Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Babák » Próbálkozott valaki azzal,...

Próbálkozott valaki azzal, hogy idegennyelven beszél a babához/kisgyerekhez? Mennyire kivitelezhető?

Figyelt kérdés

Mindketten magyarok vagyunk a férjemmel, de én anyanyelvi szinten beszélek angolul. Felmerült, hogy én kizárólag angolul beszéljek a pár hónap múlva születendő gyerekhez - így biztosítva egyfajta kétnyelvűséget neki.


Ha anyanyelvem lenne, más kérdés lenne (vagy angol nyelvkörnyezetben élnénk), de a kivitelezéssel kapcsolatban vannak aggályaim. Tudtommal ez a rendszer akkor működőképes, ha a gyerek egy személyhez egy nyelvet köt.

A férjemmel, illetve bárki mással magyarul beszélek, illetve nyilvános helyen is elég bután nézne ki, hogy beszélek a gyerekhez angolul, megcsörren a telefonom, majd magyarra váltok.


Próbálta ezt valaki? Mennyire hatékony módszer?


2014. jan. 1. 09:26
1 2
 11/19 anonim ***** válasza:
100%
9: azért nem mernek megszólalni az osztálytársaid, mert a hazai idegennyelvoktatás legnagyobb hibája, hogy állandóan javítja a nyelvtani hibákat és nem hagyja szabadon beszélni az diákokat. Ha találkozol egy angolul beszélő francia/német/skandináv gimnazistával, hibásan beszél a többség, de folyékonyan, mert bátorítják őket beszédre.
2014. jan. 1. 13:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/19 A kérdező kommentje:

Az akcentus kérdése pont nem érdekel. 14 éves korig fejlődőképes a hangképző szervrendszer. Az iskolában sem a tökéletes akctenusra tanítják meg.

Ha már a közepfokú szinten lenne aránylag fiatalon, az is hatalmas segítség. No meg a későbbi idegennyelvekhez nagyon jó alap lenne a kezdeti kétnyelvűség.

2014. jan. 1. 14:18
 13/19 anonim ***** válasza:
57%

Mondok egy kicsit konkrétabb sztorit. Egy ismerősömnek a szülei magyarok, itt is élnek, de apukája már születésétől fogva angolul beszél hozzá. Mindig, minden alkalommal. A csaj pedig tizenévesen csuklóból kirázta az angol felsőfokú nyelvvizsgát.

Ennek ellenére nekem kicsit rideg módszernek tűnik, ráadásul elég erőltetettnek tűnik például családi összejövetelkor, amikor a nagyszülőkhöz magyarul beszél az apuka, a lányához meg angolul. De a célt, hogy anyanyelvi szinten tudjon angolul, elérték.

2014. jan. 1. 14:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/19 A kérdező kommentje:

Igen, nekem is az ilyesféle helyzetek miatt okoz fejvakarást. A rokonság nem tud angolul, a férjem is eléggé alapszinten.

A baráti kör egy része külföldi, velük angolul beszélek. Egyikük lesz a tiszteletbeli keresztapa, ő már vállalta, hogy a saját anyanyelvén fog a gyerekhez beszélni, ami egy harmadik nyelv lenne.

A srác szüleivel nagyon jóban vagyok, angolul alig tudnak, így örülnék neki, ha legalább alapszinten tudna majd a gyerek velük is kommunikálni - legalábbis legyen egy nagyon alapszintű jártassága abban a nyelvben is.


Azért is jutott eszembe, mert parkolóautómatánál álltam sorba pár nappal ezelőtt, egy hölgy a lányával szerencsétlenkedett (ne szépítsük, tényleg nem volt egy kiforrott művelet :)) az autómatánál. Közben folyamatosan beszélt a kislányhoz angolul. Az akcentusa alapján magyar anyanyelvű volt. A kislány 4-5 éve lehetett, nem szólalt meg, így az ő szintjét nem tudtam felmérni. De egyfajta kommentálása volt, hogy most éppen mit csinál - várja az aprót, beteszi a jegyet, stb, a kislány láthatóan figyelt is rá.

2014. jan. 1. 14:36
 15/19 anonim ***** válasza:
70%
Más anyanyelvi szinten beszélni egy nyelvet és más, ha valakinek valóban az az anyanyelve. Az ember agya sokmindenre képes ugyan, de a gondolkodás, az anyai ösztönök azt hiszem csak az anyanyelvünkön tudnak megszólalni igazán. Az érzéseinket legjobban így tudjuk kfejezni, atadni, és kezdetben nem is a szavakat fogja érteni, hanem a mögöttes érzelmet, amit egy tanult nyelven sokkal nehezebb átadni. Rengeteg külföldön élő magyar rokonom, ismerősöm van, akik még idegen nyelvi környezetben, folyékony idegen nyelvtudás mellett is magyarul beszélnek gyermekükhöz.
2014. jan. 1. 20:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/19 anonim ***** válasza:
100%

Marhaság, hogy nem lehet anyanyelvi szinten megtanulni angolul, csak borzalmas akcentussal és szegényes szókinccsel. Annyi az egész, hogy a magyar oktatás csak a nyelvtanra koncentrál, meg hogy nyelvvizsgán az addot X témára legyen egy betanult kis szöveged.

Ha én meg tudtam tanulni nagyrészt otthon úgy angolul, hogy volt, hogy egy idős, amerikai férfi megkérdezte, hogy én is chicagoi vagyok-e, akkor nyilván fizikailag lehetséges.

2014. jan. 1. 20:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/19 A kérdező kommentje:

Tolmácsként és fordítóként dolgoztam, az érzelmek átadása pont ugyanolyan árnyaltan megy mindkét nyelven. Van más nyelv, amit nem beszélek megfelelően magas szinten, ott nehezebb - de ne felejtsük el azt se, hogy a kommunikációnak csak töredéke történik verbálisan.


Tehát az érzelmek verbális kifejezésének kérdésében kifejezetten nem értek egyet az anyanyelv-idegennyelv különbségtételben.

2014. jan. 1. 21:06
 18/19 anonim ***** válasza:
51%
figyelj, te tudod, a te felelősséged. Ha az egyik szülő anyanyelvén (mondjuk angol) beszél a kicsihez, a másik meg másik nyelven, az abszolút működik, de azért azt tudnod kell, hogy nagy agymunka ám a kicsinek...de oké, ezt tudjuk, hogy az élet hozza így (sőt van olyan ismerősöm, ahol az apa-anya közös nyelve egy harmadik nyelv és azt is érti a gyerek). Viszont pont nemrég mondta egy gyógypedes ismerősöm, hogy nagyon sok beszédhibás gyerek van, ahol az ok az, hogy túl korán erőltették a szülők az idegen nyelvet, és még magyarul sem tud szépen beszélni a gyermek. Ott, ahol a szülők egy kukkot sem, vagy csak nagyon alapszinten beszélnek idegen nyelvet, semmi értelme sincs ezzel terhelni a gyereket, annak több a hátránya mint az előnye. Tapasztalatom szerint meg egyébként idegen nyelvet használat közben lehet tanulni és kész. Az iskolában nem sok segítséget lehet kapni ez ügyben még mindig, sajnos, én sem ott tanultam meg igazán, hanem a munkában és magánéletben, persze ehhez kell motiváció is, hogy érdekeljen is az adott nyelv. Németül is tanultam, de utálom
2014. jan. 2. 08:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/19 anonim válasza:

Szia!


Ugyanez a gondom :) Te mit csináltál végül? :)

2017. jan. 18. 21:20
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!