Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Babák » Hozzátáplálás - hogy csináljam?

Hozzátáplálás - hogy csináljam?

Figyelt kérdés

Nemsokára (néhány hét múlva) kezdem meg babámnál a hozzátáplálást, de mivel első gyerekem így eléggé homály fedi ezt a hozzátáplálásos témát, a tapasztalatlanságom miatt pedig nem szeretném, ha babám inná meg a levét. Nagyon sok mindent olvastam, védőnőt is kérdeztem (neki még nincs gyereke), de olyan személyes tapasztalatokra, véleményekre vagyok kíváncsi, amit Ti, egy vagy többgyerekes, hozzátáplálásban jártas anyukák, tudtok írni, javasolni. Jó, tudom, hogy ehhez regényt kellene írni, hogy milyen sorrendben kell kezdeni a zöldséget, gyümölcsöt, melyiket lehet nyers és melyiket főzve adni, hány napig kell egy ízt kóstoltatni, mikor lehet továbblépni egy új dologra, mennyit szabad egy nap adni egy bizonyos zöldségből vagy gyümölcsből....stb. Rengeteg kérdésem lenne ezzel kapcsolatban, én viszont arra kérnélek Titeket, hogy röviden, egy-egy tőmondatban írjátok le személyes tapasztalataitokat, és azt is, hogy ha most kezdhetnétek elülről mi az amit másképp csinálnátok. Jelenleg még csak anyatejes a babóm.

Minden választ, tanácsot, véleményt előre is köszönök :-)!


2012. jan. 11. 15:08
 1/7 anonim ***** válasza:

Mindent így csinálnék, mint most. :)

Tápszeres baba, így 4 hónaposan kezdtük. Én csak 2-3 napig adtam egy ízt, ha nem okozott gondot, akkor kapott többet.

Mindig a korának megfelelő zöldségeket, gyümölcsöket kapta, keverve a már ismert ízekkel. Olyan 7 hónaposan már nem szórakoztam azzal, hogy 2-3 kanállal kóstoltatok. Ez azért van, mert volt olyan kaja, aminél a pár kanállal semmi gond nem volt. Aztán kapott nagyobb adagot, és az megviselte. Így én olyan 80-100 grammot adtam onnantól az új zöldségből is.

Joghurtot, túrót viszonylag korán (7-8) hónaposan bevezettem.

Mindig igyekszem változatosan adni a kajákat. A lányom amúgy sem eszi meg 2 napnál tovább ugyanazt. Sőt, a másnapos ételnél már fintorog. Meg ő fagyasztott ételt sem eszik. Megértem, én sem szeretem, van egy fura íze olyankor. :)

Nem pakoltam sosem tele a fagyasztót zöldséggel, gyümölccsel. Ami kellett, megvettem. Frissen sokkal jobban szereti.

Glutént is korán bevezettük, védőnői tanácsra.

Amivel viszont vártam/várok, mert kicsit érzékeny az ilyesmire: a K betűsök és a hüvelyesek. Ezeket csak óvatosan, mértékkel adom neki.

De minden baba más, sok mindent ki kell tapasztalni. Pl. a lányom nem eszi meg üresen se az almát, se a banánt. De összekeverve igen. :) De ezeket majd te is ki fogod tapasztalni idővel.

2012. jan. 11. 15:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

Az előttem szólóhoz még annyit tennék hozzá, hogy a gyümölcsöt lehetőleg délelőtt add, mert a savtartalma gondot okozhat, és elrontja az éjszakát.

Mindig a szopival kezdj, akkor fordíts a sorrenden, ha ki akarsz váltani egy étkezést.

Én a gyümölcsökkel kezdtem (4 hónaposan), és csak később adtam a zöldséget (5 hónaposan). 6 hónapos korban kezdtük a főzelékek hússal való komplettálását. Glutént (babakeksz) 6 hónaposan kapott, joghurtot 8 hónaposan. Túrót, sajtot 11 hónaposan, mert érzékenyen reagált a tejtermékekre. Tojássárgája 9 hónaposan, fehérje 1 évesen. 1 éves kor után már szinte mindent bevezettem, de fokozatosan, kivéve a tehéntejet, azt 16 hónaposan kezdtük, és még mindig csak ritkán kap.

2012. jan. 11. 16:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

Először almalevet adtam a babámnak (lereszeltem üvegreszelőn az almát, majd a levét kiskanállal adtam a lányomnak). Először csak napi egyszer (minden új ételt délelőtt adtam, hogy estére kiderüljön ha valamire allergiás), és naponta emelve az adagokat. Az almalé után almapürét kapott (reszelt almát). Én 2-3 naponta vezettem be új ételt. Alma után jött az őszibarack, majd sütőtök, majd sárgarépa, majd krumpli...

Egyes dolgokat kevertem, pl. mikor már evett almát, akkor úgy vezettem be a krumplit, hogy az almához kevertem, így jobban elfogadta.

Itt egy táblázat, én nagyjából e szerint haladtam:

[link]


A gyümölcsöket én nem főztem meg, csak nagyon alaposan leturmixoltam. A zöldségeket mindig főzve/párolva/sütve adtam és azt is leturmixoltam.

Az elején kis adagokat evett a lányom, és mellette cicizett is (és néha kevés tápszerrel is kiegészítettem 4 hónapos korától), aztán egyre többet és többet kért a "normális" ételekből, így egyre kevesebb cicizésre volt szüksége.

5 hónaposan kezdtem amúgy a hozzátáplálást. 5x evett egy nap, reggel-este megmaradt a szopizás kb. 10 hónapos koráig, a napközbeni 3 étkezést pedig kb. 2-3 hónap alatt váltottuk ki, és akkor már csak vizet ivott napközben az étkezések után.

Nem csinálnám másképp, lányomnál szerencsére gond nélkül ment a kóstolgatás, az ételekhez való hozzászokás.

2012. jan. 11. 16:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
Ebben benne van a lényeg. Lépj erre az oldalra: [link] és ott kattints az egészséges csecsemő táplálásáról pontra és abban a pdf fájlban mindent megtalálsz, le is tudod menteni.
2012. jan. 16. 22:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
.
2012. ápr. 12. 16:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:
5-ösnél a pont :))))!
2012. ápr. 12. 17:17
 7/7 A kérdező kommentje:
Minden választ köszönök!!!
2012. ápr. 12. 17:29

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!