Kezdőoldal » Emberek » Tanárok, iskolatársak » Nem felelőtlenség ez a sulink...

Nem felelőtlenség ez a sulink részéről? Ti mit gondoltok?

Figyelt kérdés

Két osztálytársammal jelentkeztünk egy versenyre még októberben. A tanárunkat nem igazán érdekelte a dolog, mi intéztünk helyette mindent (nevezés leadása, felkészülés, szakirodalom beszerzése). Az első fordulóban jól teljesítettünk, így továbbjutottunk a másodikba.

A bökkenő az volt, hogy a második fordulót egy másik megyében, tőlünk egy órára lévő városban rendezik meg. Szóltunk a tanárnak, aki csak hárította a dolgot, hogy majd az igazgatóval megbeszéli, hogy jussunk el oda. Végül a tanár közölte velünk, hogy oldjuk meg magunk a dolgot, van vonat/busz meg Google Maps, valahogy csak elnavigáljuk magunkat.

Mi az osztálytársaimmal nem ismerjük ezt a várost, én még sosem jártam ott. Útvonaltervezőn megnéztük merre kéne menni, plusz csekkoltuk a helyi tömegközlekedést is. Én ezt inkább "kalandnak" fogom fel, de a szüleim nem igazán örülnek a dolognak. Szerintük egy tanárnak el kéne kísérnie minket, mert felelőtlenség, hogy csak hagynak minket egyedül kószálni egy idegen városban.

Szerintetek is kéne mellénk egy tanár, vagy 16 évesen már elvárható, hogy magunk oldjunk meg egy ilyen helyzetet?



2018. dec. 23. 13:29
1 2
 1/12 anonymousreview60 ***** válasza:
100%

Mások ilyen idősen kollégiumba utaznak vonattal vagy busszal és helyi tömegközlekedéssel. El nem várt, de életszerű, hogy ezt ketten, de akár egyedül is megoldjátok.

Helyes, hogy egy kalandnak fogjátok fel. Növeli az önbizalmatokat és az önállóságotokat. Hajrá a versenyre! Versenyezzetek minél többet!

2018. dec. 23. 13:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
26%

Biztos tüntetni megy a tanár, azért nem ér rá, de a fizetésemelést elvárná... sajnos ez jellemző a tanárokra, én is tapasztalom, de akkor váltson szakmát.

Én eljutnék valahogy és ha nyernék, nem számolnék be erről, sőt az igazgatónak is elmondanám a véleményem a színvonalról.

2018. dec. 23. 13:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
100%
Nem is tudom, egyrészt 16 évesen már nyilván egyedül jártam suliba (1 órás út) és mindenhova máshová is, de ilyen esetekben, mint a verseny az iskola felel értetek, így veletek kellene mennie valakinek szerintem.
2018. dec. 23. 13:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
42%

öszintén szólva nagyon szomorú lennék, ha a 16 éves gyerekemnek probléma lenne ilyen helyzet.

Egy óra utazás tömegközlekedésssel - azaz nem stoppolni kell vagy gyalogolni az országúton - , meg egy (kisebb) városban eljutni valahová nem akkora dolog, ez símán elvárható.

Söt, szerintem az lenne a gáz, ha pátyolgatnának benneteket, elvégre majdnem felnöttek vagytok!


Az jó, ha kalandnak fogod fel, a google tényleg sokat tud segíteni (söt a legtöbb telefon navinak is jó), éppen ideje, hogy megtanulj önállósodni.

2018. dec. 23. 13:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
33%

Mielőtt el kezdenék szídni az iskolát és a szaktanárt megkérdezném hogy milyen vesenyre is neveztetek és jutottatok tovább. Mert nem mindegy, hogy egy rúdtáncversenyen vagy egy matekversenyen szerepeltetetek jól. A versenyetek belevág e az iskola profiljába (egy humángimnázium nem fogja erőltetni a progrmozói versenyt)?

Amúgy meg csatlakozom az előttem szólókhoz. 16 évesen legyetek egy picit önállóbbak. Ha még aznap haza tudtok menni emberi időben akkor nem kell mellétek tanár.

2018. dec. 23. 15:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
80%

Az éremnek két oldala van.

Egyrészt igen, két 16 évesnek illik megoldani ezt a helyzetet. Pont ez a baj a magyar oktatási rendszerrel, hogy bár rengeteg elméleti, lexikális tudást vár el, de mellette elenyészően minimális mértékben ülteti azt át a gyakorlatba. Sokaknak egy menetrend értelmezése is problémát okoz... (és most nem viccelek sajnos.) Ráadásul már mindenféle high-tech kütyü a rendelkezésre áll, amibe beírod, hogy hová akarsz menni, és kész utasításokkal lát el. Sokan helyből behalnának, ha "offline" térképet, meg menetrendet kellene használni. Meg aztán kicsit világot is láttok. :)

Másik részről pedig ez oltári nagy felelőtlenség. Persze, elvárható, hogy két tizenéves el tudjon tájékozódni. (Kivéve ha mondjuk valamilyen olyan betegségben szenved, ami ezt megakadályozza. De ez megint más kérdéskör.) De azért könnyen adódhat olyan helyzet, amikor jól jön egy felnőtt segítsége. Már csak jogilag is, ugyanis 14-18 éves kor között az ember jogilag korlátozottan cselekvőképesnek minősül, nem rendelkezhet saját maga felett 100%-osan. Ha mondjuk valamelyikőtöket baleset éri, ami ráadásul mondjuk egyikőtök felelőtlenségéből adódik, akkor ki fog érte felelni? Jogilag a "gyökér volt, megérdemelte, hogy balesetben lebénult" érvelés nem igazán állja meg a helyét. Előrángatják a szülőt, hogy milyen meggondolásból engedte el a fiatalkorú gyermekét? Vagy az iskolát, amiért nem biztosította a tanuló felügyeletét? Persze, nem valószínű, hogy bármi probléma lesz, de ha netán mégis, akkor páran komolyan megüthetik a bokájukat amiatt, hogy nem teljesítették a kötelességüket.

Egyébként a tanár felett sem kell rögvest pálcát törni. Van rálátásom az iskolai dolgokra, és elég nagy visszásságok vannak. Nagyon sokszor az iskola (illetve a KLIK) nem támogatja, hogy a tanár elkísérje a tanulót. Utazzon a tanár saját pénén, már ha az ideje engedi. Mert olyanról is tudok, amikor a tanár zokszó nélkül elutazott volna saját pénzén a döntőre (100 km), saját pénzén fizette volna a tanulók költségeit is (mert a KLIK 0 ft támogatást adott...), de az igazgató kijelentette, hogy nem mehet, mert neki aznap tanórája van, és tanárként az elsődleges kötelessége az óráit megtartani. Ha pedig nem tartja meg, fegyelmiben részesül.

2018. dec. 23. 15:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
100%

Felelőtlenségnek felelőtlenség (méghozzá csúnyán az), viszont az helyes, ha kalandnak fogjátok fel. Simán meg tudjátok oldani, higgyétek el. Szüleid elég maradian állnak hozzá: azt én értem, hogy félnenek, de 16 évesen ez már kezd életszerű helyzet lenni, szóval nem tudom.

Menjetek el, szerepeljetek jól, azt ha valami szép eredményt értek el, és a tanárt/igazgatót hízelgésen kapjátok, szépen mutassatok hátat nekik, megérdemlik.

2018. dec. 23. 16:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 A kérdező kommentje:

Köszi a válaszokat, örülök, hogy többen is úgy vélitek, hogy képesek vagyunk elmenni, igazából a szüleim kicsit mindig túl féltettek.

Egyébként ez egy töriverseny, semmi rosszra nem kell gondolni.

Egyébként nem hiszem, hogy a tanár a klik meg a költségek miatt nem jön, mert másokat elvitt messzebi helyekre is döntőkre.

2018. dec. 23. 16:47
 9/12 anonim ***** válasza:
100%

Biztosítaniuk kéne kísérő tanárt, mert ha mondjuk elüt titeket egy busz útközben, akkor az iskolát vonják felelősségre, hogy tanítási időben nem vigyáztak rátok.

Ha ezt nem teszik meg, a sulidnak származhat kára belőle, de valljuk be ez csak hivatalosan van így, gyakorlatilag nyilván szükségtelen mellétek. És igen, 16 évesen alap dolog egy ilyen út. Mi 13-14 korunkban pár osztálytársammal töriversenyre, kiállításra meg ilyesmi programokra jártunk tanár nélkül többször, igaz az városon belül volt.

Sokan járnak egyedül minden héten koliból haza és vissza. De nyáron volt hogy barátnőkkel elmentünk másik faluba/városba kirándulni strandra stb. Szerintem az lenne nem normális ha mindig fognák a kezeteket, szóval inkább örülj neki hogy egyedül mehettek. 16l

2018. dec. 23. 17:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 Metionin ***** válasza:
100%
Középsuliban már nem kötelező kísérőtanárt küldeni. Nekünk se küldtek mindig. Olyan volt hogy be lehetett adni a számlát az útiköltségről és a suli alapítványa azt állta abban az esetben ha a szakunkhoz köthető volt a verseny (pl. én biosz-kémiára jártam, biosz versenyeket mindig állták, de rajzversenyt nem.) Meg nekünk ez tök normális volt, hiszen gimiben a tanulók nagy része bejárós volt, hozzászoktunk az utazáshoz.
2018. dec. 23. 21:22
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!