Kezdőoldal » Ételek, italok » Vegetarianizmus » Mit ehet egy vegetáriánus?

Mit ehet egy vegetáriánus?

Figyelt kérdés
Hír ide - vagy oda, szerintem a vegetáriánus megeheti a sajtot és a tojást. Tudtommal a vegetáriánus húst és halat nem ehet. Mert a vega az tényleg nem eszi meg az állattól származó ételt. És a vegegtáriánus? Nem hinném hogy csak növényeket esznek. Vagy én tudom rosszul?

2018. júl. 17. 16:36
1 2 3 4 5
 11/41 anonim ***** válasza:
72%

Vega/vegetarianus: semmilyen hust nem eszik. Amelyik vega eszik halat vagy neha-neha belekostolnegy sonkaba, az szimplan szemi-vegetarianus.

Vegan: semmilyen allati eredetu dolgot nem eszik

Vega vagyok, szoval szoktam enni tojast, tejet, mezt, de hust nem. Ennyi az egesz kulonbseg, en nem tudnam megvonni magamat az utobb felsorolt dolgoktol.

2018. júl. 17. 18:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/41 anonim ***** válasza:
14%

A vegán nem eszik semmi állati eredetűt (hús, hal, tejtermékek, tojás, zselatin, porc, bőr, vér, méz, zsír stb...); a vegetáriánus csak azt nem eszi, amihez az állat közvetlen halála szükséges.


A közvetett halál (tej, tojásipar kegyetlensége) a sima vegákat nem érdekli.

2018. júl. 17. 20:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/41 anonim ***** válasza:
42%

Én nem eszem húst de ezt a közvetett halál dolgot nem értem... Öngyilkos lesz a tyúk mert elveszik a tojását?

Vagy a tehén, kecske, egyéb ároknak rohan ha megfejik? Talán pszichómókusokat fogadj fel melléjük.

2018. júl. 18. 07:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/41 anonim ***** válasza:
45%

Nem támogatom az ipari állattenyésztést,sőt gyűlölöm de miért kell àltalánosítani, azt nem értem.Én vega vagyok(előző hozzászoló)

és ellenzem a dolgot de semmi bajom a normál körülmények között tartott állattenyésztéssel.Márpedig ilyenek is vannak.

2018. júl. 18. 07:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/41 anonim ***** válasza:
32%

"Én nem eszem húst de ezt a közvetett halál dolgot nem értem... Öngyilkos lesz a tyúk mert elveszik a tojását?


Vagy a tehén, kecske, egyéb ároknak rohan ha megfejik? Talán pszichómókusokat fogadj fel melléjük."


Nem lesz öngyilkos, szimplán beledöglik a körülményekbe.


Most akkor az ipari állattartást mellőzzük, mert az szerintem mindenkinek egyértelmű, hogy ott 2-3 évet él egy tyúk, egy tehén meg 3-4-et.


Na akkor ami a falusi tartást illeti:

- ők szerinted mit csinálnak a csibékkel,főleg a kakasokkal? Dédelgetik őket vagy levágják, eladják húsnak?

- mit csinálnak az öreg, tojni nem képes tyúkokkal? Szintén levágják.

- szerinted meddig él egy tyúk, melyet az ember arra tenyésztett ki, hogy naponta tojjon, holott természetes körülmények között évi 15-30 tojás lenne a hozama, az is főleg párzási szezonban? Megsúgom, nem sokáig, a tojótyúkok élettartama meglehetősen rövid ha nem eteted vissza nekik a terméketlen tojásokat, melyek előállításához iszonyatos mennyiségű kálciumot von el a testük. Emellett a tojócsőgyulladás is igen gyakori halálok, érthető a miértje ennek is szerintem (mert 20x annyi tojást kell produkálniuk, mint ami természetes lenne).

- falusi körülmények között, ha van kakas is, honnan tudod, hogy fias-e a tojás? Sehonnét. És nem, ne hazudj nekem, falun nőttem fel tyúkokkal, libákkal, kacsákkal, disznóval, tehénnel a kertben, k*rvára tudom hogy megy ez.

- szerinted egy tehén mikor tejel? Igen, ha borjadzott.

- szerinted a falusi teheneket szabadon tartják? Nem, ugyanúgy bezárva istállóba, legelés helyett száraz szénán meg takarmányon.

- szerinted a borjakkal mi történik a falvakban? Ugyanúgy elveszik az anyjuktól pár óra vagy nap után és eladják húsnak.

- szerinted mi történik azokkal a tehenekkel, akiknek már nincs elég tejük? Talált süllyedt, vágóhíd.

- szerinted miért természetes az, hogy a borjat levágják, azért hogy te tejet ihassál, az anyját meg szintén levágják, ha már nem tejel eleget, de addig is egy helyben tartva, bezárva van, és évente megtermékenyítik?


Na ezek a tojás és tejipar "járulékos" veszteségei, amit minden vegetáriánus leszar magasról. Amíg el nem megy és meg nem nézi önmaga mi folyik az ilyen helyeken!!!! Én ebben nőttem fel, úgyhogy 13 évesen már bőven elegem volt belőle (most 30 vagyok). A férjem először 28 évesen döbbent rá arra, hogy nincs olyan, hogy "jó" állattartás, boldog tehenek zöld mezőn. Bele kell gondolni abba, hogy mi van az egész mögött, és megérted, miért utasítják el sokan az egészet teljességében. Hazudhatsz magadnak, hogy nem így van, meg jöhetsz az idealizált szarral, hogy de mi baj azzal, ha nekem 1 tyúkom van, de a világ nem így működik.

2018. júl. 18. 18:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/41 anonim ***** válasza:
56%

Ne haragudj, de szeretnék pár dolgot megjegyezni az utolsó válaszodhoz - nem kötözködés, nem megggyözés, csak gondolatébresztönek.


Elöször is, több, mint dupla olyan idös vagyok mint te, és úgy nöttem fel, hogy "falusi" módon tartottunk állatokat.

(Emellett biológus, tehát több oldaról is látom a témát)


Nálunk az állatok nem ketrecben/istállóban voltak, hanem a tehenek, disznók nappal a legelön, csak este kerültek az istállóba, ahol kaptak még plusz takarmányt, a tyúkok szintén az egész kertben (majdnem egy hold területen) szabadon járkálhattak nap közben és ott tudtak keresgélni maguknak, amit akartak, és szintén estére lettek csak az ólba hívva, ahol még szemes takarmányt kaptak, szóval a természetesen életmódjukat élhették, némi plusz takarmánnyal és éjjeli védelemmel bövítve.


Ami a tyúkok életmódját, illetve tojásrakási körülmémyeit illeti, a bankiva tyúk (ami a házi tyúkok öse), nemcsak egyszer rak 15-20 tojást, hanem gyakorlatilag majd egész évben: február és december közt többször is költenek. Nálunk gyakorlatilag kb. márciusban kezdtek tojást rakni és augusztus vége-szeptember közepéig tojtak, ami megfelelt a természetesen életritmusoknak. (Még mindig a hagyományos, falus tartásról van szó, nem a mai, modernröl)

A kertben szabadok csipegetés lehetövé tette nekik a megfelelö tápanyagok és ásványok beszerzését, azaz nem kellett tojásokat adni nekik semmilyen formában, ennek ellenére volt több 10-15 éves tyúk is nálunk.

Viszont a természetben rengeteg tyúk, csibe elpusztul, részben betegségek, részben ragadozók miatt, azaz az, hogy az emberek a baromfi egy részét elfogyaztották, megfelelt a természetes szaporulattal történöeknek.


Ami a teheneket illeti, a természetben is évente párzanak és borjuk lesz, tehát az évenkénti megtermékenyítés nem természetellenes, legfeljebb a mesterséges módszer az, ami más. (Mellesleg a tehén igen rosszul érzi megát, ha párzási hangulatba kerül és nem termékenyül meg, hónapokig szenved miatta, nem eszik rendesen és félig-meddig belebetegszik)

A tehénnek teljesen mindegy, hogy a borja kapja a tejet, vagy fejik, neki az a lényeg, hogy megszabaduljon a tejtöl, mielött tögygyulladást kap. (Most a hagyományos tehéntartásról beszélek, amikor a tehenek a természetes mennyiséget adták és nem hormonokkal serkentették egyre több tej termelésére)

A borjak nagyobb részben felnöttek, mert valahonnan kellett "új" állat is, ha kiöregedtek a meglévök, és ezek tényleg öregek lettek, nem egy-két, hanem akár 10 évig is eléltek.

A borjak egy része meg a tehenek, bikák részben levágásra kerültek, de ez megint csak a természetben is úgy van, a ragadozók meg betegségek miatt nagy részük elpusztul igen hamar. Egy tehénnek a természetben egy vagy két utódja tud csak szaporodóképes korig életben maradni, az évenkénti ellések mellett.


Ezek alapján a hagyományos falusi tartásmód esetén az állatoknak valamivel jobb soruk volt, mint a természetben és valamivel több esélyük volt aránylag hosszabb ideig élni és szaporodni.


Az, hogy a te gyerekkorodban már a háztáji állattartás is nagy mértékben romlott, valamennyire igaz, de sok helyen falun még ma is a régi módon tartják öket - személyes tapasztalatom.


Ami igazán problémás, az a nagyüzemi állattartás, de az más lapra tartozik.


Remélem, nem haragszol és kicsit átgondolod, hoyg nincs-e - legalább is biológiai oldaról - valamennyire igazam abban, amit írtam.

2018. júl. 19. 15:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/41 anonim ***** válasza:
19%

Jesszusom utolsó! Ha ezt a sok idealizált, a valósághoz még csak nem is közelítő agymosott szart elhiszed csak sajnálni tudlak.


A tények magukért beszélnek: évente többMILLIÓ kiscsibét darálnak le élve hogy te tojást ehessél és milliárdnyi tojótyúkot tartanak egy A4-es papír nagyságú helyen bezárva fejenként!

A tehenek HETEKIG üvöltenek a borjaik után de ezt aki nem hallotta soha, mert nem ment el egy farmra sem nem értheti! A minimum az lenne, hogy tájékozódj mielőtt hülyeségeket állítasz. Sem a tehénnek sem a borjúnak nem mindegy szophat-e és az anyjával lehet-e vagy egy 2m2-es helyre bezárva van LEKÖTŐZVE hogy a borjú húsa puha legyen amikor 4 hósan levágják.


Aki tejet, tojást fogyaszt ugyanolyan állatkínzó mint az aki húst eszik!

2018. júl. 19. 18:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/41 anonim ***** válasza:
38%
Közvetett halál: nem, nem a tyúkról van szó. A kakasokról, a tejiparban pedig a bikaborjúkról. Nem tudok róla, hogy biztosítani tudnák, hogy az utódok főleg nőneműek legyenek, de ha egyszer meg is oldják, én csak házi cuccot veszek, ott tuti nem. A sok kis hím állatot nyilvánvalóan megölik és megeszik. Nincs tej- és tojásipar fiatal hím állatok tömeges leölése nélkül.
2018. júl. 19. 18:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/41 anonim ***** válasza:
89%

Aprócska megjegyzés: a tyúkok nem tojnak naponta. Én még csak nem is tartottam tyúkot soha, de ismertem olyat, aki igen, úgyhogy nagyon jól tudom, hogy nem tojnak naponta a legeslegjobb időszakaikban sem, sokszor pedig szinte egyáltalán nem. Kánikulában pl. pihenni szoktak az itteni tyúkok, olyankor alig van tojás.

Miért lenne agymosott idealista az, aki leírja, hogy LÁTTA, hogyan tartják a falujában az állatokat? Én is millió tehenet látok legelni s tyúkokat egész nap árnyas fák alatt kapirgálni, hercig kakasokkal, külön nekik szedett extra zölddel. Ez utóbbiak amúgy kiöregedett tyúkok voltak az üzemből, amit véletlenül eladtak neki olcsón, nem darálták be valaminek. Még évekig elvoltak, csak szabadon nem volt szabad tartani őket, mert akkor elmászkáltak a környező erdőkbe és elkapta őket a róka.


Igen, a nagyüzem nem ilyen, a kicsi se és természetesen sok háznál sem ilyen príma a tartás. DE van jobbféle tartás is. Abba is bele lehet kötni, hogy rabság, nem természetes meg minden (de a házikedvencek tartására is átmehetünk akkor már), respektálom, hogy ilyenekből nem kérsz. Én csak örülök, ha több vegán van. De attól még vannak jobb tartású állatok, legeltetett tehenek s nem ketreces tyúkok. Ez egyszerű tény és saját szemével láthatja sok ember.

2018. júl. 19. 18:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/41 anonim ***** válasza:
68%
Nem tudom, miért darálnának le csibéket azért, hogy tojást egyek, mivel otthon tartunk tyúkokat. És ha kakast kelt ki, nem daráljuk le. Sőt tehenünk is van, és jól érzi magát 6 évesen, köszöni szépen. Nem értem miért kell lepontozni mindenkit. Amíg van tyúkom és tehenem, nem járulok hozzá semmilyen kínzáshoz. Ennyi.
2018. júl. 19. 19:26
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!