Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Babák » A gyerekek táplálásával...

A gyerekek táplálásával kapcsolatban merült fel bennem valami. Konkrétan az, hogy tényleg összefügg az immunrendszer a szoptatással? A cumizavar mint fogalom régebben is létezett?

Figyelt kérdés

Csak véleményt tudok mondani, de szerintem nemigen lehet köze az anyatejnek ahhoz, hogy beteges lesz-e valaki, vagy nem. Én pl. soha nem voltam beteg, kizárólag náthás voltam, de nem minden évben, és kifejezett influenza szerintem nem is volt. Nem vagyok/voltam allergiás sem, pedig nem voltam anyatejes. És "hiába" szoptatnak az anyák, ha közösségbe kerül a gyerek (bölcsi, akár játszóház, mittudomén) és ott van beteg gyerek, akkor is elkaphatja, ha tíz liter anyatejet iszik egy héten. Lehet, hogy kicsit nehezebben kapja el, de ez nem azokra a hónapokra vonatkozik inkább, amikor szopik? Akkor meg alig van még közösségben. Mihelyt oviba kerül, lekerül róla ez a létező/nem létező védettség. Elég szétnézni téli hónapokban egy gyerekorvosnál, mennyien vannak.

A másik gondolatom, kérdésem azzal kapcsolatos, hogy miből eszik a gyerek. Merthogy ne nagyon adjanak neki a szülők cumiból semmit, ha még szopik, mert cumizavar alakulhat ki. Ezt régebben is mondták? Régebben (20-30-40 éve) is létezett (nálunk) ez a fogalom? Csak mert amikor még én is kicsi voltam, emlékszem, hogy mindenhol, mindenki használta a cumisüveget, cumit dugtak a gyerek szájába...ezek a gyerekek akkor hogy szoptak? Nem lett cumizavar? Nekem ez olyan ködös...És azt sem hiszem, hogy kialakult, de emiatt nem szoptattak (sokáig), hiszen mindennapos volt a pár napos gyerek szájában a cumi...

Vagy régebben alapból nem szoptattak sokáig?

Lehet, hogy a szociban más volt a helyzet, de ne legyen ez indok, az én tapasztalatom (vagyis inkább észrevételeim) nem a szociból származnak. Meg eleve falusi környezet, ahol aztán nem rohantak vissza melózni.


2011. ápr. 7. 14:37
1 2 3 4
 1/39 anonim ***** válasza:

Én csak a családi tapasztalatot tudom mondani. Nagyobb lányom másfél hetes korától kapott pótlást, négy hónapos koráától már csak tápszert evett. Vele egyidős unokatesója kizárólag anyatejet kapott hat hós koráig, 1 éves koráig még szopott. Nagyjából ugyanannyit betegek, mondjuk még nem ovisok. Egy-egy vírusos betegség fordult eddig elő, nem betegesek.

Kíváncsi leszek, a kisebb lányom már lassan négy hónapos és tisztán anyatejes, remélem ez marad is így. Majd elválik mennyit lesz beteg a későbbiekben.

2011. ápr. 7. 14:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/39 anonim ***** válasza:
80%

Te teljesen tájékozatlan vagy ebben a kérdésben. Nem így van összefüggésben az immunrendszer és az anyatej.

Nem írom le, mert lesz itt szakember, aki elmagyarázza.

De az biztos, hogy teljesen rosszul értelmezed a dolgokat. És soha, senki, sehol nem állította, hogy aki anyatejes baba nem lesz beteg vagy kevésbé lesz beteges. Különösen ha közösségbe kerül.

2011. ápr. 7. 14:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/39 anonim ***** válasza:

Én is csak saját tapasztalatot tudok írni. A kisfiamat vegyesen tápláltam a kezdetektől, mert nem volt elég tejem, a kezdetekben kb. 70-80% anyatejet kapott, a maradék tápszer. A tejem egyre fogyott, 10 hónapos korában már csak kb. 100 ml volt egy nap, szóval akkor már sokkal több tápszert kapott az egyéb kiegészítések mellett (gyümi, zöldség stb.) Szóval nem voltam egy "tejcsárda", nagyon csúnyán megfogalmazva:D

Mégis most, két és fél évesen lett először beteg, míg sok szülő gyerekének a játszótéren, akiket ismerek, állandóan folyik az orra, ők meg másfél éves korukig rengeteget szoptak állítólag...

Biztos sokat véd az anyatej, de szerintem inkább csak a szoptatás alatti időszakban, abban nem hiszek, hogy utána determinálná azoknak a sorsát, akik valami miatt nem vagy nem csak azt kaptak. De nem vagyok orvos, ez csak személyes vélemény:)

2011. ápr. 7. 14:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/39 anonim ***** válasza:

Az anyatejnek szerintem a hosszú távú hatását kell inkább kiemelni,egyértelmű, hogy magasan a legjobb tápláléka a csecsemőnek.Én úgy gondolom, hogy egészségesebb életre számíthat egy anyatejes baba, mint aki sosem szopizott, persze ezt általánosságban értve, mert azért kell a jó genetika is.

Van egy gyerekkori sztorim, imádtam a cicákat, volt mindig 2-3 macskám, akik persze szaporodtak is.Az utódok közül is megtartottam 1-2 kiscicát.Az egyik almot én tápláltam tápszerrel amit patikában vettem ,mert az anyukájuk elpusztult. Szép cicák lettek belőlük,talán csak a szőrük volt kissé fénytelenebb, egyet megtartottam közülük.Fiatalon semmi különbség nem volt a többi cicámhoz képest, viszont amikor öregebb lett sokat volt beteg( állandó nátha, fogai kihulltak, végül daganatos lett), el kellett altassam:(Az anyatejes cicáim végelgyengülésben haltak meg.Hát valami hasonló hatást tulajdonítok embereknél is az anyatejnek.

A családban édesapám kecsketejen nőtt fel, nem volt a nagymamámnak teje, szép szál ember lett belőle, 45 éves koráig nem volt semmi problémája.Aztán jött egyik szervi baja a másik után, sajnos ma már nem él és ki tudná megmondani,hogy ha anyatejen nő fel akkor mi lett volna!?Szerintem egészségesebb életre számíthatott volna. Persze ez csak egy feltételezés...

2011. ápr. 7. 14:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/39 anonim ***** válasza:
100%
Kicsit félreértelmezted a dolgokat kérdező. A szoptatás valóban hasznos az immunrendszernek, de nem azért, ahogy írtad. Először is, a csecsemőnek azért fontos az anyatej, mert az anya antitestjei átjutnak az anyatejen keresztül, így "passzív immunizálás" folyik. De a baba csak azokra a kórokozókra lesz ellenállóbb, ami ellen a speciális antitesteket megkapta. Amint közösségbe megy, természetesen ugyanúgy elkaphatja az aktuális betegségeket, de ha a szervezete memorizálta az antitesteket, akkor azok aktiválódnak, így hamarabb meggyógyul (természetesen ez csak abban az esetben áll fenn, ha az adott kórokozó ellen kapta az immunizálást). A cumizavarral kapcsolatban kevéssé tudok nyilatkozni, az viszont bizonyos, hogy a szocializmusban fontos volt hamar visszakerülni a munkába, így a gyermeket nagyon hamar cumisüvegre szoktatták, és kevés ideig szoptatták (ha egyáltalán), főleg városokban.
2011. ápr. 7. 15:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/39 anonim ***** válasza:
100%

Úgy képzeld el, hogy az anyatej "finoman" ismerteti meg a különböző kórokozókkal a baba immunrendszerét. Az összes te véredben lévő antitesttel és antigénnel találkozik, ezáltal erősödik a baba immunrendszere.

Az anyatej nem burok, ami alatt nem érnek el a betegségek, az immunrendszer nagyrészt genetikán alapul, de ahogy egy fejlődő szervezetnek mindent megadsz, hogy fejlődni tudjon, úgy egy kialakulóban lévő immunrendszernek is. Ha nem adsz enni a babának, megáll a fejlődése, ha nem kap megerősítést az immunrendszer, előfordulhat, hogy gyengébb lesz.

Mivel nem lehet kívülről látni, ki örökölt jó géneket, és ezáltal erős immunrendszert, így a legjobb, ha az immunrendszer megkap minden támogatást.


A cumizavar meg régen is létezett, csak nem volt ilyen közismert.

A húgom a cumi miatt állt le a szopival, de arra is rámondták, hogy mert nincs anyának elég teje. Pedig volt, hordták is tőle a tejet, még vagy 3 hétig. Tehát a cumi volt a bűnös, főleg, mert semmi más ételt el nem fogadott a kicsi, csak ami cumisüvegből jött.

2011. ápr. 7. 15:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/39 anonim ***** válasza:

Igaza van a 2. hozzászólónak! Az anyatej csupán segíti az immunrendszert azok ellen a betegségek ellen felvenni a küzdelmet, amiken az édesanyja már átesett vagy épp átesik. Az anyatej nem olyan, mint egy védőoltás, hogy megkapod és egyáltalán nem fogod elkapni a betegséget. Nehéz ezt érthetően elmagyarázni, de Stefix valahogy nagyon frappánsan leírta már előttem. Ha megtalálom, belinkelem Neked!

Cumi, cumizavar: a régen született babákat is megzavarta a cumisüveg, hidd el! Az én fiam 3 hetes korától kapott üvegből pótlást, mert sajnos sok rossz tanácsot kaptam anno.. ez 18évwee volt, nem is annyira régen. fél éves korára teljesen leszokott a szopizásról, mert rájött, az üvegből könnyebben jön, nem kell dolgozni érte... Még ezelőtt 18-20 éve sem biztatták az anyukákat, hogy szoptassanak, nem volt semmi segítség, ha valami gond akadt.. rögtön jött a sok "okos", hogy gyenge, rossz a tej.. így aztán sokan hamar fel is adták.. persze, hogy cumizavarról nem hallottunk, hisz ha nem úgy hízott a baba, ahogy kellett vagy nehezebben ment a szoptatás, automatikusan írták a Mildibét meg a Robébit... Te még nagyon fiatal vagy, nem hiszem, hogy emlékezhetsz ezekre, max. ezeket kaptad te is. Főleg, hogy akkor bizony még 6 hetesen gyümölcslevet kellett adni, 3 hónaposan meg már főzeléket... Ja! A 2 gyerekem 15 éves, érdekes, nála már lehetett igény szerint szoptatni, nem kellett 3 óránként, stb... érdekes, neki nem kellett se cumi, se cumisüveg, őt fél éves koráig kizárólag szoptattam, 2 évesen magától hagyta el a szopit...

És igen, régen alapból nem szoptattak sokáig... legalábbis a 60-sa, 70-es és 80-as években nem... akkor az anyák nem tudtak 3 évig otthon lenni, a védőnők megkövetelték, hogy kizárólag 3 óránként kapjon a baba enni, szigorúan betartatták az utasításokat... egészen más volt akkor a rendszer.

2011. ápr. 7. 15:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/39 anonim ***** válasza:
100%

A mi esetünk:

A kisfiamat 3 hetes koráig szoptattam, amikoris bekerültem kórházba (műtét...stb) vége az anyatejnek. 4-5 hetes volt, amikor a kislányom hazahozott egy légcsőhurutot. A kicsi elkapta. Jött a nyár, minden rendben. Szeptembertől kórházból ki-be a kicsivel, és azóta is folyamatosan beteg. Elmentem egy immunológushoz, aki vérvétel után közölte, hogy az akkor már 7 hónapos kisfiamnak nincs is immunrendszere. Kérdeztem tőle "Miért?". És a válasz: A babáknak nincs immunrendszerük, amikor megszületnek. Az anyatej szolgáltatja számukra az immunrendszert, védelmet, ha az anyatej a babánál hamar abbamarad, és ő ekkor elkap egy betegséget, akkor az immunrendszer nem tud felépülni. Hát mi azóta is építjük szegényemnek mesterségesen, és remélem egyszer most már majd lesz neki.

2011. ápr. 7. 15:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/39 A kérdező kommentje:

"soha, senki, sehol nem állította, hogy aki anyatejes baba nem lesz beteg vagy kevésbé lesz beteges"

Dehogynem, nagyon sokan tényként állítják...

Nem értelmeztem én semmit, csak keresek okokat-összefüggéseket, amiket leírtam, azok inkább ötletek, hogy hogyan működhet, nem értelmezés.

Hosszú távon ennyire védene az anyatej? Ezt azért furcsállom. Szinte minden ember (megnézve most az idősebbeket) szenved valamilyen betegségtől.

Saját példát annyiban tudok hozni, hogy én nem voltam anyatejes (de gyerekkoromban-fiatalkoromban rengeteg tejet ittam), mégsem voltam beteg, max. nátha, de soha semmi komolyabb. Ezzel szemben egy ismerősöm, velem egykorú, akinek az anyja még adott is el anyatejet, elképesztő módon beteges, ájuldozott állandóan még oviban-általánosban (azóta nem vagyok vele egy közösségben), csontjai törnek ezerrel, allergiás elég durván...A családomban meg van és volt is mindenféle ember, semmi extra nincs a genetikában. Ja, idősebb testvéreim vannak, egyik koraszülött volt, másik szívbeteg...

Engem igazából az dühít, amikor úgy állítják be, hogy az anyatejtől nem lesz valaki annyira beteges. Holott ezt így kijelenteni nem lehet. Maximum valószínűbb, hogy talán nem lesz annyira beteges, azért van némi különbség. Legalábbis én szeretek pontosan fogalmazni...

A cumizavarról még annyit, hogy régebben mégis mennyire volt elterjedve ez a fogalom? Vagy mennyire nem? Orvosok, nővérek beszéltek erről? Most jut eszembe, nekünk otthon van egy kb. 30 éves könyvünk a gyereknevelésről, abba beleolvasgattam jó pár éve, és ott kifejezetten ellenzik a cumit, de arra már nem emlékszem, hogy miért - egyszerűen csak azért, mert aztán nagyon megszokja a gyerek, vagy szopással kapcsolatban...

A macskás példa is érdekes:)) De ebből nem vonnék le azért messzemenő következtetéseket. Én is hallottam olyasmiről, hogy elpusztult anya/talált kölyök anya nélkül, bár inkább kutyák voltak ezek. Az eredmény meg vegyes, vagy elpusztult, vagy egészséges szép kutya lett belőle.

2011. ápr. 7. 15:21
 10/39 anonim ***** válasza:
100%

Hiába vagy így kiakadva! Ha valaki azt állítja, hogy ha egy baba szopik, annak élete végéig topon lesz az immunrendszere, az ugyanúgy rosszul értelmezi az anyatej jótékony hatásait, mint te. Ez így nem igaz! Igen, amikor egy kisbaba megszületik, nincs saját immunrendszere, az anyja immunrendszere védi, amit a magzati korból örökölt. Amíg szopik, az anya által átadott ellenanyagok megvédik sok apróbb fertőzéstől, de ez nem egy oltás hatásával bír! egy erős baci vagy vírus ugyanúgy ledönthet egy szopizó kisbabát, mint a tápszereset. A kicsik saját immunrendszere kb. fél éves korra alakul ki. addig az anya segíti a picit.. utána az anya által átadott anyagok tovvább erősítik azt. De: ha egy kisgyerek már nem szopik, ezek az anyagok már nem jutnak át hozzá! szval egy már nem szopizó 3-4 éves ugyanúgy beteg lesz, ha oviba kerül, mint aki tápszer kapott.

De talán ezt a kérdést olvasd el és a rá adott válaszokat... talán te is sok újat fogsz megtudni... http://www.gyakorikerdesek.hu/gyerekvallalas-neveles__szopta..

2011. ápr. 7. 15:31
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!