Kezdőoldal » Ételek, italok » Vendéglátás, éttermek » Milyen elárás indult az...

Milyen elárás indult az étterem ellem?

Figyelt kérdés

December 20-án beteg lettem egy éttermi kajálás után, hasmenés, hányás, 39 fokos láz, vízszerű széklet. Nem hiszitek el másfél nap alatt kutyabajom, elmúlt hamar, de az a másfél nsp nem kellemes volt, főleg aznap este a magas láz, hidegrázás miatt.


Ezt követően dec. 22-én éltem bejelentéssel, a nébih zöld számán bejelentést tettem az étterem ellen "ételmérgezés" panasszal az adott étterem ellen. Továbbították a bejelentést a területileg illetékes hatósághoz. Kértek mailt is. Itt 2 nap áll rendelkezésre az ügy kivizsgálására de, hogy közbe karácsony jött, kicsit most több volt 2 napnál.


December 30-án az e-mail címemre értesítést kaptam az illetékes Járási Hivatal élelmiszerlánc-biztonsági és Állategészségügyi Osztályról, hogy Dec.28-án megjelentek a bejelentett étteremben, az ellenőrzést megtartották és a feltárt hiányosságok vonatkozásában eljárást indítottak és felhívták az üzemeltető figyelmét a jogszabályok fokozott betartására.


Mit jelent, hogy a feltárt hiányosságok vonatkozásában eljárást indítottak? Mit értsek ezalatt?


Ezek szerint bünti?



2021. jan. 4. 20:53
1 2
 11/15 anonim ***** válasza:
100%

Hogy milyen feltárt hiányosságok vannak, ahhoz neked már "nincs közöd".


Most ez olyan szempontból furán hangzik, hogy te voltál a szenvedő alany, de ennek ellenére a te szereped ott véget ér, hogy jeleztél valamit.

Bemondásra nem büntetnek, vélt dolgokra nem büntetnek!

Tények alapján büntetnek!

Tehát bemegy a bejelentés a nébih-be, az nekik nem azt jelenti, hogy igazad van, abban sem, hogy konkrétan bizonyos dolgoktól lettél rosszul, abban sem, hogy egyáltalán köze van a rosszullétednek az étteremhez.


Ez mindössze annyit jelent, hogy van egy gyanús dolog, ezért "ránéznek" az étteremre, tartanak egy általános ellenőrzést, megnéznek 1-2 kritikus dolgot.

(Más lenne a helyzet a menünél, és ha nem telt volna el 8 (!!!) nap.

30 adag fölötti menüből ugyanis ételmintát kell elrakni, és azt 72 óráig megőrizni. 8 nap után az ég világon semmit nem lehet bizonyítani)


Tehát mondjuk az ellenőrzés során észrevesznek egy olyat, hogy pl olyan mosogatószert használnak, mint amit te otthon, nem valami spéci eu által elfogadott cuccot, vagy mondjuk a húsos hűtőben egymás mellett van a sertéskaraj, meg a csirkemell. Vagy az egyik csempe sarka le van törve.

Vagy elmaradtak 2 héttel az adminisztrációval, hogy hány fok van a hűtőben.

Ilyenkor indul egy eljárás, ami kb abból áll, hogy azt mondják, hogy ezt és ezt tegyék rendbe, van rá 2 hetük. És mondjuk kitöltenek egy csekket 5000 ft-ról.

Persze feltárhatnak olyan hiányosságokat is, ami több százezres büntetést von maga után, vagy akár hatóságilag be is zárathatják az éttermet, akár azonnali hatállyal is, ez azon múlik, mit találnak.

A lényeg, hogy ez attól függ, hogy ők mit találnak, és mit tudnak bizonyítani, és nem lakossági bejelentéstől, még ha 100-an is jelentettek valamit, a 100-ból 1-se szakértő, 1-se tenyésztett ki semmit, 1-nek sincs kézzelfogható közvetlen bizonyítéka.


Konkrétan a te esetednek majdnem 100%, hogy semmi köze nem lesz a szóban forgó eljáráshoz, hiszen egy adott konkrét ételről van szó, amitől rosszul lettél, viszont az étkezés és az ellenőrzés között eltelt 8 nap, addigra annak az ételnek már hűlt helye, vagy ha van is belőle, akkor se releváns, mert nem tudhatják, hogy nézett ki 8 nappal azelőtt.


De lehet, hogy az általános működésbeli hiányosságok között kibukott olyan dolog, (pl gyenge hűtő) ami a rossz ételt , és így a rosszullétet okozta, így közvetetten rájöhetnek, hogy mi lehetett a baj.

2021. jan. 5. 04:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/15 A kérdező kommentje:

Értem, akkor magyarán, ha én nem jelentek, ki sem mennek és nem találnak más hibát. Így meg, ha nem is az én esetemet, de más szabálytalanságot valószínűleg találtak, ha eljárás indult.


Ezt érted ezalatt?

2021. jan. 5. 07:29
 13/15 anonim ***** válasza:

14-es vagyok, igen, kb így működik.

A rutinszerű rendszeres ellenőrzések megszűntek. Nincs rá kapacitás.

Erre találták ki a HACCP rendszert, ami egy önellenőrzési forma.

Hatósági ellenőrzés leginkább csak az egység megnyitása előtt van, hogy hogy felépíthető e egy megfelelő működési rendszer, megfelelő e a kiépítés, eszközök megvannak e, stb stb.

Utána szinte csak bejelentés alapján van ellenőrzés, illetve kritikusabb időszakokban nagyobb razzia. (Pl Balaton-part, július, augusztus)

2021. jan. 5. 13:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/15 A kérdező kommentje:

Köszi. Akkor, ha esetlegesen nem az ételtől lettem rosszul és megtettem a bejelentésem, arra kimentek és ugye azt nem lehetett bizonyítani, amit fentebb is írtál, viszont ha eljárás indult más szabálytalanságot találtak és ha nem teszek bejelentést, nem mennek ki, akkor nincs most ez, hogy a tulaj most gondban van, mert nem volt hibátlan valami.


Kicsit sajnálom a tulajt, mert ha nem a kajától voltam beteg, hanem mondjuk covidos voltam, akkor nem kellett volna bejelentést tennem, és akkor nem mennek ki, nem ellenőríznek és nem találnak más szabálytalanságot.


Remélem utöbbi esetben nem szabnsk ki szankciót.

2021. jan. 5. 13:52
 15/15 anonim ***** válasza:
100%

Nézd, én 30 éve vagyok vendéglátós, sok idióta ellenőrrel találkoztam már, de összességében azért azok se hülyék.

Nem fognak giga büntetést kimérni a semmire, ha meg mégis giga bünti a vége, annak rendszerint alapja is van. Nem zörög a haraszt...

Látatlanban nehéz igazságot tenni.

Olyan is van, hogy indokolatlan kötekedés miatt büntetnek, de olyan is van, hogy pont a tulaj a szarrágó, mert költséghatékonyabb egy alkalmatlan rendszert fenntartani (dilettánsokat alkalmazni, nem megteremteni a normális feltételeket, hátteret)

Ha az ilyen helyeket nem büntetik meg keményen, akkor előnyt szereznek a piacon azokkal szemben, akik minden próbálnak betartani (ami brutálisan sok pénz) és emiatt mondjuk a termékeik 10-20 %-kal drágábbak.

Úgy könnyű olcsónak lenni, ha nincs elég személyzet a takarításhoz, (és így kevesebb a bérköltség) vagy eladnak 1 hetes kaját is.


Szóval mindig is voltak, és lesznek is igazságtalanságok, de nagytotálban nézve az egészet, hosszútávon valamennyire azért kiforrják magukat ezek a dolgok. Mármint idővel azért mindenki megkapja azt, ami jár neki.

Ha van egy jó hely, beleszaladhat egy büntibe, kibírja, de attól az még jó hely marad.

A putrik meg megérdemlik a büntetést.

2021. jan. 5. 14:05
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!