Kezdőoldal » Felnőtt párkapcsolatok » Szakítás » Miért akarok a végletekig...

Figyelem! A Felnőtt párkapcsolatok kategória kérdései kizárólag felnőtt látogatóinknak szólnak!
Amennyiben még nem vagy 18 éves, a böngésződ Vissza gombja segítségével hagyd el az oldalt.

Miért akarok a végletekig benne maradni a kapcsolatokban?

Figyelt kérdés
28 éves férfi vagyok, néhány kapcsolatom volt életem során, a leghosszabb is csak 1 évig tartott kb., szóval életem legnagyobb részében egyedül voltam. A szimpla szexkapcsolat meg nem az én világom. Sosem én szakítottam a kapcsolataimban, és a végletekig próbáltam megőrizni ezeket, még akkor is, ha már racionálisan beláttam, hogy semmi értelme már folytatni a kapcsolatot. A nők többszöri szakítása/szakítási kísérlete után is így történt, mindig visszadumáltam magam, értelmetlenül, többször is nagyon megalázó helyzetbe hozva magam. Előfordult, hogy szerelmes voltam, viszont akkor is ezt tettem, ha ilyen erős érzéseim nem voltak az adott nő iránt. Még ha úgy lettem volna vele, hogy el tudom képzelni az adott nőt házastársamként, gyermekeim anyjaként, akkor egy fokkal érthetőbb lenne, de még ilyen nem volt. Mit gondoltok a leírtakról?

2022. dec. 7. 09:35
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
93%

Az okok valószínűleg a gyerekkorodban keresendőek.

Több opció is felmerül. Lehet, hogy szeretetteljes, egészséges légkörű családban nőttél fel és emiatt nem vagy képes "csapongani", emiatt nem keresel szexkapcsolatot.


Illetve valószínűleg vagy nárcisztikus vagy amiért ennyire ragaszkodsz a másikért vagy pedig kapcsolatfüggő.

2022. dec. 7. 09:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:
100%

Léteznek társfüggő és kapcsolatfüggő emberek. A társfüggő a társához ragaszkodik mindenáron, még akkor is ha az pl. bántalmazza, a kapcsolatfüggők meg ahhoz ragaszkodnak hogy kapcsolatban legyenek folyamatosan. Az valahol mindegy nekik hogy kivel, csak ne legyenek egyedül, mert akkor depresszióba esnek.

Aztán vannak még azok akiknek sérültek a kötődési mintái gyerekkorukban, ezért ragaszkodnak olyan kapcsolatokhoz/emberekhez amikről ők is felismerik hogy nem kellene, de mivel a kötődési mintái "bevésődtek", ezért nem tudnak egy másik ember felé fordulni egészséges módon, hanem a régi rosszat erőltetik (túlzott ragaszkodás).

Na, ezek közül kiválaszthatod, hogy rád melyik az igaz.

2022. dec. 7. 09:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 anonim ***** válasza:

Én ennek az ellentéte vagyok, ha nem érzem jól magam egy kapcsolatban, akkor azonnal elkezdek kihátrálni belőle. Illetve nagyon ritkán vagyok szerelmes. Kb. 2x voltam életemben. Bele is fáradtam sokmindenbe kapcsolatok terén. Nem tudom mi a megoldás.


25f

2022. dec. 7. 10:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 A kérdező kommentje:

Kedves Kommentelő (1. és 2.)!


Köszönöm a választ, bár mintha általánosságban reagáltál volna, nem az én konkrét helyzetemre. Azt írtam, hogy néhány kapcsolatom volt 28 év alatt és a leghosszabb kb. 1 évig tartott. Ezek alapján nem értem hogyan lehetnék kapcsolatfüggő, mert akkor nem tudnék egyedül megmaradni. Azt sem értem, hogy aki ragaszkodó, az következésképpen miért lenne nárcisztikus.


Amit arról írtál, hogy miért nem keresek szexkapcsolatot, az logikus, bár a kérdésem nem erre vonatkozott.


A kötődési mintákat viszont érdemes megvizsgálni, amit a legutóbb említettél. Alkoholista volt az apám és édesanyámmal sokat veszekedtek, aki viszont sok esélyt adott neki, és hosszú évekig együtt voltak így is, viszont végül válás lett belőle. Ennek ellenére szeretetteljes családi légkörben nőttem fel szerintem, viszont ez igencsak rányomta a bélyegét a dolgokra ugyebár. Szóval ezzel lehet magyarázni valamelyest a dolgokat, igen.

2022. dec. 7. 10:06
 5/17 anonim ***** válasza:
100%

#4

Én a #2-es válaszoló vagyok. Én csak leírtam hogy miből választhatsz.

Azt nem mondtam, hogy mindegyik igaz rád! De valószínűnek tartom én is, hogy a "rossz szülői minta" áldozata vagy. Anyukád is a végletekig próbálta megmenteni a házasságát, de ezek szerint nem ment neki. Te is hasonló dinamikát követsz a kapcsolataidban, mint amit otthon láttál.

Te is az élő példája vagy annak, hogy manapság már miért javasolják azt a pszichológusok, hogy ha már megpróbálták a felek megmenteni a házasságot, de nem ment, akkor inkább váljanak el, mert a gyerekeiknek okoznak olyan maradandó pszichés "berögződéseket" amik a majdani párkapcsolataikban okoznak problémákat. Ezért is hibás dolog a gyerekekre fogni, hogy miattuk nem lesz válás. Néha több kárt okoznak ezzel, mintha elváltak volna (persze a kulturált válásra törekedni kell, ha nincs más megoldás).

2022. dec. 7. 10:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 A kérdező kommentje:

#5


Valamiért egybevontam az első két kommentet, mert azt hittem, hogy ugyanaz írta, bocsi.


A diagnózis után kérdés, hogy mit lehet ezzel kezdeni, mert jó lenne ezen változtatnom. Mondjuk ehhez előfordulhat, hogy pszichológus szükségeltetik, viszont szívesen fogadok még gondolatokat ezen kívül is.


Egyébként írtad ezt a "társfüggőséget" és elgondolkodtatott. Kapcsolat nélkül is meg tudok lenni, mint ahogy voltam is az életem 90%-ában, viszont kimondottan szeretek kapcsolatban lenni, és ha úgy döntök, hogy összejövök valakivel, akkor kitartok mellette később. Fizikailag nem bántalmaztak, viszont mondtak olyan dolgokat rám a volt barátnőim - miközben én igyekeztem nyugodt maradni - amik után más már rég otthagyta volna őket, nekem viszont a sokadik után is az volt a célom, hogy megtartsam a kapcsolatokat. Ez társfüggőségnek számít?

2022. dec. 7. 10:38
 7/17 A kérdező kommentje:

3#


Ha már úgyis ezen a vágányon indultunk el...Neked milyen gyerekkori mintáid vannak, mit láttál a szüleidtől például (már ha szabad kérdezni)?

2022. dec. 7. 10:44
 8/17 anonim ***** válasza:
100%

#6

"...mondtak olyan dolgokat rám a volt barátnőim - miközben én igyekeztem nyugodt maradni - amik után más már rég otthagyta volna őket, nekem viszont a sokadik után is az volt a célom, hogy megtartsam a kapcsolatokat."


Szerintem ez is az anya-apa kapcsolódásra vezethető vissza. Anyukád is elszenvedett egy csomó rossz dolgot apukád mellett, és mégis menteni akarta folyamatosan a kapcsolatot. Ez valahol egy "mártír szerep".

Te akkor is menteni próbálod a dolgokat ha a másik lelki fájdalmat okoz neked. Lehet ez megfelelési kényszer is (nem tudod elviselni hogy "belebuktál" egy kapcsolatba), lehet társfüggőség is, rossz mintakövetés stb. Hogy ezek közül pontosan mi lehet, azt egy pszichológus tudná megmondani, hosszabb terápiás munkával (nem egy alkalommal).

A szakember "visszabontja" a gyerekkorodat (eddigi életedet), kielemzi a kötődési mintáidat, szüleid egymáshoz való viszonyát, a hozzád való viszonyulásukat, a te kapcsolati mintáidat és még egy csomó mindent. Itt a gyk-n neked senki nem fogja pontosan megmondani, hogy nálad személyre szabottan mi a probléma. Ehhez ismerni kell az életed részleteit. Erre lenne jó egy pszichológus.

2022. dec. 7. 10:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 anonim ***** válasza:

A türelem és az önfeláldozás jó tulajdonság. Tudnék mesélni róla, hogy mit és meddig képes az ember tűrni, ha nem csak az adott időpillanatban nézi egy emberrel a kapcsolatát, hanem mindig a múlt béli dolgait is nézi. Ha valaki megállás nélkül mindenben csak a másik hibáját és kár okozását látja, ott már erősen el kell gondolkodni dolgokon. Pl. hogy miért is kell ezt tűrni / hagyni meg bízni a másikban, hogy ááá úgyse úgy gondolta...és állni a sortűzben, térdre rogyni és mindig felállni újra és újra minden sorozat után.... Én azt javaslom, hogy ezen kell elgondolkodni, van az a rózsaszín vattapamacsos köd, amiben ezt nem látja meg az ember, de sokadik alkalommal az intő jeleket is tudni fogja. Na akkor kell STOP az egésznek.


Társfüggőség is többféle lehet, ahogy korábban mások írták.


Kapcsolat nélkül is megtudsz lenni, csak azzal vigyázz nehogy így is maradj mert egy idő után már kényelmetlen lesz megszokni a környezetedben közelebbi szinten mást...

2022. dec. 7. 11:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 A kérdező kommentje:

8#


Köszönöm az okos meglátásokat! Elkezdett érdekelni valami: mivel foglalkozol? Pszichológus vagy, esetleg csak az érdeklődési körödbe beletartoznak ezek a dolgok?

2022. dec. 7. 11:15
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!