Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Csak nekem furcsa ez? Titeket...

Csak nekem furcsa ez? Titeket is tegeznek az idegen gyerekek?

Figyelt kérdés

A harmincas éveim közepén járok, alsós gyerekeim vannak. 10 éve, tehát 25 éves koromban mâr a ház összes gyereke csókolommal vagy jó napot kívánokkal köszönt nekem. Kicsit nehéz volt megszokni, de mivel akkor már felnőtt voltam, ők pedig gyerekek, alapvetően rendben lévőnek találtam.

Azóta eltelt tíz év, én is idősebb lettem, és azt vettem észre, hogy az iskolás korú vadidegen gyerekek, mondjuk, akikkel a fiam összeakad focizás közben, már gondolkodás nélkül sziával köszönnek és tegeznek. Nem állítom, hogy rettenetesen zavarna, de mindenképpen furcsa.

Ez csak felénk van így? Vagy máshol is kikopóban van a felnőttek magázása?


2018. aug. 23. 09:34
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
60%

Igen, tegeznek. A 7éves fiam barátai, osztálytársai, tulajdonképpen mindenki.

A problémát abban látom, hogy az oviban és a suliban is így köszönnek, ez az elterjedt. Simán sziát kiabál oda a tanítónéninek. És hiába mondom, mondjuk együtt, hogy jó napot kívnánok/a viszont látásra, ha napközben nem ez az általános, nem használják ezeket a formákat.

Persze ilyenkor a tanítónéni is örömmel mosolyog és ugyanígy köszön vissza, de mire bemegy órára, csak "Szia x néni!" van újra.


Mondjuk engem nem zavar, de ellenkező esetben sem zavarna. Szeretek magázódni, teljesen más úgy beszélni valakivel.

2018. aug. 23. 09:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim válasza:
58%
Itt is (Bp-hez közel) mindig letegezzük a felnőtteket. Eleinte magáztam, de az összes esetben kifejezetten kérték, hogy ne tegyem:D 16/L
2018. aug. 23. 09:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 anonim ***** válasza:
68%
Szerencsére kezd kikopni a magázódás, bár engem a magázódásnál is jobban zavar sokkal a tetszikezés, csokolomozás, pedig ma is lehet vele találkozni, 100 év és nem lesz magázódás, más nyelvekből is kiveszett.
2018. aug. 23. 09:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 anonim ***** válasza:
65%

Mi kis városban élünk, férjem falun tanít. Őt nagyon zavarja a tegezés. Minden gyereknek azzal kezdi az óráját, hogy elmagyarázza, hogy tanár bácsinak nem sziával köszönünk. Először nehezen fogták fel a gyerekek, de mára eljutott arra szintre, hogy a nagyobb tanulók tanítják már előre a kicsiket, hogy tanár bácsival magázódni kell (ettől függetlenül imádják a gyerkőcök a férjem)

Engem nem zavar, ha letegeznek, de a gyerekemet arra nevelem, hogy ha idősebbel találkozik, akkor előre, jó hangosan köszönjön és magázza az illetőt mindaddig, amíg az nem kéri a tegezést. Tanítót/tanárt/hivatalos szervet pedig eleve nem tegezünk le.

2018. aug. 23. 09:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 anonim ***** válasza:
57%
Külföldön élünk, itt nemhogy nemtegeznek le felnőttet a gyerekek, de asszonyomnak vagy uramnak szólítják, ha ismerős, akkor is max a vezetéknevet hozzátold, de a tegezés az nem játszik egyáltalán. Sőt, a szülőn kívül minden idősebb rokonnak magázódás jar.
2018. aug. 23. 09:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 anonim ***** válasza:
57%
Igen. A miénk is tegezi az embereket és minket is a gyerekek. Minden korosztályban. Mi Budapesten élünk, belvárosban. Anyukám tanár megyei jogú város kertvárosában és azt mesélte, hogy az utóbbi években kezdődött el ez a tegeződés, régen a gyerekek iskolába már úgy mentek, hogy magázták a tanárokat. Nem tudom, ez igaz-e, de ő úgy látja, van változás.
2018. aug. 23. 09:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 A kérdező kommentje:

Én is Budapesten nőttem fel, tegeződős környezetben. A suliba is tegeződve mentünk elsőben, de a tanító néni megtanította, hogy nem így kell, és kész.

Az engem sem zavar, ha ismerős gyerekek tegeznek, én magam is így voltam a szüleim barataival például, csak az idegenektől furcsa. De úgy tűnik, változik a világ. :)

2018. aug. 23. 10:02
 8/17 anonim ***** válasza:
35%

Ha egyáltalán köszönnek... 400 fős község. Születése óta ismerem azokat a gyerekeket, akik simán elmennek mellettem köszönés nélkül. Van, hogy egy hetyke sziat hozzamvagnak 13-14 evesen, vagy 17 is van köztük...

Én 43 vagyok, 10, 15 és 18 éves gyerekekkel. Ok megadják a felnőtteknek a tiszteletet, és senki anyukáját nem sziazzak le.

2018. aug. 23. 10:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 anonim ***** válasza:
62%
Engem is sziáznak, 30 éves vagyok, mondjuk általában 25-nek néznek kb. Engem egyáltalán nem zavar, utálom a magázódást, mindig is utáltam. Nem, nem a tisztelet jele, tegezve is lehet tisztelettel beszélni valakivel, és magázva is el lehet küldeni a p.csába. Szerintem egyszerűen csak egy elavult berögződés, ami a legtöbb embernek, főleg a gyerekeknek kínos és kellemetlen. A mai napig emlékszem, hogy gyerekként sokszor nem mertem felnőttekhez szólni, inkább nem szólítottam meg őket, mert nem tudtam, hogy tegezve vagy magázva kéne. Persze mondhatjuk, hogy magázva, mert úgy illik, hiszen felnőtt, csakhogy egyeseknek szokásuk ráripakodni szerencsétlen gyerekre ilyenkor, hogy ne csókolomozzál, ne magázzál, nem vagyok én olyan öreg! Egy kisgyereknek meg ez nagyon megmarad, nagyon kínos, és legközelebb nem tudja, hogy is kellene. Én is jártam így sokszor, és egy idő után inkább sehogy nem akartam köszönni/hozzájuk szólni.
2018. aug. 23. 10:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 anonim ***** válasza:
27%

Nem. Csak az alsóbb osztályokban kopik a magázódás.


Nálunk a gyerekek jó napot kívánokkal köszönnek és természetesen magázzák a felnőtteket.

2018. aug. 23. 10:48
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!