Kezdőoldal » Ételek, italok » Vegetarianizmus » El tudnátok mesélni azokat az...

El tudnátok mesélni azokat az érveket, amiért vegánok/vegetáriánusok lettetek?

Figyelt kérdés

Tudom, nem ugyanaz a kettő... De én nekem az a megszokott, hogy húst eszem... És... És elképzelni sem tudom, milyen nélküle... Vagyis nem vagyok hús-imádó, de ízlik álltalban... Na mindegy. Nem is azért vagyok itt... Cs-csak kicsit idegen számomra ez az egész, mégis szeretném megismerni a ti oldalatokat is...


Senkit sem akarok megsérteni, vagyis remélem nem az jön le... Mármint... Na. Csak tényleg fogalmam sincs ezekről a dolgokról és nagyon érdekel, hogy mi a ti "hitetek" ezzel kapcsolatban, mit miért... Hogyan.. Mikor... Szeretném elsöpörni a tudatlanságomat, mert egyik barátommal akarok erről beszélni, mégse tudtam eddig még megérteni a nézetét. Lehet, hogy velem van a baj... De talán, ha ti is meséltek róla, megértem jobban...


Nagyon szépen köszönök minden választ, előre is <3



2023. ápr. 17. 21:59
 1/10 anonim ***** válasza:
84%
Én például hiszek abban, hogy az ő életük is ér annyit, mint azoké az állatoké, akiket imádunk, mint a kutya vagy a macska.
2023. ápr. 17. 22:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%
Nálam nem tudatos döntés volt. Az okát nem tudom, egyszerűen csak megundorodtam a hústól.
2023. ápr. 17. 22:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
87%

Az a baj, hogy az ilyen kérdések alatt azonnal megjelennek a trollok, akik nem bírják ki, hogy ne toljanak be valami 2010-es húsevő poént, vagy ne szóljanak be valamit a vegáknak, amire természetesen egy-két vega kommentelő azonnal ugrik is, és így lesz egy ilyen kérdés alatt 50 komment, amiből 43 unalmas oltogatás. Pedig egyébként ez egy jó kérdés.

Én elsősorban azért lettem plant based (nem eszek semmilyen állati eredetű élelmiszert, csak száz évente egyszer, így nincs pofám vegánnak hívni magam, plusz ruházatban, kozmetikumokban nem követem a vegán szabályokat, így csak az étrendemről tudok nyilatkozni), mert táplálkozástudománnyal foglalkozom, így ahogy évről évre egyre jobban mélyedtem el a kutatásokban, a vizsgálati anyagokban, a metaanalízisekben, rájöttem arra, hogy az alapvetően növényi étrend megfelelő kidolgozottsággal minden aspektusból előnyösebb egészségügyileg, mint akármilyen "mindenevő" diéta. Továbbá van ennek a döntésnek egy etikai oldala is, miszerint nem akarok asszisztálni a nagyipari állattartáshoz, a húsiparhoz, az állatok szenvedéséhez és kizsákmányolásához, de ezek már-már közhelyesnek számító érvek, amikkel még egy nem vegán is tisztában van.

2023. ápr. 17. 22:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
84%
Mindig is fontosak voltak nekem az állatok. Kiskoromban sem voltam képes mindenféle húst megenni. Aztán ahogy nőttem fel, egyre több kegyetlenséget láttam, hallottam és nem bírtam tovább megenni őket. Először csak a húst hagytam el 14 évesen, aztán teljesen vegán lettem. Szóval ez etikai okból történt
2023. ápr. 17. 22:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim válasza:
67%

Nem vagyok vega, csak ritkán eszem húst. Láttam már állatok legyilkolását. Sokan úgy gondolják, hogy az állatok nem tudatos lények, nincs elméjük sem. Szerintem meg tudatosak és elméjük is van, igaz nem olyan komplex (és ezért sokszor nem is olyan elcseszett), mint az embereké.


Szóval szerintem, ha bántok vagy brutálisan gyilkolok egy állatot, akkor az neki fáj. Ugyanúgy fáj neki, mint egy embernek fájna, ha őt gyilkolnám.


Az állat általában nem bánt engem, ezért én sem akarom bántani őt. Ezért, ha nem vagyok túlstresszelve vagy lestrapálva és választhatom a megfelelő növényi étkezést, akkor azt választom.


Meg ugye ott van az ipari állattartás, ami állatkínzás. A húsevéssel azt az állatkínzást támogatnám (kivéve, ha vadásznék vagy gondos gazdától venném a húst).


Téma még a föld kizsákmányolása is. Úgy tudom, hogy ha növényekből viszem be a tápanyagot, akkor azzal jóval kevesebb erőforrást használok.


A háztáji és ipari állattartás körülményeiről szoktak beszélni ezen a csatornán:


https://www.youtube.com/@siposmihaly

2023. ápr. 17. 22:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
83%
Gyerekkoromtól kicsi tudatlanként is végtelenül undorítottak a tányéron a testrészek. Sosem láttam ételt bennük, mindig testrészeket láttam bennük. Emlékszem egy visszatérő gondolatomra, ha engem vagy anyut felszecskáznának és befűszereznének, kisütögetnének pont ilyen lennék a tányéron. Ezt az ellentmondást sosem tudtam feloldani pedig próbáltam jó gyerekként megváltozni. Később mikor rájöttem, hogy ezt nem is muszáj megenni, vannak vegák a világon azonnal tudtam, hogy itt a vége nekem a húsevésnek.
2023. ápr. 18. 07:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
80%
Állat és környezet védelmi okok miatt lettem vegetáriánus.
2023. ápr. 23. 18:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
100%

Egy arc a baráti társaságunkból vegán lett, ezért sokszor felmerült a téma. Szépen lassan rájöttem, hogy nem tudok már kifogást találni (magamnak) arra, hogy miért nem vagyok vegán. Először csak a húst hagytam el (tudtam hogy nem megoldás, de könnyebb az átállás), aztán minden állatit.


Ahogy az új emberek folyamatosan belekötöttek (nem sértően, csak kérdezgették), megértettem hogy semmi szükségünk nincs sem húsra, sem tejtermékre. Ezzel párhuzamosan megismertem az állattenyésztést is, és már látom hogy katasztrófa amit művelünk. Hazaérve megölelgetjük a kutyát meg a macskát, közben náluk intelligensebb lényeket bezárva ketrecben tartunk egy életen át, az emberiség létszámának többszörösét pusztítjuk el évente, kiporszívózzuk a vizeinket és mellékfogásként céltalanul ölünk, stbstb.

2023. ápr. 24. 11:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
65%
Sajnálom az állatokat. Ennyi. Pont elég is ennyi.
2023. máj. 8. 12:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
49%

Nem tartom magam vegetáriánusnak, de az átlagnál talán közelebb vagyok hozzá. Régen nem különösebben érdekelt, mit eszek, legyen finom és kész.


Elsősorban a környezetvédelem miatt kezdtem csökkenteni az állati eredetű kaják fogyasztását. Egyrészt kevesebbet ilyet eszek, másrészt olyat aminek kisebb az ökolábnyoma. Kerülöm a malachúst, marhahúst. De tejet, tojást és szárnyashúst, néha halat eszek valamennyit. A növényi eredetűek közül a kakaó, csoki, kávé is károsabb a környezetnek, így ezekből is csak keveset.


Bennem is ott van, hogy az állatok is ugyanolyan érző lények mint az ember és nem mindig jó körülmények között vannak tartva. Viszont úgy hiszem egy visszafogott volumenű állattartás, ahol az állatok jól élnek nem feltétlen rossz dolog, annak ellenére sem, hogy idő előtt elhozzuk nekik a véget. Az állatok kapnak egy relatív jó életet és gyors, fájdalommentes halált. A vadon élő társaik sem feltétlen járnak jobban. Az ember pedig változatosabb táplálékhoz jut. Az élelmiszeriparban mindig lesz olyan melléktermék amit ember nem enne meg, de állati takarmánynak megfelel.


Nem vagyok meggyőződve arról sem, hogy a színtiszta vegán étrend valóban egészséges. Ha egy dietetikus profin megtervezi egyénre szabottan, akkor esetleg. Szerintem könnyebb egészséges étrendet összerakni vegyes étrenddel.

2023. máj. 13. 14:15
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!