Kezdőoldal » Emberek » Munkahely, kollégák » A fizetésem személyes informác...

A fizetésem személyes információ? Én elmondhatom a munkatársaimnak vagy a cég kötelezhet arra, hogy titokban tartsam előttük?

Figyelt kérdés

2018. márc. 6. 15:48
1 2
 11/14 anonim ***** válasza:
100%

Mivel a cég üzleti titka, hogy mit mennyiért vásárol – legyen ez alapanyag, vagy ez esetben munkaóra – azt kiadni a dolgozónak nincs joga, hiszen nem a saját titka, hanem a cégé! Tehát ez nem is vélemény kérdése, hanem jogi ügy.

Van ahol ezt a kollektív szerződés konkrétan tiltja, de az üzleti titokról a legtöbb munkaszerződés is említést tesz.

2018. márc. 6. 21:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/14 A kérdező kommentje:

"Mivel a cég üzleti titka, hogy mit mennyiért vásárol – legyen ez alapanyag, vagy ez esetben munkaóra – azt kiadni a dolgozónak nincs joga, hiszen nem a saját titka, hanem a cégé! Tehát ez nem is vélemény kérdése, hanem jogi ügy.

Van ahol ezt a kollektív szerződés konkrétan tiltja, de az üzleti titokról a legtöbb munkaszerződés is említést tesz."


Az én fejemben is megfordultak hasonló gondolatok, talán a kérdést is jobb lett volna úgy feltenni, hogy "személyes információ vagy üzleti titok?".

De ha egy munkatársamnak mondom el, akkor az "üzleti titok" cégen belül marad, tehát elvileg nem szegek ezzel sem törvényt, sem szerződést. Ha ez az érvelés helytálló (én - nyilván - annak érzem), akkor különösen igaz ez egy részlegen belül azokra a munkatársakra, akiknek ugyanaz a beosztása (nincs alá-fölérendeltségi viszony) és ugyanazt a munkát végzik.


Nem akartam szétkürtölni a fizetésemet, inkább elméleti, jogi szempontból érdekel a dolog.

2018. márc. 6. 22:14
 13/14 anonim ***** válasza:
54%
Sosem gondoltam úgy a munkabérre, mint üzleti titokra. Elvileg az üzleti titok olyan dolog, ami a cég érdekében áll, hogy titokban maradjon, például hogy milyen recept alapján gyártanak egy élelmiszert vagy ilyesmi. Egy rakás cégnél nyilvánosak a fizetések, eleve úgy hirdetnek állást is, hogy megjelölik mennyit lehet keresni, tehát a munkabér nem lehet üzleti titok, különben nem teregetné ki egy rakás cég a titkait. Ráadásul nem csak úgy lehet felfogni a munkabért, hogy a cég veszi meg a dolgozó munkáját, hanem hogy a dolgozó adja el azt a cégnek. Márpedig a magánembert nem tiltja semmi, hogy bárkinek beszámolhasson arról, hogy ő mit ad-vesz és mennyiért. Ergo bárkinek elmondhatja, hogy ő a munkaerejét/munkaidejét mennyiért bocsátotta áruba, magyarul hogy mennyi a fizetése.
2018. márc. 8. 17:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/14 anonim ***** válasza:

" tehát a munkabér nem lehet üzleti titok"


Ez alaptalan érv. Attól, hogy van aki nyilvánosságra hoz egy információt, nem következik, hogy más ne kezelhetné titokként.



"Márpedig a magánembert nem tiltja semmi"


De!


Úgy látom neked semmilyen magántitkot nem szabad elárulni, mert azonnal kifecsegnéd, mer a logikádszerint ha te tudod, akkor az már a te információd, és neked nem tilthatják meg mit kezdesz az információddal.



"Sosem gondoltam úgy a munkabérre, mint üzleti titokra. "


Ezt nem késő pótolni:

Üzleti titoknak minősül a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény („Ptk.”) 2:47.§ (1) bekezdése alapján, „a gazdasági tevékenységhez kapcsolódó minden nem közismert vagy az érintett gazdasági tevékenységet végző személyek számára nem könnyen hozzáférhető olyan tény, tájékoztatás, egyéb adat és az azokból készült összeállítás, amelynek illetéktelenek által történő megszerzése, hasznosítása, másokkal való közlése vagy nyilvánosságra hozatala a jogosult jogos pénzügyi, gazdasági vagy piaci érdekét sértené vagy veszélyeztetné"


A munkabér a gazdasági tevékenységhez kapcsolódó információ + a munkabér nem közismert illetve nem könnyen hozzáférhető információ + illetéktelen kezébe kerülve gazdasági érdeket sért = üzleti titok.

2018. márc. 9. 19:33
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!