Kezdőoldal » Ételek, italok » Vegetarianizmus » Vegánok! Adnátok tanácsot,...

Vegánok! Adnátok tanácsot, hogyan kezdhetném el én is a vegán életet?

Figyelt kérdés

Egy éve vagyok lakto-ovo vega. Nem szeretnék többet tojást fogyasztani, tejet is csak akkor, ha nagyon muszáj. Egyetlen vegetáriánus ismerősöm sincs, se vegánok, se semmilyenek. A családom nem nagyon támogat, amióta vega vagyok, és úgy gondolom, még kevésbe tetszene nekik, ha bejelenteném, hogy mától tejet és tojást sem eszem.

Segítséget szeretnék kérni, miket főzzek? Milyen alapanyagokat kell beszereznem a kiegyensúlyozott táplálkozáshoz? Miből kell többet ennem, hogy ne legyenek hiánybetegségeim? Mivel tudom helyettesíteni a tojást, túrót, joghurtot? Nektek milyenek voltak az első hetek? Szedtek valamilyen kiegészítővitamint? Ha igen, milyet?


Előre is köszönöm a válaszokat, nagy szükségem van a segítségetekre!


2011. júl. 13. 13:23
1 2 3
 1/21 anonim ***** válasza:
16%

Miből kell többet ennem, hogy ne legyenek hiánybetegségeim?


Állati fehérjéből. Bármilyen meglepő, de az ember -a fogazatunk és egyéb szerveink alapján- vegyes táplálkozásra "készült". A teljes értékű aminosavak, amiből a fehérjéket építi a szervezet, csak a húsban vannak meg. Zsírban oldódó vitaminokról meg ne is beszéljünk. /zsírban nem olajban oldódnak/

2011. júl. 13. 13:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/21 anonim ***** válasza:
14%

Nagy h*lyeséget csinálsz remélem belátod, a kieg. vitamin nem lesz olyan mintha megennél egy főtt tojást.

Egyél rendesen mert baromi beteg leszel.

2011. júl. 13. 13:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/21 anonim ***** válasza:
2%
Mi az a vegán?
2011. júl. 13. 14:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/21 A kérdező kommentje:
Remélem lefutottuk a járulékos köröket, ilyen hozzászólásokból nem kérek. Nem fogtok tudni meggyőzni a húsevés jó mivoltáról. Feleslegesen koptatjátok a billentyűzetet. Ennyi legyen elég a lehülyéző kommentekből. Nem vagyok rájuk kíváncsi.
2011. júl. 13. 14:01
 5/21 anonim ***** válasza:
77%

olyan nincs, hogy teljes értékű aminósav. Esszenciális és non esszenciális aminósavak vannak, melyek mind megtalálhatóak növényi eredetű táplálékokban. Remélem a növényi zsírsavakról nem is kell mesélnem, amiket ráadásul könnyebben feldolgoz a szervezetünk, mint az állatit. Amúgy igen, a fogazatunk mindenevő, a bélrendszerünk meg növényevő. Ez az igazság.

Írok neked egy listát, hogy melyik táplálékokban találhatóak meg melyik esszenciális aminósavak, vitaminok, ásványi anyagok. A legjobb források vannak rajta felsorolva, de nem sorrendben. A tejtermékek és tojás is benne van, ezeket nézd el légyszi:) Egyébként azt tudod, hogy a vegán semmilyen állati eredetű terméket nem használ, tehát pl. mézet sem, és bőrcuccok, állatokon tesztelt kozmetikumok, stb. kizárva?

Esszenciális aminosavak

Izoleucin: magvak, sajt, tojás, lencse, mandula,sárgabarack, pisztácia, kókusz, olívabogyó

Leucin: barna rizs, bab, teljes kiőrlésű gabona, mogyi, dió,szója, tejtermékek, túró, sárgabarack, pisztácia, kókusz, olívabogyó

Lizin: tojás, sajt, tejtermékek, szója, spenót, bab, répa, ubi, cékla, zeller, szilva, körte, alma, szőlő

Metionin: szója, spenót, szezámmag, kukorica, tejtermékek, teljes kiőrlésű magok, káposzta, fokhagyma, karfiol, alma, ananász

Fenil-alanin: tökmag, mogyoró, gabonafélék, szója, túró, répa, cékla, spenót, paradicsom, ananász, szezámmag, tejtermékek, mandula, avokádó

triptofán: tejtermékek, tojás, datolya, banán, mogyi, csoki, túró, répa, zeller

Treonin: burgonya, tojás, tejtermékek, avokádó, káposzta, bab, dió, répa

Valin: gomba, lencse, szezámmag, mogyi, tejtermékek, gabona, répa, sütőtök, zeller, cékla, paradicsom, alma, mandula

Hisztidin: szotyi, barna rizs, dió, kukorica, szezámmag, retek, répa, ubi, zeller, hagymák, ananász, alma


Vitaminok:

A és béta-karotin: répa, brokkoli, vaj, krumpli, spenót, sütőtök, sárgadinnye, sajt

B1: szotyi, teljes kiőrlésű gabona, bab, rizs, spárga, kel, karfiol, nari, krumpli, tojás

B2: tejtermékek, mandula, , spárga, banán, datolya, szilva, túró, tej, joghurt, tojás, bab

B3: élesztő, bab, szotyi, tojás, tej, avokádó, datolya, paradicsom, brokkoli, répa, spárga, gomba, hüvelyesek, dió, teljes kiőrlésű magvak

B5: gabona, tojás, mogyi, borsó, brokkoli, avokádó

B6: banán, krumpli, borsó, gabona, mogyi, dió

B7: tojássárga, zöldségek, mogyi

B9: spenót, spárga, bab, lencse, tojássárgája, élesztő, szotyi

B12: tejtermék, tojás

C: eper, dinnye, nari, citrom, stb., brokkoli, kel, paprika, legtöbb gyümi és zöldség tartalmazza

D: tojás, tej, gomba

E: növényi olaj, majonéz, teljes kiőrlésű gabona, mogyi, mandula, csíráztatott magvak, szotyi, krumpli, spenót, karalábé, répa, tök, mangó, avokádó, olajbogyó

K: zöldleveles zöldségek, spenót, káposztafélék, gyümi, krumpli, tojás, magvak, tejtermékek, avokádó, kivi, szőlő


Ásványi anyagok:

Kálium: hüvelyesek, krumpli, paradicsom, banán

Klór: konyhasó...

Nátrium: konyhasó, alga, spenót, tej

Kalcium: tejtermékek, zöldleveles zöldségek, diófélék, magvak

Foszfor: azon kívül, hogy tele van vele a szervezeted alapjáraton, tejtermékek, bab, borsó, szója, sajt, pisztácia, dió.stb. kb. mindenben van amúgy.

Magnézium: dió, bab, kakaó, zöldségek, gabona, tea, kv, fűszerek

Cink: bab, dió, mandula, teljes kiőrlésű gabona, tökmag, napraforgó, ribizli

Vas: lencse, bab, zöldleveles zöldségek, tofu, borsó

Mangán: teljes kiőrlésű gabonák, olajos magvak, rizs, zöld levelű zöldségek

Réz: hüvelyesek, gabonafélék

Jód: tengeri só...

Szelén: teljes kiőrlésű gabona, tejtermékek, narancs, élesztő, lencse

Molibdén: hüvelyesek, zöld levelű zöldségek, gabonafélék, tej


Egyébként lehet kapni növényi sajtot is (mondjuk én kóstoltam, de szerintem borzasztó :))), a szójatej viszont egészen jó.

Kiegészítővitaminból B-12-t kellene. Az valóban nem található meg növényi eredetű táplálékokban, vagy csak elnyésző mennyiségben. Bár manapság a szóját pl. Meg még néhány kaját szoktak vele felturbózni.

2011. júl. 13. 14:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/21 A kérdező kommentje:
Végre valaki :) Köszönöm szépen a választ:) Igen, tudom, hogy mit jelent teljes mértékben vegánnak lenni. Elég nehéz dolog, az biztos, és én meg fogom tenni a lehető legtöbbet, ahogy tőlem telik :)
2011. júl. 13. 15:06
 7/21 anonim ***** válasza:

Javaslom, hogy inkább lakto-vegetariánus légy (azaz csak a tojást tedd le).


Akkor nem kell B12-t szedned és vannak olyan bio tejek amit normális körülmények között állítottak elő.


F/18 lakto-ovo-vega

2011. júl. 13. 18:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/21 anonim ***** válasza:

Egyébként ha van kedved levelezni(nekem sincsenek vega ismerőseim :( ), akkor írj privát üzenetet!


F/18

2011. júl. 13. 18:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/21 A kérdező kommentje:
Írtam neked privátot :))
2011. júl. 13. 19:26
 10/21 anonim ***** válasza:

Én is most próbálok vegán lenni...ha gondolod csinálhatjuk együtt, lehet, hogy így könnyebb lenne.

Írj privit, ha lány vagy. (a párom irtó féltékeny tud lenni XoD)

2011. júl. 14. 12:03
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!