Kezdőoldal » Ételek, italok » Vegetarianizmus » Vegák és vegetáriánusok mi a...

Vegák és vegetáriánusok mi a véleményetek arról hogy sok főemlős is eszik húst, tehát az ember emiatt is mindenevő?

Figyelt kérdés

Nem értek az egészséges táplálkozáshoz, lehet jó a vega életmód, viszont, mivel biológiával foglalkozok, ezért a majmok táplálkozását eléggé vágom


Szóval a majmok többsége növény- és gyümölcsevő, néha rovarokkal táplálkozik (ezt ne nevezzük húsnak), és vannak halevő fajták is. A csimpánzok (legközelebb hozzá állunk genetikailag) és a páviánok rendszeres húsevők. A gorilla pl.: szinte teljesen növényt eszik.



A páviánok bármiféle húst/halat megesznek, de nem szeretik a rovarokat (ahogy én tudom), kistestű élőlényekkel táplálkoznak (akár kisebb majmokkal, antilopokkal is), de ha védekezés közben megölnek egy leopárdot, azt is megeszik.


A csimpánzok közül a törpecsimpánz (bonobó) nem szereti annyira a húst, kevésbé is agresszív. Inkább rovarokat fogyaszt, madarakat, talán kisebb majmokat. A közönséges csimpánz jóval agresszívebb, rendszeresen vadászik (csapatban), akár oroszlánra is (amikor a védekezés átcsap támadásba...), megfigyelhető a kannibalizmus, néha szomszédos csapatokat is megtámadnak. Bár a keleti és a nyugati fajták elkülönülnek (talán alfaji szinten is, de ezt nem tudom pontosan, viselkedésükben nagyon eltérőek), ha jól emlékszem, a nyugatiak agresszívebbek.



Az ember valahol a csimpánz fölött helyezkedik el húsevésben. A páviánok képesek kizárólagos ragadozó diétán élni, mindenképpen ez alatt vagyunk. Ha a legközelebbi "rokonokat" viszgáljuk, mindenképpen erős a tendencia a húsevés felé (bár a bonobó kissé fura), az ember ennek a "csúcsa". Lényegesen nagyobb a húsfogyasztásunk, mint egy emberméretű csimpánznak lenne. De nem ugrunk ki nagyon, ez nem valami alapvetően különleges. Viszont az előemberek fokozatosan több húst fogyaszthattak, aztán a neolitikumban volt egy erős recesszió,


2019. márc. 14. 06:50
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
54%

Igen mester, igazad van mester. Kb 5000. kérdés a témában.


Mindenki azt eszik amit akar, csak ne próbáljon erőszakosan téríteni. Egyébként a majmok meg feszt maguk alá szrnak, akkor azt is kövessük?

2019. márc. 14. 06:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 anonim ***** válasza:
65%

Az ember biológiailag mindenevö, de ez definíció szerint nem azt jelenti, hogy húst is KELL ennie, hanem hoyg képes növényt ÉS állatot IS képes megemészteni.

Viszont ha nem eszik húsfélét, attól még egészségesen tud élni, növények nélkül azonban nem megy.

A természetben a legtöbb mindenevö állat föleg növényeket fogyaszt, húst csak ritkán, mert nem nagyon jut hozzá.

Viszont rengeteg ragadozó (pl a medvefélék) is a táplálékigényük nagy részét növényekböl fedezik, nem pedig húsból.


A föemlösök többsége növényeken él, kevés esetben fogyasztanak csak húst, de anélkül is évekig megvannak.


Az ember csak a közelmúltban szokott rá az aránylag sok hús fogyasztására, az elsö VH elött a legtöbben egész életükben nem sokszor jutottak hozzá.


Ami meg a mai étkezési szokásokat illeti, MO-on nagyon divat a MINDENNAP KELL HÚS teória, a fejletteb nyigati államokban azonban a HETENTE MAXIMUM KÉTSZERI húsfogyasztás a normális. Emellett errefelé a FIZIKAI dolgozó FÉRFIAK sem húson élnek, hanem föleg növényi étekelet esznek. Ugyanis az egyértelmüen bizonyított, hogy a TÚL SOK hús és KEVÉS zöldségféle kifejezetten ártalmas, mivel az ember SEMMI ESETRE SEM ragadozó!

2019. márc. 14. 07:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 A kérdező kommentje:
2. És az eszkimók olyan sok növényt esznek, jégtáblán megtermelik a búzát? Nem hanem állati dolgokat esznek, az más hogy sok jó Omega-3 zsírsav van amit esznek de akkor is állati és mégis sokáig élnek? Éltek régen amikor még nem tudták beszerezni az élelmiszereket, ma már lehet ők is globalizálódtak, nem tudom
2019. márc. 14. 07:57
 4/18 anonim ***** válasza:
85%

A vega és a vegetáriánus ugyanaz, gondolom vegànra gondoltál. Én vegetáriánus vagyok. Egyértelmű, hogy mindenevők vagyunk, alkalmas a fogazatunk és az emésztésünk a hús evésre. De én nem gondolom úgy, hogy ez kötelező lenne. Aki úgy dönt, hogy sajnálja az állatokat, vagy egyszerűen nem kívánja a húst, az is teljesen egészséges lehet.

Lehet 100 éve még mindenféle hiánybetegsègem lett volna, de ma már gyakorlatilag minden elérhető a boltokban, nagyon változatosan lehet táplálkozni hús fogyasztása nélkül is. Én B12 vitamint és vasat, folsavat szedek külön. Tökéletes a verkepem és egészségesnek is tartom magam.

Szerintem a nagyüzemi állatok húsai nem annyira egészségesek, nem akkora tragédia, ha valaki nem eszi meg. 🤷

Ezt az állatokhoz való hasonlítàst nem teljesen értem. Ők levadàsszàk és nyersen elfogyasztjàk az adott állatot. Mi bemegyünk a boltba, megvesszük, otthon fűszerezzük és jól megsütjük a húst. Nem nagyon lehet az állatok húsevéséhez hasonlítani a miénket.

De mondom, ez mindenkinek a saját döntése, mindenki azt eszik, amit szeretne. Mindenevők vagyunk, nem ragadozók. Hús nélkül is jól megvagyunk. Egy ragadozó hús nélkül hiánybetegsègekben szenved, nem is biztos, hogy a növényi eredetű táplálékot meg tudja emészteni

2019. márc. 14. 08:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 A kérdező kommentje:
4. Na ez egy korrekt vegetáriánus hozzáállás több ilyen vegetáriánus életmódú embernek kéne lenni
2019. márc. 14. 08:22
 6/18 anonim ***** válasza:
100%
#3. az eszkimókkal jönni pont nem jó, mert azon az étrenden, amin eredetileg éltek, mi megpusztulnánk. Ahhoz is hozzá kell szokni.
2019. márc. 14. 08:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 A kérdező kommentje:

Ahhoz is hozzá kell szokni


Igen, de működik, látható hozzá lehet szokni...

2019. márc. 14. 08:47
 8/18 anonim ***** válasza:
62%

Az eszkimók sok-sok évezred alatt hozzászoktak, de neked nem hiszem, hogy lenne 20ezer éved átállni a "csak húst eszek" életmódra.

Viszont éppen ök egy kivételes népcsoport, minden más ember rövid idö alatt elpusztulna ilyen étrend mellett.


Ez ugyanaz a logika, mint amikor valakik a dohányzás káros hatásait említik és erre jön vanaki, hogy az "XY" pedig 80 éves, midnig is cigizett, mégis él. Kivétel van, de ezt venni mércének eléggé buta dolog lenne.

2019. márc. 14. 09:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 anonim ***** válasza:
100%

A 4-essel értek egyet. Azért vagyok növényi étrenden, mert megtehetem. A szervezetem képes a tápanyagokat növényekből felszívni, és szerencsére van lehetőségem beszerezni olyan változatos ételeket, hogy mindenhez hozzájussak, amire szükségem van, és bármikor utána tudok olvasni, hogy pontosan mik ezek. Rengeteg lehetőség van vega és vegán ételeket enni manapság, és (számomra) nem drágább, mint a vegyes étkezés. Ha valamiből mégis hiányom lenne, abba sem halnék bele, hanem könnyen és gyorsan tudnám pótolni.


Főként etikai szempontból lettem vegán. Rengeteget olvastam a hús, tej és tojásiparról, és egyszer volt "szerencsém" a saját szememmel látni. Nem Amerikában, nem Kínában, hanem itthon. Emiatt rossz érzéssel tudnám csak megenni ezeket az ételeket, és testileg és lelkileg is jobban érzem magam, mióta elhagytam őket. Valószínűleg más lenne a helyzet, ha nem a boltba besétálva vennénk meg a védőgázas, feldolgozott, óriási ipartelepeken megtermelt húst, vagy ha nem lenne elérhető ennyiféle növényi élelmiszer.


A legjobb érv nekem a saját tapasztalatom. 4 éve élek növényi étrenden, és azóta semmi panaszom nem volt emiatt. Próbáltam mindig megbízható helyeken tájékozódni, és folyamatosan tanulni arról, hogy mire van szüksége a szervezetemnek. Nem állítom, hogy sosem kapok el egy náthát, de a vérképem rendben van, és teljesen jól érzem magam a bőrömben. Heti egy-két gyorskaja becsúszik, de úgy gondolom, hogy összességében az átlagnál jobban odafigyelek az egészséges étkezésre.

2019. márc. 14. 10:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 A kérdező kommentje:

Az eszkimók sok-sok évezred alatt hozzászoktak, de neked nem hiszem, hogy lenne 20ezer éved átállni a "csak húst eszek" életmódra.



Egyre divatosabb és egyre jobban terjed a zéró carb és ketogén diéta és sok ember tudja tartani hosszabb ideje ezeket a diétákat, nagyon minimális zöldséget esznek de eszkimók is esznek kevés növényi dolgot úgy tudom de még az oroszlán is

2019. márc. 14. 11:26
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!