Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Babák » Ha 7 hónapos baba tegnap dél...

Ha 7 hónapos baba tegnap dél körül leesett az ágyról és azóta sincs semmi fura és semmi baja látszólag, akkor ugye minden OK vele?

Figyelt kérdés
A kiságya a franciaágy mellett van, mert nem hajlandó máshogy elaludni. Eddig mindig bent maradt vagy jelzett, hogy ébren van. 2 db takaróból egy jó nagy vastag barikádot csináltam az ágya mellé. De tegnap azt hallottam, h puffan vmi és óriási bömbölés. Szegény a szőnyegen feküdt a hátán. :( Rögötn felvettem, kb 2-3 percig teli torokból sírt, aztán utána olyan volt, mint előtte. Játszik, mosolyog, a szemével szépen követi a dolgokat, nem fura a tekintete, nem piros/búbos a feje sem, nem aluszékony, eszik rendesen. Szóval semmi baj így. Ez 24 óra volt, ugye nincs / nem lehet már baj?
2015. márc. 25. 12:02
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
67%

nincs baja, én az elsőt 5 hónaposan elvittem a balesetibe, csináltak röntgent, de mondták, hogy nagyon-nagyon ritka, hogy legyen bajuk ilyenkor, mert annyira formálható koponyájuk van még.

Aztán persze többet már soha nem tettem máshová, csak a szőnyegre, vagy a rácsos ágyba, és a testvérét sem.

Na a tesóját erre apa ejtette le, totál ügyetlenül az ágyról, és őt már el sem vittük (6 hónapos volt).

Ha nyugtalan vagy, vidd el, de tuti nincs baja.

Amúgy meg TÉNYLEG innentől fogva máskor is le fog esni,ha nem változtatsz a szokásokon. NEM SZABAD ŐKET ÁGYON HAGYNI!

Inkább sírjon a rácsosban pár percet,minthogy ez legyen.

2015. márc. 25. 12:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:
Felraktam a rácsot a kiságyra rögötn, szóval változtattam. ÉS előtte sem az ágyon volt, hanem a kisgyában, ami a francia ágyhoz volt tolva és körberaktam takaróval vastagon, eddig nem bírt átmászni. Szóval nem csak úgy lepattintottam a gyereket az ágy közepére, hadd menjen.
2015. márc. 25. 12:35
 3/12 anonim ***** válasza:

ne viccelj, nem erre gondoltam, hanem, hogy TÉNYLEG igaz, amit mindig mondanak, hogy ha még nem is tud mászni, kúszni forogni, akkor sem szabad kis lehetőséget sem hagyni, mert lehet, hogy pont akkor fogja elkezdeni.

Csak erre akartam célozni.

Semmi többi, főleg én nem "ugatok" mondom, hogy ezt én is eljátszottam. Csak egy pillanatra fordultam el, a gyerek sajnos nem tudott semerre még csak forogni sem, mégis valahogy leesett anno.

2015. márc. 25. 12:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:

Ok, bocsi, h érzékenyen reagáltam,nem akartam neked esni meg ilyenek, eléggé megviselt a dolog. Fiam 2,5 éves és nála nem volt semmi baleset.

:(

2015. márc. 25. 12:51
 5/12 anonim ***** válasza:
65%
Jó eséllyel semmi baja, de legközelebb jobb, ha beviszed egy koponyaröntgenre. Előfordulhat olyan variáció, hogy a koponya belső köre reped el és ezzel átvághat életfontosságú artériát, aminek a tünete nem azonnali. Babánál mondjuk sokkal rugalmasabb a koponya, mint a felnőttnél.
2015. márc. 25. 13:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
Az a baj, hogy a röntgen sem ártalmatlan dolog ám. Kérdés, minek van nagyobb esélye, hogy koponyarepedése van vagy annak, hogy rákot kap a sugárzástól. Ez utóbbit mindenki elbagatelizálja, de utánanéztem, a gyerekek, különösen a csecsemők sokkal sugárérzékenyebbek a felnőtteknél, mégpedig a gyorsan osztódó sejtjeik miatt. Egy kisbaba akár 10-szer nagyobb eséllyel lesz rákos egyetlen röntgentől, mint egy felnőtt. Pl. annak, hogy egy mellkasröntgentől rákos lesz valaki,kb. 1:100.000-hez az esélye (de van ahol 1:1.000.000-t írnak, igazából NEM TUDJÁK BIZTOSAN!), egy kisbaba akkor 1:10.000-1:100.000 eséllyel lesz tőle rákos. És nem évi x mennyiségű röntgentől, ahogy mondani szokás, hanem egyetlen egytől. Ugyanis nem mennyiségek és nem sugárzásnagyság a lényeg, hanem valószínűségek vannak. Pl. egy reptéri röntgenátvilágítástól 1.000.000 felnőttből 1 valaki rákos lesz. A röntgensugár képes átkódolni a DNS-t. Nem törvényszerű, plusz ha okoz is kárt a sejtben, a szervezet sok esetben képes kijavítani, pl. ha a DNS egyik spirálját trafálta el, a másik alapján kijavítja a szervezet. De ha a spirál mindkét szára ugyanott sérül, nincs mi alapján javítani. Innen kezdve lesz egy sérült kódú sejt, amit az immunrendszer vagy felismer és elpusztít vagy elhal magától, vagy rákos sejtként elkezd szaporodni. A radiológusoknak van fent tankönyvük is a neten, abban is hangsúlyozzák, hogy a gyerek NEM KIS FELNŐTT és jóval sugárérzékenyebbek a felnőtteknél, tehát rutinból tilos őket röntgenezni! De megsúgom neked, ha beszaladsz a gyerekkel az ügyeletre, megröntgenzik, bármilyen kicsi valószínűséggel legyen baja, mert ha mégis van és ők nem vették észre, akkor övék a felelősség. Ha a röntgen miatt 5 év múlva a gyereked a leukémiás gyerekek táborát fogja gyarapítani, azt te már az életben nem bizonyítod rá a röntgenorvosra, hogy attól lett rákos. Ettől függetlenül ha kell a röntgen, kell a röntgen, nem vonom kétségbe, de az én babámat egy egyszerű kis koppanás miatt röntgenezték meg, mert kezdő szülőként úgy megijedtem, hogy azonnal az ügyeletre vittem. Ma már nem vinném, de akkor még nem féltem a röntgentől. Engem is röntgeneztek csípővel 1 éves korom alatt 2-szer is, mégis itt vagyok, de akik viszont ilyesmi miatt lettek rákosak, azok nincsenek köztünk. Egyébként nem tudom, hogy lehet-e koponyatörés agyrázkódás nélkül. De az agyrázkódásnak vannak jelei: pl. nem sír fel azonnal. A pupillái ne egyformák, jojóznak, stb...Ha ez nincs, tehát nincs agyrázkódás, akkor valószínűnek tartom, hogy törés sem lehetett. De ezt egy igazán jó orvos tudná megválaszolni, aki nem küldi feleslegesen a kisbabákat röntgenre, mert van olyan jó szakember, hogy nem kell magát bebiztosítania felesleges és veszélyes vizsgálatokkal. Biztos van ilyen is, csak mi nem ilyenhez kerültünk sajnos.
2015. márc. 28. 01:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:

"Kérdés, minek van nagyobb esélye, hogy koponyarepedése van vagy annak, hogy rákot kap a sugárzástól. Ez utóbbit mindenki elbagatelizálja, de utánanéztem, a gyerekek, különösen a csecsemők sokkal sugárérzékenyebbek a felnőtteknél, mégpedig a gyorsan osztódó sejtjeik miatt. Egy kisbaba akár 10-szer nagyobb eséllyel lesz rákos egyetlen röntgentől, mint egy felnőtt."

Hol néztél te ennek utána? Szakirodalmat kellene mellékelni. Édesanyám radiológus orvos, nem szereti a fölösleges röntgent, de ilyen marahasággal soha nem jött elő.

Egy embert egy repülőúton sokszorosa éri annak a sugárzásnak, amit egyetlen felvétel bocsájt ki a röntgenből. Ezek a korszerű gépek már annyira alacsony dózissal működnek, hogy semmi ilyesmitől nem kell tartanod. Ami magas sugárdózissal működik, az a CT.

2015. márc. 28. 11:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
Ha esély van bármi miatt koponyarepedésre, akkor meg műhiba kihagyni azt a vizsgálatot, ami életet ment!
2015. márc. 28. 11:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:

Mivel az ionizációs sugárzás véletlenszerű (sztochasztikus)hatásának nincsen küszöbértéke, és az okozott kár súlyossága nem függ a dózis nagyságától, ezért azt gondolom, ilyen szempontból mindegy, mekkora sugárterhelést adnak ezek a gépek. Valószínűség szempontjából nem mindegy, hiszen véletlenszerű hatásról beszélünk, aminek valószínűsége nyilván függ a dózis nagyságától és a felvételek mennyiségétől, de attól még tény, ha nincs küszöbérték, az azt jelenti, hogy a legkisebb sugárterhelés is okozhat rákot. (Ahogy a háttérsugárzás is, vagy a repülőút is.)


Lsd:


[link]


[link]

Képi diagnosztika/ Dr. Kis Éva

Semmelweis Egyetem, Budapest, I. sz. Gyermekklinika

„Nem feledkezhetünk meg arról, hogy az éretlen szövet nagyon sugárérzékeny, nem ismert az a dózis, ahol biztosan nem lehet károsodás, így fokozottabban érvényes, hogy nincs rutin vizsgálat!”


[link]


[link]

(Alattomos tünetekkel kezdődnek c. cikk vége.)


[link]

(Itt vannak felsorolva a valószínűségi számok, mely szerint egyetlen röntgentől milyen eséllyel lesz valaki rákos.)


[link]


Az ionizáló sugárzás sztochasztikus =

véletlen hatása

• Ha a sejt megváltozott genommal fennmarad, osztódással mutáns sejt jöhet létre;

• A mutáns sejtből tumorsejt (ráksejt) alakulhat ki;

• Ez a folyamat évekig tarthat (latencia), tehát a kiváltó ok nem azonosítható;

• E hatások véletlenszerűek = sztochasztikusak;

• A folyamatot akár egyetlen mutáns sejt elindíthatja.

• A sztochasztikus hatásnak nincs (?) küszöbdózisa;

• A hatás valószínűsége arányos a dózissal, de a súlyossága független attól;

• Évekig rejtve maradhat = a kiváltó ok nem azonosítható, csak valószínűsíthető.

• A dózissal egyenesen arányos az általa okozott kockázat.

• Összefüggést csak nagy dózisokból állapíthattak meg. A dózisteljesítmény (az expozíció időtartama) is befolyásolja a meredekséget!

• Az egyénre vonatkozó kockázati függvény a szövetek kockázati függvényének összege.

• Átlagos kockázat kis dózisteljesítménynél: 5 % 1 Sv dózis esetén.

(Tehát szó nincs arról, hogy egyetlen röntgenvizsgálattól ne lehetne rákot kapni. Nincs küszöbérték, pici sugárzás is okozhat ugyanolyan rákot, mint a nagy, csak kisebb a valószínűsége. )


[link]


[link]


[link]


„A sugárzás áthalad a testen, nem keletkezik benne tőle semmilyen "anyag". Az áthaladás során károsíthatja a szervezetet, ha véletlen megváltoztatja valamely fontos fehérje vagy nukleinsav szerkezetét. A szervezet sejtjeiben javító mechanizmusok vannak az ilyen károsodások kivédésére, mert a kozmikus háttérsugárzás és a környezetből érkező háttérsugárzás is rendelkezik hasonló hatássokkal. Probléma akkor van, ha a javító mechanizmusok nem működnek jól, vagy már nem győzik kijavítani a keletkezett problémákat. A CT röntgen sugárzással működik. Olyan, mint egy alapos röntgen vizsgálat. Nincs benne semmi misztikus. De nem ártalmatlan. Egy károsodást előre nem lehet biztosan jelezni, csak statisztikai úton lehet megjósolni.”



[link]


Arról, hogy a gyermekek éretlen szövetei sugárérzékenyebbek, a fenti hivatkozott tudományos irodalmakban több helyen is olvashatsz. Hogy ez mennyivel növeli náluk a kockázatot a felnőttekéhez képest, arra csak homályos utalásokat találtam és azt a következtetést vontam le, hogy nem tudják. Két orvos válaszol rovatban találtam erre adott feleletet. Egyik helyen 4-szeresre becsülte a doktor a gyermekek esetében a kockázatot a felnőttekéhez képest, másik helyen 10-szeres kockázat volt említve. (Ezt a 2 forrást most nem találom, de mint mondtam, ezt nem találtam meg tudományos irodalomban.) A felnőttkori kockázatokról a fentebb linkelt angol nyelvű ismertetőt találtam.

2015. márc. 30. 04:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:

Oké. Egy röntgentől talán valami megfoghatatlan számítású kockázat LEHETSÉGES a rákbetegségre.

Egy fejresésénél történő koponyatörés által elrepedt artéria esetében meg (kezeletlen esetben) 100%-os a halálozás. Lehet választani.

2015. márc. 30. 09:35
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!