Kezdőoldal » Ételek, italok » Vegetarianizmus » A vegetáriánusok esznek gombát?

A vegetáriánusok esznek gombát?

Figyelt kérdés
Azt hova soroljátok? :D
2014. jan. 4. 20:50
1 2 3
 21/25 anonim ***** válasza:

Van, aki eszik, van, aki nem eszik, ez szerintem egyénfüggő. Bár az ismeretségi körömben levő vegák és vegánok mind esznek gombát. Én is.

A gomba nem állat, bár rendszertanilag nem is növény, viszont képes arra, hogy újrateremtse magát (vagyis ha leszedjük a gombát, attól még a telepet nem öljük meg), tehát e tekintetben egy picikét azért mégiscsak "növény". :)

2014. febr. 15. 05:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/25 anonim ***** válasza:
utolsó előtti válaszolótól kérdeném, hogy akkor ugye gyökérzöldségeket és burgonyát sem esznek a krisna-tudatúak, mert azok is nedves, sötét ("tudatlan") helyeken fejlödnek..? amúgy köszönet az informatív válaszért, meglepődtem rajta, mert nem látom a logikáját (és ez nem neked szól, félre ne értsd, hanem magának az elvnek)...
2014. nov. 13. 18:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/25 anonim ***** válasza:

Én ugyan a 19-eske vagyok (az utolsó-előtti az enyémre reagált), de azért:


Az ajurvédikus előírások nem arra vonatkoznak, hogy egy étel milyen sötétben növekszik :)


Azt hittem, hogy köztudott (ha már én is tudok róla,) hogy a krisnás éttermekben nagyon finom, különleges fűszerekkel és szószokkal készült sárgarépás krumpliköret van. :D


Sokat én se tudok a témában, de annyit olvastam, hogy Indiában és a szomszédos kis országokban, ahol a hinduizmusnak szintén hatása van, még a buddhista vegetariánusok is ajurvédikusan esznek. Vagyis a világnak azon a részén, ha valaki bemegy egy étterembe, és vegetariánusat kér, akkor magától értetődő, hogy a tejterméket ajurvédikus előírások szerint készítik neki, valamint természetesen tojást, és pld hagymát, gombát, kakaóból készült csokoládét sem tálalnak.


Az európai vegánokkal ellentétben a tejtermék náluk nem tiltólistás, de ha csak különleges szeretettel tartott állatok tejéből erőszakmentesen készült. (Európai sajt például azért nem, mert annak az érleléséhez fiatal bocik emésztőenzimjét használják, ehhez persze le kell ölni a bocikat.)


A tojás az új élet jelképe, és fogyasztása egy új csirkétől vehetné el az élet lehetőségét. (A nagyüzemi csirketartás, ahol ez elvileg nem merül fel, viszont már erőszakos.)


"Sötét" kötőerőknek szerintem azokat hívhatjuk, vagy amelyek fizikai ragaszkodást (függőséget) okozhatnak (a kávé, csokoládé, stb esetén), vagy negatív karmát jelentenek. A hagymáról azt hallottam, hogy szexuális vágyakat bír fokozni, de legalábbis eltérít a lelki összpontosításról.


A gomba ugyebár azért aggályos, mert élettanilag nem tartozik a növények közé, Indiában különben sincs hagyománya, - én azt gondolom, hogy csak a biztonság kedvéért is, nem kísérleteznek kultúridegen étkezési szokásokkal (ahogy nálunk sem esznek fókazsírt, csak azért, mert "nem tilos".)


Összefoglalva, a "tiltólistásoknak" egyenként megvan az okuk, miért nem fogyaszthatóak az ajurvédikus szabályok szerint. Gyökérfélékre, gumókra, stb ezek közül egyik se vonatkozik.

2014. nov. 14. 07:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/25 anonim ***** válasza:

Azt ugye ne felejtsük el, hogy az életteni besorolás (növény-állat-fungus) illetve szintén élettani fogalom szerinti gyümölcs (termés) nem feltétlenül van fedésben az adott kultúra konyhaművészeti fogalmaival (nem növény, hanem: zöldség!, gyümülcs, stb)


Ezért nem probléma, hogy a paradicsom (termése) a konyhán zöldség, viszont a dinnye (ami pedig tökféle) étkezéskor gyümölcs. Nyugati ember számára ugyanúgy nem probléma, hogy a gomba zöldség (habár fungus, és nem növény), vagy hogy olyan példát említsek, amitől már minden vega tépi a haját: a hal nem hús.

2014. nov. 14. 07:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/25 anonim ***** válasza:
Szerintem a legtöbben esznek, hacsak nem valamilyen vallás miatt esetleg. Én lakto-ovo vagyok, de mikor vegán korszakom volt, akkor is toltam befele, mert tele van fehérjével, és és nem állati eredetű.:)
2016. szept. 9. 19:15
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!