Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Betegségek, oltások » Meddig és milyen mértékben...

Meddig és milyen mértékben elfogadható, ha egy 16 hónapos kisgyerek autisztikus jeleket mutat?

Figyelt kérdés

Tudom, kapni fogok hideget-meleget, de érdekel a válasz, mert nem tudom, hogy a gyerekem viselkedése még a normális határon belül van-e.

16 hónaposan a következőkkel foglalkozik:

Kerekeket tekeri, a játszótéren odamegy idegen babakocsihoz, biciklihez

Nagyon érdeklik a fém dolgok, pl nagy csavarok, fém keréktárcsák

Minden lámpát észrevesz mindenhol, közlekedési lámpákat, autó belső világítását, köztéri lámpaoszlopokat, otthon kapcsolgatja a lámpát

Imádja a mosógépet, mikrót, mosogatógépet, fűnyírót, mindent, ami berreg

Van kisautója, de nem érdekli, nem tologatja, csak a kerekét pörgeti

Nem szereti ha megpusziljuk, eltolja a fejünket

Ő az állatokat, pl macskát megpuszilja, könyvben szintén, de minket nem

Mindenhová odahuzza a kezünket, sokszor akkor is, amikor ő maga meg tudja csinálni, amit el akar érni

Nem nyújtja a kezét, hogy emelném fel, hanem belemcsimpaszkodik, mászik rám


Szemkontaktus van, amennyire meg tudom ítélni. Mutogatni is szokott dolgokra, pl a holdra, repülőgépre az égen.


Kinövi vajon ezeket a dolgokat? Nem várok diagnózist, de ha valakinek hasonló volt a gyereke, hasonló korban, az érdekelne, mi történt vele később


Több dolog jellemző rá, innen:

[link]


2021. jún. 5. 12:28
1 2 3 4
 21/32 A kérdező kommentje:

Nem sértődök meg azon, amit írtál, mert nem igaz rám. Nem szorongok rajta, nincs olyan, hogy emiatt nem alszok. Viszont egy ismerős gyógypedagógus véleményét kikértem, és ő javasolta ezt a vizsgálatot, mondván, hogy ártani biztosan nem árt, ha engem megnyugtat, akkor már volt értelme.

Amúgy annyiszor olvasom itt, hogy hány gyereknél csak 4-5-6 évesen derül ki, hogy valami nem stimmel, és késve kezdik el fejleszteni. Mondd, te nem akarnád a legjobbat a gyerekednek, hogy ha bármi gond van mihamarabb elkezdődjön a fejlesztés? Ha mondjuk pár év múlva derül ki, hogy mégis van gond a gyerekemmel, akkor ide írjak neked, hogy tessék, mégis nekem volt igazam?

Aki meg leírja, hogy annak idején nem vitte el kivizsgálásra a gyerekét, azt pont azért b-sszák le itt a GYK-n, hogy milyen szutyok anya, mert nem járta ki idejében a fejlesztést a gyerekének...

Szóval ez kb a van rajta kalap / nincs rajta kalap esete, és a te véleményed pont nem fog befolyásolni.

2021. dec. 9. 21:43
 22/32 anonim ***** válasza:
55%
Semmi baj nincs a gyerekeddel a leírtak alapján.
2021. dec. 9. 22:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/32 anonim ***** válasza:
De, amikor gond volt akkor vittem, és addig ütöttem az asztalt, amíg nem történt valami. Ha téged megnyugtat, az nagyon sokat jelent. Nem is lebeszélni akart senki. Viszont én személy szerint attól tartok, hogy nem fog megnyugtatni. Vagy, ha ezt a vonalat el kell majd engedni, akkor lesz más, amit problémánkak tulajdonítasz. Csak arra kértelek, hogy ismerd fel magadon is a bajt, ha esetleg megtörténne. A legjobbakat kívánom nektek.
2021. dec. 9. 23:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/32 A kérdező kommentje:

23-as, köszönöm, hogy aggódsz értem, de ugye tudod, hogy amit írsz, az éppenséggel pont hogy káros, toxikus? Azt magyarázod, hogy a gyerekemmel nincs semmi baj (legyen így, én leszek a legboldogabb), ellenben az én fejemben van baj. Mindezt anélkül, hogy ismernél engem vagy a gyerekem.

Tudod, ha ezt elhinném, nem lenne gyerekem.

Sok nő azért nem megy orvoshoz pl fájdalmas menstruáció miatt, mert azt hallja, hogy ez normális, ennél nagyobb fájdalmat is ki kell bírni szüléskor. Így lesz pl az inzulinrezisztenciából divatbetegség, csak egy hóbort.

Szerintem te gondolkozz el azon, hogy kinek mit mondasz "jó szándékból"...

2021. dec. 11. 07:24
 25/32 anonim ***** válasza:
21%
Azzal, hogy így pukkadozol, csak igazolsz. Egyébként tényleg nem volt bennem rossz szándék irányodban, de már neked nem kívánnék azért minden jót. A toxikus meg az, hogy a normális gyerekedre azt hiszed, hogy nem az, akkor is, ha sorra mondják neked gyakorló anyukák, hogy normális a viselkedése, amire te azt hiszed, hogy nem. De nem baj. Gondolom másra számítottál.
2021. dec. 11. 08:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/32 A kérdező kommentje:

Tőled pont erre számítottam 😉

Én ettől nem kívánok neked se rosszat, se jót (ám milyen ember az, aki egy komment alapján a másiknak, aki aggódik a gyermekéért, rosszat kíván?), csak azt, hogy gondolkozz el azon, amit írtam és szállj magadba, szállj le a magas lóról. Kéretlenül ne oszd az észt, még kevés marad 😉

2021. dec. 11. 08:20
 27/32 anonim ***** válasza:
27%

Ismerősi és saját tapasztalataim szerint minden kisgyereknek vannak saját kis furcsa, autisztikus szokásai ebben a korban. Pl. hangok, mozdulatok ismétlése vagy ragaszkodás nekünk jelentéktelennek tűnő dolgokhoz, hogy azt csak úgy "kell" vagy pont százszor leellenőrzi, hogy még mindig nem szabad-e. Az enyémeknek is voltak ilyesmik. Pl. az egyikkel fél évig csak úgy tudtunk bölcsibe menni, hogy mondani kellett az autók színét, különben hosszú lecövekelt üvöltés, amire semmi nem hat. Mindent szín szerint kupacolt otthon is és szerette sorba állítani. Kedvenc játék a fiók ki-be rakodás mondjuk két órán keresztül, mindent mintáról "kérdezve", mi az ott és milyen színű. A másik meg 2 éves koráig mindent énekelve "mondott". Neki is mániái voltak a lámpák (bár szerintem ez minden babára igaz, hiszen a fény vonzza a tekintetet) és minden pittyegő, szirénázó hang utánzása. Ő nagyon muzikális gyerek most is. Kerekek vizsgálata, játszótéri járművek szerelése dettó ment ezerrel, hiszen fiúk :) De hát játékokkal is nagyon sok gyerek másképp játszik, mint amire kitalálták (de ez csak a felnőtteket idegesíti, hogy hiába mutatja meg, a gyereket akkor is az érdekli, hogy milyen a szakítószilárdsága). Beszélni csak épp 3 éves koruk előtt kezdtek, addig az egyik semmit, a másik mindenre azt mondta, hogy "anya". De addig is akartak kommunikálni, mutogatva is jól megértették magukat és szinte mindent meg is értettek. Aztán hirtelen mondatokban kezdtek beszélni. Szobatisztaságot sem kapkodták el, válogatósak is voltak...

Szociálisan mindkettő viszont nagyon jól megállta a helyét, talpraesettek voltak, normális mértékig érzelmesek, és empatikusak is mindig koruknak megfelelően. Na ezek meg tudtommal meg nem jellemzők az autistákra.

Aztán mindezt a "heppet" kinőtték, már mindkettő iskolás, nem voltak lemaradásaik, jó tanulók, sok barátjuk van, sokféle dologban tehetségesek, bár mindkettő más személyiség.

Autisztikus "ezt csak így szeretem / nem szeretem" babonái, megszokásai, netán fóbiái meg ha belegondolsz, a felnőtteknek is vannak.

Szerintem nem baj, ha elviszed ide-oda a gyereket, hisz tényleg nem árt és az ember a legjobbat akarja. Az lehet baj, ha annyira gyanakszol rá, hogy az őt is hipochonderré teszi. Az ember óhatatlanul örököl annyi minden pszichés terhet is a szüleitől, érdemes odafigyelni arra, hogy ne ragaszd rá a te saját félelmeid (pl. hogy a századik orvos vagy gyógytornász vagy kitudjakicsoda sem biztos, hogy nem téved mégis).

2021. dec. 11. 08:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/32 anonim ***** válasza:
21%
Rosszat nem kívántam. Csak nekes már jót sem. Sértődni meg lehet, de kettőnk közül nem én hiszem a normális gyerekemre, hogy nem az, és nem én próbálom magamról bizonygatni, hogy az vagyok, amikor szemmel láthatóan van valami bajod. Szegény kisgyerek. Kíváncsi vagyok, legközelebb milyen bajt képzelsz be neki. És nost voltam bunkó. Eddig nem. Magadba szállni neked kéne. Nem észt osztottam első körben, segíteni szerettem volna, mert ijesztő ahogyan magyarázod, hogy mennyire nem normális a gyereked viselkedése. Biztosan nagyon szereted. De ez ám az igazi toxikusság. Hogy oda is bajt látsz, ahol nincs. Nálam azért ez a viselkedésed megkongatta a vészharangot, hogy nem tán egy münchausen szindrómás anya vagy. De ne legyen igazam. A gyereked érdekében. Te meg sértődgess csak tovább. Téged minősít, hogy odamarsz annak, aki felhívja a figyelmed arra, hogy nem vagy normális.
2021. dec. 11. 09:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/32 A kérdező kommentje:

27-es, köszönöm a részletes válaszodat.

Nem gondolom, hogy beképzelném, vagy bizonygatnám, hogy baja van, nem is tudom, hogy ezt hol olvastad, 28-as (meg 25-ös és 23-as). Se a legelején nem ezt írtam, sem tegnap. Sőt, azt látom rajta, hogy az utóbbi hónapokban tök sokat fejlődött és sokmindent kinőtt, erre bizonygatod, hogy münchausen szindrómás vagyok? Pff...

Az idei évben egyszer vittem a gyerekem orvoshoz (a kötelező látogatásokon kívül), amikor lázas és 2 hétig taknyos volt. Nyilván ebbe is belekötsz majd, de sebaj.

Továbbra sem sértődök meg, mert egyszerűen nincs igazad, csak ezt nem vagy képes elfogadni.

Ha a barátaim, a családom mondaná azt, amit te, akkor bizony elgondolkoznék rajta. Mivel, veled ellentétben, ők ismernek engem és a gyerekem is. De mivel te egy vadidegen vagy, ezért nem fogok, mert nincs igazad, és te próbálsz meg olyasmit bemagyarázni, ami nincs is ott, ami nem létezik, csak a te fejedben...

2021. dec. 11. 14:08
 30/32 anonim ***** válasza:
48%
Önkritika nulla.
2021. dec. 11. 14:11
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!