Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Fogom még valaha szeretni a...

Fogom még valaha szeretni a gyerekem?

Figyelt kérdés

Van egy 8 hónapos kisbabám, tervezett volt. A terhesség rendben lezajlott, viszont a szülésről csak negatív élményeim vannak. Nagyon nehéz szülés volt, ráadásul még a "kedves" orvosok, ápolók is rátettek egy lapáttal a kórházi napokra, de ez mindegy. Szóval amikor megszületett a kicsi, én nem éreztem azt a mámort, amiről mindenki beszél, nem múlt egy rögtön minden fájdalmam, inkább félelmet és bűntudatot éreztem, úgy éreztem hogy az én hibámból volt nehéz a szülés, ártottam neki. Az első két hónap az még úgy ahogy eltelt, vártam hogy kialakuljon közöttünk az a bizonyos kapcsolat, de a mai napig nem érzem. Amióta megszületett (megszakad a szívem miatta, de így van) teljesen semlegesek iránta az érzelmeim. Mintha nem is az én gyerekem lenne, teljesen idegennek érzem. Nem foglalkozom vele eleget, pl. most is azt terveztem hogy játszom vele, erre tessék, leülök netezni... Vagy pl. amikor felkel hajnali fél 3kor mert jön a foga, akkor kb. ha fél óra múlva lesz annyi erőm hogy kimásszak az ágyból, egyszerűen sírni tudnék, a szememet sem bírom kinyitni, egy rendes anyuka pedig azonnal megy a babájához. 5-6 órákat alszom, szóval a fáradtság még indok sem lehetne, van aki még ennyit sem alszik. Amikor még csak tápszert evett (1 hétig volt tejem) akkor úgy nézett ki az etetés, hogy már magamban ordítottam közben, mert annyira untam, hogy alig bírtam egy helyben maradni. Ez már kicsit megváltozott amióta mást is eszik, már nem annyira unalmas... A fürdetést is szoktam húzni aminek általában az lesz a vége hogy a párom fürdeti meg. Jártam pszichológushoz, nem igazán volt szimpatikus úgyhogy elmentem egy pszichiáterhez, írt fel gyógyszert, antidepresszánst (mondván szülés utáni depresszió) de szedtem homeopátiás bogyókat is. Anyukámmal, a párommal beszélgettem erről, anyám jobban megért, a párom már kevésbé megértő, ezen kívül a házasságunkkal nincs gond. Olvasgattam itt gyk-n is sok hasonló kérdést, meg is fogadtam én is a tanácsokat, elmentünk a párommal kettesben 1-1 hétre pihenni (nem hiányzott a babám, nem is akartam haza menni). A babát szinte inkább anyukám (most is ő vigyáz rá) és a párom neveli, én kb. annyit foglalkozom vele mint amennyit fent említettem. Tépem a hajam, nagyon haragszom magamra, utálom magam emiatt (ezt is próbáltam már kezelni jártam pár hétig úszni, tornázni hogy jobban elfogadjam magam, de abbahagytam mert a gyerekre kell a pénz, nem élünk úgy hogy mindent megtehessünk). A babával is csináltunk közös programokat, mentünk babaúszásra, baba-mama klubokba, de hogy is gondolhattam hogy ettől majd megjönnek az anyai ösztöneim, amikor az alapvető gondoskodást nem vagyok neki képes megadni. Próbáltam már azt is kb. fél napon keresztül néztem, simogattam, az ölemben volt, vártam hogy majd megjön az az érzés hogy szeretem őt, de semmi. Annyira szívszorító érzés amikor látok más anyukákat hogy milyen nagy szeretettel ölelik, puszilgatják a gyerekeiket, én meg csak úgy felveszem érzések nélkül, mert már régen volt az ölembe.

Tudom hogy szánalmas amiket írok, de higgyétek el hogy engem is bánt :( Szóval összességében az a problémám, hogy idegennek érzem a gyerekem, és nem tudom rávenni magam hogy foglalkozzak vele, pedig alapvetően nem vagyok lusta típus.


2014. febr. 18. 11:36
1 2
 11/20 anonim ***** válasza:
41%
azért az nem "normális" dolog, h a kérdező 2x 1 teljes hétig nem látja a gyerekét és egy kicsit sem hiányzik neki közben, sőt, legszívesebben vissza se menne hozzá. amikor pedig ott van, alig várja, h más ellássa a babát, h ne neki kelljen foglalkoznia vele. minden rosszindulat, trollkodási szándék nélkül mondom, h nem kellene elbagatellizálni a problémát és a válaszolók szuperszupportív, szuperempatikus hozzáállása iszonyat fals és ártalmas szerintem és ebben az esetben épp ezt teszi. vegyétek már észre, h itt nem egy szimpla melankóliáról van szó...
2014. febr. 18. 14:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/20 anonim ***** válasza:
100%
Én a másik végét fognám meg a dolgonak. Császásros volt a szülésed? A hormonszinted rendben van? Mert elvileg van valamilyen hormon, amit a szoptatás segít előhozni, és lehet nálad ez alacsony.
2014. febr. 18. 14:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/20 anonim ***** válasza:
73%
senki nem mondja hogy normális dolog, mindenki azt írja nem normális és menjen orvoshoz. Az, hogy ezt empatikusan mondjuk, szimplán emberi dolog, sajnálom ha benned nincs meg.
2014. febr. 18. 14:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/20 anonim ***** válasza:
75%

Egyetértek, a kérdező így is épp eléggé maga alatt van, azzal, ha kíméletlenek vagyunk, vagy elítéljük őt, nem segítünk.

Kedves Kérdező! Valóban nagy a baj, és segítségre van szükséged, méghozzá orvosira. Nem (csak) gyógyszerre, hanem pszichoterápiára. Szerintem ez a szülés utáni depresszió egy igen durva fajtája. Arra én is kíváncsi lennék, hogy éreztél a terhesség alatt, milyen szülés lett végül (császármetszés miatt érzed-e "idegennek" a gyereket, hogy egyszer csak odaadták..). Hány éves vagy, kisfiúról, vagy kislányról van-e szó (mit vártatok), amikor sír, akkor csak nem foglalkozol vele, vagy idegesít is? Ha beteg, vagy arra gondolsz, hogy elveszítheted, félted-e, vágysz-e "másik" gyermekre, stb...

Az a kulcs, hogy mi vitt erre az apátiára: szülési kudarcélmény, feldolgozatlan sokk, csalódottság, félelem, hormonok?

Menj el egy jó szakemberhez, csak ő segíthet! A legjobbakat kívánom Neked, és a Babádnak is!

2014. febr. 18. 15:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/20 anonim ***** válasza:
100%

Ne aggódj kérdező, nem vagy ezzel egyedül és ettől még nem vagy rossz ember!!

Akkor lenne baj, ha tényleg nagy ívben lesz*rnád a gyereket és tudomást se vennél róla, nem foglalkoztatna a gondolat, hogy ez így nem jó.

Viszont te nem így vagy ezzel.

Lehet, hogy tényleg csak valami mentális probléma áll a háttérben, nem tudom, nem ismerlek és szakember sem vagyok.

Ellenben van egy nagy társadalmi nyomás a nőkön, pláne, ha olvasol netes fórumokat, hiszen mindenütt azt sulykolják belénk, hogy a gyermekünk szeretni KELL, ő kell, hogy a legfontosabb dolog legyen az életünkben stb.

Pedig ez nem mindenkinél van így.

Vannak igazi született "ősanyák" és vannak olyanok, mint pl. én és lehet, hogy te is, hogy vágytál gyermekre, de nem az anyaság életed legfőbb célja.

Nincs ezzel semmi gond.


Nekem is hasonló gondolataim vannak, de már itt nem is merek tanácsot kérni, mert egyszer kiírtam egy ilyen kérdést és hiába nem ismerik a hátteremet, mindenki csak támadott ismeretlenül, hogy menjek pszichiáterhez, minek az ilyennek gyerek stb.

Te bátor vagy kérdező :)


Én nagyon szeretem a lányom, de sokszor mégis idegennek éreztem, főleg az elején.

Már másfél éves, kb. 1 éves kora után lett jobb, mikor elkezdte ő is kinyilvánítani felém a szeretetét, addig csak úgy éreztem olyan ő, mint egy Tamagocsi (nem tudom, hogy kell leírni), hogy csak etetem, pelenkázom és semmi visszajelzést nem kapok.

Mai napig többször érzem, hogy ő "nyűg", hogy van, szívesen lennék nélküle, de én sajnos nem tehetem meg, mert egyedül nevelem.

Nálam biztos ez is közrejátszik, hogy így érzek.

Ha néha pár órára a nagyira tudom bízni, én is élvezem a szabadságot, egyáltalán nem hiányzik és bizony sokszor volt olyan is, hogy majd el sírtam magam anyukámnak, hogy nem akarok hazamenni és megint kettesben maradni napokig ezzel a vinnyogó gyerekkel.

Gonosz dolognak hat ilyet mondani, de ezt csak az értheti meg, akit elhagytak és egyedül maradt rajta a gyereknevelés terhével és a szegénységgel, valamint a lelki fájdalommal, kimerültséggel.

De mindezeken túl, én sosem voltam az a tipikus anyának való ember.

Mai napig vallom, hogy az állatokat sokkal jobban szeretem, a gyerekek a mai napig idegesítenek, nem tudok mit kezdeni velük.

Érdekes érzés ez, próbálom erővel jobban szeretni a lányom és lelkiismeret furdalásom van, mikor látom, hogy a nagyi egész nap csak vele foglalkozik (igaz, neki csak heti 2 alkalom jut belőle, így könnyű).

De ilyen vagyok, ettől még nem vagyok rossz ember és nem csak úgy lehet valakit szeretni, hogy egész nap puszilgatom, meg játszok vele, énekelek neki.

2014. febr. 18. 15:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/20 anonim ***** válasza:
80%

Nem közvetlen a témához kapcsolódik, de ugyan ki mondja meg, hogy mi a normális?


Általában a többség gondolja azt, hogy normális. Aztán van aki képes feldolgozni a devianciáját van aki nem. Gyógyszerrel kezelnek egy rakás nyavalyát, csak azért mert a többség azt gondolja, hogy az nem normális. Hát ez biztosan segít...


Amit a kérdező ír, az is "normális", mert van ilyen.


Azzal nem segítesz ha a képébe dörgölöd, hogy márpedig nem az, slussz, mert ez nem igaz egyrészt, másrészt a bűntudattól és többséghez való tartozási kényszertől depresszióba süllyedt anyuka sem lesz hasznára a babának.


Ő tudja, hogy így nem érzi jól magát, máshogyan szeretné csinálni, máshogyan szeretne érezni. De akármennyire is hiszik ezt mások, ehhez az első lépés nem az, hogy kétségbeesetten sz@rnak titulálom magam meg elfogadom, hogy én beteg, hülye vagyok és kezeltettem magam. Ez csak mélyebbre ránt.


Az első lépés, hogy elfogadom magam, a negatív érzéseimmel együtt, az élethelyzetemet és azt, hogy emberből vagyok, nem tökéletes, más sem az, csak annak látszik, a negatív érzelmek is az élet részei.

Ezzel ha elkezd oldódni az önmagát generalizáló szorongás, akkor a közérzet is javul. De amíg stresszel azon, hogy jaj nem szeretem, sz@r vagyok stb. addig kényszeresen ezzel lesz elfoglalva és csak rosszabb lesz, mert semmi más nem jár a fejében. Ezzel megakadályozza, hogy a babával jól érezze magát, hiszen már egyedül sem érzi jól magát. A babát fogja a probléma okának látni, pedig az csak a saját félelme.


Ez hasonlít a kényszerbetegségre, hiszen ha félek, szorongok valamitől, akkor azt a tárgyat, embert, élethelyzetet, gondolatot kényszeresen kerülni próbálom. Viszont a folytonos kerülni akarás nem engedi, hogy a negatív gondolat elfelejtődjön, hiszen folyton erre gondolsz, így a szorongás generálja magát. Ráadásul mivel tudom, hogy ez nem "normális" még egy plusz szorongás is rájön. Szorongva pedig ritkán érzem jól maga, tehát nem lesz pozitív megerősítés.


"jaj nem szabad erre gondolnom, puff már megint erre gondolok..."


"jaj szeretnem kell, szeretnem kell..." Közben ez a mantra kezd nyilván teherré válni, kudarccá, mert nem ettől fogja szeretni, hogy erőlködik, ez is csak negatív érzés lesz stb.


Gondolatoknál, érzéseknél ez különösen nehéz, mert egy gondolatot, érzést nehéz úgy kerülni, hogy koncentrálok rá, ezzel csak folyton eszembe juttatom.


Később aztán a szorongást kiváltó tárgyat, helyszínt stb képes lesz akár meggyűlölni az ember mindenféle valós ok nélkül.


A szülés után depressziók javarészt szerintem ilyen öngeneralizált szorongásokból adódnak. Mert van egy pont amikor az ember nem teljesít, nem érez maxon, aztán beindul a gép, és a sz@rságtól való félelem gondolata generálja a félelmet, erőlködve nem lesz kiút.


Az extrém pszichózisokról persze nincsen szó!


Üdv,

Egy kényszerbeteg

2014. febr. 18. 15:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/20 anonim ***** válasza:
11%
én most nem leszek empatikus.alapvetően az vagyok amúgy,de ilyen témában nem tudok az lenni.nem 8hónap után kéne ezen gondokodni.már rég szakember segítségét kellett volna kérni.nem gyógyszert,hisz az csak elnyom,a problémát nem oldja meg.ezt a kis emberi lényt te akartad a világra hozni,szóval szedd össze magad és cselekedj.szegény kis csöppség fél órát sír mert te lusta vagy hozzá felkelni????ne haragudj,nem tudlak sajnálni,hiába ez egy betegség,de nem teszel ellene semmit.és a párodat sem értem miért nem erőszakosabb veled.
2014. jún. 18. 22:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/20 anonim ***** válasza:
100%

Várt gyermek volt? Terhesség alatt örültél neki, "szeretgetted"? Pici baba korában sok gond volt vele? Hasfájós volt? Sokat sírt? Bevallom engem a gyereksírás kikészít egy idő után.... teljesen..... (és hasonló érzések kerítenek hatalmukba...)

Egy nem éppen pozitívan megélt szülés bizony előidézhet ilyen érzéseket, de ahogy már írták is előttem, minél nagyobb a pici, annál büszkébb lesz rá az anyuka, mert már ezt is tudja, azt is, lassan járni kezd, szavakat mondani.... Annál inkább fogja szeretni, ha ilyesmi történt előzőleg az anyuka lelkivilágában. Erőltetni semmit sem kell! Próbálj meg vele olyan dolgokat együtt csinálni amit te is szeretsz!!

2014. nov. 9. 14:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/20 anonim ***** válasza:
100%

és még egy!

Nekem nagyon sokat segített felébreszteni bennem az anyai ösztönt, amikor olyan filmet láttam, amiben a gyermeket valamilyen sérelem érte.

Beleéltem magam, mi lenne ha az én gyermekemmel történne. Mindig pityergés és mélyről jövő szeretetérzés lett a vége! :)

2014. nov. 9. 14:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/20 anonim ***** válasza:
0%

Meg mindig tart?

Nem voltal te meg keszen a gyerekszuleshez. Nem kellett volna meg. Remelem azota nem csinaltatok meg egyet,hogy azt is ne szeresd.

2017. márc. 29. 14:29
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!