Kezdőoldal » Ételek, italok » Vegetarianizmus » Vegánok! Ti mit gondoltok...

Vegánok! Ti mit gondoltok erről? (elméleti kérdés)

Figyelt kérdés

tegyük fel, hogy van egy farmer, aki tartja az állatait, nem zsúfoltságban, normálisan.

Van tehene, csirkéje és egyéb olyan állatja, amit nem esz meg, hanem azért tartja, hogy meg egye a tojását, a tehén tejéből MÉRTÉKKEL!!! fej, de nyilván annyit, hogy a kis bociknak legyen elég.

Akkor mi ezzel a baj?

Végül is ezzel nem ártunk az állatoknak.

Nyilván a nagy üzemeket el kell kerülni, mert ami ott van az kínzás, de ebben az esetben is kínzás az állatnak, amit csinálunk velük, ha kellően gondoskodunk róluk, csak mondjuk a tojást nem hagyjuk ott rohadni, illetve a tejből kérünk picit?

Ezt nem nagyon értem, és NEM VAGYOK A VEGÁNOK ELLEN, csak kérdezem.

És tudom állati eredetű, de nem nagyon vágom mi ezzel a baj...

Köszönöm a válaszokat, remélem nem dühítettem fel/ sértettem meg senkit sem, csak gondoltam megkérdem tőletek.



2018. máj. 23. 18:31
1 2 3
 11/22 anonim ***** válasza:
30%

"Mi jogod van bezárva, a fajtársaitól elválasztva tartani az állatokat úgy hogy nem biztosítod nekik a megfelelő teret (hatalmas legelő pl) vagy szociális hátteret? (Csorda mint közősség)."

Épp erről van szó, hogy van más módja is az állattartásnak. Kint egy nagy legelőn, csordában (a közelünkben szoktam látni legelő tehéncsordát, léteznek itt és most is ilyen gazdaságok).

A tejjel kapcsolatban: vannak olyan nők (nem is kevesen), akiknek annyi anyateje van, hogy nem győzik eladni, bevinni az anyatejgyűjtő állomásra (igen, ilyen is létezik). Mindezt úgy, hogy a saját kisbabájuk is jóllakik, és még a fagyasztóba is tesznek tartalékot. Ha az embernél erőlködés nélkül van ilyen, akkor a tejelő (erre a célra tenyésztett) teheneknél szerintetek nem lehet, hogy működik az, hogy a boci mellett még sok liter többlet teje legyen egy tehénnek? Amit az embernek adhat cserébe a kosztért-kvártélyért, orvosi ellátásért, védelemért, gondoskodásért (ez sem 5 Ft-ba kerül).

Persze tudom, az embernek (és a profitorientált cégeknek) semmi sem elég. Pedig - szerintem - a tehén, ha rendszeresen van fejve, az első borjú után még évekig adhatna tejet mesterséges megtermékenyítés és évente ellés nélkül is. Voltak régen olyan asszonyok, akik abból éltek, hogy gazdag családok gyerekeit szoptatták (szoptatós dajka). Ma már azt is el tudják érni (van rá bevált módszer), hogy olyan nők is tudjanak szoptatni, akiknek nem szültek, csak örökbefogadtak egy kisbabát.

A tyúkokkal meg az a helyzet, hogy tényleg nem sokat foglalkoznak a tojásaikkal. Ha nem mi esszük meg, megeszi más, vagy tönkremegy. És csirkét is lehet legelőn, udvaron tartani, hadd kapirgáljon kedvére.

Lehet, hogy kihasználjuk őket, de ők is minket, hiszen enni-inni kapnak stb.

A nagyüzemi állattartással van a baj, vissza kellene térni a hagyományos állattartásra, bár azt kb. egy gazda se vállalná, hogy csak a tejért-tojásért-gyapjúért tartson állatokat, úgyhogy az etikai alapon vegánoknak nyilván így sem lenne jó (a többinek meg főleg nem).

2018. máj. 25. 00:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/22 anonim ***** válasza:
76%

A tehén nem maga dönti el hogy odaadja a tejét hanem elveszem tőle. A sok tejet termelő anyák maguk döntenek róla.

A tyúk a ki nem kelt tojásokat feltöri és megeszi, a héjából visszapótolván fontos ásványi anyagokat melyek a tojáshoz szükségesek pl kalcium.


Semmi gond azzal ha te nem fogadod el a vegánok nézeteit, de nekünk az a véleményünk hogy nincs jogunk elvenni egyetlen állat tejét, tojásàt sem, sem bezárni egyetlen állatot sem.


Ezen nincs mit magyarázni, ez az álláspontunk. Az hogy te nem értesz vele egyet az egy dolog. De egy állatjogi aktivistát nem fogsz meggyőzni arról hogy az állatoktól való elvétel helyes cselekedet.

2018. máj. 25. 01:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/22 A kérdező kommentje:
Jó, èrtem köszönöm a válaszokat, vitát lègyszi ne csináljátok, köszönöm mindenkinek.
2018. máj. 26. 18:20
 14/22 anonim ***** válasza:
0%

#9 tudod mi történne ha hirtelen elengednénk a vadonba az összes tehenet, csirkét, kecskét, kutyát, hörcsögöt? és nem "tartanánk fogva őket" ahogy állítod? Megdöglenének, mert nem tudják hogy kell túlélni, több ezer éve ki van tenyésztve belőlük, ezekben az állatokban semmi természetes nincs, semelyik ökoszisztémába nem passzol bele a palotapincsi és a hosszú szőrű nyúl mert egyszerűen a vad életre alkalmatlanok.

Van otthon 6 patkányom, hatalmas ketreccel, kiengedéssel, táppal. Fogságban egy patkány 3-3.5 évig is elél. Tudod mennyi ez a vadonban? fél, max egy év. Mármint a dörzsölt, vad patkánynak, ezeknek nem. A 5 közül 2 kb azonnal fel lenne zabálva mert hófehérek, az egyik olyan öreg hogy lassan menni sem tud, gyakorlatilag ingyen kaja a ragadozóknak. A másik 4 legalább gyors de fingjuk sincs mit ehetnek meg vagy mi elől kéne elbújni, szintén 1-2 hét és meghalnának de kérlek meséld el mekkora kínzás hogy nem rakom őket ki az erdőbe megdögleni.

2018. jún. 8. 13:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/22 anonim ***** válasza:
100%

Utolsó: egyrészt nem követeli senki hogy engedjék egyszerre szabadon az összeset hanem egy fokozatos LEÁLLÁSRÓL, átállásról, csökkenésről kellene beszélni itt.


Másrészt a lengyeleknél a vágóhídról szökött tehén köszöni szépen áttelelt és beállt egy bicalycsordába.


A németeknél tavasztól ősz közepéig szabadon vannak a tehéncsordák az Alpokban emberi segítség nélkül és bizony megvannak.


A kecskék, tyúkok vádolnak vissza amúgy a legkömnyebbben ill a disznók.


Hülyeségeket nem kell írni.


Mellesleg: az hogy a szabadban meghalna egy állat természetes. Az hogy te bezárod, elveszem a kicsinyét és leölöd, megiszod a tejét, ledarálod a hím kiscsibéket a maradék meg tojja a tojást majd 1-2 évesen azokat is levágod ill a tejelő teheneket is 3 évesen a malacot meg a borjat meg 4-6 hónaposan nem mentegethető dolog semmilyen kifogással!

2018. jún. 8. 18:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/22 anonim ***** válasza:
Vadulnak akarom írni nem vádolnak...
2018. jún. 8. 18:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/22 anonim ***** válasza:
100%

"Megdöglenének, mert nem tudják hogy kell túlélni, több ezer éve ki van tenyésztve belőlük, ezekben az állatokban semmi természetes nincs, semelyik ökoszisztémába nem passzol bele a palotapincsi és a hosszú szőrű nyúl mert egyszerűen a vad életre alkalmatlanok."


Az hogy az állatok a vadonban előbb utóbb meghalnak, a természetes életük része. Ahogy te is meghalsz egyszer.


Az, hogy bezárod őket, bántalmazod vagy épp leölöd őket, nem természetes. Gondolom te sem örülnél neki, ha valaki évente elvenne tőled egy újszülöttet amit megenne, aztán a te tejedet szopná ugye? Csakhogy témábavágó hasonlattal éljek. A tehenek köztudottan társas lényeg, hetekig üvöltenek az elválasztott borjak után.

2018. jún. 8. 19:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/22 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen az összes választ, nagyjából èrtem az álláspontokat.

Nem tudom hogy helyes, e vagy sem de én nem tudnék állati kaja nélkül èlni, max hús nélkül, ès igen az önuralmammal van a bajom.

Tudom lehet helyettesíteni, de nekem akkor is hiányozna...

Na mindegy, mindenkinek további kellemes napot, akár eggyet èrt az àlláspontommal, akár nem, nem az volt a célom a kèrdès kiírásával hogy vita legyen, szóval lègyszi ne vitázzatok, mindannyiótoknak jogos a véleménye, de azt nem kell ráerőltetni másokra, tehát nem kell mindenkinek húsevőnek lenni, sem vegánnak, sem vegetáriánusnak.

Nem tudom hogy melyik a jobb, èn sem, mert mindkettőben van igazság.

Minden esetre inkább maradok hùs kerülő ember, aki sok növényt használ, mint teljesen vegán, mivel az egész èletmód betartása nagyon nehèz.

2018. jún. 8. 19:35
 19/22 anonim ***** válasza:
Régen én is azt hittem nehéz betartani de igazából nagyon könnyű. A változás csak úgy jött magától, egyik napról a másikra rádöbbentem hogy nem bírnék egy birka vagy éppen malac szemébe nézni és az ételt látni benne, hogy nekik is joguk van az élethez és semmi szükség rá hogy bántsam őket. Ahogy arra sem hogy elvegyék egy tehéntől a borjat hogy én megihassam a tejét. Ez valahogy természetellenessé, bizarrá és undorítóvá vált számomra. És rájöttem hogy alapvetően is az, csak a rendszer amiben felnövünk kondicionál minket arra hogy pl egy kutyát megvédjünk és szeressünk, és perverz en tartsuk a megölését míg egy pici, kölyökkutyával egyenértékű ugyanolyan aranyos, játékos, anyjára utalt malacot vagy borjat meg levágjunk és normálisnak tartsuk a kín, fájdalom, halál okozását ami ezzel jár. Ez az ún. karnizmus ami arra nevel minket hogy tegyünk különbséget két teljesen egyforma élőlény között és az egyikkel bánjunk jól a másikkal meg kegyetlenül.
2018. jún. 9. 14:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/22 A kérdező kommentje:
igaz :)
2018. jún. 17. 10:37
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!