Kezdőoldal » Ezotéria » Reinkarnáció és karma » A buddhizmus szerint az élet...

A buddhizmus szerint az élet szenvedés. Ezt mivel lehet bebizopnyítani alátámasztani egy nem buddhistának?

Figyelt kérdés

Olvastam ezt a buddhizmusról. Mire mondtam az ismerősömnek, hogy "tudtad, hogy az élet szenvedés?"

Mire: "dehogy is az, honnan veszel ilyeneket! Ne légy már ilyen pesszimista! Az élet szép!"


De ha egyszer a buddhizmus ezt mondja...

Mivel lehet bebizonyítani hogy az élet valóban az?

Aki nem akarja ezt elismerni.



2013. dec. 18. 16:45
1 2 3
 1/24 Jézus :) ***** válasza:
90%
A buddhisták szerint az élet egyáltalán nem szenvedés. Gautama Siddhartha Buddha azt mondta, hogy az ember azért szenved, azért boldogtalan, mert saját vágyai fogságában van. Vágyak melyek az egót próbálják "hizlalni". Ezt hosszú lenne most leírni. Lényeg, hogy életükben elérjék az egó "nélküliség" állapotát. Mikor nincsenek előítéleteid senki iránt, mindenki elfogadsz olyannak amilyen, szereted és becsülöd őt. És nincsenek hatalomra törő vágyaid. Ha ezt elérted, hidd el, az életet nemfogod szenvedésnek látni ;)
2013. dec. 18. 16:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/24 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem angolról lett lefordítva, elég rosszul. Az "elégedetlenség" szó sokkal jobban kifejezi, amiről szó van. A buddhizmus rengeteg módszert ajánl arra, h legyünk boldogok, békéljünk meg azzal, amink van.
2013. dec. 18. 17:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/24 A kérdező kommentje:

"Az élet szenvedés, mivel mulandó, és még a legboldogabb egyén is ki van téve a betegségeknek, öregségnek, halálnak."

[link]


Erre értem a kérdésem.

2013. dec. 18. 17:13
 4/24 anonim ***** válasza:
100%

Állítólag a buddhizmus valahol azt tanítja, hogy az ember életében igyekezzen elérni a "vágy-nélküli" állapotot, mert ha nem vágyik semmire, ha mindennel elégedett, csak akkor lehet igazán boldog.

És ha valaki már életében eléri ezt az állapotot, akkor kerül be a "nirvánába".


Vagyis akinek még vágyai vannak: magasabb beosztás, több pénz, akármi, és a napi élete során azért hajt, kulizik, hogy ezeket a vágyait valóra váltsa, az bizony még nagyon messze van a "nirvánától".

2013. dec. 18. 17:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/24 anonim ***** válasza:
84%
Én nem vagyok Buddhista,de engem meggyőzött ez a dolog,igazuk van a buddhistáknak.
2013. dec. 18. 17:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/24 anonim ***** válasza:
100%
De a Nirvánás dolog szerintem hülyeség,minek élnünk és esetleg reinkarnálódnunk folyamatosan,hogyha úgyis a semmibe vészünk=a nirvánába?
2013. dec. 18. 17:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/24 anonim ***** válasza:
100%

Szia! A buddhizmushoz szorosan kötődik a reinkarnáció. Ha szeretnéd megérteni ezt a mondatot, tudnod kell azt is, mit is jelent ez a szó.

A reinkarnáció egészen röviden az újjászületések folytonossága, mely során a léleknek folyamatosan fejlődni kell, hogy az út végén elérjen egy olyan tökéletes állapotot, mely után már szükségtelen egy újabb élet itt a Földön. (Buddha, Jézus voltak ilyenek)

A buddhizmus vallja, hogy a lélek csak tapasztalás útján képes előrébb jutni, ezért a tudáshoz vezető út bizony fájdalmas leckékkel van tele. (Az élet szenvedés) És ha egy leckét nem tudsz megoldani vagy megtanulni, akkor azt az élet újra és újra az orrod elé fogja tolni.

Egy példa az életből: Bizonyára ismersz olyan embereket, akik olyan szerencsétlenek, hogy mindig kifognak az évek során egy alkoholista/játékfüggő/hazudós/erőszakos társat. (a tulajdonságot szabadon megválaszthatod, teljesen lényegtelen a példa szempontjából) Ha nagy nehezen kiszabadulnak egy ilyen kapcsolatból, akkor a következő újra hasonló, vagy ugyanolyan lesz. Mindenki sajnálja őket: "szegény, rosszul jöttek össze a dolgai", "nem tehet róla, hogy kifogott még egy ilyet" stb. A buddhizmus nem teszi ezt. Azt mondja, ez egy olyan feladat, amit rosszul oldott meg az illető, ezért az élet iskolájában ismételnie kell! Mindaddig, amíg emberileg megfelelő módon legalább egyszer meg nem oldja ezt a problémát. Addig viszont az illetőnek még elég sok szenvedést kell elviselnie, hisz a feladat megoldására nem csak egy élet áll rendelkezésre, hanem végtelen sok, és a lecke alól nincs kibúvó! A lélek addig nem léphet tovább, amíg sikeres vizsgát nem tett!

Persze, az ismerősödnek is igaza van, mert a buddhizmus egyik alapja, hogy a fent vázolt tanulási folyamatot úgy tudjuk végigcsinálni (még akkor is, fogalmunk sincs az egész pontos működéséről), hogy életünk végéig megőrizzük a szépségre és a jóságra való fogékonyságunkat és érzékenységünket. (Gondolj a buddhista szerzetesekre, milyen nyugalom és derű sugárzik belőlük! A szenvedések mellett meglátják a szépet is!)

Azt mondom, ne keress bizonyítékokat, hisz szükségtelen, egyszerűen csak élj mindig nyitott szemmel és szívvel. Idővel érezni fogod, mi a helyes és követendő a saját életed szempontjából. Ha ez így lesz, és követni is tudod ezt az érzést, máris előrébb is jutottál. :)


Remélem, segítettem. :)

2013. dec. 18. 17:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/24 feketepeter ***** válasza:
100%
A szenvedes a pali eredetu "dukkha" szobol lett forditva, melynek jelentese kb. tokeletlenseg, elegtelenseg. Tehat minden dolog tokeletlensegerol, elegtelensegerol van szo. Szenvedunk, mert a dolgok nem tokeletesek, elegtelenek, mulandoak. Az eletben barmihez is ragaszkodunk, nem tudjuk megtartani, mert megvaltozik, csak rovid idore elegit ki bennunket, es mi magunk is megvaltozunk, megunjuk barmirol is legyen szo. Az ember szuntelenul uj dolgok fele fordul, uj es uj szorakozasokat keres, ki akarja elegiteni a vagyait. Azonban a vagyakozas mindig megujult erovel ter vissza, mint a gaz minden egyes funyiras utan.
2013. dec. 19. 13:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/24 feketepeter ***** válasza:
100%
Buddha nem tanitja, hogy a lelkek fejlodnek. Igazabol lelkekrol sem tanit. Pont ez a lenyeg, hogy erofeszites nelkul idotlen idokig bolyonghat valaki a szenvedesben (szamszara).
2013. dec. 19. 13:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/24 Passiflora ***** válasza:
65%

Kedves Kérdező!


Látom, hogy kaptál már hasznos válaszokat olyanoktól, akik nálam többet tudnak a buddhizmusról.


Megkérdezhetem Tőled, hogy miért szeretnéd bebizonyítani, alátámasztani" bárkinek, aki ezt máshogy látja, máshogy tapasztalja, vagy ahogy fogalmaztál, "aki nem akarja ezt elismerni" hogy az élet szenvedés?


Mi vele a célod?


Köszönöm, ha megírod.


Üdvözlettel:


Vera

2013. dec. 19. 15:35
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!