Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Olvasást megszerettetni egy...

Olvasást megszerettetni egy mostani általános iskolás gyerekkel, mivel és hogyan lehetne?

Figyelt kérdés

Vagy legalább elérni azt, hogy ne zárkózzon el tőle, át tudja érezni az olvasás jó részét is. Szimpatikus rokon gyerekről van szó, sok mindenben a régi önmagamra emlékeztet. Viszont velem ellentétben ő útál olvasni, és úgy érzem ezzel nagyon sokat fog még veszíteni az életben. Ők ugye teljesen más generáció, lehet közhelynek hangzik de egyre inkább úgy érzem csapdába ejtette a modern technológia és internet, de természetesen abból is a hang és videó része, nem az olvasós.

Ki mit gondol, mivel lehetne kedvet csinálni, vagy motiválni őt az olvasás felé? Általános iskola közepe, próbáltam pozitív érzelmi és racionális húrokat is pengetni kedvcsinálás gyanánt, eddig nem sok sikerrel. Igaz én se vittem túlzásba, mert végső soron nem az én életem. De azért jópár próbát megérne még a dolog szerintem. Várom a tippeket és ötleteket!



2023. aug. 20. 14:57
1 2 3
 11/26 anonim ***** válasza:
50%

A sok megmondó ember nem tudom találkozott-e már valóban ilyen problémával, vagy csak kíbicként okoskodnak.

Nekem 2 adhd-s gyerekem van. Elég kicsinek diagnosztizálták őket, szóval már jó időben el lett kezdve a fejlesztés is. Én magam tanár vagyok, több száz könyvünk van itthon, és látják, hogy folyton olvasok. Kicsinek minden este olvastam nekik mesét. Sok népszerű gyermekregényt vettem nekik, nem igazán érdekelte őket.

Tévénk nincs, az online oktatásig képernyőt sem nagyon láttak. Ennek ellenére mindkettő gyűlöl olvasni. A lányom még a kötelezőket elolvassa, a fiammal minden nap veszekedni kell, hogy egy-egy fejezetet olvasson el.

Én tényleg mindent elkövettem. Alsóban jártunk könyvtárba, vettem nekik képregényeket, hangoskönyveket. A Harry Pottert amúgy a lányom utálja, kicsinek kifejezetten ijesztőnek találta. Hiszen úgy kezdődik, hogy Harrynek a gonosz megöli a szüleit. Hát egy gyereknek azért ez nem egy lelkesítő indítás.

Azt gondolom, hogy a figyelemzavar miatt is lehet, hogy nem kelti fel az érdeklődésüket az olvasás. Egyszerűen nem élmény nekik. Én már feladtam, mások is léteznek úgy, hogy nem olvasnak. A lányom egyébként gimibe jár, most lesz 10.-es, 4.3 volt az átlaga tavaly. Szóval attól még lehet jó tanuló is valaki. A fiam 7.-es lesz, ő is egy jó erős 4. Fejlesztésre mindkettő jár évek óta, de szerintem ezzel sok mindent nem tudnak kezdeni.

2023. aug. 20. 17:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/26 anonim ***** válasza:
39%
Azt sajátítja el amit lát. Ha azt látja hogy apa, anya vagy akit napi szinten lát (előtte olvas) olvas és nem a telefont, gépet nyomkodja akkor nagyobb eséllyel fogja szeretni az olvasást. Természetesen vannak kivételek, de ez nagyban közrejátszik.
2023. aug. 20. 18:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/26 anonim ***** válasza:
69%

11 kicsit hűtsd le magad.

Szerintem itt mindenki normálisan válaszolt a kérdezőnek és jó tanácsokat adtak. Kicsit te lettél a megmondó ember itt. Nyugi, relaxálj, mindjárt szeptember 1.

2023. aug. 20. 18:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/26 anonim ***** válasza:
100%
Képregények jó kezdet lenne olyan témában, ami őt is érdekli.
2023. aug. 20. 19:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/26 anonim ***** válasza:
32%
Én teljesen nyugodt vagyok. Csak nem szeretem, amikor emberek, akik csak messziről láttak gyereket megmondják, hogy minden a nevelésen múlik. Nagyon kicsi múlik a nevelésen...
2023. aug. 20. 19:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/26 anonim ***** válasza:
14%
Meg még annyi, hogy nem saját gyerek, hanem rokon. És bele akar avatkozni a nevelésébe, mert a szülők bizonyára elrontották. Szerintem meg foglalkozzon a saját dolgával, aztán ha lesz saját gyereke, akkor ott majd lehet villogni, hogy mennyire jól tud gyereket nevelni.
2023. aug. 20. 19:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/26 A kérdező kommentje:

Köszönöm az eddigi hasznos válaszokat!

Gyanítom ez kicsit jelenkori kortünet is, maga az olvasás és a könyvek is egyre inkább visszaszorulóban vannak. A statisztikák is jelzik, évről évre csökken a könyvek eladása. Részben a felgyorsult világ, és az ingerözön miatt is. Szerintem régebben többen olvastunk, mert volt ugyan tv és videójáték, de elég korlátolt formában. És a jelenlegi szórakoztatóipari technológiákkal tényleg nehezen tud versenyezni egy jó könyv, sajnos.

Ez az adhd-s figyelemzavar ez elég érdekes irány! Manapság nagyon sűrű, talán mintha kissé civilizációs ártalom lenne ez is. Mivel lehetne házilag tesztelni, hogy esetleg érintett-e benne?

Amúgy a családban mindkét ágon mindenki nagyon szeretett olvasni, szülők is, nagyszülők is, de még testvérek is, azért is fura ez az egész most.

A beleavatkozáson jót nevettem, hogy van akinek ez annak tűnik, dehát ez van :D Sajnos a szülők, és főleg a nagyszülők nagy bánata hogy nem akar olvasni, meg mostanra szinte semmi mást, csak az online játék és streamerek nézése. Én alapból szimpatizálok vele mert szerintem értelmes gyerek, és szerintem se feltétlen jó az irány, de az ő élete. Én csupán eszközöket keresek arra, hogy megmutathassam neki alternatívaként, hogy az olvasás mekkora élmény és érték tud lenni.

Bár ahogy kommentben írtátok sokan, ez lehet nagyon emberfüggő is. Talán tényleg az a kulcs, hogy ki mennyire élvezi a belemélyülést 1-1 jó könyvbe, nem tudom.

2023. aug. 20. 20:34
 18/26 anonim ***** válasza:
83%

Ne haragudjatok, de én nem értem ezt az olvasásmániát. Mondom úgy, hogy gyerekkoromban könyvmoly voltam, most is szeretek olvasni. De ha egy gyerek nem szeret, minek erőltetni? Mert jó? Szerintem is az, szerinte viszont nem, nem vagyunk egyformák.

Magyartanár anyukám van, mint írtam, mindig imádtam olvasni, a bátyám viszont mindig utált. Pedig ugyanazok neveltek minket, ugyanazt láttuk. A bátyámból sem lett semmivel rosszabb ember, mint belőlem. Ő kertészkedni szeret, amit meg én nem. Nem is akarjuk egymást megváltoztatni.

Ismerek szülőket, akik úgy akarják a gyerekeikkel az olvasást megszerettetni, hogy napi x oldal elolvasását írják elő kötelezően. Ennek aztán tényleg rengeteg értelme van. Ettől nem hiszem, hogy bárki rákapott volna az ízére. Az olvasás egy örömforrás, nem valami kötelezően teljesítendő feladat jó esetben.

Ja, az én gyerekeim is utálnak olvasni. Pedig egész pici koruktól olvastam nekik minden este, és imádták. A kicsi szó szerint az anyatejjel szívta magába a könyveket, mert amíg szoptattam, a nagynak meséltem. Sőt, ő most 11 éves, és még mindig kéri, hogy meséljek neki néha este. Szereti ezt a szertartást. De magától nem szívesen olvas. Ez van, és nem köszönném meg, ha valami túlbuzgó rokon át akarná nevelni.

2023. aug. 20. 22:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/26 anonim ***** válasza:
100%

Olyan könyv kell ami izgalmas és kis gyereknek íródott,mint egy ropli naplója meg hasonlók. Rokonom gyereke egy hasonlót olvas és imádja azt hiszem az a címe Egy kocka naplója, a gyerek 9 éves.

Nekem amúgy alsóban a kedvem Gerald Durell könyve hozta A családom és egyéb állatfajták című kötettel.

2023. aug. 21. 01:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/26 anonim ***** válasza:
Ja az is tetszett amikor kaptam saját könyvtár bérletet és én valaszthattam ki az első könyvem.
2023. aug. 21. 01:58
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!