Kezdőoldal » Ételek, italok » Vendéglátás, éttermek » Egy-egy étteremben miért nem...

Egy-egy étteremben miért nem lehet átutalással borravalót adni?

Figyelt kérdés
2021. nov. 30. 16:09
1 2 3
 11/28 anonim ***** válasza:
82%

Nem csak a tulaj nem akar ezzel foglalkozni, hanem a vendég sem. Tudod, ki állna neki kétszer fizetgetni.


Egyébként jobb helyeken már bele van kalkulálva a kártyás fizetésbe ez is, ahol pultnál fizetsz, ott a monitoron van borravaló gomb előre beállított kisebb összegekkel, amire rá tudsz nyomni; de pincér hozza a terminált eléd helyen is láttam már ilyet, hogy be tudta ütni külön tételként, és igen, nekem a számlán megjelent plusz tételként, hogy ennyivel többet adtam.

Előbb-utóbb el fog ez terjedni, csak nyilván lassabban. Azért az elmúlt két év vírushelyzete, a kp kerülése is dobott ezen valamennyit, ha a puccos étteremben nem is mindenhol, de nagyon sok helyen lehet már kártyával borravalózni, ami közvetlenül a dolgozónak megy.

2021. dec. 1. 07:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/28 anonim ***** válasza:
100%

Ha lenne egy külön borravalós bankszámla, ami adómentes, akkor ugyanott tartunk, amit a 7-es kommentben írtam. Mi akadályozna meg engem, mint tulajdonost, hogy a rendes bevételt is azzal a terminállal fizettessem, ami ahhoz a bankszámlához van kötve, így elkerülve az adózást?


Ahol meg is kapják a kártyás fizetés utáni borravalót, ott is maximum annyit, amennyi az adó után megmarad belőle.

2021. dec. 1. 10:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/28 A kérdező kommentje:

" Mi akadályozna meg engem, mint tulajdonost, hogy a rendes bevételt is azzal a terminállal fizettessem, ami ahhoz a bankszámlához van kötve, így elkerülve az adózást?"


Hát el kell tudni számolni. Mindenről adni kell számlát. Így az után adózni is kell, amiről számlát adsz. Ezt biztosan ellenőrzik. Azt viszont nem értem, hogy az ezen felüli bevétel (borravaló) után miért kell adózni? Adott, hogy mennyi volt a tényleges fogyasztás és mennyi pénz érkezett összesen. A különbözet a borravaló. Ha egy elméleti "borravalós" terminállal fizettetnéd az egész összeget, az hamar kiderülne, hogy tudnál elszámolni?

2021. dec. 1. 16:52
 14/28 A kérdező kommentje:
Szóval szerintem csak úgy lehetne csalni, ha nem adnál számlát és úgy utaltatnád át az összeget a borravalós terminálra. De azt meg mindenhol kötelező adni.
2021. dec. 1. 16:56
 15/28 anonim ***** válasza:
Tisztázzunk valamit. Számla alatt nyugtát értesz?
2021. dec. 1. 17:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/28 A kérdező kommentje:

"Tudod, ki állna neki kétszer fizetgetni."


Ez miért olyan nagy nyűg? Ha valaki jelezné, hogy borravalót adna, max külön beütnék a másik terminálra, hogy mennyit szán. Az egyikre a pontos összeget, a másik terminálra a borravalót. Sokan kártyával fizetnek, de kp-ben adnak borravalót épp emiatt, hogy nehogy ne lásson belőle a pincér semmit, ha utalással történne. Ez sem lenne olyan nagy fáradtság.


"ha a puccos étteremben nem is mindenhol, de nagyon sok helyen lehet már kártyával borravalózni, ami közvetlenül a dolgozónak megy."


Ezt nem értem pontosan hogy megy közvetlenül a pincérnek. Ezután nem kell adózni? Értem, hogy a számlán rajta van, hogy mennyi borravalót adsz, de honnan tudod, hogy ez a pincérnek megy?

2021. dec. 1. 17:05
 17/28 A kérdező kommentje:

"Tisztázzunk valamit. Számla alatt nyugtát értesz?"


Nem, nem a nyugtát értem. Hanem amin rajta van minden tétel és fogyasztás árral. A nyugtán meg rajta van a borravaló is nem?

2021. dec. 1. 17:08
 18/28 anonim ***** válasza:

Kártyával fizetek, és kártyával adom a borravalót is, ha tudnak többet beütni. A kp+kártya pont ugyanolyan logikátlan, minthogy kétszer fizessek kártyával. Mellesleg az étteremnek se érné meg a tranzakciós díj miatt.


De nézd meg a foodpandát, woltot pl. Ha borravalót adsz, az nem az éttermi számlán jelenik meg, hanem külön kapsz egy elszámolást a cégtől, szállítási díj + borravaló van csak rajta. És ott a futáré a borravaló mindig.


Puccos étteremben is voltam már úgy kártyásnál, hogy volt szervízdíj - az nem a pincéré. De megkérdezte, üthet e borravalót, az pedig teljesen neki ment. Nekem a számlán/nyugtán megjelent tételesen, ételek, szervizdíj, borravaló.

Feltételezem, úgy kalkulálták az árakat, hogy beleférjen az, hogy a konkrét borravaló a dolgozóé - szervizdíj mellett úgyse sokan adnak.

2021. dec. 1. 17:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/28 anonim ***** válasza:

Nem kötelező tételesen felsorolni a fogyasztást. Nagyon sok vendéglátóhelyen nem is lehet kivitelezni. A nyugtán semmiképp nincs rajta a borravaló. Ami a nyugtán van, az be van ütve és adózni kell utána.


Nézzünk egy példát. Bejössz a kocsmába. Iszol 3 korsó sört, darabját 600 forintért. Így én azt mondom, a végösszeg 1800 ft. Te jó arc vagy és akarsz adni jattot. Ha kp-val fizetsz, akkor nincs kérdés. Beütök a pénztárgépbe 1800-at, így a nyugtán 1800 ft szerepel. Te adsz egy 2000-est. A 200 ft különbség lesz a borravaló.


Ha viszont kártyával fizetsz, akkor én mind a 2000 forintot felüthetem a borravalós terminálra, amennyiben én vagyok a tulajdonos. Nyilván ha NAV ellenőr vagy, akkor megszívom. De ugyanezen az alapon a kp-s fizetést sem ütik be nagyon sok helyen, így elkerülve az adózást. Ezzel csak plusz egy lehetőséget adnàl a simlis vendéglátóhelyeknek. Márpedig a legtöbb így is csal, ilyen vagy olyan módon.

2021. dec. 1. 17:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/28 A kérdező kommentje:
De akkor ha megnézzük a kiadott nyugták összegét, azzal bizonyítani lehet, hogy mennyi volt a bevétel. Ha a számlára ettől több pénz érkezett, az a borravaló. Ezért nem értem, hogy azután miért kell adózni, ha egyszer lehet bizonyítani, hogy mennyi volt a bevétel és mennyi a borravaló, kp-s borravaló után meg nem kell adózni. Így viszont tárgytalan lenne a borravalós terminál, ha nem kellene borravaló után adózni.
2021. dec. 1. 17:54
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!