Kezdőoldal » Ételek, italok » Vegetarianizmus » Miért aggódnak a vegetáriánuso...

Miért aggódnak a vegetáriánusok/vegánok tápanyabevitele miatt, amikor mi jellemzően sokkal tudatosabban étkezünk?

Figyelt kérdés

Aki arra adja a fejét, hogy vegetáriánus vagy vegán étrendre tér át, az többek között egészségügyi okokból tesz így, emiatt természetesen tudatosan figyel az étkezésére, kevesebb feldolgozott ételt fogyaszt, többet sportol.

Természetesen vannak kivételek, de a húsevőket sem vehetjük egy kalap alá.


2014. nov. 17. 23:22
1 2 3
 1/21 anonim ***** válasza:
73%

Igen, csak éppen az aminosavakkal van a gond, és B12 vitaminnal, ami csak állati eredetű táplálékban található meg.


A B12 vitaminban szegény, viszont folsavban igen gazdag étrend (ilyen a veganoké és a vegetariánusoké!) gyakran elfedi a B12-vitamin hiányát, mivel a B12 hiánytünetei még vegyes étrenden élőknél is csak 5 évvel azután kezdenek megjelenni, hogy a szervezet tartalékai kiürültek.

2014. nov. 18. 00:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/21 anonim ***** válasza:
67%

#1: Ez a vegákra eleve nem vonatkozik, hisz esznek tojást és/vagy tejterméket. A vegánok és a B12 érdekes kérdés, nemrég egy vegán oldalon olvastam egy cikket, miszerint egy csomó B12-forrásnak tartott étel nem is az... Speciel én szeretem, ha étellel visszük be, ami kell, de ha a mindenevők is természetesnek tartják a folyamatos vitaminszedést, akkor a vegánokéba sem köthetnek bele... Már az ételek sem a régiek :(


Kérdező, azért jócskán van más okból vegává levő is. Rengeteg tini meggyőződésből lesz vega. De a legtudatosabb vegán sportoló (mindig úgy gondoltam, hogy normális ember csak úgy nem lesz vegán, hanem utánanéz a dolgoknak) és sokszázmillió vega sem hatja meg azt, aki szerint hús nélkül beteg lesz az ember. A saját kis világában él az ilyen. Elég sokszor vitáztunk már velük itt, valószínűleg hiába. Bár ha páran mégis utánanéznek és okosodnak, az már jó.

2014. nov. 18. 00:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/21 anonim ***** válasza:
61%
Az aminosavakkal pedig nem kell, hogy gond legyen, a vegák esetében semmiképp, még óriási odafigyelés sem szükségeltetik hozzá, de egy kicsi azért nem árt, főleg bizonyos körülmények között. Pl. ha keveset eszik az ember, speciális diéta mellett, ami pl. élből kizárja a hüvelyeseket, s a tojás és a sajt mennyisége igen kevés... Volt ilyen időszakom, én pedig paranoid vagyok a fehérjével kapcsolatban, na akkor utánanéztem az aminosavaknak, főleg a lizinnek, a többivel nem szokott gond lenni, ha a fehérjemennyiség megvan. Nem tűnt úgy, hogy aggódnom kéne, de ez csak egy rövidebb kutakodás volt. Egy tájékozott vegán sokkal jobban képben van az ilyenekkel... (Én vega se vagyok, csak nagyon közel állok hozzá, s nem hiszem, hogy aminosavak terén olyan sokat számít, hogy havi egyszer eszem húst.)
2014. nov. 18. 00:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/21 A kérdező kommentje:

B12 vitamin: Ahonnan a gondolatodat idézted, ott írták ugye a vitamin-lomplexet. Ahogy kicsit utánaolvastam, több oldalon is találtam arról információt, miszerint az erjesztett szójában is megtalálható ez a vitamin.

A legtöbbünknél, akik elhagyjuk a húst és/vagy tejterméket, komplex oka van ennek.

Számomra az volt a legijesztőbb felfedezés, miszerint a rák (mint betegség) a savas közeget kedveli a legjobban. Utánanéztem az ételek pH értékének, és MINDEN hús és tejtermék savas kémhatású.

2014. nov. 18. 00:26
 5/21 anonim ***** válasza:
70%

Itt egy kicsit más írnak:


"Egy új, várhatóan nagy vitákat kavaró tanulmány szerint a vegetáriánus étrenden élőknél magasabb a rák, az allergia és a mentális betegségek kockázata, mint a húst is fogyasztó embereknél"


[link]

2014. nov. 18. 01:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/21 A kérdező kommentje:

"Számos tanulmány ennek

éppen az ellenkezőjére jutott." Benne van a cikkedben...

2014. nov. 18. 01:32
 7/21 anonim ***** válasza:
100%

Kérdező: én például a te tápanyagbeviteled miatt nem fogok aggódni. Értelmiségi vagy, aki tájékozódik. Sajnos sokan nem ezt teszik. Az étrendet mindenkinek saját magának kell beállítania - a vegyes étrendet is - és annak utána kell néznie.


Viszont egy dolgot nagyon gyorsan pontosítanék: a sav-mítoszt. Ez a "dr. Young" féle elmélet, ami az "Új Biológia" című publikációban jelent meg egy... tudatos átverés. Csalás. A szervezet egyszerűen nem így működik. A vese szerepe az, hogy a vérünk ph értékét viszonylag állandó, nagyon szűk keretek között tartsa (7,35 és 7,45 között), és az étkezés valójában nem tudja ezt jelentősen vagy hosszabb időre megváltoztatni. Dr. Young elméletét in vitro (üvegedényben) és néhány állatkísérlettel támasztották alá, amik a tudományos világban rossz minőségű adatnak számítanak. Tulajdonképpen ezek nem elméletalkotó minőségű eredmények, hanem épp csak az ELŐZETES FELTÉTELEI annak, hogy valódi kutatások elkezdődhessenek. Mások próbáltak hasonló kutatást végezni embereken, de a jelenlegi konszenzus az, hogy a lúgos étkezésnek nincs egészségjavító hatása, és a savas vér teória egyszerűen nem megerősíthető.


Viszont sokmilliárd dolláros üzlet vált belőle, hogy lúgos ásványvizet árulnak (ami a gyomorsavval érintkezve ugyanúgy savas lesz, mint a nem lúgos víz), és összeállítottak nagyon bonyolult áltudományossággal étrendeket, amik ugyan tök jók, meg változatosak, de egészségmegőrző hatásuknak semmi köze a savassághoz-lúgossághoz. (És nem elég kiegyensúlyozottak ahhoz, hogy hosszútávon tarthatóak legyenek.)


A rák nem egy egységes betegség, hanem egy gyűjtőcsoportja több tucat különböző betegségnek. Nincs egyetlen olyan ok, ami minden rák kialakulásáért felelne, és nincs egyetlen olyan módszer, ami minden rákot gyógyítana. Az egyetlen közös pont közöttük az, hogy egy addig egészséges sejt hibás osztódási formába kezd, és elburjánzik.


Hidd el, az élettan ötösömmel tudom, hogy miről beszélek. Más tárgyból rákból prezentáltam, tandemben egy lánnyal, aki az onkológián szokott felvilágosítást tartani.


Ha szeretnél tenni azért, hogy ne legyél rákos, egyszerűen aludd ki magad rendszeresen - napi hét-nyolc óra alvás, se több, se kevesebb -, sportolj sokat, igyál zöld vagy fehér teát (EGCG nagyon sok ráktípus ellen jó), és továbbra is kövess változatos, teljes értékű étrendet, egyél sok különböző gyümölcsöt és zöldséget, járj el szűrővizsgálatokra! De ha _CSAK_ ezért lettél volna vega/vegán, akkor néha nyugodtan egyél kis halat, fehér húst, stb., megfelelő módon elkészítve, semmi bajod nem lesz tőle az ég világon. :)


Még egyszer mondom: savasság-rákkeltő teória egyszerűen üzleti érdekből túlreklámozott bullshit.

2014. nov. 18. 03:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/21 anonim ***** válasza:
100%

Kis kiegészítés: az alacsony és a magas ph értékű vér azért sem tud rákossá tenni, mert hogy nagyon rövid távon halálhoz vezet. Ha a szervek, főleg a vese, nem tudják szabályozni a vér ph értékét, az egy súlyosan veszélyes állapot, amit nagyon komolyan kell venni. Adott esetben egy ilyen beteg csak rendszeres dialízissel és gyógyszeres kezeléssel tud életben maradni.


Szóval a vér ph értékét Young előtt nagyon sokan mérték már, és azóta is rengeteget foglalkozik vele a tudomány. Nem mondom, hogy mindent tudnak róla az orvosok, de messze nem egy feltérképezetlen terület.

2014. nov. 18. 03:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/21 anonim ***** válasza:
46%
Rengeteg rögzött húsmániás fejében még mindig az a kép él, hogy egy vegetáriánus álló nap fonnyadt salátaleveleket rágcsál, semmi mást, szerintem ezért hiszik azt, hogy elégtelen a tápanyagbevitelünk. Ugyanők a zöldségeket nyúltápnak, az olajos magvakat madáreleségnek titulálják, gyümölcsöt csak süteményben esznek, marékszám szedik a multivitamint, sportolni pedig "nincs idejük".
2014. nov. 18. 08:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/21 bumbi02 ***** válasza:
72%

Az utolsónak meg üzenném, hogy mi, primitív ősemberek pedig nem csak nyers lóhúst eszünk, hanem bármily furcsa is, eszünk mellé köretet zöldség, gabona formájában. Meglepődnél miket meg nem eszünk. Egyszer épp egy döglött ló combját csócsáltam sportolás után, mikor megláttam a fűben ücsörögve egy narancssárga gyökeret, és elkezdtem rágcsálni, és isteni volt. Egy arra járkáló felvilágosult, értelmiségi, sportoló vegán közölte velem, hogy azt ők répának hívják.



A kérdésre válaszolván:

Én azt nem értem, hogy miért van megint egy kérdés, ami arról szól, hogy a vegák, és vegetáriánusok tudatosak, okosak, jók, egészségesek, fittebbek? Mielőtt azzal jöttök, hogy azért, mert a húsevők folyton zaklatnak titeket, hogy egészségtelen vegánnak lenni:


Mindenkinek saját dolga, hogy vegetáriánus-e vagy sem. Ha ezt mindenki úgy kezelné, ahogy kéne, akkor a "primitív húsevők" sem zaklatnák őket. Értsd: vannak vegetáriánus és vegán ismerőseim is. Egyikük se kérkedik vele, hogy Ő, a vegán, Ő a vegetáriánus. Hanem élnek ahogy élnek, táplálkoznak ahogy, és teljesen véletlen tudom róluk, hogy mit esznek, van akiről csak több év után tudtam meg. Nem posztolja szét a facebookot azzal, hogy nézzem meg hogyan tartják a disznókat, nem próbál megtéríteni. És ennek így kéne lennie. Ha folyamatosan ilyen kérdéseket tesztek fel, akkor meg nem kell csodálkozni, hogy itt nektek esnek a tápanyagbevitel miatt. Mellékesen megjegyzem, hogy az ember mindenevő, és ezt nem kell vitatni. Valószínűleg a szükséges tápanyagbevitele is ezen az egyszerű tényen alapul. Nem az én dolgom kimondani, hogy egészséges-e vagy sem a vegetarianizmus, főleg mivel nem vagyok biológus, se orvos. De nem is teszek úgy.


Nem hinném, hogy a vegetáriánusok többet sportolnának, de ha van erről tanulmány szívesen veszem. Nem hinném, hogy a vegetáriánusok tudatosabban táplálkoznának, de ha van erről tanulmány, vagy statisztika, meggyőzhető vagyok.

2014. nov. 18. 09:53
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!