Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Olvasást megszerettetni egy...

Olvasást megszerettetni egy mostani általános iskolás gyerekkel, mivel és hogyan lehetne?

Figyelt kérdés

Vagy legalább elérni azt, hogy ne zárkózzon el tőle, át tudja érezni az olvasás jó részét is. Szimpatikus rokon gyerekről van szó, sok mindenben a régi önmagamra emlékeztet. Viszont velem ellentétben ő útál olvasni, és úgy érzem ezzel nagyon sokat fog még veszíteni az életben. Ők ugye teljesen más generáció, lehet közhelynek hangzik de egyre inkább úgy érzem csapdába ejtette a modern technológia és internet, de természetesen abból is a hang és videó része, nem az olvasós.

Ki mit gondol, mivel lehetne kedvet csinálni, vagy motiválni őt az olvasás felé? Általános iskola közepe, próbáltam pozitív érzelmi és racionális húrokat is pengetni kedvcsinálás gyanánt, eddig nem sok sikerrel. Igaz én se vittem túlzásba, mert végső soron nem az én életem. De azért jópár próbát megérne még a dolog szerintem. Várom a tippeket és ötleteket!



2023. aug. 20. 14:57
1 2 3
 1/26 anonim válasza:
100%
Nekem öcsém ilyen volt, gyűlölt olvasni. Ő végül úgy kapott rá hogy elkezdett animét nézni, aztán ott sok nincs lezárva, de a manga/light novel már be van fejezve. Szóval vegignézte, élvezte de nem volt tovább és idegesítette hogy nincs lezárás, szóval elolvasta inkább. Aztán elkezdte élvezni, már nem is néz semmit csak olvas, akár már regényeket is.
2023. aug. 20. 15:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/26 anonim ***** válasza:
100%

Esetleg hangoskönyvvel? Mondjuk a Harry Potter első részét a kezébe nyomod, lehetőleg cd-n, hogy ne tudja mindenhol hallgatni. Aztán ha tetszett neki, a második részét már könyvben, azzal a kommentárral, hogy ezt viheti mindenhová magával, nem kell hozzá cd lejátszó.

(Aztán ha átkonvertálja magának mp3-ba, az nem akkora baj, sőt, azt jelzi, hogy tetszik neki a történet.)

2023. aug. 20. 15:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/26 anonim ***** válasza:
79%

Ezt sokkal korábban kellett volna a szüleinek megalapozniuk.

Kicsi korban a lehető legkevesebb képernyőt nézzen a gyerek. Rengeteg mesét, mondókát, versikét kell neki olvasni, mondani.

És persze a családban legyen kultúrája az olvasásnak. Ne a képernyő bámulásának legyen. Hiszen a kisgyerek utánzással tanul.


Te kívülről keveset tehetsz érte.

2023. aug. 20. 15:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/26 A kérdező kommentje:

#1 Ez nagyon jó ötlet, be fogom vetni! Pont multkor beszélt nekem animéről, az is nemrég érett be nála, korábban nem volt. Megfeledkeztem róla de ott tényleg rengeteg háttérirodalom van, ez jó motiváció lehet.


#2 Ez is lehet jó ötlet, át fogom gondolni. Rengeteg videós tartalmat fogyaszt már, meg kéne kicsit próbálni átterelni a podcast / hangoskönyv irányba, onnét a következő lépés lehet maga az olvasás, ha megtetszik neki a dolog.


#3 Igazából az a szomorú hogy próbálták. Sok jó könyvet kapott, olvasott is régen. Nagyszülők által is rengeteg régi mese, mondóka. A képernyőidő is erősen limitálva volt. Csak a jelenkor ami eléggé csapdahelyzet, a kortárs nyomás, divatok trendek szerintem. Multis játékok, streamerek, sajnos ez rántja be egyre jobban, és szerintem ez eléggé sekélyes világképbe vezet. És ami a nagyobb baj, nehezebb versenyezni is ezzel, főleg ha "csak" írásos formában van jelen a másik oldal. Pedig utaltam rá neki legutóbb, hogy írásban sokkal több apró finom részlet átjön amit se a film, se a videó nem tud átadni, részletesebb mélyebb világ, érzések, de hiába.

2023. aug. 20. 15:25
 5/26 anonim ***** válasza:
84%

Nekem a szüleim hiába olvasták gyerekként sok mesét, mondókát, én még azt se lehet mondani hogy digitláis bennszülött lennék (90-es évek elején születtem, alsós voltam amikor számítógépünk lett, 14 éves amikor internetünk) és mégse szeretek olvasni. Hozzá teszem a nálam 4 évvel fiatalabb húgom meg igen. Nem csak a családon múlik.


Én mindig csak a kötelezőket olvastam el, könyvet szerintem egyetlen egyet sem olvastam el még életemben a saját szórakozásomra, csak és kizárólag azért mert kötelező volt vagy mert olyan információkat tartalmazott, amikre szükségem volt.


És olvasás nélkül is diplomás ember lettem, mondjuk valószínűleg nem véletlenül mérnök - ahol nem igazán kellett az egyetemen se klasszikus értelemben olvasni.


Nyilván a tanuláshoz fontos, hogy értse az ember amit olvas, amihez gyakorolnia kell az olvasás, de ehhez nem csak könyvet lehet olvasni. Vannak újságok, magazinok, internetes oldalak, itt olvasom a GYIK-et is. Ez is olvasás.


Inkább azt kell megkeresni mi érdekli, és ahhoz kell keresni írott információt, ami lehet online információ is, és nem a Harry Pottert erőltetni.

Gondolom ti is emlékeztek amikor a nagypapátok/apukátok emlegette hogy a Pál utcai fiúk vagy a Tüskevár milyen szuper jó könyv.... Na a mai gyerekeknek lehet pont ennyire szuper jó a Harry Potter, mint nekünk a Tüskevár...

2023. aug. 20. 15:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/26 anonim ***** válasza:
37%

Van ez a sorozat:


[link]


Sok kötet, nem az irodalom csúcsa, de könnyű olvasni. Kezdd el neki felolvasni, majd ha már izgalmas, tűnj el és hagyd ott a könyvet. Nyilván ne mondd meg neki, hogy film is van belőle.


Ha ezeket végigpörgette, akkor fejlődik annyira az olvasási képessége, hogy ha valami érdekli, el tudja olvasni.


De ha nem érdekli, más érdekli, nem az olvasási gyakorlat hiánya a gond, akkor fölösleges erőltetni. Mindenki másban talál örömöt.

2023. aug. 20. 15:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/26 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem meg ez személyiségfüggő is. Minket tesómmal ugyanúgy neveltek,anya már ahogy megtanultam olvasni olvasott velem rengeteget. Én olvastam,ő hallgatott. Konkrétan imádom a mai napig felnőttként is,rengeteg könyvet elolvasok. Gyerekként a kötelezőket pár nap alatt befejeztem mindig,volt amit 2x is elolvastam úgy szerettem. Ehhez képest tesómnál ugyanígy próbálták,ő teljesen ellene volt és van is a mai napig. Valaki nem szereti,ez van. Van amit én sem szeretek és nem tudnának rávenni,hogy csináljam. Ennek belülről kell jönnie.
2023. aug. 20. 16:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/26 anonim ***** válasza:
37%
Harry Potter
2023. aug. 20. 16:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/26 anonim ***** válasza:
42%

Tedd le a telefont kutyut es mutass peldat. Keress valami jo kis vicces konyvet amin lehet hangosan nevetni.

Ha keri olvass hangosan neki.

2023. aug. 20. 17:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/26 anonim ***** válasza:
100%

Általánosban én sem szerettem olvasni. Az a sok kötelező. Egy hatodikos gyereknek egy több száz oldalas Egri csillagok? Annyira nem érdekelt. Utáltam az összeset. Elaludtam a Pál utcai fiúk felolvasásán mikor a tesóm megkönyörült rajtam és elkezdte felolvasni.

Nekem az segített mikor olyan könyv került a kezembe ami érdekelt is. Gimiben elolvastam a Harry Pottert, Szent Johanna gimit, az Egri csillagokat is de évekkel később, akkor már érdekelt.

2023. aug. 20. 17:16
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!