Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Babák » A gyerekek táplálásával...

A gyerekek táplálásával kapcsolatban merült fel bennem valami. Konkrétan az, hogy tényleg összefügg az immunrendszer a szoptatással? A cumizavar mint fogalom régebben is létezett?

Figyelt kérdés

Csak véleményt tudok mondani, de szerintem nemigen lehet köze az anyatejnek ahhoz, hogy beteges lesz-e valaki, vagy nem. Én pl. soha nem voltam beteg, kizárólag náthás voltam, de nem minden évben, és kifejezett influenza szerintem nem is volt. Nem vagyok/voltam allergiás sem, pedig nem voltam anyatejes. És "hiába" szoptatnak az anyák, ha közösségbe kerül a gyerek (bölcsi, akár játszóház, mittudomén) és ott van beteg gyerek, akkor is elkaphatja, ha tíz liter anyatejet iszik egy héten. Lehet, hogy kicsit nehezebben kapja el, de ez nem azokra a hónapokra vonatkozik inkább, amikor szopik? Akkor meg alig van még közösségben. Mihelyt oviba kerül, lekerül róla ez a létező/nem létező védettség. Elég szétnézni téli hónapokban egy gyerekorvosnál, mennyien vannak.

A másik gondolatom, kérdésem azzal kapcsolatos, hogy miből eszik a gyerek. Merthogy ne nagyon adjanak neki a szülők cumiból semmit, ha még szopik, mert cumizavar alakulhat ki. Ezt régebben is mondták? Régebben (20-30-40 éve) is létezett (nálunk) ez a fogalom? Csak mert amikor még én is kicsi voltam, emlékszem, hogy mindenhol, mindenki használta a cumisüveget, cumit dugtak a gyerek szájába...ezek a gyerekek akkor hogy szoptak? Nem lett cumizavar? Nekem ez olyan ködös...És azt sem hiszem, hogy kialakult, de emiatt nem szoptattak (sokáig), hiszen mindennapos volt a pár napos gyerek szájában a cumi...

Vagy régebben alapból nem szoptattak sokáig?

Lehet, hogy a szociban más volt a helyzet, de ne legyen ez indok, az én tapasztalatom (vagyis inkább észrevételeim) nem a szociból származnak. Meg eleve falusi környezet, ahol aztán nem rohantak vissza melózni.


2011. ápr. 7. 14:37
1 2 3 4
 21/39 A kérdező kommentje:
Ja, még annyi: ha nem kap anyatejet a gyerek az első fél évben (árva, beteg anya, nincs teje az anyának) és nem is tudnak neki szerezni (mondjuk falu, nincs rá pénz, nincs lehetőség, külföldön él a család pl. Marokkóban), akkor mégis mit lehet tenni az immunrendszer megerősítéséért? Tápszerrel, pépes ételekkel megerősíthető? Egyáltalán mit lehet adni egy pár napos gyereknek anyatejen kívül? Úgy hallottam, hogy tehéntejet nem lehet.
2011. ápr. 7. 15:59
 22/39 anonim ***** válasza:

Látod, bármit írok, igazán semmi sem jó... próbálj úgy beszélni valakivel, kérlek, hogy nem használsz kijelentő és kérdő mondaton kívül mást! Bizony nagyon szegényes lesz az a beszélgetés. Ha csupán tényeket állapítunk meg és kérdezünk, ellaposodik a társalgás. Persze, ha neked jobb, nem írok írásjeleket, bár tanárként számomra ez iszonyúan nehéz lesz. szóval: az anyatej hiányában, ha már mindent megpróbáltál a tejtermelés beindításáért, több lehetőséged van: az orvos vagy a védőnő segítségével, esetleg is merős által megpróbálsz szerezni egy hasonló idős baba anyukájától, akinek sok felesleges teje van, anyatejet (tejtestvér), esetleg, ha van a közelben az anyatejgyűjtőből is kaphatsz. Ha pedig ez nem lehetséges, marad a tápszer, ami bár tehéntej-alapú, de csecsemők számára úgy van átalakítva, hogy minél jobban hasonlítson az anyatejhez, könnyen emészthető, lebontható legyen a pici babák számára is, és lehetőleg ne allergizáljon, ezért Ha-sat szoktak először adni. persze, sajnos az elmaradott országokban, pl. az á általad említett Marokkóban nem hiszem, hogy tápszerhez jutna minden rászoruló baba. tegyük gyorsan hozzá, hogy általában ilyen helyeken nagyon-nagyon ritka, hogy egy anyának ne legyen teje... valahogy ez is a civilizált társadalmakban sokkal gyakoribb gond.

Mondjuk, a szavaidból úgy érzem, neked még nincs saját gyereked, így kicsit kívülállóként tekintesz erre a témára... tudod, kívülről azért sokkal-sokkal bonyolultabb ám ez az egész :))

2011. ápr. 7. 16:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/39 anonim ***** válasza:
100%

Menj nézelődni a www.lll.hu -ra. Ott igazán baba és szoptatásbarát filozófia van. Ha eddig még nem történt meg, ott majd felvilágosulsz...

Nem csak a csecsemő anyagi szükségleteit kell kielégíteni, hanem az érzelmit, a biztonságit is. Ezt a cumiztatással nem fogod elérni maximálisan. A természet a cicit azért teremtette meg, hogy a táplálékot abból nyerjék a csecsemők, nem gyárakban készült mesterséges adalékanyagokból.

Kérdező, te szoptatsz/meddig szoptattál?

2011. ápr. 7. 16:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/39 anonim ***** válasza:

Nem olvastam végig a hozzászólásokat, lehet, hogy előttem is említették, de anyukám mesélte, hogy a nyolcvanas években, amikor mi születtünk, az idős doktor bácsi megtiltotta a cumisüveg használatát, éppen azért, hogy le ne szokjunk a szopizásról. Lehet, hogy a cumizavar kifejezést nem használta, de a jelenség, úgy tűnik, ismert volt.

Egyébként azt hiszem az Anyák könyve című, 1979-es könyv is pont ezért beszél le a játszócumiról.

2011. ápr. 7. 16:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/39 anonim ***** válasza:

"külföldön él a család pl. Marokkóban"


Marokkóban teljesen normális, hogy ha az anya nem tudja szoptatni a kicsit, akkor szoptatja a nagynéni, a sógornő, a nagyobb lánytestvér, sőt, akár a nagymama is. Bárki a családból (ami rendszerint igen nagy), akinek épp van teje. Vagy fogadnak szoptatós dajkát.

2011. ápr. 7. 17:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/39 anonim ***** válasza:
100%
Bár az is igaz, hogy a kevésbé nyugati, kevésbé civilizált országokban hihetetlenül ritka, hogy egy anyának ne legyen teje. Rendszerint ugyanis igény szerint szoptatnak, és a csecsemőjük éjjel-nappal velük van, nappal rájuk kötve (linkeljek képet? Épp van egy a gépemen Algériából), éjjel egy ágyban alszanak. Mindez nagyon jó hatással van a tejtermelődésre.
2011. ápr. 7. 17:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/39 anonim ***** válasza:
Nézd, mi lesz a gyerekkel? Meghal. Nem nehéz belátni egy fejlődő országban pár naposan, anyatej nélkül esélye nincs a túlélésre. (amennyiben nincs aki szoptassa) Nagyon magas a halálozási ráta ezekben az országokban. Nem véletlen, hogy 10-11 gyereket is szülnek, amiből jó ha egy pár felnő.
2011. ápr. 7. 18:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/39 anonim ***** válasza:
2011. ápr. 7. 18:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/39 A kérdező kommentje:
Ezt a marokkói példát úgy értettem, hogy ha egy itteni család él ott átmenetileg. Mondjuk diplomata az apa, vagy hasonló. Vagy Albániában, Peruban...Szóval ilyen szélsőséges esetekben, ha ott születik egy itteni anyának gyereke, és kiderül, hogy nem tud szoptatni, vagy elkapott egy fertőző betegséget? Az ilyen családok valószínűleg nagyvárosban élnének, tehát orvoshoz eljut(hat). Igazából a kérdésem az, hogy ha tényleg nem lehet anyatejhez jutni, lehet máshogy etetni? Tápszerrel, valami teljesen pépes, folyékony dologgal...vagy ha koraszülött a gyerek és inkubátorba kerül, ott mit adnak neki?
2011. ápr. 7. 18:23
 30/39 anonim ***** válasza:

Szoptatni betegen is lehet, nagyon kevés olyan betegség van, ami kizárja a szoptatást. A legtöbb antibiotikum se ok a szoptatás felfüggesztésére, abbahagyására. [link]

[link]

Ha pedig valóban nincs anyatej, a lehetőségeket fentebb már leírtam... Vannak anyatej kiegészítő/pótló tápszerek, akkor ezt fogja kapni a baba. Különben Albániában épp úgy megkapsz mindent, amire szükséged lehet, mint itthon...

a koraszülött babák az első napokban nekik összeállított cukros-ásványi sókkal dúsított vizet kapnak szondán át, utána, ha az anya tudott fejni, az anyukájuk tejét, szintén szondán át. Amikor meg már elég erősek, ők is tudnak szopizni.. Ha nincs tej, ők is tápszert kapnak.

2011. ápr. 7. 18:41
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!