Kezdőoldal » Felnőtt párkapcsolatok » Esküvő » Lehet templomi esküvőm?

Figyelem! A Felnőtt párkapcsolatok kategória kérdései kizárólag felnőtt látogatóinknak szólnak!
Amennyiben még nem vagy 18 éves, a böngésződ Vissza gombja segítségével hagyd el az oldalt.

Lehet templomi esküvőm?

Figyelt kérdés
Az a helyzet, hogy kiskoromban megkereszteltek, voltam elsőáldozó is, de bérmálkozni már nem tudtam, mert általános iskolában nem szerettem a hittan tanárom, és abbahagytam a hittan órákat. Ezek után lehet még templomi esküvőm, vagy lehetek keresztszülő még?
2009. aug. 23. 09:40
 1/8 anonim ***** válasza:
45%
Igen. Nem feltétel a bérmálkozás, csak a keresztlevél. Legalábbis én így tudom...
2009. aug. 23. 09:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
43%

Még most is bérmálkozhatsz.


Most én ehhez nem értek tényleg, van amihez biztos kell ez is.


De hány olyan van, aki áttér másik vallásra előtte...


Hallottam olyat aki később kellett hogy elsőáldozzon és bérmálkozzon vmi hasonló dolgo miatt ( esküvő, vagy keresztszülőség)

2009. aug. 23. 09:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
45%
A bérmálkozás nem feltétel, csak a keresztség és a nászmiséhez elsőáldozás.
2009. aug. 23. 09:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
Keresztszülő nem igazán (hivatalosan nem, de van ahol nem veszik figyelembe), de templomi esküvőd lehet bérmálkozás nélkül is, de ha akarod pótolhatod is.
2009. aug. 23. 10:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
47%
A templomi esküvőnek semmi akadálya, de keresztszülő csak olyasvalaki lehet aki megbérmálkozott.
2009. aug. 23. 10:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim válasza:
82%

Most volt az esküvőm, biztosan tudom, hogy ha szintén katolikushoz akarsz hozzámenni, akkor meg kell bérmálkoznod az esküvő előtt (ez pünkösdkor van), a párom is végigcsinálta. Ha jófej a pap, akkor nem csináltatja végig veled a tanfolyamot (néhány hittanóra), a páromnak is csak párszor kellett elmenni beszélgetni a pappal, mert nem ért rá szombatonként elmenni a tanfolyamra (dolgozott). Keresztszülőnek pedig keresztelkedve kell lenni, de ha nincs megkeresztelve, akkor is lehet, csak akkor az egyház nem keresztszülőnek hanem "a keresztség tanújának" nevezi. Ezt is a pap mondta, mert nálunk is kérdés volt. Azt nem is kérdezte hogy bérmálva van e a keresztszülő.

Ha nem katolikushoz akarsz hozzámenni, hanem pl. evangélikushoz, és ő konfirmálkodott, és az ő templomukban esküsztök, akkor lehet hogy az evangélikus pap nem kéri hogy bérmálkozz 8úgy se őnála tennéd). Ebben nem vagyok biztos.

2009. aug. 23. 10:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
Maradjunk annyiban, hogy ez plébániánként és papokként változik. Mi most fogunk házasodni, és pl. a párom meg sincs keresztelve, és mégis esküdhetünk templomban, mivel én voltam elsőáldozó is, így a katolikus egyház az irántam érzett bizalomból összead bennünket. Annyi, hogy a páromnak kértek egy engedélyt, hogy kereszség nélkül is esküdhessen. Tehát, ahol a pap követeli a keresztséget (sőt még a bérmálást is), azt nem teljesen "jogszerűen" teszi. Addig menjetek, amig olyat nem találtok, ahol összeadnak. Nálunk két templom van, az egyikben a pap már majdnem, hogy felszentelést és iszonyat összeget követel azért, hogy összeadjon két embert, aztán meg különböző fórumokon panaszkodik, hogy nem mennek oda esküdni a párok. Hát miért menne. Azt még vhogy meg is lehet érteni, hogy elvárja mondjuk, hogy legalább elsőáldozó legyen mindkét fél, de hogy már azért is fizetni kelljen, hogy az ember belép a templomba? Ja, és keresztszülőnek is elvileg elég kell, hogy legyen, ha volt elsőáldozó. Én csak az voltam, és megkeresztelhettem a keresztlányom. Szóval ez tényleg attól függ, hogy jó fej a pap, vagy nem.
2009. aug. 24. 08:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

Házasságkötés


A házasság szentsége a házasfelek között örök és kizárólagos köteléket hoz létre, ezért a házasság felbonthatatlan. E szentség segíti a házastársakat, hogy családi életüket rendezetten, hűségben, Isten akarata szerint tudják élni, a gyermekeket felelősen elfogadják és neveljék.


A szentség kiszolgáltatását azon a plébánián kell kérni, ahol, a házasságot kötni akarja a pár. Az esküvő tervezett időpontja előtt kb. 3 - 6 hónappal célszerű jelentkezni a plébánián. Ahhoz, hogy a szentség kiszolgáltatható legyen, legalább az egyik félnek latin szertartású katolikusnak kell lennie. Az esketés helyén adnak eligazítást a szükséges adminisztratív kérdésekről. Ha egyik fél sem lakik az eskető plébánia területén, az esketés megengedettségéhez legalább az egyik fél lakóhelye szerinti plébánostól elbocsátó, vagy megfelelő főpásztori intézkedés szükséges.


A házasságkötés előtt álló párokat kellően fel kell készíteni, ez a helyi szokásoknak megfelelően végzendő, de nem tarthat túl hosszú ideig. Az esketéshez az egyházmegyei táblázat szerinti "stóla díj" van megszabva.


"Ahhoz, hogy a szentség kiszolgáltatható legyen, legalább az egyik félnek latin szertartású katolikusnak kell lennie." Tehát a templomi esküvőnek semmi akadálya nincs!


KERESZTSÉG

A keresztség szentsége eltörli a bűnöket, Isten gyermekévé és az Egyház tagjává tesz. A keresztségben nevet és védőszentet kap a megkeresztelt. Más szentségek csak a keresztség után vehetők fel.


Katolikus keresztelést gyermek keresztelése esetén legalább a szülők egyikének kell kérni, lehetőleg a lakóhely szerint illetékes plébánián, de megfelelő okból kérhetik más plébánián is. Mindig kérhető a keresztelés a következő plébániákon: Budapesten a Szent István bazilikában, a Zuglói Páduai Szent Antal Plébánián, (XIV. Bosnyák tér) illetve az Esztergomi Főszékesegyházban. Ezeken a plébániákon a plébánosnak a hozzá fordulók szentségekkel való ellátására teljes körű felhatalmazása van.


Az Egyház kéri, hogy a szülők illetve keresztszülők (ha vannak), a keresztelés előtt oktatáson vegyenek részt. (Ez 7 év alatti gyermek keresztelése esetén szükséges.) Az előkészítő foglalkozások száma és gyakorisága a jog szerint nincs megszabva, nem kell indokolatlanul hosszúnak lennie.


A kereszteléshez szükséges, hogy legalább az egyik szülő vállalja a gyermek katolikus nevelését. A gyermek katolikus nevelésére vonatkozó ígéretet akkor is bizalommal kell fogadni, ha a szülők más (idősebb) gyermeküket korábban hitoktatásra nem járatták. A gyermek megkeresztelésének nem feltétele, hogy a szülők egyházilag rendezett házasságban éljenek, illetve visszamenőleg egyházközségi hozzájárulást ("egyházi adót") fizessenek.


Keresztszülő lehet az a tizenhatodik életévét betöltött személy, aki alkalmas, és szándékozik is ezt a tisztséget viselni; aki katolikus, megbérmált és az oltáriszentséget már magához vette, a hithez és a vállalandó tisztséghez méltó életet él; nem köti semmilyen törvényesen kinyilvánított kánoni büntetés (pl. Ha házas, egyházilag rendezett házasságban él.); nem apja vagy anyja a keresztelendőnek. Ha a keresztelést végző pap nem tud meggyőződni a keresztszülők alkalmasságáról, saját plébánosuktól kér keresztszülői igazolást.


Aki a keresztszülőség feltételeinek nem felel meg, azt tanúként lehet bejegyezni az anyakönyvbe, ha nincs keresztszülő, akkor a tanú jelenléte is elegendő a keresztség kiszolgáltatásához.


Ha a szülők egyike sem katolikus, de mégis a katolikus keresztelést kérik gyermekük számára, meg kell jelölniük olyan személyt, aki a gyermek katolikus nevelését vállalja, és a keresztszülőség feltételeinek megfelel, a gyermekkel azonos településen lakik, és segíteni fogja katolikus nevelését.


A felnőtt jelentkezőket a plébániák szokása szerint személyesen és gondosan fel kell készíteni. Bár a felkészülés a keresztény életbe való fokozatos bekapcsolódást is megkívánja, ez nem jelenti sok éves gyakorlati idő előírását. Nem bocsátható keresztelésre az a felnőtt, aki érvénytelen, és egyházilag nem is rendezhető házasságban él.


Felnőttek keresztelése esetén egyazon szertartás keretében kötelező a bérmálás és az Eukarisztia szentségének kiszolgáltatása is.


Keresztszülő lehet az a tizenhatodik életévét betöltött személy, aki alkalmas, és szándékozik is ezt a tisztséget viselni; aki katolikus, megbérmált és az oltáriszentséget már magához vette,.Tehát keresztszülő nem lehetsz, csak a előtte megbérmálkozol.


Ezek a kánonjogi előírások

2009. aug. 24. 08:35
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!