Kezdőoldal » Ételek, italok » Vegetarianizmus » Készült már hiteles összehason...

Készült már hiteles összehasonlítás vegetáriánus, vegán és mindenevő étrendek egészségességéről?

Figyelt kérdés

Valahány cikket találtam eddig (bármelyik oldalról), mind hazug módon propagálta a saját elképzelését. Mert mindig egy jól átgondolt vegán étrendet hasonlítanak össze egy kiegyensúlyozatlan mindenevő étrenddel, vagy egy gondosan megtervezett mindenevő étrendet egy átgondolatlan vegánnal.

Így pedig természetesen mindig az első opció lesz az egészségesebb, de nem azért mert tényleg az, hanem kizárólag az átgondolt vs össze-vissza felállás miatt.


Szóval ezért a kérdésem, készült már erről hiteles tanulmány, kísérlet, bármi, ahol ferdítés nélkül, azonos feltételekkel hasonlítják össze a különféle étrendeket?


2017. nov. 4. 12:07
1 2 3
 1/24 anonim ***** válasza:
68%
Nem.
2017. nov. 4. 14:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/24 anonim ***** válasza:
48%
Az ADA összefoglalója pl.
2017. nov. 4. 14:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/24 anonim ***** válasza:
42%
Kína tanulmány
2017. nov. 4. 19:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/24 A kérdező kommentje:
Na, a Kína tanulmány pont tipikus példája a manipulatív, egyoldalú propagandának...
2017. nov. 4. 19:17
 5/24 anonim ***** válasza:
39%
Mitől lenne propaganda? 😂😂
2017. nov. 4. 20:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/24 A kérdező kommentje:

Hát, eleve egy oldalt propagál, tudományosnak tűnő köntösbe bújtatva (de például valódi korrelációt nem vizsgál, az adatokat amik nem egyeznek az előre eldöntött eredményével, egyszerűen szőnyeg alá söpri) vezeti meg az olvasót, stb. Nagyjából ezt hívják propagandának. Mint egy rossz politikus...


Direkt kiemeltem a kérdés alatt, hogy ilyenekre nem vagyok kíváncsi.

2017. nov. 4. 21:02
 7/24 anonim ***** válasza:
42%
Mondj már egyetlen példát is mit söpör a szőnyeg alá...:) gondolom el sem olvastad csak valami hús propaganda oldalon láttad hogy ‘baromság’ most meg lökök az agyament dumát aminek se füle se farka. Tényeket írj, ne közhelyeket!
2017. nov. 5. 09:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/24 anonim ***** válasza:
94%

Soha nem lesz 100% hiteles és objektív összehasonlítás. Két fő dolog miatt:


1. pénz - ilyen kutatások baromi sok pénzbe kerülnek, nem sokan engedhetik meg hogy önerőből finanszírozzanak ilyesmit, tehát segítségre van szükségük tipikusan nagy cégekre. Ők meg már eleve olyan szerződést írnak alá természetesen hogy csak olyan eredmény jöhet ki ami nem károsítja az üzletüket. (hülyék lennének olyan kutatásokba belefektetni sok pénzt ami után kb le is húzhatnák a rolót, ez természetes)


2. a kutatást vezető hitei - még ha sikerül is elég pénzt korlátozó szálak nélkül összeszedni (pl crowdfunding-al), a kutatást akkor is egy konkrét ember fogja levezetni akinek általában már van egy elképzelése arról hogy melyik az egészségesebb. (pl mert őmaga már éveg óta vega/vegán, vagy pont azzal a céllal vág bele az egészbe hogy "végre bebizonyítsa hogy a vegánság hülyeség"). Ez alól a legnagyobb koponyák sem kivételek, még akkor is tudatalatt ezt csinálják ha tudatosan elhatározzák hogy most aztán holt objektívek lesznek. Egyszerűen ilyen az emberi természet.


Ráadásul ha mindezt mégis sikerülne kiküszöbölni valahogy, még az is lehet hogy a végeredmény valami olyasmi lesz hogy az egyik embernek ez az egészséges, másiknak meg az.


Amit viszont tehet mindenki saját maga hogy eldöntse ezt a kérdést magának: töltsön el pár hónapot az életéből azzal hogy kipróbálja mind a három étrendet az utolsó morzsáig betartva és vezessen naplót hogy utána össze tudja hasonlítani.


Pl. egy hónapig vegán, egy hónapig vegetariánus, egy hónapig mindenevő, és mindegyikből az egészségesen összeállítottat kell természetesen választani hogy fair legyen az összehasonlítás.


De lehet 2-2 hónap is, minél hosszabbak az időszakok, annál biztosabb lesz az eredmény a hosszútávú hatásokban, viszont minél hosszabbak az időszakok annál nehezebb kiküszöbölni az egyéb külső tényezők hatását (évszakok, vizsgaidőszak, életmódváltás (kevesebb alvás, több mozgás), öregedés, stb)


A teszt időszakok végén meg lehet csináltatni egy teljes vérképet hogy legyenek objektív eredmények is, a naplóban meg mindenfélét fel lehet jegyezni ami neked az egészséget jelenti (pl. súly, közérzet, erőnlét, étvágy, széklet mennyiség/állag, megbetegedések, haj/bőr/körmök állapota, teltségérzet, vérnyomás, pulzus, stb)



Szerintem felesleges évtizedeket várni egy újabb kétes tanulmány megszületéséig amikor 3 hónap alatt is meglehet az eredmény személyre szabottan. Még hobbinak is jó.

2017. nov. 5. 10:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/24 anonim ***** válasza:
30%

#7 Van egy olyan érzésem, hogy hiába várunk tényeket...:) Vagy akár egyetlen példát a Kína tanulmányból ami szerinte "propaganda". Mondjuk a tények és tévhitek oldal az tele van ilyen vagdalkozásokkal...


#8 Lényegileg egyetértek a válaszoddal, de néhány példát és apróbb megjegyzést hozzátennék azért:

Valóban van jó pár olyan tanulmány amelyet néhány nagyobb cég rendelt meg: pl tavasszal jött ki a Danone tanulmánya a tejtermékek fontosságáról és egészségességéről. Egy tejtermékeket forgalmazó vállalat, nyilván nem fog a saját termékei ellen hirdetni semmit, ez egyértelmű.

Ezenkívül mindenkinek kell, hogy legyen egyfajta mentális szűrője, amin egy adott tartalom keresztülmegy. Pl, ha látok egy csokoládéról szóló tanulmányt, és észreveszem, hogy a bensdorp és a mondelez támogatta, már előre sejthetem a tartalmat.


Azonban más a helyzet némileg az évtizedekig tartó kutatásokkal, példának okáért a Kína tanulmány 41 év kutatás összegzése. Tény, hogy ez iszonyatos pénzekbe került, viszont az írók mindig kötelesek feltüntetni a tanulmány létrejöttének támogatóit. A listába pedig nincsen, egyetlen vegan/vegetariánus terméket forgalmazó cég sem.


Az étrend kipróbálása sem mindig megbízható, egyszerűen azért mert az átlagember étrendjénél talán az Atkins diéta kivételével mindegyik egészségesebb, így simán lehetséges, hogy a paleo is javít egy átlagember egészségügyi állapotán.

A növényi étrendnél én 2 szinten is komoly különbségeket vettem észre: mindenevőről növényi étrendre váltva koleszterinszint csökkenést és vérnyomás csökkenést tapasztaltam (korábban enyhén magas volt), idővel gyümölcsfogyasztás növelése, valamint a finomított cukor és a sütőolajok elhagyása után már jóval több volt az energiám is, októberbe körbetekertem a Balatont egy nap alatt, anélkül, hogy különösebben elfáradtam volna.

2017. nov. 5. 14:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/24 anonim ***** válasza:
60%

aki szereti a történelmet, és beleássa magát az őstörténetbe, az nagyjából sejti, hogy az emberiség hogy jutott el az első "australipitecustól" a homo sapiensig...sőt, hogyan jutottunk túl az utolsó jégkorszakon is.


mert akkor nem az volt a kérdés, apa, ma eszünk húst? hanem az hogy hány hét múlva lesz érett az a bogyó, mert éhenhal mindenki..


a tanulmányok meg mid jólfizetett reklámok.


a lényeg, hogy az ember mindenevő, de úgyis azt eszik, amit kap, hozzájut, vagy gusztusa van hozzá.


Az evolúció gondoskodott a túlélésünkről, mindegy, hogy mivel táplálkozunk.


Az egyszerűség kedvéért érdemes körülnézni a világban, hogy százmilliók mit is esznek, ha esznek egyáltalán naponta(lásd eszkimók, vagy maszájok, kecsua indiánok..)

2017. nov. 5. 17:59
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!