Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Babák » Mi a kölönbség a "kötődve"...

Mi a kölönbség a "kötődve" nevelt és az elkényeztetett gyermek között?

Figyelt kérdés

Biztosan sokan felháborodtatok a kérdés olvasása közben, de én csak őszinte válaszokat szeretnék. Nekem is vannak gyerekeim, én nem bizonyos elvek szerint nevelem, "csak" szeretem őket. Vannak határok, amihez ragaszkodom, de próbálom boldoggá tenni Őket.

Itt a fórumot olvasgatva jutott eszembe ez a kérdés. Miért jó egy babát "magunkra kötve" hordozni (aztán csodálkozunk, hogy le se tudjuk tenni), magunk közé venni (aztán évekig ott altatni, esetleg a párkapcsolatunk rovására is), mindenben "kiszolgálni" az igényeit (nem hagyni sírni , egyből felvenni, egész nap ringatni).

Tudom sokan támadásnak veszik, amit írtam, pedig higgyétek el , csak a kérdésemre keresem a választ. Én nem hiszem, hogy egy gyerek ettől jobban kötödne az anyjához, és a gyerekeimhez fűződő kapcsolatom sem ezt igazolja!

Szeretném, ha nem személyeskedésbe menne át a kérdésfekvetésem, de kíváncsi lennék a válaszotokra!



2013. febr. 19. 13:45
1 2 3
 11/28 anonim ***** válasza:
100%
"Az a kötődő nevelés végletes félreértése, ha azt hisszük, hogy a gyerek minden nyikkjára mindig ugrani kell. Nem. Nem kell. Nem szabad. A kötődő nevelés az igények kielégítéséről szól. Az igényekéről. De nem feltétlenül a vágyakéról, az akaratéról. Az utóbbiak maradéktalan kielégítése árt a gyereknek, árt az anyának, árt a családnak. Így lehet kis, családi diktátorokat nevelni. Persze nem éles a határ az igény, a vágy és az akarat között. A nevelés művészete, hogy ezeket meg kell tanulni megkülönböztetni egymástól. És a gyereknek me kell tanítani fokozatosan, hogy nem csak neki vannak igényei, nem csak az ő igényei fontosak. Az már nem kötődő nevelés, ha a 3 éves gyerekem nem enged WC-re menni, nem enged elmosogatni, főzni, hanem non-stop engem ugráltatna." egy anyuka "tollából", a válaszkész nevelésről
2013. febr. 19. 14:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/28 anonim ***** válasza:
100%

Azt gondolom, hogy az együtt alvás, a hordozás, vagy a sírni nem hagyás tipikusan kötődve nevelés lenne. Jól leírták előttem, hogy ezek lehetnek kényszer szülte megoldások. Ahhoz, hogy anya és baba is pihenni tudjon előfordul, hogy együtt kell aludni, vagy magunkra kell kötni a babát. Ha egy csecsemőt sírni hagyunk, az nem nevelés. De ez itt a fórumon mindig nagy vitát vált ki, hagyni, vagy nem hagyni. Szerintem nem hagyni.

Szerintem a kötődve nevelés ösztönből jön. Legalábbis én így érzem. Soha nem olvastam erről szakirodalmat, mindig is ösztönösen neveltem a gyermekem. De ahogy itt az első válaszoló ki is fejtette, azt hiszem jól csinálom. :))

Azt szeretném, hogy a gyermekem egy egészséges, boldog felnőtt legyen, szorongásoktól, gátlásoktól mentes. Hogy merjen kiállni magáért, de bohócot soha ne csináljon magából. Küzdjön az álmaiért, érje el a céljait, de mindig maradjon emberséges. Legyen empatikus. Tudjon és merjen szeretni. És végül, de nem utolsó sorban tudja, hogy mi, a szülei mindig itt leszünk és büszkék leszünk rá, támogatni fogjuk minden döntésében. Azt gondolom, ha a fiam egy ilyen felnőtt lesz, akkor kötődve neveltem.

Az pedig, hogy ha hordozzuk, vagy együtt alszunk, akkor már ez örökre így marad egy badarság. Én is hordoztam a fiamat, sőt 1,5 éves koráig ölben, ringatva altattam, mégsem maradt így. 2 éves múlt, már régóta lefekszik és elalszik. Az ölben altatás is a saját kényelmemet szolgálta. Ha ringattam 5 perc alatt elaludt, ha mellé feküdtem 1 órát is bohóckodtunk. :)

Attól, hogy hordoztam pici babaként, soha nem kellett feleslegesen cipelnem.

2013. febr. 19. 14:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/28 anonim ***** válasza:
27%
Mivel véleményét kérdeztél elmondom az enyémet,bár úgyis jól lepontoznak és leszólnak majd.Szerintem ez az egész túl van problémázva és bonyolítva.Személy szerint feleslegesnek tartom a kendőt,szeretem a babkocsit,fiam kb 2-3szor aludt mellettünk amikor nagyon beteg volt,és sosem kapkodtam fel ha csak hangot adott,ezen kívül 3 óránként evett,mert akkor volt éhes,1-2 hónaposan már imádott hason lenni,nézelődni,6 hónaposan egyedül aludt ringatás,mellé fekvés nélkül,3 hónapos korától van különszobában mert akkor készült el,addig egy szobában,de külön ágyban aludt,nekem megkönnyebbülés volt,hogy váltottunk tápszerre,mert harc a szoptatással lelkileg és fizikailag is megviselt,ráadásul fiam sem volt partner lusta volt megküzdeni a tejért.Sőt anyatej mellett is kapott üres puffadás elleni Mecsek baby teát vagy vizet,és 4 hónaposan már hozzátápláltam.Április végén lesz 2 éves,szeptembertől bölcsis amit az első perctől imád egy könnycsepp nem volt,talpraesett,önálló,eleven,kiegyensúlyozott kisfiú és nagyon szereti az apját és engem is.Már 11 hónapos kora óta önállóan jár pár hete folyékonyan beszél,szereti a bilit ha így haladunk nyárra szobatiszta lesz,kedves,társaságkedvelő,nagyon okos.Nem volt túlféltve,nem volt kézben mindig,eljátszik magában elég régóta,lehet mellette főzni,takarítani,besegít mindenbe,tudja ha bármi van ott vagyunk,ha 20szor elmondom sem érti meg amikor rászólok kap a kezére vagy a fenekére egy legyintést de ez elég ritka pl magára karja rántani a lámpát,de legtöbb esetbe ért a szóból még akkor is ha a dackorszak közepén van.Elkényeztetve biztosan nincs,ellenben van egy ismerősöm aki a gyerekkel alszik,magára köti,ha csak elkezd gügyögni már felkapja és egész nap kézben van ah le esik a cumi lenyalja,még nem igazán ad neki mást az anyatejen kívül,szinte egész nap a gyerek szájában van a melle,teljesen kimerült pisilni sem tud elmenni a gyerek nélkül apukával megromlott a viszony,az első fiát is így nevelte és megfogadta,hogy a kicsivel nem így lesz de nem jött be az első fia nagyon önállótlan,szintén az anyján lóg 5 éves koráig nem megy oviba mert anyuka nem akarja emellett nagyon félős,és folyton bőg az anyja után,ezek alapján is,én nagyon örülök,hogy nem így csináltam és csinálom a nevelést.
2013. febr. 19. 14:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/28 anonim ***** válasza:
100%
Kedves Utolsó, éppen erről van szó. Te akkor vetted fel a kicsit amikor szüksége volt rád, úgy altattad, ahogyan neki is és neked is jó volt..., az ismerősöd meg átesett a ló túlsó oldalára. Erről beszélünk. Azt már nem lehet, sőt káros a kötődő nevelés mögé bújtatni ha az ember agyontutgatja, agyon szereti, horribile dictu, "rosszul" szereti a gyerekét. Senki nem állította, hogy az jó.
2013. febr. 19. 14:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/28 anonim ***** válasza:

Röviden, mert nincs sok időm, a konkrét kérdéseidre válaszolnék, a nagy betű nem kiabálás, csak elkülönítés, ne értsd félre:


Miért jó egy babát "magunkra kötve" hordozni EGY CSOMÓ ELŐNYE VAN, DE ALAPVETŐEN A HORDOZÁSNAK 2 CÉLJA VAN. AZ EGYIK A NEM GYEREKESEKNEK IS NAGYON KÉZENFEKVŐ,HOGY "VISZED" A BABÁT, EZ MINDEN OLYAN SZITUÁCIÓBAN, AHOL A BABAKOCSIT NEHÉZ HASZNÁLNI PL. KIRÁNDULÁS, LÉPCSŐS HELYEK, SZŰK HELYEK, VAGY AMIKOR MÁR A KISGYEREK SOKAT GYALOGOL, DE KÖNNYEN EL IS FÁRAD, JÓL JÖHET. A MÁSIK FUNKCIÓJA, PEDIG MINDEN OLYAN ESETBEN AMIKOR EGY HORDOZÓKENDŐVEL NEM RENDELKEZŐ ANYUKA KÉZBE VESZI A GYEREKÉT PL. ALTATÁS, MEGNYUGTATÁS-KOR JÖN JÓL. SZINTÉN EGY PRAKTIKUS DOLOG, HOGY A KEZEDBEN IS VAN, DE MÉGIS AKÁR A HÁZIMUNKÁT IS EL TUDOD VÉGEZNI.(aztán csodálkozunk, hogy le se tudjuk tenni),NEM CSODÁLKOZOM RAJTA, MERT HA NEM AKAR LENT LENNI, AKKOR ARRA GONDOLOK, HOGY VALAMI OKA VAN, ÉN NEM HISZEK ABBAN, HOGY EL LEHET RONTANI ÍGY EGY GYEREKET magunk közé venni (aztán évekig ott altatni, esetleg a párkapcsolatunk rovására is), HA TUDNÁD, MENNYIRE ŐSI DOLOG EZ. PONT EZ A TERMÉSZETES ÁLLAPOT, AZ ŐSEMBER IS, DE HA NEM MEGYEK ENNYIRE VISSZA MÉG NAGYSZÜLEINK GYEREKKORÁBAN IS SZOKÁS VOLT EGYÜTT ALUDNI. NEM FELTÉTLENÜL A SZÜLŐKKEL, DE PL. NAGY CSALÁD VOLT ÉS A KICSIK EGY ÁGYBAN ALUDTAK. AZ EMBERNEK EGÉSZ EGYSZERŰEN FONTOS A TESTI KONTAKTUS, AZ EGYÜTT ALVÁS IS. PERSZE VANNAK MINDENKI ÉLETÉBEN OLYAN IDŐSZAKOK AMIKOR EGYEDÜL FOG ALUDNI, DE ALAPVETŐEN NEM ERRE VAN "BEPROGRAMOZVA" BIZTOS MOST NAGYON ÚJ ÉS FURCSA DOLGOKAT MONDOK, DE HA AZ ÁLLATVILÁGBAN IS KÖRÜLNÉZEL, RENGETEG PÉLDÁT FOGSZ ERRE TALÁLNI. mindenben "kiszolgálni" az igényeit (nem hagyni sírni , egyből felvenni, egész nap ringatni). ERRE ÍRTA VALAKI NAGYON TALÁLÓAN, HOGY A VALÓS IGÉNYEIT KELL KISZOLGÁLNI, NEM A SAJÁT MAGUNK ÁLTAL KREÁLTAT ÉS AKKOR MINDEN RENDBEN LESZ.

Tudom sokan támadásnak veszik, amit írtam, pedig higgyétek el , csak a kérdésemre keresem a választ. NEM VESZEM TÁMADÁSNAK, CSAK MEGDÖBBENEK, HOGY MENNYIRE NEM ÉRTESZ, AMIKOR EGY HOZZÁM HASONLÓ ANYUKA GONDOLKODÁSÁT, MÓDSZEREIT SZEMLÉLED. Én nem hiszem, hogy egy gyerek ettől jobban kötödne az anyjához, DE. VAGYIS, HÁT NEM JOBBAN, DE AZ IDEÁLIS ÁLLAPOTOT ÍGY TUDOD KIALAKÍTANI. és a gyerekeimhez fűződő kapcsolatom sem ezt igazolja! NEM LEHET, HOGY KÖTŐDŐEN NEVELSZ TE IS, CSAK NEM TUDSZ RÓLA? ÉN ÍGY VOLTAM EZZEL, HOGY AZT HITTEM NEM NEVELEK SEMMILYEN ELV SZERINT AZTÁN RÁJÖTTEM, HOGY TULAJDONKÉPPEN KÖTŐDŐEN NEVELEK, CSAK A KLASSZIKUS ESZKÖZÖK NEM VOLTAK AKKOR (CSAK KÉSŐBB LETT) A KEZEMBEN. (GONDOLOK ITT ILYENEKRE, HOGY SOKAT VOLT KÉZBEN, DE NEM KENDŐBEN. PEDIG MENNYIT SEGÍTETT VOLNA. ELEINTE KÜLÖN SZOBÁBAN ALUDT, DE HA KELLETT ÁTMENTEM HOZZÁ. ÉS KÉPZELD EL, HOGY FÉL ÉVIG SZENVEDTÜNK, MIRE ÁTVETTÜK MAGUNKHOZ. EZT ÉN EGYÁLTALÁN NEM KUDARCNAK ÉLEM MEG, HANEM TALÁN PONT AZ ELLENKEZŐJE, HOGY A KÜLSŐ NYOMÁST MIATT RAGASZKODTUNK ADDIG A KÜLÖN SZOBÁHOZ, MOST PEDIG ANNYIRA NYUGODT, TÉNYLEG EZ HIÁNYZOTT NEKI.)

Szeretném, ha nem személyeskedésbe menne át a kérdésfekvetésem, de kíváncsi lennék a válaszotokra! REMÉLEM SIKERÜLT ÉRTHETŐ VÁLASZT ADNOM.

2013. febr. 19. 15:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/28 anonim ***** válasza:
(mégse lettem olyan rövid, de hát erről oldalakat lehetne írni)
2013. febr. 19. 15:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/28 anonim ***** válasza:

[link]


Itt sok mindenre választ kaphatsz

2013. febr. 19. 15:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/28 anonim ***** válasza:
78%

A lányunknak 10 hónapos kora körül volt egy olyan időszaka, hogy sehogy sem tudott itthon elaludni nap közben, CSAKIS babakocsiban. Napi több órát kellett tologatni.

Egyszer amikor altatáshoz (tehát sétához) készültünk, nagyon kellett vécére mennem. Úgy voltam vele, hogy sír sír, ez van, egyszerűen muszáj elmennem vécére indulás előtt. Addig is betettem a kiságyába. Ordított kb. 2 percig, aztán elhallgatott... mire visszaértem a vécéről, azt láttam, hogy édesen alszik a kiságyában. :)


Azóta sincsenek elalvási gondjaink. Úgy alszik az ágyában, mint a huzat. :) Pedig sírni hagytam, ugyebár.

2013. febr. 19. 15:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/28 anonim ***** válasza:
100%

Az nem "sírni hagyás" ha a szükség szólít és közben elalszik a gyerek. Ahogy az sem a " kötődő nevelés" ha az ember ráerőlteti magát a gyerekre, cicit dugdosni a szájába a kell, ha nem, vagy magamra kötni erőszakkal az épp lekéretőző gyereket... Nem kell végletekben gondolkodni! Ezt kéne már megérteni.

"Sírni hagyás"= erőszakos kondicionálás, a baba igényeinek módszeres és szándékos, tartós negligálása.

2013. febr. 19. 15:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/28 anonim ***** válasza:
73%

Akkor is hülye szó, hogy "kötődő"! Nekem ebből tényleg az jön le, hogy ha valaki nem hordoz, nem alszik együtt stb, akkor nem kötődik!

Az meg,hogy a gyereknek mire van igénye, gyereke válogatja. Az én fiam például nem szeret annyira közöttünk aludni! Ha nagyon sír valamiért, akkor szoktuk odavenni, de forgolódik, ha megmozdulunk megébred stb. Egy-egy ilyen éjszaka után mindenki mint a mosott rongy. A gyerek is! Szóval nem erőszakolom rá magam,hogy de igenis aludjunk együtt, mert neki kényelmesebb a szobája, az ágya. Pedig az születése előtt direkt 180 cm-es ágyat vettünk,hogy ha úgy alakul, akkor elférjünk! :)

2013. febr. 20. 08:47
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!