Kezdőoldal » Ételek, italok » Élelmiszerek » Miért mondja mindenki, hogy...

Miért mondja mindenki, hogy burgonya, főleg hivatalos helyeken? Nem lenne egyszerűbb, a krumpli megnevezés?

Figyelt kérdés
Esetleg tiltja valamilyen szabály (nyelvtani, jogi vagy egyéb), hogy krumplinak nevezzük?

2021. szept. 8. 08:51
A kérdező szavazást indított:
Szerintem csak a burgonya lehet elfogadható megnevezés hivatalos szövegben.
Szerintem mindegy, hogy krumplit vagy burgonyát mondasz vagy írsz, hivatalos szövegben is.
Egyik sem. Nevezzük inkább pityókának.
Egyik sem. Nevezzük inkább kartoffelnek.
Egyik sem. Nevezzük inkább kolompérnak.
22 szavazat
 1/5 anonim ***** válasza:
89%

Az 1-es 2-es válasz között vagyok félúton, úgy, hogy élelmiszerekkel foglalkozom, tehát alapból a burgonyát használom 30 éve , nekem ez tök olyan mint a krumpli, nem hivataloskodó. Egyszerűen ez a neve.

Akármennyire is az egész országban ismert, és elfogadott a krumpli, nem fogja átvenni a burgonya helyét.

Kb. mint a sertés, meg a disznó. Senki nem fogja azt mondani, hétvégén voltam egy jó sertésvágáson, de a kópos reklám újságban se fogsz olyat látni, hogy akciós disznólapocka. :)


Krumplit "hivatalos" szövegben is láttam már, ott kicsit tágabbak a határok, de 90%-ban a burgonyát használjuk.

Viszont mégsem teljesen mindegy, hogy melyiket használjuk, mert nagykereskedésben pl. kirívó az a maradék 10%, furcsa, nem igazán használatos.

2021. szept. 8. 09:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
83%

Nevezhetned 'csucsor'-nak is, vagy akar 'ebszőlő'-nek :)


Azert burgonya, mert a biologia igy nevezte el - burgonyafélék ... ez egy novenycsoport meghatarozasa.

2021. szept. 8. 18:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
83%
Ezt találtam róla wikipédián magyarázatként: A burgonya, a köznyelvben krumpli, tájnyelvi nevén krumpedli, kolompér, kompér, kolompír, korompér, krompér, gruja, földialma, svábtök, földitök vagy pityóka (Erdélyben) a burgonyafélék családjába tartozó növény, amit keményítőben gazdag gumójáért termesztenek világszerte. A krumpli bajor-osztrák nyelvterületről érkezett a magyar nyelvbe, míg a burgonya szó etimológiai eredete eddig tisztázatlan.
2021. szept. 8. 20:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
73%
Számomra mindig is olyan volt, mintha a krumpli egy beceneve lenne a burgonyának. Mint például kolbász-kolbi:) Ezért hivatalos szövegben én is a burgonyát használnám.
2021. szept. 24. 19:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
54%
A krumplileves legyen krumplileves :) Volt egy álmagyarítási kampány a nyelvészetben. A mozitól a kocsmán át sok mindent flacosítottak, de túl sok értelme nem volt. Az utókor is igyekezett felzárkózni a ~ fegyvernek látszó tárgy, fogyatékkal élő, sőt most tarolnak a 3-4 betűs angol rövidítések erőltetésével:)
2022. jan. 17. 06:25
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!