Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Pénz nélkül gyermeket?

Pénz nélkül gyermeket?

Figyelt kérdés

Sok embernél látom, hogy bátran belevágnak a gyermekvállalásba úgy, hogy nincs keresetük, vagy ha van is, abból alig-alig tudnak megélni.


Miközben mindenhonnan azt hallom, hogy amíg nincs stabil, biztos háttér, addig eszedbe ne jusson gyermeket vállalni.


Nincs saját lakásunk, tehát egyelőre valamelyikünk szüleinél tudnánk lakni. A kapcsolatunk jó, éveket kibírt már, mondják, egymáshoz valók is vagyunk. Csak ez az átkozott pénztelenség, ebből nem látjuk a kiutat.


Most akkor kinek van igaza? Valóban bátraké a szerencse, kezdjünk neki? Ismerősi körömben van, akinek már három gyermeke van, és van, aki neki sem mer fogni a dolognak, mert nincs rá kerete. Furcsa módon a három gyermekesnek nincsenek aggodalmai, pedig ott már majdnem egy évtizede csak a férj a kereső..habár biztos kapnak kedvezményeket is az államtól, nem tudom, három gyermekre mi, mennyi jár.


Én csak azt látom, hogy mernek tervezni olyanok is, akiknek néha ennivalóra is alig futja, és gyermekük lesz. Tényleg ennyire egyszerű lenne, túlgondolkodom ezt az egész kérdést, és valójában sokkal egyszerűbb, mint hiszem?



2014. ápr. 1. 08:13
1 2 3 4
 1/34 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem te gondolkozol jól. Mondjuk kinek mire van igánye, van aki megelégszik azzal ha van mit enni aztán valahogy csak eléldegélnek. Mondjuk én soha nem éltem ilyen körülmények között (remélem nem is fogok) lehet azért is vannak nagyobb igányeim. Inkább probáljatok meg változtatni az anyagi helyzeteteken, akár külföldi munkával amivel lehet félre tenni pénzt vagy ilyesmi.
2014. ápr. 1. 08:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/34 anonim ***** válasza:
52%
nem írtad, hogy van-e munkátok, hogy hány évesek vagytok... szerintem az, hogy még nincs saját lakásotok... hát nem olyan egyszerű lakást venni még akkor sem, ha mindkét félnek biztos, állandó munkahelye van... ha nincs olyan szülői háttér, akik ebben segíteni tudnak, akkor erre akár 10 évet is várhat egy pár, hogy a saját kis megspórolt pénzéből valahol el tudja kezdeni az önálló életét... albérletbe menni? azért hogy kidobj havonta több 10 000-et??? ha jó a kapcsolat a szülőkkel, ha van hely, ha nekik nem probléma, hogy náluk kezditek az életet, a családtervezést, szerintem semmi gond nincs ezzel... mi is anyósoméknál laktunk 4-5 évig és a lányom még odaszületett :) fél éves volt mikor el tudtuk kezdeni a saját külön életünket saját lakásban... de ehhez kellett az, hogy én örököljek + hogy anyósomék soha egy fillért nem fogadtak el tőlünk, mert mondták, hogy ők pénzt nem tudnak nekünk adni, csak így tudnak segíteni, hogy amit rezsire, kajára költenénk, azt tegyük félre... tehát ha úgy vesszük végül is ők is "pénzzel" segítettek nekünk... én nem hiszem hogy várni kell csak azért, hogy az ember külön lakjon és csak akkor vállalhat gyereket... de kell hozzá egy jó kapcsolat az anyósékkal :) ahol nem probléma az együtt élés...
2014. ápr. 1. 08:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/34 anonim ***** válasza:
59%
Nem értek egyet azzal,hogy csak a "biztos" háttérre vállalj gyereket, mert semmi sem biztos, nézd hányan vesztítik el a "biztos" otthonukat a devizahitel miatt. Ilyen alapon lehet, hogy sohasem lesz gyereked. Nem tudom van-e munkátok, de mondjuk azt fontosnak tartom, hogy legyen mindkettőtöknek egy stabil munkahelye, az már nyújt valami alapot, neked pl. GYED-GYES ellátásokra. Ha munkahely sincs, fixen, bejelentve, nem merném bevállalni. Ha "csak" a saját lakás a gond, akkor mint ahogy írták már páran előttem, nem mindenki indul neki úgy a családi életnek, hogy a készbe ül. Bár egy jövőkép is fontos- van -e kilátás továbblépésre mondjuk 3-5 év múlva. Van -e megtakarítás, akármiyen lakáscélú, amit ha elkezdtek most gyűjteni x év múlva önállósodhadtok. Stb.
2014. ápr. 1. 08:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/34 anonim ***** válasza:
100%
Egy kapcsolat addig jó, amíg nem kell egyik szülőnél lakni, gyerekkel meg tripla nehéz...de max elköltözik a másik fél
2014. ápr. 1. 08:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/34 anonim ***** válasza:
63%
Ha arra a pillanatra várnánk, amikor minden idilli és tökéletes a gyerekvállaláshoz, akkor nagyon későn szülnénk, vagy talán soha. Vannak élethelyzetek, amibe már belefér egy kisbaba, de ez mindenkinél mást és mást jelent. Vannak szerencsések, akiknek sosem kellett nélkülözniük és olyanok is, akik bár szegényebb családban nevelkedtek, mégis becsületes felnőtté váltak. Sokunk szülei is is otthonról indultak el babával, mert nem volt lehetőség másra, ehhez persze nem árt ha mindenki alkalmazkodik és ha már együtt éltek a nagyszülőkkel, tartsátok tiszteletben egymás igényeit, "ritmusát". Nem pont ettől kell függővé tenni a baba érkezését. Ha törekedtek és nem elégedtek meg azzal, hogy van mit az asztalra tenni, akkor előbb utóbb élhetitek a saját életeteket. A szülőkkel milyen a kapcsolatotok?
2014. ápr. 1. 09:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/34 anonim ***** válasza:
100%

Pénz nélkül, a TELJES nincstelenségre valóban eszetlenség gyermeket vállalni. De szerencsére kevesen is teszik ezt meg, itt az igazán mélyszegénységben élőkre gondolok. (ahol pl. nincs vezetékes víz, fűtés stb.). Ezt én is nagyon elítélem. Ahol nincsenek meg az alapvető fizikai szükségletek (étkezés, fedél a fej felett, egészséges ivóvíz és más ilyen alapvető dolgok).


Azért én gyermekvállalásban nem osztom a "bártaké a szerencse" elvet, hiszen a gyereknevelés egy kb. 20 éves folyamat, nem egy rulettjáték és a "tétje" is nagy.


Jól írták itt előttem, hogy teljes biztonság nagyon keveseknek adatik meg, az nem a közép, de nem is a felső-középosztály kiváltsága, de ha van a párnak stabilnak látszó munkahelye (vagyis nem próbaidős pl., nem határozott idejű, nem feketén foglalkoztatott stb.), amiből kiszámítható, rendszeres jövedelmük származik, illetve ami alapja lehet a TB ellátásoknak, ha van hol lakni (lehetőség szerint kis családként önállóan, nem a szülők nyakán, inkább legalább egy rendezett albérletben) és a babavárás időszakában nem okoz gondot a szükséges holmik beszerzése, jut egészséges étkezésre, gyógyszerekre, cipőre stb. úgy, hogy ez nem dönti romba az egész családot, akkor azért már lehet gondolkodni a gyermekvállaláson.


Nehéz azért pénzösszeget mondani, de szerintem alapvető, hogy a rezsi, lakhatás, étkezés kifizetése után még legyen a családi kasszában annyi, hogy egy-egy váratlanabb kiadás (betegség miatt gyógyszer, elromló háztartási gép cseréje vagy javítása) ne okozozzon kilátástalanságot.


Én ennél egy picit igyekszem tovább gondolni (nem is muszáj velem egyetérteni)- ahogyan számomra fontos a jövő (nyugdíjas évek, egészségmegőrzés stb.) ugyanígy előre igyekszem gondolkodni a gyermekem jövőjéről is. Egy felelős szülő szerintem a legjobb tudása szerint igyekszik a gyermekének, gyermekeinek mindent megadni, lehetőség szerint elősegítve őt abban, hogy jobb, több legyen, mint a szülők maguk. Szerintem ez egy nagyon szép és erős szülői ösztön.


Hogy ez a "több" mit jelent, az mindenkinél más és más, az értékrendektől függ: van, aki a tanulást, a magasabb szintű végzettséget tartja annak, van, aki a jobb életkörülményeket (nagyobb lakás, jobb környék), van aki a kiemelkedő sportolást, művészeti támogatást, mások a világlátást, utazást, külföldi tapasztalatcserét stb.- azért az igaz, hogy ezek mindegyike bizony pénzbe kerül és jó lenne, ha a gyermekvállaláskor a szülők nem csak az első 1-2-3 évben gondolkodnának, hanem hosszabb távon is.


Én éppen ezt az előre gondolkodást hiányolom sok családnál a környezetemben. Éppen tegnap csodálkoztam rá, hogy a lakóhelyemen 2 olyan család is van, ahol anyuka a 3. gyermekkel várandós- pedig már a 2. gyermek eltartása is számomra a "necces" kategória. Az eltelt évek alatt azt vettem észre, hogy az édesanya, a gyerekek lerongyolódtak, az első gyermekével még büszke, mosolygós, nyugodt édesanyák türelmetlenek, nyúzottak és sajnos igénytenek mind magukra, mind a környezetükre, mind a gyerekeikre (alapvető tisztasági problémák- hetek óta ki nem fésült haj, szakadt, piszkos ruházat a gyerekeken, szemetes udvar, elmaradt közüzemi számlák stb.)

Ezekben a konkrét esetekben én úgy látom, hogy bölcsebb lett volna nem vállalni a 2. vagy 3. gyermeket, de mindkét édesanya elmondása szerint azért került erre sor, mert "úgysem vettek volna vissza dolgozni"- azért ez kicsit szomorú motiváció...

...és kimondva is elhangzik, hogy "jajj, ha ezt tudtam volna előre, akkor nem így csinálom"- szomorú lehet ezt hallania egy kicsinek és ezekben a családokban a gyerekek sokszor terhet is jelentenek valóban, nemcsak a rózsaszín nagycsaládról szőtt álmok beteljesülését.


Magamban arra gondoltam, hogy tényleg őszintén remélem, hogy ezeknek az édesanyáknak nem kell megélniük, hogy mindhárom gyermekük extratehetséges lesz valamiben, mert láthatóan már az óvodáztatás is komoly erőfeszítéseket igényel és kilátás sincs a helyzet javulására.


Bele sem merek gondolni, hogy mi lenne az így is nyomorgó kis családokkal akkor, ha az apukák elvesztenék a munkájukat... tartalék semmi, jövőterv semmi, ahogy esik, úgy puffan, megy a kölcsönkéregetés, koldulás, közeli boltban tartozgatás, a játszótéren is a kócos, piszkos kis gyerekek szó szerint koldulják el az almát, játékot napi szinten, az anyuka pedig mintha tudomást sem venne a dologról...- ez egy ördögi kör.


Ezt a sorsot nem kívánom senkinek.

Utólag és kívülről persze könnyű okosnak lenni.

Sokakban nincs meg a késletetés képessége, a kivárásé vagy a tervezésé.

Ezek konkrét családok, nem általános természetesen és ismerek nagyon kiegyensúlyozott, anyagilag is rendben lévő 3-4 gyermekes családot, akik nekem is pozitív példát mutatnak.


Hidd el kérdező, hogy aki az "állami kedvezményeként", főállású anyaságért stb. vállalnak gyermeket, azok tk. csak a munkanélküliség elől menekülnek- a baj csak az, hogy ez nem valódi megoldás.


Minden jót.

2014. ápr. 1. 09:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/34 anonim ***** válasza:
54%
Sosincs biztos háttér. Bárki bármikor bukhatja az egzisztenciáját. A gyermek(ek) pedig motiválja/ják a szülőket, hogy előteremtsék mindazt, amire szükség van. Azt pedig csak halkan súgom meg, hogy a nagycsaládosok egy része tovább gondolkozik annál, mint amit lát, a szemét a felhők fölé emeli és oda veti a bizodalmát. Küzdenek és bízva bíznak. Ezért nem félnek.
2014. ápr. 1. 09:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/34 anonim ***** válasza:
83%

Tökéletes időzítés szerintem sincs, ha az emberek arra várnának, hogy minden klappoljon az életükben (és itt főként a pénzügyekre gondolok), akkor hamarosan kihalna az emberiség..


Én is úgy gondolom, hogy ha van egy relatíve biztos alap, akkor arra már el lehet kezdeni építkezni. Gondolok itt egy lakásra vagy megbízható albérletre, valamennyi rendszeres jövedelemre, stabil párkapcsolatra és némi félretett pénzre.


Sajnos a fentiekhez hasonló példa az én környezetemben is akad, férj és feleség, egy gyermek. A feleség csak gyest+csp-t kap, a férjnek alkalmi munkái vannak, épphogy megélnek, ám már a 2. gyermeket tervezik, még idén neki is látnak a dolognak. Na az ilyet abszolút nem értem és valamilyen szinten el is ítélem. Nekem egy ilyen szituációban már egy gyerek is "sok", felelőtlenség így gyermeket vállalni.


Mi jó anyagi körülmények közt élünk, nem dőzsölünk, de nem is szenvedünk hiányt semmiben, próbálunk spórolni, pénzt megtakarítani ahol lehet, de a jelenlegi helyzetünkben biztosan nem vállalnék 2. gyermeket.


De mint látod, mindenki máshogy gondolja. Csak nem szabad elfelejteni, hogy azt a születendő babát később kisgyermekként, nagygyermekként, kamaszként, egyetemistaként is támogatni kell, és ez rengeteg-rengeteg pénzt jelent.

2014. ápr. 1. 09:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/34 anonim ***** válasza:
88%

"Csak ez az átkozott pénztelenség, ebből nem látjuk a kiutat."


Önképzés, szakmai tapasztalat, ezekkel feljebb lépkedés?

Mit dolgoztok jelenleg, milyen végzettséggel?

2014. ápr. 1. 09:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/34 anonim ***** válasza:

Nincs saját lakásunk, tehát egyelőre valamelyikünk szüleinél tudnánk lakni.


Vagyis most még eddig együtt sem éltetek? Előbb azt kéne kiórbálni, kettesben, nem egy gyerekkel költözni!

2014. ápr. 1. 09:34
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!