Kezdőoldal » Ételek, italok » Élelmiszerek » Miért megy fel az ára a...

Miért megy fel az ára a gabonának és lisztnek, és miért importálunk más országból, nem képes az ország saját magát ellátni úgy, hogy a legfontosabb ágazat az agrárium?

Figyelt kérdés
Az Alföld az egyik legnagyobb magyar tájegység, tele jó vetőföldekkel, miért megy a háború miatt nálunk is a kenyér ára?

2022. jún. 21. 11:19
1 2 3
 21/25 anonim ***** válasza:
70%
Bakker, és hagyján, hogy ezek is szavaznak, de rendesen ott jön szembe veled naponta az úton jónéhány. Legalább ilyen gazdaság, izé, rohanó embereknek könyvet olvasgass már át figyelmesen, mielőtt nekiállnál fullban tolni! Nem igaz, hogy nem tudod, hogy nem értesz hozzá!
2022. jún. 21. 12:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/25 anonim ***** válasza:
100%

Létezik korlátozás amúgy...


[link]

2022. jún. 21. 12:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/25 anonim ***** válasza:
100%

Azt felejtitek el, hogy a Magyarországon termelt gabona nagyobb része nem étkezési, hanem takarmány minőségű...

Tehát az exportja speciel a kenyérárakat nem érinti.

2022. jún. 21. 12:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/25 anonim ***** válasza:
100%

Egyrészt, Magyarszágon nem csak étkezési, hanem takarmányozási gabonát is termelnek, tehát nem kell elhinni, hogy "három Magyarországot el tudnánk látni", ez ilyen politikai csúsztatás.


Másrészt, az EU-ban szabad a termékek áramlása, semmi nem kötelezi a termelőket arra, hogy itthon adják el a gabonát, ezért inkább külföldön értékesítik a nagyját, ahol drágábban megveszik. Ha valaki itthon akarja megvenni, neki is ki kell fizetni érte a drágább árat, különben miért neki adnák el egy külföldi, jobban fizető felvásárló helyett?


Így jutunk el oda, hogy a hazai gabonaárat alapvetően a globális gabonaár befolyásolja. Ez konjuktúra-ciklusban tulajdonképpen jó, hiszen az ország jól keres az exporttal, a termelők is, és mivel békeidőben nincs hiány, a hazai árak sem húzósak.


Most viszont, mivel gabonahiánnyal riogatnak, külföldön felmentek az árak, ergo a hazai termelők is megtehetik, hogy felvigyék az árakat, ha itthon nem veszi meg senki, majd eladják külföldön. A kormány benyögött egy ilyen kami kiviteli korlátozást, de mint kiderült, valójában még senkinek nem tiltották meg a kivitelt, és mivel nem marad a gabona az országban, nincs belőle túlkínálat itthon, nincs, ami letörje az árakat.


A jó hír, hogy azért a valóságban nincs akkora gabonahiány, mint előadják, ráadásul most jön az, aratás, ez ilyenkor mindig letöri kicsit az árakat. Egyes termények, pl. a kukorica vagy napraforgó árjegyzése is csökken már 2 hónapja, túl az első sokkon.

2022. jún. 21. 14:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/25 anonim ***** válasza:
100%
24: hát igen, a valóság mindig szofisztikáltabb, mint a bulvárhírek alapján kiírt "fele sem igaz" értesülések. :)))
2022. jún. 21. 14:10
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!