Kezdőoldal » Emberek » Társasági élet » Csak én undorodom ettől a...

Csak én undorodom ettől a kortól, századtól?

Figyelt kérdés

Úgy érzem egy kalap sz*r lesz a 21. század. mert minden elértéktelenítődött, minden könnyűvé, minden érvénytelenné vált. A közhangulat a korszellem is olyan cinikus, unott kiégett. Lehet szellemileg elhasználta magát az emberiség? (Legalábbis itt nyugaton.)

Úgy látom, érzem elhagytuk a nagyon szép katolikus hitünket, hagyományainkat vagy egyéb szokásokat melyek a régi Magyarországra oly jellemzőek voltak. Mintha a normalitástól, vagy legalábbis egy bizonyos koordináta rendszertől kezdenénk egyre jobban eltávolodni.

Már minden a múlté ami szép volt ebben a nyomurult életben: a dzsentrik, költők, írók kávéházi világa, - maga az a kultúra, a szép csendes vidék vagy a rendezett város, vagy csak Holywood csillogása. A szivarozó, öltönyös férfiak kik irodákban dolgoznak kemény elvek mentén. Kik munka tán megisznak pár wiskyt. Az igazán csinos és szép nők, akik még tényleg azok voltak és úgy viselkedtek.

Vagy csak maga a lázadás. Már az sincsen? Hol vannak az USA hippyei, beatnik-ei vagy éppen itt a a vasfüggöny másik oldalán.

Nézek régi képet milyenféle korból és azt látom hogy valahogy volt súlya az életnek, volt benne anyag. Az emberek kérges kezein, a gyűrődő arcokon. A parasztokon ahogy dolgoznak, kaszálnak. A filmek díszletein, az autók kasznijain. A szerelmeken. Az emberek közti kommunikáción.

Megnézek egy-egy régebbi filmet és mintha egy teljesen másik világot néznék. Ma már alig van erő a vallásban, a barátságban, a kapcsolatokban, a szerelemben, az autók kasznijaiban. A filmek többsége pocsék a mai művészek nagy része egy rakat hulladék.

Megnézek egy képet a 70-s évekből és több élet van rajta, mint ma ha kimegyek az utcára. Szerintem nagyon nem tett jót a világgal az internet és a virtuális játékok.

Elveink sincsenek már nagyon. nem tudunk mi ellen küzdeni. (Maximum a bevándorlás ellen.)

Tudom a nosztalgia csalóka, de valahogy mégis azt érzem valahogy szebb volt a kávéházi költők úri világa, a népi írók világ, az 50-80-Amerika, a kádári langyos víz mindennapjai. Most itt van minden, megkaptunk mindent amire vágytunk az elmúlt száz évben utazhatunk, szabad piac van, egyre modernebb minden, gyorsul a világ - de valahogy elértéktelenítődött benne minden.

Tudom régen sem volt habos torta az élet de mégis 18-19 évesen neki mertek vágni az életnek. Most meg én és sokan mások 23 éves létükre egy lakásra valót sem tudnak összeporolni. Sokan a mobiljukat is hitelre veszik.

Nem tudom hova tart ez a világ de egyre jobban elkorcsosul, elfajzik.



2018. okt. 12. 12:49
1 2 3
 11/29 anonim ***** válasza:
97%
Lehet undorodni ettől a századtól, de ennél a századtól eddig csak rosszabbak voltak ezidáig, legalábbis Magyarországon, történészként ezt tudhatnád, én is annak tanulok. 20. századból csak pár dolog, amiért olyan fantasztikus volt: - I. Világháború, Trianon, Tanácsköztársaság, II. Világháború, holokauszt, vörös terror, fehér terror stb. és a nyugat se olyan volt, mint egy Bud Spencer filmben. Ettől függetlenül én is a 60-90-es években lettem volna fiatal.
2018. okt. 12. 14:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/29 anonim ***** válasza:
68%

Pont ket napja zarult egy felmeres arrol, hogy mennyire torz az embereknek a valosagerzekelese, avagy olyan idoszakrol mondjak, hogy mennyivel jobb volt, amirol semmi tapasztalatuk nincs.


[link]


Filmek, fenykepek alapjan probalod elkepzelni az eletet 50-100 evvel ezelottrol? Vicces...


Olyan a vilagod, amilyenne Te alakitod! Ha ures korulotted a vilag, az a sajat tukorkeped. A Te dolgod, hogy megtoltsd szeretettel, elettel a sajat kapcsolataidat.

2018. okt. 12. 15:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/29 A kérdező kommentje:

Igen tudom. Nyilvánvaló hogy sok szörnyűség volt. De ha elolvasod a korabeli újságokat, vagy a Gólyakalifát amely azt hiszem 1903-as, az tökéletesen plasztikus és realisztikus. Én faltam minden szavát. A század előn jelentett valamit költőnek újságírónak lenni. Ha kiadtál egy könyvet az emberek vevők voltak rá.Figyeltek a szavadra. Volt irodalmi élet. Fiatalok alkották. nem úgy mint ma, pár vén aggastyán. Volt sötét oldala is persze. (népi írók)

Ma hol van az a lázadás ami Alan Ginsberg tollából jött, vagy amit Ceruac leírt az Úton-ban. Vagy ami életre hívta az István a királyt. Hol lázad ma így a fiatalság? (a momentum egy vicc.) Sub kultúrák sincsenek már. Mindenki ugyanolyanra lett szabva. Votak korok amikor Kosztolányi, Toth, Karithy, Móra, Passuth, Ady, Babits, Ilyés, Jelentett valamit. Ma hány magyar költőt-írót tudsz felsorolni?

Egyszerűen ma már nincs semmi. Semmi.

2018. okt. 12. 15:13
 14/29 A kérdező kommentje:

"Olyan a vilagod, amilyenne Te alakitod! Ha ures korulotted a vilag, az a sajat tukorkeped"


Hát most öszintén k*bdbe! Sokat olvasok, mindent. Tanulok. Képezem magam a hobbijaimban is. Utazok, kirándulok. De nézz már körül mindenki a telefonját nyomogatja meg a füves cigit szívja. Meg nézi az éjjel nappal Budapestet.

56-abn megmozdult a fiatalság, 68-ban is, Alan Ginsbergék is füveztek sőt még meleg is volt mégis kimentek tüntetni. Olvasd el az Üvöltést, Vagy a Zabhegyezőt, vagy az Útont. Nem egy ismerösöm még utazni is lusta csak a telefon érdekli meg a füves cigi.

Az lázadás meg tüntetés hogy az oktogonon leálltak táncolni. Én szégyelltem magam.

2018. okt. 12. 15:20
 15/29 A kérdező kommentje:

Az indexes cikhez:

Jó régen mit nem tartatok betegségnek. Bár ez is valószínűleg csak valami angolszász területen lehetett, ahol boszorkányt égettek meg ehhez hasonló. (itthon is volt ilyen de száz évente egyszer kb).

Meg én nem ilyen messzire gondolok, max 1860 kb. de főleg a századfordulóra az 1980-as évekig. Eddig kb normális volt valamennyire az élet (igen mondjuk el megint voltak nehézségek) De néz már körbe! Lassan már nem lehetsz nemzeti, nem lehetsz keresztény, nem lehetsz férfi. Férfiak festik a hajukat, körmüket, nők rövid hajat vágatnak maguknak egyenlőségről beszélnek de dolgozik nő az építőiparban? Nagyon vak vagy ha nem érzed hogy minden kezd elfáradni meg elérvénytelenedni.


Ja ha meg ennyire beteges lett volna a nosztalgia akkor valószinüleg értelmetlen let volna megemlékezni az ünnepekről, meg krónikát itattatni.


Nyilván csomó jó oldal van a mostani századnak, de átbillentünk a túloldalra. A technika meg a tudományok fejlődnek de közben az ember meg az emberi kapcsolatok sorvadnak el?

2018. okt. 12. 16:10
 16/29 anonim ***** válasza:
100%

Nekem úgy tűnik, hogy azt az alapkoncepciót nem érted, hogy a világ változik. Folyamatosan. És nincs olyan, hogy régen jó volt, most meg szar. Ezek amúgyis relatív dolgok. Ráadásul milyen "régen", melyik "régen"? A múlt nem egy homogén massza, annyiféle politikai ideológia, társadalomszerkezet és felfogás, gazdasági modell volt már, hogy nem is lehetne felsorolni. Furcsállom, hogy történelem szakos vagy, és ennyire egyszerű a gondolkodásmódod.

"Megnézek egy-egy régebbi filmet és mintha egy teljesen másik világot néznék."

Mert filmet nézel, nem a valóságot.

"Elveink sincsenek már nagyon. nem tudunk mi ellen küzdeni. (Maximum a bevándorlás ellen.)"

Az elejével nem értek egyet, a második részén meg jót nevettem...:D

"Ha kiadtál egy könyvet az emberek vevők voltak rá.Figyeltek a szavadra. Volt irodalmi élet. Fiatalok alkották. nem úgy mint ma, pár vén aggastyán. "

Az emberek most is vevők a könyvekre. Erre ékes példaként hoznám fel magamat, meg még sok más embert. Abszolút azt tapasztalom, hogy van igény mind az antikváriumi könyvekre, mind a kortárs írók műveire. És fiatal írók/költők is vannak szerencsére. Az idősekkel pedig nem értem mi a baj, ők már jóval tapasztaltabbak szakmailag.

"Lassan már nem lehetsz nemzeti, nem lehetsz keresztény, nem lehetsz férfi. "

Ne haragudj, de ennél nevetségesebb dolgot már nem tudtál volna írni. Ne akard elnyomottként beállítani magadat. Se nemzetiként, se keresztényként, se férfiként nem vagy az.

"Férfiak festik a hajukat, körmüket, nők rövid hajat vágatnak maguknak egyenlőségről beszélnek de dolgozik nő az építőiparban?"

A férfiak az előbbi századokban magassarkút és parókát hordtak. Na ehhez mit szólsz? Sőt, a rózsaszín is eredetileg a "fiúk színe" volt.

Azt már végképp nem értem, hogy miért baj, ha egy nő az építőiparban dolgozik.

Csak egy jó tanács, amit nyilván nem kell megfogadni, de hagyj fel ezzel a gyerekes hozzáállással, és próbálj meg racionálisan gondolkozni.


És ezeket mind úgy írtam, még mielőtt esetlegesen elkezdesz személyeskedni, hogy se liberális nem vagyok, és azt a rendszert is bőven tudnám kritizálni, amiben élünk, és amit mezei nyelven csak kapitalizmusnak hívunk.

2018. okt. 12. 17:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/29 A kérdező kommentje:
Látom nem ment át amit mondtam. Nem fogtad föl. nem tudsz elvontan gondolkodni. (Csak személyeskedsz. Te mitől lennél jobban férfi? :D ) Nézd már meg a bútorokat, plakátokat, filmeket, képeket, ruhát amiből összeállt az élet. Nem igaz hogy nem látod hogy minden egyre elsatnyul, ennyire nem lehetsz vak. Gondolkozz már.
2018. okt. 12. 17:55
 18/29 anonim ***** válasza:
100%

A kerdezőről pontosan eszembe jut egy youtube videó, ahol egy TÖRTÉNÉSZ lány megnyilatkozását lathatjuk.

Es ezzel nem volt célom megbántan vagy minősíteni egyetlen történészt sem, csupán abban a videóban tanúi lehetünk annak, hogy valaki mennyire öntetté válik, mert atyauristen belelat egy szakmába, és már ossza az észt.

Buta vagy kérdező, ha egy könyv, regény, novella, festmény miatt gondolkodsz úgy, ahogy.

Amiket majd te megelsz, atelsz, arról tudsz hitelesen véleményt alkotni.

Tovabbi szép napot! :)

2018. okt. 12. 18:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/29 anonim ***** válasza:
100%

Nem vagyok férfi.

Tökéletesen megértettem miről írsz. Azt hittem átjött, hogy én sem favorizálom a jelenlegi társadalmat és gazdasági rendszert. De az, ahogy te látod a világot, egy sértődött kisgyerekére hasonlít.

2018. okt. 12. 18:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/29 anonim ***** válasza:
10%
Ez a kor most csak úgy "össze van hányva", olyan élettelen, lélektelen, szürke, sivár. Olyan szürke koszhalom. Nem, várjunk, szebbet h@'nyok! Az legalább színes és van benne valami élet.
2018. okt. 12. 18:40
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!