Kezdőoldal » Felnőtt párkapcsolatok » Válás » Visszakövetelheti a pénzt?

Figyelem! A Felnőtt párkapcsolatok kategória kérdései kizárólag felnőtt látogatóinknak szólnak!
Amennyiben még nem vagy 18 éves, a böngésződ Vissza gombja segítségével hagyd el az oldalt.

Visszakövetelheti a pénzt?

Figyelt kérdés
A volt barátom mikor még szeretöje voltam többször utalt a számlámra pénzt, pl. hogy vegyek magamnak valamit. (pontosan 2 év alatt 80.000Ft-ot.). Megromlott közöttünk a viszony, és most követreli vissza a pénzt. Ma kaptram ügyvédtöl is levelet. Én is adtam neki pénzt, de én készpénzben, csak anyukám látta, nem tudom bizonyitani. Most tényleg visszakövetelheti amit ajándékként adott?
2010. ápr. 13. 11:19
1 2 3
 1/24 anonim ***** válasza:
74%
azt a nemjóját! 80ezer forinton így cigánykodik a volt barátod?? még ha 800ezer lenne.... Á.... nem tudom mi ilyenkor a jog, de szerintem az átutalás is "ajándéknak" minősül magánszemélytől.
2010. ápr. 13. 11:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/24 anonim ***** válasza:
74%

Miért követelhetné vissza? Elutalta, neked adta. Nem fektettétek le sehol, hogy ez kölcsön lenne.

De elég szánalmas ez a pasi, nem vagyok anyagias, sose érdekelt a pénz. De attól van úgy oda, hogy két év alatt rád költött 80 ezer forintot? Ha jól számolom ez havi szinten kb 3 ezer forint, ettől van úgy oda? Rohadt pitiáner ez az ember. Én mondjuk inkább visszadnám neki ezt a pénzt, csak szabaduljak meg tőle egyszer és mindenkor.

2010. ápr. 13. 11:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/24 anonim ***** válasza:
81%

Nem követelheti vissza. Az ajándék az ajándék, ha nem tudja bizonyítani, hogy az nem ajándék volt, hanem kölcsön, akkor szaladgálhat ügyvédhez, bíróságra, nem fogják megítélni neki a pénzt.

Ha pedig a bíróságon elmondod, hogy te is adtál neki pénzt, akkor ez máris rosszabb színben fogja őt feltűntetni.

2010. ápr. 13. 11:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/24 anonim ***** válasza:
74%
Ha a számládra valaki befizet pénzt, azt nem követelheti vissza, mivel nincs rá alapja. Milyen indokkal tehetné? Senki nem kényszeritette, hogy adjon neked valamit, ha nincs róla valami papirja, hogy ez kölcsön lett volna, akkor mit akar? (szerintem csak meg akar ijeszteni, mert tudja, hogy jogtalan a követelése). Az, hogy te adtál-e neki, lényegtelen, ha együtt éltek - vagy csak együtt jártok, akkor nem kell egyiknek sem fizetni a másik felé, de ha megteszi, akkor azzal el is van intézve a dolog.
2010. ápr. 13. 11:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/24 anonim ***** válasza:
74%
Ha nincs róla ajándékozási szerződés, amiben van kikötés, amitől az ajándékozás függ, akkor nem. (pl. ha azért adnak a szülők pénzt, hogy a fiataloknak legyen hol lakniuk, de azok másra akarják költeni -> visszakérhető.) Általános esetben nem kérhető vissza. (Kíváncsivá tettél, mit írt az ügyvéd? Szeretnék jót röhögni!) :)
2010. ápr. 13. 11:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/24 anonim ***** válasza:
12%

Egyetértek veletek, de azért őt is meg lehet érteni adott esetben,


gondolj bele, 2 év után jön rá, hogy van melletted 3 barátja, meg 7 szexpartnere, ráadásul már szült titokben egy fekete gyereket, és msot is 5 hónapos terhet, holott steril vagy, stb, akkor lehet én is elborulnék!

Nem gyanúsítalak kérdező, csak egy észrevétel!

2010. ápr. 13. 11:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/24 anonim ***** válasza:
27%
*jössz rá
2010. ápr. 13. 11:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/24 anonim ***** válasza:
74%
szerintem ez mindent elmond arról a pasiról. (még ha esetleg igaz is lenne amit fent írt valaki, hogy a lány csalta 20 pasival, akkor miért állt le ilyen lánnyal és miért pénzelte? :) ) ennyi erővel te meg kérj azért " fizetést", mert mondjuk takarítottad a lakását, vagy főztél :) na ez kb majdnem ugyan olyan.
2010. ápr. 13. 11:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/24 anonim ***** válasza:
100%

Az ajándék visszakövetelése egy igen bonyolult dolog.

Az mondtad, hogy többször utalt, két év alatt ÖSSZESEN 80e Ft-ot. Ez pedig azt jelenti, hogy egy-egy részlet nem egy nagy összeg volt.

A jog szerint a szokásos mértékű ajándék visszakövetelésének NINCS HELYE. Márpedig véleményem szerint 4-5-10e Ft (sőt alkalmanként akár a 20e Ft is) definiálható szokásos mértékűnek. Mivel konkrétan nem definiált az összeg, így minden esetet egyedileg kell vizsgálni. (A te helyzetedben szerintem több, mint valószínű, hogy a szokásos mértéket MEG NEM HALADÓ ajándékozásról beszélünk.)

Amennyiben az egyedi vizsgálat során bizonyítást nyer, hogy az ajándék a szokásos mértéket meghaladja, akkor az ajándékozó három esetben követelheti vissza az ajándékát:

1. Saját létfenntartása érdekében, azaz visszakérhető (vagy részben visszakérhető) akkor az ajándék, ha az ajándékozó létfenntartása veszélybe került, és az ajándék visszaszerzésével a létfenntartása tovább biztosítható. DE! Az ajándék visszakövetelése csak akkor lehetséges, ha az ajándékozott létfenntartását NEM VESZÉLYEZTETI. Ez egy igen erős gumiszabály, és tényleg nagyon kivételes esetben alkalmazható. Itt igen súlyos dolgoknak kell fennállnia, és jellemzően nem 80e Ft-os ajándékérték esetén van erről szó. Tehát ha ügyvédre tellett neki, valószínűleg a létfenntartása sincs komoly veszélyben.


2. Súlyos jogsértés, amelyet az ajándékozott vagy vele élő hozzátartozója az ajándékozó vagy közeli hozzátartozója rovására követ el. A súlyos jogsértést jogerősen kell megállapítani.

Jelen esetben visszakövetelésnek nincs helye, ha az ajándék (vagy a helyébe lépett érték) a jogsértés időpontjában már nincs meg, és akkor sem követelhető vissza az ajándék, ha az ajándékozó a tettet megbocsátotta (és megbocsátást jelent a hallgatás is, tehát ha a jogsértés és az ajándék visszakövetelése között hosszabb idő telt le. Jogsértés esetén ez a "nyomban visszaköveteléssel" kerülhető ki.)


3. Meghiúsult feltevésnek hívja a jogalkotó a harmadik lehetősége. Ez úgy szól, hogy "Az ajándékozó visszakövetelheti az ajándékot, vagy követelheti az ajándék helyébe lépett értéket akkor is, ha az a feltevés, amelyre figyelemmel az ajándékot adta, utóbb véglegesen meghiúsult, és e nélkül az ajándékozásra nem került volna sor."

Ez esetben teljes érdemi vizsgálat szükséges.


A kérdező esetében valószínűleg a 3. visszakövetelési pontra alapoz az ajándékozó, és ez alapján követelné vissza az ajándékot.

Érdemben meg kell vizsgálni, hogy az ajándékozás mérték a szokásos mértéket meghaladja-e. Véleményem szerint a szokásos mérték "nem definiáltsága" a kérdező esetén előny. Ugyanis évi 40e Ft mértékű ajándék egy szerető részére (ez kb. havi átlagban 3500,- Ft) nem tekinthető eltúlzottnak, és nem haladja meg a szokásos mértéket.

2010. ápr. 13. 11:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/24 anonim ***** válasza:
100%
Még hozzáteszem előző írásomhoz azt, hogy az ajándékozó szerepéből kifordulva állíthatja azt, hogy kölcsönügylet jött létre, és ez alapján kéri megtéríteni az összeget. Ebben az esetben a kölcsön létrejöttének tényét neki kell bizonyítania, arra pedig nem elegendő egy banki átutalás HACSAK a közlemény egyértelműen nem tartalmazza a kölcsön tényét, azonosíthatóságát.
2010. ápr. 13. 11:46
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!