Ez nem igazságtalan?

Figyelt kérdés

Sokaknak nem fog tetszeni a téma, amit érintek, de próbáljunk meg indulatok és személyeskedés nélkül, kulturáltan vitatkozni, beszélgetni.


Ha valaki gyereket szeretne, akkor értelemszerűen szexuális kapcsolatot létesít egy ellenkező neművel, megfogan, megszüli, senki nem kérdez semmit.

Viszont ha valaki nem akar gyereket, és el akarná köttetni magát, akkor azt a 40. életéve betöltése után kérelmezheti... (1997. évi CLIV. törvény 187.§)


A problémám ezzel kapcsolatban:

- ha valaki a gyerekvállalást bánja meg, akkor azt legalább két ember sínyli meg: az anya és a gyerek (hiszen elsősorban a gyerekre fogja rátolni a saját nyomorát: "nem kellett volna megszüljelek, te tehetsz róla, minek létezel..." stb.). Illetve az apa is érintett lehet, de ő ugye elég könnyen ki tud lépni ebből a szituációból.


- ha viszont a művi meddővé tételt bánja meg a nő, akkor annak mindösszesen ő maga lesz "áldozata". Tehát egyetlen egy ember életére fog negatívan hatni, de véleményem szerint ez sem olyan mértékű, mintha egy nem kívánt/megbánt gyerek lenne jelen folyamatosan az életükben.


Azt gondolom, hogyha 18 éves kortól lehetővé válna a művi meddővé tétel (a jelenleg is hatályos 1 éves várakozással együtt!), akkor nagy számban csökkenhetne az olyanok száma, akik nem megfelelő helyre születnek.


Tényleg értelmes eszmecserét szeretnék, a momzillák és ősanyák kommentjeiket úgy fogalmazzák meg, hogy az ne legyen sértő és személyeskedő (nem, nem mindenkinek a gyerek az élet értelme!)



2020. okt. 1. 10:25
1 2 3
 1/21 A kérdező kommentje:
Az olyan kommenteket hanyagoljuk, hogy aki nem akar gyereket, az rendesen védekezik, meg gumit kell húzni, gyógyszert kell szedni...stb. Kérdésem kizárólag a művi meddővé tétel, és ennek pozitív-negatív hatásaira koncentrál.
2020. okt. 1. 10:32
 2/21 anonim ***** válasza:
85%
A törvényeket a társadalmi érdek határozza meg, nem az egyéni. A társadalomnak (jelenleg! Magyarországon!) nem érdeke, hogy még kevesebb gyermek szülessen. Sőt ellenérdekelt.
2020. okt. 1. 10:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/21 anonim ***** válasza:
92%

Veled értek egyet, pedig van gyerekem és akarok is még.


Ha megbánja, így járt, ő élete, úgy csinálja ahogy akarja.


Nehogy azt hidd, hogy akkora morális dolgok miatt van ez a törvény. Fogy a magyar, ezért próbalnak minél kevesebb esélyt hagyni annak, hogy valaki direkt meddővé tegye magát.


Egyébként hagyni kellene az embereket, hogy döntsenek.


Ha hiba, hát hiba, de az ő döntése volt.


Van egy ismerősöm, sose akar anya lenni, nem olyan az életvitele sem, és volt jópár abortusza. Inkább köttethetné el magát.

2020. okt. 1. 10:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/21 anonim ***** válasza:
81%
Egy 20 éves nem ugyanúgy gondolkodik, mint egy 40 éves. Veled nem fordult még elő, hogy valamivel kapcsolatban más volt a véleményed pár évvel ezelőtt? Sok emberrel előfordul, hogy véleményt változtatnak, a gyerekvállalás pláne ilyen, én pl. fiatalabb koromban nem akartam szülni, aztán jött egy örökbefogados korszak nálam, mert, hogy szegény gyerekek szülő nélkül, aztán jó későn szültem, most már nem szeretnék örökbefogadni, nem vagyok rá alkalmas szerintem.
2020. okt. 1. 10:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/21 anonim ***** válasza:
82%

Nekem még nincs gyerekem, majd pár év múlva szeretnék, de az sem érdekel / nem ítélem el ha valaki nem akar soha.

Szerintem is egyéni döntés az hogyha valaki nem akar, viszont azért jó ha bizonyos korhatárhoz van kötve mert bár sokan vannak úgy akik életük végéig is kitartanak amellett hogy nem szeretnének gyereket, de ugyanígy sokan vannak azok is akik mondjuk 20 évese azt mondják hogy nekik sose lesz de pl 30 évesen megismernek egy olyan embert akivel már eltudja képzelni vagy egyszerűen elkezd vágyni rá. Mondjuk a 40 év azért elég sok, a 18 év viszont kevés, valahol a közte kéne megszabni leginkább szerintem.


"Azt gondolom, hogyha 18 éves kortól lehetővé válna a művi meddővé tétel (a jelenleg is hatályos 1 éves várakozással együtt!), akkor nagy számban csökkenhetne az olyanok száma, akik nem megfelelő helyre születnek."


Valamennyire biztos csökkenne, de szerintem a legtöbb ilyen eset az alkoholista vagy drogos szülők körében van és onnan sokan nem vennék erre a fáradtságot az én véleményem szerint.

2020. okt. 1. 10:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/21 anonim ***** válasza:
72%

Ebben nincs abszolút igazság: mindenki a saját véleménye szerint látja igazságosnak az egyes lehetőségeket. A törvényeket a társadalom érdekében hozzák, ami jelenleg az, hogy több gyerek szülessen, hosszabb távon biztosítva az ország gazdasági képességeit (leendő munkások, dolgozók).


A gyerekvállalást minden nehézsége ellenére az ép elméjű többség nem bánja meg végül, nagyobb a valószínűsége, hogy egy éretlen 18 éves később megbánna egy átgondolatlan művi terméketlenné tételt mint az, hogy végül megbánná a gyerekszülést.

2020. okt. 1. 10:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/21 anonim ***** válasza:
65%

Egyetértek azzal a válaszolóval, aki azt mondja, egy 18 éves nem úgy gondolkodik, mint egy 40 éves, és van rá esély, hogy megbánja a döntését.

Sajnos volt már per ilyenből, és úgy emlékszem a nő nyerte a pert, akin a műtétet végrehajtották.

A sztori a következő volt. Egy 20-on éves roma nőről volt szó, aki császárral szülte az első gyermekét. A császárnál komplikációk léptek fel, és az orvos javasolta, hogy kössék el, mert nagy lenne a kockázata egy újabb terhességnek. A család belement. Elvileg semmi gond nem volt addig, míg nem akartak még egyet. A család letagadta, hogy tudtak az elkötésről, ők ilyenbe biztos nem mentek volna bele, hiszen akartak még gyereket. Olyanokkal vádolták az orvost, hogy olyan szavak hagyták el a száját, hogy most ivartalanítja a nőt, hogy ne tudjanak ezek a cigányok szaporodni, és hiába voltak az orvosi dokumentációk, nem tudott nyerni ellenük.

Ezért is van a 40 év vagy 3 gyerek, hogy jó eséllyel ne gondolja meg magát a nő, mert nem akarnak ehhez hasonló pert a nyakukba.


Én azt mondom, hogy mindenkinek a saját teste/élete, és ő dönt felette. Szóval ha rajtam múlna engedélyeztetném 18 éves kortól, viszont olyan súlyos, minden oldalt megvizsgáló pszichológiai teszteknek vetném alá a nőt, mint az eutanázia esetében azokban az országokban ahol azaz eljárás engedélyezett.

2020. okt. 1. 11:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/21 anonim ***** válasza:
40%

"ha viszont a művi meddővé tételt bánja meg a nő, akkor annak mindösszesen ő maga lesz "áldozata". Tehát egyetlen egy ember életére fog negatívan hatni, de véleményem szerint ez sem olyan mértékű, mintha egy nem kívánt/megbánt gyerek lenne jelen folyamatosan az életükben."


Ez akkor lenne igaz, ha később nem lehetne állami úton a lombik stb. Vagyis ha mégis meggondolja magát a nő, akkor fizetnie kelljen a költségeket, tb ide vagy oda.



A művi meddővé tétel egyfajta csonkítás. Mégha saját döntés, akkor is az. A lábadat sem fogják levágni csak azért, mert azt kéred.

40+ meg a természet is lassacskán elkezdi a meddővé tételt.


Inkább a fogamzásgátlás lehetne támogatottabb.

Ami még kegyetlenebb megoldás lenne, hogy az abortusz ne legyen ennyire "kényelmes". Első alkalom még azt mondom mindenki hibázhat, de a többedik lehetne gyógyszeres, hogy kicsit jobban átérezze a dolog súlyát.

De úgy gondolom, aki carik a védekezésbe, annak mindegy.

2020. okt. 1. 11:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/21 anonim ***** válasza:
76%

#7 aláírás nélkül ilyet nem csinálnak. Ha a család beleegyezik, akkor ott az aláírásuk is.

Nekem még a császárt is alá kellett írnom, hofy beleegyeztem a műtétbe. Csak sürgősségi, életmentő műtétet végeznek beleegyezés nélkül, de ott is kell egy másik orvos aláírása is.

2020. okt. 1. 11:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/21 anonim ***** válasza:
92%

És ha megbánja? Ő baja, így járt. Egy rakás dolog van, amivel jól elcseszheti az ember életét 18 évesen, abban is dönthet, ennyi erővel ebben is lehetne. Amúgy lehet gyereke így is, lombikkal, önköltségen, tehát mégsem teljesen végleges a dolog.

Nekem van 2 gyerekem, és imádom őket, mégis nagyon örülnék, ha elköttethetném magam. 32 éves elmúltam, tutibiztos, hogy soha többé nem akarok terhes lenni (igen, azért, mert komplikált terhességeim voltak, nem merek egyszerűen még egyszer, örülök, hogy ezt a kettőt végig tudtam hordani, és senkinek nem lett baja). Nyilván védekezek rendesen, így nem leszek terhes, de nagyon tudnám díjazni, ha nem kéne ezzel vesződni, hanem egyszerűen felnőttként kezelnének, és így 30 fölött, kétgyerekes anyaként, szabadon dönthetnék ebben a kérdésben.

De ahogy előttem is írták, ezt baromira társadalmi érdekek miatt szabályozzák, nem azért, hogy a 20 éves Zsuzsika nehogy megbánja később.

2020. okt. 1. 12:04
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!