Kezdőoldal » Ételek, italok » Vegetarianizmus » Miért van alig magyar vegán...

Miért van alig magyar vegán élelmiszergyártó cég a piacon? Igény már volna rá, a most futó vegán FB csoportokban is egyre-másra felmerül, hogy a fizetőképes kereslet megvolna, de egyszerűen hazai gyártó cég nem nagyon van.

Figyelt kérdés

Feldolgozott élelmiszerekre gondolok. Ami létezik: margarin, zakuszka, lecsó, lekvárok, szejtán, szójatermékek, egyes krémek (pl. mogyorókrém)

Ami nem: szószporok, levesporok, vegán sajtok (az összes kapható vegán sajt EU gyártású, tehát nem magyar!) stb. stb. Ezek jellemzően német termékek, amik egyáltalán nálunk kaphatók, esetleg más EUs vagy brit termékek

A vegán sajtoknál egy nagyon kis része hazai gyártású, de zömmel nem ezeket lehet kapni az Aldiban és a bioboltokban, hanem a fenti EU gyártásút, ami az "elég drága" kategória



#vegán #élelmiszergyártó
2021. jan. 1. 20:31
1 2
 11/19 anonim ***** válasza:
90%
Jól írod, pontosan azért nem éri meg a magyar vállalkozónak, mert a nyugati óriás láncok behozzák külföldről az ottani termékeiket, ezzel a fizetóképes kereslet legnagyobb részét el is szipkázzák.
2021. jan. 1. 21:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/19 anonim ***** válasza:
20%
11, hülye példa. A vegán paradicsomos levespor pont olyan lenne, amit nem vegánok is vennének. Ha mondjuk valami állati termék vegánosított változatát írtad volna, jobb lett volna a példa, mert azt tényleg főleg vegán réteg venné.
2021. jan. 2. 00:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/19 A kérdező kommentje:

10-es: a második állítás az igaz, hiszen tudtommal a budai biopiacion kaphatók vegán sajtok illetve volt/van olyan kisebb vállalkozás is, ami saját keretén belül (és nem boltokon keresztül) értékesít vegán sajtokat. Elnézést a félreérthető fogalmazásért.


Vegánnak lenni ma nemcsak divat (aki meggyőződésből az, az nem divatból teszi), és én vegetáriánusként is már 1990/91-től kezdve rengeteg "vegán" terméket vásároltam, pl. reformmargarint (amiben nincsenek keményített zsírok/olajok ill. tejtermék) meg levesporokat/befőtteket/lekvárokat satöbbit.

És nem csak az árakról van szó, hanem egyes termékek/termékcsoportok kifejezetten hiányoznak hazai gyártásból...

2021. jan. 2. 05:10
 14/19 anonim ***** válasza:
Kedves Kérdező! Kérlek áruld el, hogy ha te 30 éve vegetáriánus vagy, hogy is lettél, vagyis mitől lettél vegán? Te személy szerint, mint régi vegetáriánus, mit értesz azalatt, hogy vegán? Például a mekis hamburger, hogyhogy az nem vegetáriánus, hanem vegán? Egyáltalán, szerinted hol a különbség?
2021. jan. 2. 07:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/19 A kérdező kommentje:

Hogy mitől lettem, leírtam a másik topikban. Röviden, ez egy hosszú idő alatt érlelődő döntés volt, vegaként sem kötődtem igazán nagyon a tejtermékhez/tojáshoz, tehát nem volt nehéz lemondani róluk.

A tejtermékek emésztésével volt némi gondom is, tojásból meg olyan keveset ettem évente (inkább csak süteményben), hogy azt volt a legkönnyebb kiváltani.

Minden termék vegán, amit állati anyag ill. állatok kihasználása nélkül állítanak elő (ennélfogva pl. egy McDonalds-ban vásárolt vegán hamburger is maga vegán, mert bár egy nem vegán elvek szerint működő cég terméke, de maga a termék vegán módon készült és nem tartalmaz állati anyagot).


Egyébként a különbség pont ebben van: a vegetáriánus megengedi az összefonódást a húsiparral (a tejelő tehenek leölése illetve a tojást tojó tyúkokkal való hasonló bánásmód révén), a vegán nem.

Ettől még mint fentebb írtam, egy nem vegán filozófiájú adott cég terméke is lehet vegán.

(Vannak olyan hardcore vegánok, akik ezzel sem értenek egyet, én nem ilyen vagyok.)

2021. jan. 2. 12:56
 16/19 anonim ***** válasza:

Tudom, hogy a vegánok, amúgy is környezet-tudatosabbak, és fontosabb számukra a hazai, 0-km dolgoknak a vásárlása, de:

1. Ezek a convenience-foodok, feldolgozott élelmiszerek amúgy sem egészségesek, bár van olyan élethelyzet amiben elfogadott a fogyasztásuk, ennek ellenére egy igazi vegán nem fogja őket pl. Levespor nagy mennyiségben vásárolni és fogyasztani.

2. Az általad hozott példák eléggé rétegpiacot céloz meg, nehéz erre egy teljes vegán brand-et felhúzni.

3. Sajnos a magyarok árérzékenyek, még a vegánok is, és amúgy is drágák ezek az alternatívák. Szóval ebben a szegmensben ha már valami olcsóbb egy kicsit is akkor az lesz általában a befutó.

4. Értem a rant-et kérdező, engem ia zavar, hogy ennyire drágák ezek a dolgok, amúgy nálam is alapabb lenne a vegán sajtok fogyasztása, bár ìgy is vìgan elvagyok tejtermékek, ha növényi ha nem, fogyasztása nélkül. Abban mindenképpen igazad van, hogy ahhoz, hogy ez egy mindenki számár elérhető és elterjedt alternatíva legyen olcsósodnia kell a piacnak.

2021. jan. 27. 15:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/19 A kérdező kommentje:

16-os: nagyon egyetértek és bár tudom, hogy ezek egy része tényleg convenience food, másik része egyáltalán nem az: pl. margarin, befőtt (bár azok vannak hazai gyártásúak is) stb.

Az olcsósodás nem igazán fog bekövetkezni, ha ehhez nem lesznek hazai szereplők és hazai árverseny. Hogy a nyugat-európai vegán termékek drágák az tökéletesen érthető, hogy a magyarok, az szimpla lehúzás, sem a munkabérek, sem az alapanyagköltségek, egyáltalán semmi az égvilágon nem indokolja az 50% helyett a nemritkán 150-200%-os árréseket!

2021. jan. 28. 00:00
 18/19 anonim ***** válasza:

Pont tegnap láttam, hogy itthon a Knorr előrukkolt pár vegán leves és egytálétel alappal. Érdemes lenne megnézned.

Ezenkìvül a Pápai Hús is gyárt vegán-húspótlókat. A Cserpes Sajműhely pedog kìsérletezik vegán sajtokkal, szóval szerintem az is megjön hamarosan.

2021. jan. 28. 10:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/19 anonim ***** válasza:

"a legnagyobb magyar vegán csoport ha jól láttam 24 ezer tagos. A vegán termékes nincs 10 ezer."

A tagok területi eloszlását is megnézted?

.

2021. jan. 28. 18:56
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!