Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » TV-zés kérdése. Mi a véleménye...

TV-zés kérdése. Mi a véleményetek róla? (bocsánat kicsit hosszú)

Figyelt kérdés

Nálunk a TV a mi szobánkban van, nincs a nappaliban. A gyerekünk másfél éves, de egyáltalán nem hiányoljuk a TV-t az életéből. Tudom, hogy vannak babaműsorok, de úgy gondolom bőven ráérünk erre még. A neten szoktam neki néha mutatni egy-egy dalocskát, a tableten van neki pár babajáték, de az interaktív játék. Nem csak nézi a TV-t és bambul. Eddig úgy gondoltuk, jól csináljuk. Igaz, állandóan foglalkozni kell a kislányunkkal, hisz nem tudjuk "lerakni a TV elé és akkor nyugalom van fél óráig", de megoldjuk. Ráadásul látom, hogy mennyire rá tud kattanni a tabletre vagy a telefonomra, ilyenkor nem létezik más, gondoltam ennyi elég is belőle, nem kell a TV-t is bevonni még ebbe.


A kérdés ott merült fel, hogy két rokon kislány találkozott nálunk nemrég, mintketten 5 év körüliek. Az egyik kislány szintén TV nélkül volt nevelve, néha-néha megnéznek vele egy Hohoho Horgász részt és ennyi. Max 20 percet érdekli a TV. A másik kislány meg, hát hogy mondjam, a legújabb Disney mesék összes szereplőjét vágja, az anyukájával már többször voltak moziban megnézni egy kijött mesét (azaz másfél órát végig tud ülni a gyerek), az anyukája külföldről hozatja az egyes Disney mesék figuráit, mindig a legújabbat (mert Magyarországon nem lehet kapni vagy elkapkodják), persze pár hónap múlva más lesz a sláger és azt is be kell szerezni. Ja és a tabletet a kislány úgy használja, hogy csak pislogtam (olyan játékokat, hogy gazdálkodás, pénzért vásárlás is, de ilyen öltöztetős, sütikészítős, körömlakkozós, sminkelős stb játék). Nagyon sokat van az "elektronika" bűvkörében a kislány, akár órákat eljátszik a telefonon. (nem feltételezem az anyuka hanyagságát, egyszerűen csak szereti a gyerekét és mindent meg akar adni neki). Ja és meg is kaptam, hogy a lányom már lassan abban a korban van, hogy jöhetne neki a Peppa Malac, Bogyó és Babóca, Dóra stb mesék (szüleim szerint is kéne már TVztetnem). Indok: mert majd a bölcsiben/oviban cikizni fogják amiért nem tudja mik ezek.


Pénzben egyébként a "natúr" kislány szülei sokkal jómódúbbak, tehát nem arról van szó, hogy ők nem tehetnék meg.

Felmerült bennem a kérdés, hogy én vajon melyik irányba neveljem a lányom. (egyébként nyilván fog meséket nézni, de most másfél évesen szerintem még egyáltalán nem kell. Majd olyan 2-3-4 évesen esetleg egy-egy rövidebb mese.) Szerintetek?



2014. nov. 11. 09:14
1 2
 1/19 anonim ***** válasza:
2-3 évesen simán érdekelheti pár rövid mese, de tableteznie miért kell?
2014. nov. 11. 09:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 anonim ***** válasza:
Én sem vagyok oda az elektromos "kütyükért", de a mai világban ez már kivédhetetlen. Egy másfél évesnek nem igazán kell még tévéznie, de 3-4 évesen már nem fogod tudni kiiktatni az életéből. A lényeg, hogy ne állandóan ott üljön, csináljon mást is!
2014. nov. 11. 09:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/19 anonim ***** válasza:

Hasonló korú gyerekemmel mi úgy csináljuk, hogy reggel (5-6 között) néz mesét. Addig próbálok magamhoz térni, kávézok, közben "beszélgetek vele". Aztán egész nap nem megy a tv, én sem néztem soha. Jól elvagyunk így is. Zenét hallgatunk.

Este fürdés előtt teszek be valamilyen filmet, amit úgy néz, hogy közben az apjával is játszik.

Van David Attemborough-nak egy sorozata, Az emlősök élete címmel. Azt már 8 hónaposan szájtátva nézte, ellentétben sok más mesével. Nagyon ajánlom, ha nyitott rá a gyereked.


Későbbiekben a túlzott eltiltás is lehet gond, de ezt biztosan tudod.

2014. nov. 11. 09:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/19 anonim ***** válasza:
0%
én is azt mondom bőven ráér még, inkább gyurmázzon, építsen, motorozzon, mászókázzon.. stb... bogyó-babóca pl van mese könyvben is, nem kell ahhoz nézni, hogy ismerje a gyerek a szereplőket :) első azért ennyire ne együnk konzervatívak... a mai világban hogy egy picit tablettezik, megnéz egy dalocskát, egy kis gyerekvideót nincs azzal semmi baj... de tv-vel tényleg ráértek még... sose értettem azokat a szülőket akik leteszik a gyereket a tv elé mesékkel és ezzel megvan oldva a gyerekkel való foglalkozás... persze nem azt mondom később se nézzen meséket, mert hát mi is néztünk,és szerettük is, de bőven ráértek még :)
2014. nov. 11. 09:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/19 A kérdező kommentje:

A tablet úgy került be a képbe, hogy volt pár eset, mikor le kellett kötnöm a gyereket bármi áron. Pl amikor felszáll a repülő, kocsiúton. És amikor már nem működött a könyv/játék/víz/keksz...akkor előkerült a tablet. De úgy gondolom, ez a kisebbik rossz, mert az INTERAKTÍV.


A baba nyomogat gombokat és a figurák reagálnak rá. Hihetetlenül fejleszti a logikáját (formaberakós játékok, állathangok stb) én ezt tartom inkább a TV alternatívájának.


Emlékszem a "Disney kislány" mikor olyan 3 éves volt, láttam nézni Dóra mesét. Csak ült és bámulta. Dóra meg kérdezett (hol van ez, mi tetszett a legjobban) és ő csak bámult. Az anyja ekkor azt mondta, hogy ő fejben válaszol a kérdésre, csak nem mondja ki. Nekem viszont tényleg úgy tűnt, mint egy agymosás, csak bámulta a Tv-t.


Persze később fog TV-t nézni, de igazából egyáltalán nem bánjuk mi sem, hogy kiiktattuk a TV-t az életünkből. Az estéink közös babázással telnek és maximum a fürdetés/altatás mad kettesben összebújás/beszélgetés után kerül elő egy-egy film. Ilyen esti műsorokat (főzős verseny, celebek az erdőben, barátok közt vagy éppen az aktuális dalverseny...évek óta nem is nézünk). A híreket elolvassuk a neten/rádióban hallgatjuk.


Szóval fog Tv-t nézni a gyerekem, de most úgy érzem helyes az amit csinálok. És később is, max csak 10-20 perces rövid meséket gondoltam vele nézetni.

2014. nov. 11. 09:40
 6/19 anonim ***** válasza:
100%
Évek múlva is pont ugyanilyen jól meg fogja tanulni a gyerek a tablet, tv, vagy akár a számítógép kezelését, csak megkapja azokat az éveket előtte, ami egy igazi gyerekkor megéléséhez kell. Nem az a gyerek jár jobban, aki kívülről tudja a meséket, hanem az, akinem nem volt "ideje" mesét nézni, mert mászkált, játszott helyette!
2014. nov. 11. 09:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/19 anonim ***** válasza:
100%

Mivel rosszabb a tv, mint a tablet? A kérdező írta, hogy rá van kattanva a gyerek a tabletre... Amit ugye magával is tud vinni az ember, nem úgy, mint a tvt... Láttam már pici gyereket, akitől nem tudták elvenni a tabletet, telefont, annyira rákapott.

Én inkább megengedtem, hogy mesét nézzenek, koruknak megfelelőt, akár bábjátékot, de a tablet, telefon, számítógép ráér ennyi idősen!

2014. nov. 11. 09:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/19 holysmoke ***** válasza:
Nekem 2 éves a lányom mi Masha-t nézünk 6 perces részek vannak 2-3 részt tud nyugottan megnézni (szép színes és pont neki való) , de inkább zene és mondóka rajzolás stb...
2014. nov. 11. 09:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/19 A kérdező kommentje:

Ahogy mondtam, a tablet interaktív, a TV meg nem. Szerintem ennyivel jobb. A gyerek megtanulja, hogy ha reagál valamit, arra van egy reakció. A TVnél csak azt tanulja meg, hogy nézni kell és semmit sem kell csinálnia.


És mint mondtam, vannak helyzetek, amikor nincs más megoldás. Ha felszáll a repülő és a gyereknek be KELL lennie csatolva, nem tudok mást csinálni. Ha a kocsiban vezetek egyedül, senki nem tud a gyerekkel foglalkozni és semmilyen más módszerrel nem tudom már lefoglalni, inkább tabletet adok a kezébe, mint mondjuk fordulgassak hátra az autópályán. De ez mondjuk havonta párszor fordul elő. Szóval tényleg ritkán használom a tabletet is.

A telefonon pedig csak a videókat szokta megnézni, amin ő van rajta. Semmilyen játék nincs a telefonon, semmi mást nem használ rajta. Amikor elutazik az Apja, akkor skypeolni szoktunk, talán még ennyire használjuk.

2014. nov. 11. 10:01
 10/19 anonim ***** válasza:
66%
Őszintén? Én soha nem csináltam kérdést a TV-ből... 3,5 és 2 évesek lesznek lányaink, inkább párom volt az aki folyton ezen kattogott, hogy megy a TV... megmondom őszintén, mikor itttohn maradtam egyedül az első lányommal, nekem nagyon kellett ,hogy szóljon valami , úgy éreztem megőrülök itthon, a négy fal között, normális emberi szó nélkül... ( rengeteget dolgozik apa) így nálunk sokszor ment háttérben a TV ( ált. főzős musorok, zenei adók) kimondottan idegesített mikor párom rákezdett, hogy nem jó a picinek.... na most, mára azért már eltelt annyi idő, hogy elmondhatom semmi kára nem származott belőle, abszolút hidegen hagyja a TV! Mióta a kicsi is meg van persze jóval kevesebbet megy a TV , hisz már velük is lehet beszélgetni ( sőt, állandóan beszélnek :) ) , a nagylány sokszor megnéz egy DVD-t, de imádják ugyanúgy a könyveket, "olvasnak" egymásnak, és nekem... amit most nagyon szeretnek az az angol kis tanuló videók színekről-állatokról... pl. vacsi után míg mosogatok, ha kérik, bekapcsolom... én nem hiszem, hogy ettől bármi is negatívan alakul az ő kis személyiségükben.
2014. nov. 11. 10:32
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!