Kezdőoldal » Felnőtt párkapcsolatok » Párkapcsolati problémák » Érzelmi analfabéta vagyok....

Figyelem! A Felnőtt párkapcsolatok kategória kérdései kizárólag felnőtt látogatóinknak szólnak!
Amennyiben még nem vagy 18 éves, a böngésződ Vissza gombja segítségével hagyd el az oldalt.

Érzelmi analfabéta vagyok. Valami tipp, hogy gyorsabban túllegyek rajta? 23/F

Figyelt kérdés

Nemrég tettem fel egy kérdést, hogy nem tudok érezni senki iránt... Hát ciki, nem ciki, felkerestem vele egy pszihológust, aki elárulta, hogy alexitímia nevű dolog van, de csak részlegesen, mert a családom iránt érzek, csak a párkapcsolatokban nem érzek a másik iránt semmit.

Egy blogban így magyarázzák:

"Aki nem érez se fájdalmat, se boldogságot? Akiben nincs harag, se szeretet? Aki képes leélni egy életet mély érzelmi kötődések nélkül? Kis túlzással, igen. Ez a jelenség az alexitímia, az érzelmi analfabetizmus."

A doki szerint kb fél év lenne a "kezelés", és nagyon sokba kerülne... Valami tippetek nincs? Addig üljek itthon, vagy ugyanúgy használjam ki az embereket, mint eddig tettem?


2009. ápr. 30. 16:22
1 2
 11/17 anonim ***** válasza:
Ha bizalom nincs, akkor kérdezd meg pár családtagod, akiben azért valamennyire megbízol, hogy mit gondol a helyzetről (érdemes-e belevágni) és az adott dokiról.
2009. máj. 2. 14:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/17 A kérdező kommentje:
Ők szóltak, hogy menjek el:) A dokiról nincs rossz véleménnyel senki, egyik ismerősömnek szülés után depressziója lett, azt is meggyógyította kb 2 hét alatt:)
2009. máj. 4. 18:01
 13/17 anonim ***** válasza:

Akkor mire vársz?

Ha te nem tudod megítélni - akkor a legjobban azzal jársz, ha elfogadod az ő véleményüket.

2009. máj. 5. 19:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/17 anonim válasza:

Nincs válaszom, és kérdésem se, de ha valaki hasonló jellegű problémákkal (alexitímia) küszködik, írjon egyet e-mailt a címemre, hátha együtt többre jutunk.

Nekem a pszichológusom nem adott nevet ennek a jelenségnek, de részletesen diagnosztizálta nálam a "tüneteit".


Minden jót!

2009. máj. 18. 10:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/17 anonim válasza:
Szerintem addig lopj csalj hazudj, gazdagodj meg, aztán menj a kezelésre. Azért vannak ennek előnyei. Nem mindenki képes gátlás nélkül csalni
2010. márc. 7. 08:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/17 grrrrr válasza:

üdv.

csak 1 kérdés ha nem érzel akkor hogyan keveredtél bele 1 párkapcsolatba?

Amúgy én is ebben "szenvedek", de én még a hátrányait sem látom sőt mióta tudom azóta az ösztöneimet is képes vagyok semmibe venni.

Lehet hogy ennek vannak különböző szintjei a tied még gyógyítható az enyém már nem?vagy nekem nem elég a fél év?

Nem tudom mindenesetre én úgy látom hogy olyan életem van így érzelmek/emberi kapcsolatok nélkül amire a "normális" emberek vágynak. Nem függök senkitől, teljesen stressz mentesen élek(ez a közömbösség előnye), nem hisztizek hogy nincs 1 szabad percem sem és nem fogok hisztizni 15 év múlva valaki miatt hogy "rád pazaroltam a fiatalságom", nincs csalódás szal csak nyugodt vagyok nincs senki aki keresztül húzná a számításaimat akarva/akaratlanul.

Azért vágjak bele egy párkapcsolatba, mert a társadalmi normák ezt követelik? Nem is értem egyszerűen nem kötelező, én döntök ennyi.

Bár az kezd unalmassá válni hogy minden barátom 2 havonta szerelmi bánattal jön vígasztalódni, akkor abban a lekli állapotban mindegyikük belátja hogy én döntöttem jól, de 1-2 hét után mintha semmi sem történt volna megint új kapcsolatba kezdtek bele..Szerintem az érzelmek vagy hülyévé tesznek vagy mazoistává...

2010. okt. 14. 23:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/17 nabyss válasza:

Az alextímia nem arról szól, hogy a betegnek nincsenek érzelmei. ( az a pszichopátia) "Az alexitímiások számára azonban az érzelmek kifejezése, azok megélése, illetve megkülönböztetése is komoly problémát jelent.

Képtelenek belső, lelki életük tartalmát embertársaik felé kommunikálni: akár a fájdalom, akár a boldogság, a mély emberi emóciók tudatos át- vagy megélése ismeretlen számukra." Tehát alextímia esetén léteznek érzelmek, csak a beteg, nem tud róluk beszélni és másképp éli meg őket, mint az egészséges ember.

Nagyon zárkózottak, nehezen, vagy egyáltalán nem tudnak megnyílni, őszintének lenni másokkal.Empatikus készségük fejletlen, konfliktus kezelésük menekülésből, vagy érzelem mentes indulati kitörésekből áll. Közeli barátokkal, családdal, párjával is inkább csak felszínes kommunikációra képes. Nem képesek kötődni senkihez és semmihez.


Ez egy lelki betegség, ami a pszichológia szerint a gyerekkora vagy valami traumatikus eseményre vezethető vissza. A legtöbb beteg nincs is tudatában annak, hogy beteg, így éldegélik az életüket, úgy, hogy állandóan keresnek valamit, amiről nem tudják, hogy mi az. Hosszútávon az öntudat és ezzel együtt az önmegvalósításra való lehetőség sérül. ( Ami az emberi szükségletek egyik alkotóeleme. Persze egy alexitímiás esetén a többi szükséglet is hibádzik, mint a valahova tartozás, szeretet szükséglete, vagy a kognitív szükségletek, de véleményem szerint, még a biztonsági szükségletek se lehetnek teljesek.) Persze most teljesen kihagytam azokat a pontokat, hogy egy alextímiás élete során, mennyi embert bánt meg viselkedésével, ezzel saját magának is ártva.


Én a helyedben mindenképp elfogadnám a pszichológus segítségét, mert tudtommal valóban gyógyítható ez a betegség. Ha "házi praktikákat" keresel én azt tanácsolnám, hogy szállj magadba, próbáld meg magadat jobban megismerni. Beszélgess saját magaddal, mintha két személy lennél. Tegyél fel magadnak olyan kérdéseket, ami szerinted másokat érdekelhet és teljesen őszintén válaszolj rájuk. Akár le is írhatod őket. Legyél kíváncsi saját magad iránt és próbáld meg felkutatni, helyére tenni az érzelmeidet. Próbálj meg átélni olyan dolgokat, amiket eddig még nem és utána kérdezd meg magadtól, hogy milyen érzés volt, miket éltél át. Majd később próbáld meg ezt a fajta érdeklődést mások iránt is kimutatni, még akkor is, ha kezdetben valószínűleg csak megjátszásnak tűnik. Erőltesd meg magad, hogy érzelmekről beszéljél, még ha csak egy emberrel is. (Pszichológusnál is ezt kell majd tenned.) Remélem tudtam segíteni valamit.:)

2013. jan. 13. 15:55
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!