Kezdőoldal » Emberek » Munkahely, kollégák » Mit tehetnék, hogyan viszonyul...

Mit tehetnék, hogyan viszonyuljak a közvetlen főnökömhöz, ha egyenesen utál és mindenben hibát keres?

Figyelt kérdés

Évek óta dolgozom megbízási szerződéssel, alkalmi jelleggel, de havi rendszerességgel egy helyen. Egy ideig megszakadt ez a munkakapcsolat, de visszahívtak, mondván bárki mást próbáltak ki a helyemre, nem vált be, csak én tudom jól elvégezni ezt a munkát.

Viszont miután visszahívtak, már új felettest kaptam. Egy ideig működött a dolog, de valahogy elmérgesedett a kapcsolat... a felettesem mindenben hibát keres, és nem mondom, hogy nem szoktam hibázni, de a kollégáimnak ugyanilyen, vagy nagyobb hibákat is elnéznek, én viszont a legkisebb tévedésért is pellengérre vagyok állítva.

A megbízóm, aki a közvetlen főnököm felettese is, egy alkalommal behívott, és elmondta, hogy a felettesem sokkal súlyosabb hibákat vétett, olyat, ami anyagi károkat is okozott. Átbeszéltük, hogyan tudnánk hatékonyabbá tenni a munkát, és a következő hónapokban én tartottam is magam a megbeszéltekhez.

Ennek ellenére továbbra is csak letolásokat kaptam, akkor is, ha semmiben nem hibáztam. (Például az elmúlt hónapban határidős anyagokat kellett leadni négy-öt munkatársnak. Én az elsők között, határidőre leadtam, erre jött egy körlevél, hogy ejnye-bejnye a csúszásokért a kollégáknak, én meg külön ki voltam emelve, hogy nekem már a határidő ELŐTT illett volna leadnom az anyagomat.)

Legszívesebben hagynám a fenébe az egész munkát, de a megbízóm számít rám, nem szeretném cserbenhagyni.

Ráadásul ilyen légkörben tényleg követek is el hibákat, amit elismerek, de amikor fülem-farkam behúzva igyekszem megfelelni az elvárásoknak, akkor is csak letolásokat kapok. Hiába mondom el, hogy ez a légkör mennyire megnehezíti a munkámat, a közvetlen felettesem kijelentette, hogy őt ez nem érdekli, szerinte csak velem van a baj. Folyton kirúgással fenyeget, de a megbízómnak esze ágában sincs kirúgni, és ezt a főnököm is tudja.

Megjegyzem, apró, könnyen orvosolható hibákról van szó, amiket a főnököm sokszor nem is jelez, csak utólag olvassa a fejemre. Én már mondtam neki többször, hogy ha jelzi, akkor tudom javítani, de nem teszi. Emellett fél-egy napos csúszások szoktak előfordulni, miközben a kollégáim napokat, vagy akár egy hetet is csúsznak, de náluk ez nem gond.

(A megbízóm azt mondta, ő tud róla, hogy a felettesem kettős mércével mér, ő is észrevette már, hogy egyes kollégák bármit megtehetnek, másoknál meg a legkisebb hibára is ugrik.)

Az is előfordult már, hogy a felettesem visszatartotta ilyen-olyan indokokkal a megbízási díjam, és csak egy hónappal később kaptam meg (miközben engem már egy nap csúszásért is letol).

A megbízóm mellettem áll, tőle függ elsősorban a munkám, de a felettesem megmérgezi a légkört. Mit tehetnék?


2016. márc. 11. 12:42
 1/10 A kérdező kommentje:
Még annyit, hogy azt vettem észre, hogy a főnököm, úgy vettem észre, a "bratyizós" kollégákat kedveli, de én nem vagyok ilyen típus. Ha találkozunk munkahelyen kívül, el tudok vele beszélgetni, nem vagyunk rosszban, de nem keresem a társaságát. Akikkel meg jó a viszonya, azokkal kivétel nélkül haverkodik is. Velem is próbált egy időben haverkodni, és bár nem hárítottam el, nem ugrottam rá. Elképzelhető, hogy ennek iszom most a levét...
2016. márc. 11. 12:45
 2/10 anonim ***** válasza:

Gyakran látom azt hogy csoportvezető, osztályvezető szintű főnökök jobban kedvelik a nekik pitiző középszerűbb kollégákat, mint az önállóan is kiváló munkára képes kollégákat, főleg ha azokra a felső vezetés is felfigyel.


Ez emberileg tök érthető, legalábbis annak, akit már egyszer túrt ki az életben egy általa betanított túl ambiciózus, lelkes kolléga.


Ha főnököd magatartása túl lépi a tűréshatárt, akkor rajta keresztül kérd hogy kihallgatásra a felső vezetőhöz mehessél, vagy rajta keresztül nyújts be ellene írásbeli panaszt. Persze ilyenkor kalkuláld be azt, hogy ez a munkaviszonyod végét is jelentheti. De annak, aki nem szereti hajlítani a gerincét, annak ez az egy a járható út. Persze ezt csak olyan embernek ajánlom, akik biztos saját képességeiben, munkaerőpiac versenyképességében.

2016. márc. 11. 13:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
Próbáld megbeszélni a felsőbb szinttel, hogy kerülj át más vezető csoportjába.
2016. márc. 11. 13:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:

# 2: A szakmai féltékenységre azért sincs (nem lenne) oka, mert korábban én voltam az ő pozíciójában, de önként mondtam le róla, azt szerettem volna csinálni, amit most csinálok. Soha nem pályáztam a helyére, hiszen ha így lenne, akkor én lennék ott, ahol ő van. Történetesen ő pont azért lehet ott, mert én nem akartam. A vezetőséggel ugyanis jártak olyan plusz felelősségek és kellemetlenségek, amiket én nem tudtam és akartam vállalni.

Megjegyzem, pont azért fáj a hozzáállása, mert amikor én voltam az ő pozíciójában, akkor én abszolút nem így bántam a kollégáimmal, nem főnökösködtem, hanem partnernek tekintettem őket, és probléma esetén még a felsővezetéssel szemben is kiálltam értük.


Mindkettőtöknek: a felsővezetés tud a problémáról, de a közvetlen felettesem munkájára is szükség van, nem igazán tudják pótolni, legalábbis egyelőre. Másik csoport meg nincs, egyetlen csoport látja el ezt a feladatot.

Pár hónappal korábban volt róla szó, hogy ő megy el, de egyelőre még nem tudták pótolni. Én akkor már a felmondás határán voltam, de a felsővezetés kérte, hogy maradjak, szükség van rám, és ígérték, hogy más lesz a közvetlen felettesem hamarosan. Úgy voltam vele, hogy ezt az időt már fél lábon állva is kibírom, de egyelőre semmi jele, hogy elmegy és már gyomorgörccsel végzem a munkámat. Legszívesebben megkérdezném, hogy mikor húz már el végre, de ettől meg nyilván még inkább elmérgesedne a viszonyunk.

2016. márc. 11. 14:07
 5/10 anonim ***** válasza:

Mondanám, írásban szíveskedjen, időben jelezni a problémákat, utólag meg a felettesénél, akivel egyeztetnék ezt megelőzően.

Na, ne fárassz:

"Legszívesebben hagynám a fenébe az egész munkát, de a megbízóm számít rám, nem szeretném cserbenhagyni. "

Ez esetben végképp te diktálsz, meg a megbízó.

Akinek megmondanám, hogy vagy keresel mást, vagy józsit leállítod, mert dolgozni jövök, nem azért, hogy oktalanka piszkáljon, ami egyébként is csak hátráltat a munkában.

Ez nem zsarolás, értelmes megbízónak érdeke.

2016. márc. 17. 07:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:

# 5: Ezeken már mind túl vagyok. Kértem, hogy ha problémát észlel, akkor időben jelezze.

Konkrét eset: kaptam egy feladatot, ami különösen sok nehézséget okozott, nem rajtam múlt a teljesítése, hanem másokon. Én igyekeztem kihozni belőle a legtöbbet, de tény, hogy nem volt a megszokott színvonalú a végeredmény. A főnököm nem szólt semmit, hanem hetekkel, hónapokkal később elkezdett pofákat vágni és megjegyzéseket tenni, hogy én milyen rosszul végzem a munkám, neki kellett kijavítania. Én akkor mondtam neki, hogy nyugodtan szólhatott volna, hogy szerinte a munka javításra szorul, és elmondhatta volna, hogy milyen szempontok alapján javítsam, de mivel nem szólt, így nem tudhattam, hogy elégedetlen és lehetőséget sem kaptam a javításra. Csak utólag szólt, amikor már réges-régen le volt adva a munka, és lehetőségem sem volt javítani.

Erre konkrétan semmit nem reagált.

Többször előfordult, hogy elmagyaráztam neki, hogy szerintem mi kellene a hatékonyabb együttműködéshez, de az utóbbi időben már eleve úgy beszél velem, hogy előre közli, nem kíváncsi a véleményemre, szempontjaimra.

Egyre durvább hangnemet üt meg velem szemben, a megbízóm felé is torzítva, teljesen egyoldalúan kommunikálja a velem kapcsolatos problémáit.

A megbízóm mellettem áll, amikor vele beszélek, elmondja, hogy tud a helyzetről, de nem tud vele mit csinálni. Ő, ha problémát érzékel, akkor normális hangnemben közli és kéri, hogy javítsam.

Viszont a mindennapokban nem vele, hanem a közvetlen főnökömmel vagyok munkakapcsolatban, egyszerűen nem tudom elkerülni a vele való kommunikációt.

Az utóbbi időben már egyáltalán nem reagálok a fröcsögéseire, tőmondatokba válaszolok a kérdéseire, de részletesen nem megyek bele semmibe.

Annyi változás történt, hogy a kifizetésem már nem tőle függ (többször keresztbe tett, késleltette a kifizetésemet, le akart vonni a juttatásomból, amit a megbízó aztán megvétózott).

Egyszerűen olyan a légkör, amiben rosszul érzem magam, nem szívesen dolgozom így, hogy már előre tudom, hogy mindenben, amit csinálok hibát keres. Ha jól végzem a munkám, akkor is.

2016. márc. 17. 11:30
 7/10 anonim ***** válasza:

"a felsővezetés tud a problémáról, de a közvetlen felettesem munkájára is szükség van, nem igazán tudják pótolni, legalábbis egyelőre."


Aki szelet vet, vihart arat-eszerint cselekedhetnél. Mondd meg a megbízónak, hogy kész vagy újra elvállalni azt a pozíciót, ha úgy alakul. Addig idegesített ez az agresszív hülye, hogy ez a vége.

2016. márc. 17. 14:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

"Egyszerűen olyan a légkör, amiben rosszul érzem magam, nem szívesen dolgozom így, hogy már előre tudom, hogy mindenben, amit csinálok hibát keres. Ha jól végzem a munkám, akkor is."


Másik lehetőség, hogy nem tudnál saját céget indítani? (Oda elvinni a megbízódat.)

Kockázatos lépés, de bejöhet.

2016. ápr. 7. 09:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:

# 8: Már eleve önállóan dolgozom, tehát nincs főnököm, viszont ahová bedolgozom, ott olyan a hierarchia, hogy az adott feladatnak van egy felelőse, így az én munkámmal neki kell elszámolnom.

Pont az jutott eszembe egyébként, hogy ez a helyzet nagyon emlékeztet egy korábbira, amikor ugyanilyen személyiségű főnökkel dolgoztam együtt. Én még idejében kiléptem, de a kolléganőm nem, elmérgesedett a helyzet. Ő azt tette, amit javasoltál: saját céget alapított ugyanarra a tevékenységre. Így most a korábbi főnöke a konkurenciája. Nem lett jobb a helyzet, csak most más problémákkal kell szembenézni. Konkurenciának is elég aljas az illető...

2016. ápr. 8. 09:26
 10/10 anonim ***** válasza:

Én is jártam már úgy, hogy hasonló hátterű, és szintén pszichopata főnököm volt 2 különböző helyen, néhány év eltéréssel.

Részvétem.

Mindkét helyet én hagytam ott.

2016. ápr. 8. 21:23
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!