Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Miért mondják azt, hogy...

Miért mondják azt, hogy gyerek mellett is lehet karriert építeni, amikor ez max csak akkor valósul meg, ha a gyereket a bébiszitter neveli, vagy nyugdíjas nagyszülők egy csettintésre ugranak, vagy anyuci zombiüzemmódban él?

Figyelt kérdés
2020. dec. 22. 00:02
1 2 3 4 5
 41/46 anonim ***** válasza:
46%

Utolsó, szerintem te pont a lényeget nem érted. Igen a legtöbb apa dolgozik. De miért nem áll fenn még csak gondolatban sem a lehetősége, hogy esetleg az apuka dolgozzon részmunkaidőben az anyuka helyett? Szerintem itt is nagyon érdekes látni, hogy a nemi szerepek olyan kismillió iszonyú pimasz módon vannak beívódva a társadalomba, hogy a felét észre se vesszük magunktól.

Amúgy nem értem, ha a férfi marad otthon és a nő épít karriert, akkor a nőnek van normális munkája, nem? Pont ez a lényeg. A nő normál esetben ugye már jóval a gyerekvállalás előtt is építette a karrierjét, tehát szülés után csak visszamegy a jó pozícióba és nem kezdi a nulláról.

És itt most nem arról van szó, hogy a férfinak kéne otthon maradni, ez minden pár egyéni döntése, hogy ki marad otthon. Semmi baj nincs azzal, ha az anyuka marad otthon. De a kérdés az volt, hogy hogy lehet gyerek mellett nőként karriert építeni, amire a legegyszerűbb válasz az az, hogy úgy mint férfiként, hogy a másik szülő vigyáz a gyerekekre.

2020. dec. 26. 10:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 42/46 anonim ***** válasza:
94%
41: sajnos ez nem ilyen egyszerű, bár úgy működne, ahogy te írod... Ma egy vezető beosztású nő abban a pillanatban, hogy bejelenti a terhességét, a karrierje meg is reccsent. A gyereket ugyanis csak ő tudja megszülni, csak ő tud vele lenni a gyermekágyi időszak alatt és ha fontos neki a gyereke, akkor a 6 hét letelte után is vele akar lenni elsősorban. Rá lehet bízni az apára 6 hét után is, ő meg visszamehet, de annak az egész család megissza a levét érzelmileg. Mondanám, hogy pár hónap nem számít egy felelős beosztásban, de nem tudom ezt mondani, mert vezetőként pontosan látom, hogy egy ilyen pozíciót nem lehet csak úgy otthagyni, ha meg igen, akkor azonnal gondoskodnak az utódodról, te meg mehetsz amerre látsz. Akkor is, ha előtte évekig nyomtad a túlórákat meg lojális voltál a céghez, ahol dolgozol. Lehet, hogy emberileg kedvel akar a főnököd is, viszont nem teheti meg, hogy üresen tartsa a széked, kell oda vki. El is érkeztünk a ponthoz, hogy valójában mindegy, mi a választásod akar neked, akar az apának, már eldöntetett a dolog. Vagy tényleg visszamész 6 hét után, felvállalva, hogy a figyelmed 100%-át nem tudod a gyerekedre fordítani és megküzdeni az ebből eredő bűntudattal, vagy elengeded és a családodra koncentrálsz. Mindkettőből latok példákat, én kész vagyok elengedni azt, amit felépítettem az elmúlt években, mert számomra nem éri meg. Más meg máshogy gondolkodik. De ami közös, az az, hogy a mi országunkban teljesen más a munkakultúra, mint a skandinávoknál, ezért nem működik az, hogy az apa és az anya felváltva legyenek otthon. Egyszerűen nincsenek meg hozza a feltételek, ezért a nő karrierje szempontjából sajnos irreleváns a férfi jelenléte, mert még ha 100%-os is a támogatás, a nőnek akkor is választania kell, mert a munkahelye nem érdekelt a kismama támogatásában.
2020. dec. 26. 13:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 43/46 anonim ***** válasza:

42-es, én értem a válaszod és sajnálatos, hogy ez a helyzet. Viszont pár dolgot kiemelnék, amivel nem értek egyet.


1. Miért issza meg annak bárki is érzelmileg a levét, ha az anya dolgozik és az apa marad otthon?

Nem igazán értem, egy apa meg tudja csinálni ugyanazt mint egy anya, ugyanúgy tudja szeretni, mint egy anya, sőt, ha elég időt tölt a gyerekkel akkor nála is képződni fognak azok a hormonok, amik az anyánál szülés után. Nyilván vannak apák, akik nem alkalmasak a gyereknevelésre, de én azt mondanám, hogy azoknak meg ne is legyen gyereke. Attól, ha az apa dolgozik egész nap és nem foglalkozik a gyerekkel, a gyerek ugyanúgy sérül mintha ezt az anya tenné. Ideális esetben mindkét szülő szakít elég időt a gyerekére, mindegy, hogy ki marad otthon és meddig. Ha az anya visszamegy dolgozni, azt sem úgy kell érteni, hogy onnantól lesz.rja a gyereket. De itt Gyk-n is van sok iromány nőktől hogy 1-2 év babázás után már mennyire vissza akarnak menni, különben bediliznek. Az egyetlen amit az apa nem tud az a szoptatás.


2. Mi az hogy "ha fontos neki a gyereke, akkor 6 hét után is vele akar lenni elsősorban". Ez mondjuk durva. Tehát egy apának se fontos a gyereke. Oké. Sajnálatos, hogy ilyen világban élünk.


3. "Vagy tényleg visszamész 6 hét után, felvállalva, hogy a figyelmed 100%-át nem tudod a gyerekedre fordítani és megküzdeni az ebből eredő bűntudattal, vagy elengeded és a családodra koncentrálsz. "


Talán pont azért van ekkora bűntudata, mert mindenkitől azt hallja, hogy "jaj de rossz anya", "biztos nem fontos neki a gyereke" stb. Hogyha Te otthon akarsz maradni, az a Te döntésed, ha Te feláldozod a karriered, az a Te döntésed. Ha neked ez bejött, örülök neki. De ezért nem kell más nőket kritizálni, akik meg nem így döntenek.


Egyébként a 6 hét most sarkított példa, bár tudom, hogy vannak országok ahol ez normális. Számomra nem az a lényeg, hogy mennyi időre mehet el valaki. Csak az, hogy az apáktól is várjuk már el ugyanazt, és ne az legyen, hogy a nő kiesik három évre, a férfi meg dolgozik tovább. Mert ez minden nő karrierjének betesz egy kicsit, annak is akinek még nincs gyereke, vagy egyáltalán nem is akar. Ha a férfiak is elmennének Gyesre, akkor már nem lenne szempont, hogy valaki nő-e vagy sem és hogy milyen korban van.

Ezért mondom, hogy a 2 év GYEST fel lehetne osztani, hogy 1 év anyuka, 1 év apuka. Tudom, hogy ettől még messze vagyunk. De azért szerintem nem árt az emberekben tudatosítani, hogy a mostani rendszer nem jó. Ha a férfiakban is tudatosítjuk, hogy "figyi amúgy te is maradhatnál otthon a gyerekkel, ehhez mit szólsz". Tudom, hogy ez sok helyen anyagilag nem a legjobb megoldás, de sokakban az anyagi szempont fel sem merül, mikor eldöntik hogy ki marad otthon. Nem is igazán döntik el, egyértelmű, hogy az anya. És talán ha a férfiakat nem különítenénk el a gyerekneveléstől, ha ők is mennének GYESre, ők is dolgoznának részmunkaidőben gyerek miatt, és ez normális lenne, és nem hívnák őket "puhapöcsnek" ezért, akkor kevesebb lenne a rossz apa.

2021. jan. 11. 14:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 44/46 anonim ***** válasza:
95%
43: teljes mértékben igazad van, de amíg a teljes társadalmunk és kultúránk a fenntarthatatlan, folytonos növekedést hergelő kapitalizmusra épül, addig az általad leírt idea csak azon keveseknek lesz elérhető, akik meg tudják fizetni annak az árát, hogy kiesnek a gyerek miatt a karrierjükből, mindenfele hosszútávú hátrány nélkül. A döntő többségnek erre nincs lehetősége, a kulturális beidegződés pedig ezért nem tud megszűnni. Amíg azon van a fókusz, hogy meg kell teremteni mindent egy viszonylag normális, stabil élethez, addig nem az önmegvalósítás és a felváltott GYED lesz a kérdés. Jól látható, hogy olyan országokban központi kérdés ez, ahol jóléti állam van, és tudják az emberek, hogyha gáz van, akkor se maradnak magukra (pl svedek). De ez már nagyon messzire vezet, politizálni meg nem akarok. A lényeg, hogy nekem nincsenek illúzióim, hogy valaha változni fog nálunk a hozzáállás. És nem a budapesti, multiban ülő vagy vállalkozást vezető férfiak nem megfelelő hozzáállása miatt (nem mentem fel őket, még mielőtt...), hanem azon tömegek miatt, ahol nincs más opció anyának és apának, csak a 4 műszak vagy a közmunka.
2021. jan. 11. 14:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 45/46 anonim ***** válasza:
87%

Igen az utolsónak igaza van. Ez nálunk kb utópia, hogy anya 1 évet marad otthon, aztán apa is 1 évet, mivel ekkor mindketten kiesnek a munkából, pótolni kell a helyüket, ki tudja visszaveszik-e őket, és ha igen milyen beosztásba, milyen munkaidőbe, neadjisten mindkettőnek új munkát kell keresnie utána. A legtöbb ember nem "ugrálhat". Több gyerek esetén mindez hatványozottan igaz, többször egymás után.

Akkor már egyszerűbb, ha csak anya marad otthon - mivel neki a szülés miatt amúgy is kell, így akár több gyerekkel le tudja egyszerre a munkából kieső éveket, addig apának jó esetben stabil jövedelmet teremtő munkahelye lehet, még akár előrébb is tud lépni.

2021. jan. 12. 08:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 46/46 anonim ***** válasza:
88%

Az en gyerekemet prbaltad volna magaddal vinni 1,5 evesen zh-t irni:D gyereke valogatja. Akinek nem olyan a gyereke hogy ulj le a sarokba, maradj ott, ne haragudj de szerencses vagy nem ugyes, hogy Te ezt megtehetted!

Otthon vallalkozasba? Es szted enged a gyerek dolgozni vagy hogy? A vallalkozas pont olyan, hogy kinyitod a szemed es mar dolgozol. Nincs szabi nincs betegseg. Ki vam egesznap a gyerekkel ha anya dolgozik otthon? Egyatalan hogy dolgozik , alvasidobe? Es ki vezeti a haztartast, ki foz, ki jatszik, ki vasarol be?

2021. jan. 17. 00:34
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!