmire adott fizetést. Csak azt nem látta be, hogy ennek így se értelme, se jövője nem volt.


Próbáld meg kitapasztalni, hogyan tudsz velük szót érteni, eredményt elérni.

márc. 9. 16:34
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!