Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Mit lehet tenni egy anyóssal,...

Mit lehet tenni egy anyóssal, aki mindent magának akar?

Figyelt kérdés
Elnézést a félreérthető címért, de már nem bírom. 2 hónapja született meg a kisfiam, és az anyósom mintha teljesen becsavarodott volna. Persze értem, hogy imádja az unokáját, de ez már sok. Haragszik, ha ruhát vagy játékot veszünk a gyereknek, mert mindet ő akarja horgolni. Haragszik ha anyukámékhoz is visszük a gyereket, mert szerinte elvesszük tőle a vele töltött időt, pedig nagyon figyelünk rá, hogy mindkét nagymamával nagyjából azonos időt töltsön, nem mellesleg anyukám idősebb is, mint ő, abba meg már bele se kezdek, hogy hogy reagálja le, ha anyukám ad neki valamit (pedig ő tényleg hasznos dolgokat ad, nem az ezredik kötött vagy horgolt dolgot, amit amúgy se tudunk hova tenni és a gyerek se szereti). A szülés előtt bejelentette, hogy ő hallani sem akar arról, hogy utána 1 hétig szeretnénk hárman lenni, hogy kicsit összeszokjunk és csak utána szeretnénk, ha jönne a család, ő jönni akart ott lakni az első pár hétben. Erről szerencsére a párom lebeszélte, mert szülés után csak anyukám tanácsait tudtam meghallgatni. Most amiatt van baj, mert ő természetesnek vette, hogy az ő lányai lesznek a keresztszülei, mi pedig már eldöntöttük, hogy az én húgom és bátyám lesznek. Őszintén, bennem van a hiba, vagy ez már tényleg túlzás? Kérlek, adjatok tanácsot, mit tudnék tenni? Az, hogy leüljünk, beszéljük meg, mem használt egyszer se, és azt sem akarom, hogy megbántódjon folyton, de 0-24-ben gerjeszti a feszültséget. 28/N

2018. nov. 19. 11:52
 1/10 anonim ***** válasza:
97%
Idegesítő lehet. Én kiállnék magamért, és megmondanám neki, hogy szálljon le rólunk.
2018. nov. 19. 12:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
Nagyon sokat gondolkozok rajta, hogyan lehetne elsimítani, de egyre biztosabb vagyok benne, hogy békés úton már nem lehet. Attól félek -és nem alaptalanul-, hogy ahogy nő a fiam, megpróbálja anyukám ellen fordítani. Márpedig ha ezt tényleg meg meri próbálni, kénytelen leszek a látogatásokat lecsökkenteni anyukám javára. Már most látni a gyereken, hogy nem érzi magát olyan jól nála... hogy is lenne jó neki, mikor 2 hónaposan lerakják a TV elé, amiért meg nagyon haragszok, hisz egy kisgyereknek nem jó, nagyon nem, ha lerakják a TV elé amíg ők gépeznek, ezért felesleges elvinni, hisz nyugdíjasok már, az idejükből kitelne, hogy foglalkozzanak vele. Anyukám meg berendezte a régi szobámat babaszobának,és ha elvisszük hozzá, végig vele foglalkozik, pedig ő nyugdíj mellett dolgozik is.
2018. nov. 19. 12:23
 3/10 anonim ***** válasza:
97%
Esetleg a férjed beszélhetne vele. Ez így nem jó, már így is a túlment minden határon. Ti vagytok a szülei a babának, nehogy már ennyire beleszóljon valaki a nevelésébe, az életébe. SOS szabjatok határt különben egyre nehezebb lesz leállítani....
2018. nov. 19. 12:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:
A férjem krónikus konfliktus kerülő, de ezt már ő se tudja elnézni neki. Minden alkalommal, amikor beszélnek, elmagyarázza neki, hogy a gyerekünknek 2 nagymamája van, és szívesen fogadjuk a segítségét, de első sorban mi tudjuk mire van szükség, és ezzel egybekötve kéri minden nap, hogy ne horgolja neki a sok vackot, a kis bőre nem bírja a fonalat, a horgolt járékokat meg nem szereti. De egyik fülén be, a másikon ki...
2018. nov. 19. 12:56
 5/10 anonim ***** válasza:
78%

Mindenképpen üljetek le vele még egyszer megbeszélni a dolgokat, remélhetőleg megérti majd, amit kérni szeretnétek. Ha nem érti, akkor ritkítani kell a találkozásokat.

Hasonló helyzetben voltam, csak nekem anyám volt problémás, sajnos ő nem volt befogadóképes semmire, így megszakadt köztünk a kapcsolat.

2018. nov. 19. 13:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:
Úristen! Ezt nagyon sajnálom :( nem szeretném elszakítani az unokájától, mert egyetlen unokája és tisztelem, a baba előtt remek volt a kapcsolatunk, viszont azt hiszem el kell kezdenem megtenni a drasztikusabb lépéseket. Köszönöm a válaszokat!
2018. nov. 19. 13:32
 7/10 anonim ***** válasza:
100%

Fú, hát ez borzasztó és beteges sajnos. Ne hibáztasd magad, ez nemhogy túlzás, de egyenesen gusztustalan a részéről, kb. be akar lépni a helyedre, kisajátítva a gyerekedet. Még ha megbízhatóan és értelmesen foglalkozna vele és azt adná neki, amire szüksége van, ehelyett kifejezetten árt is neki, a fejlődésének (tévé) és az egészségének is (horgolt cucc). Azért ez extra önzőség és világossá teszi, hogy itt az ő beteges igényei vannak fókuszban mindenki más kárára - beleértve a saját, egyetlen unokáját is. Egy felnőtt embernek legalább az agyával meg kellene értenie, hogy a babának az első évben elsősorban az édesanyjára/szüleire van szüksége, és az már egy kegy, hogy vele is lehet olykor, meg kellene ezt becsülni és korlátoznia kellene beteges mohóságát. Vajon hozzá odaköltözött az anyósa, amikor megszületett a férjed, hogy rögtön már szoptasson is helyette?

Nem hiszem, hogy erre születhet olyan megoldás, amit ő nem érez sértőnek. Ha azelőtt normális volt, de egy csapásra egy mániákus őrült lett, ez inkább arra mutat, hogy valamit benyomott nála ez az állapot, amit egyedül ő tudna megoldani valamilyen önismereti tréninggel. De ha ennyire elvakult, akkor arra van a legkisebb esély, hogy rálásson erre és lépjen. Szerintem végletesen ragaszkodna ahhoz, hogy márpedig a körülményeknek kell hozzá igazodniuk, a gyereket neki szülted, ő az egyedüli kompetens személy a gyerek életében, aki rendelkezhet vele, tulajdonképp ő az anya. Kár, hogy a párod konfliktuskerülő, mert neki kellene kereken leállítania, az ilyenekre kapcsolatok mennek rá. Lehet, hogy némi retorikával lehetne manipulálni, pl. elmondani, hogy mit szeretnétek/mit nem és befejezni úgy, hogy köszönöm, hogy tiszteletben tartod a szabadságunkat, magánéletünket, nevelési elveinket stb. Hálásak vagyunk, hogy engedsz minket a saját utunkon járni. Ez még a finomabb verzió, de valószínűleg inkább szigorúan kell fellépni és egyértelműen kijelölni a határokat. Lehet, hogy még a fenyegetés vagy ultimátum is segíthetne, durvább verbális manipulációval: Tönkre akarod tenni a házasságomat? Szeretnéd, ha elmenekülnénk miattad? Szorítsunk helyet az ágyunkban neked is? Szeretnél a fiaddal párkapcsolatban lenni?

2018. nov. 20. 18:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:
Némi megnyugtatást ad, hogy nem én látom rosszul a helyzetet, bár tudom, ennyi nem oldja meg. Megbeszéltük a párommal, és bár egy kicsit rosszul esik neki, ő is azt támogatja, hogy kevesebbet vigyük az anyósomhoz. Igen, mi itthon nem is engedjük TV-t nézni és anyósom ezt jól tudja de tesz rá, mert "az ő házában az unokának mindent lehet" címszóval áthágja a nevelési elvemet. Apósom is próbálja fékezni, de sajnos keveset van otthon, mivel ő is dolgozik.
2018. nov. 21. 00:14
 9/10 Yoda m. ***** válasza:
45%

Kedves Kérdező!


Háááát... döbbenet futott át a hátamon, ahogyan leírtad a "kórismét". Annyira ismerős a történet. Pont a közvetlen rokonságomban létezik pontosan ilyen "túl-anyós" eset. Nem egy egyszerű a megoldás, azt már Te is, de ahogyan írod, Párod is érzi. Sajnálom, de azt kell h. mondjam... a kulcs éppen a Párod kezében van.

Meg kell tanulnia a konfliktusba belemenni. Anya, vagy nem anya... tök mindegy. Ugyanis a tét pont a Ti családotok mentális egészsége.

Nézd, Anyósodnak van ugye a fia... vagyis csak volt, mert hogy már Te vagy mellette. Neki ez is fájt talán, de lehet, túltette magát már. Most meg már nyugdíjas, tehát semmi komoly elfoglaltsága, célja... tengeti hátralévő életét... figyeld csak az anyós mentalitását:

- Se fiam, se munkám (se férjem) ami/aki lekötne... dög unalom... ez már a halál... Naaaa... de végre, jött egy kis unoka... HURRÁ! Van megint célja az életemnek! Gyorsan... kötök neki, horgolok, ellátom, segítek... semmi nem számít.

(Mint mondtam, nem Ő az egyetlen, aki így gondolkodik... ahogyan öregszik és ez már beteges)


És megy, mint a TANK és tényleg nem hallgat senkire... PLÁNE...ha nincs akadály... ha nem ütközik... s nem jön szembe semmi más TANK, amit viszont a te párod, az Ő fia kéne hogy vezessen! Vagy vezethetné a férje, a Papa (ha létezik)

De mindenképpen Valakinek fel kell vállalnia ezt a "mostoha" szerepet, mert sajna ez az állapot nem normális, vagyis beteges. Tehát kezelni, de inkább kezeltetni kéne.


Párod figyelmébe ajánlom:

Próbáld meg teljesen őszintén, de egyúttal ELLENTMONDÁST nem tűrő hangon, ha kell akkor FENNHANGON közölni

- "Ez már túl sok Anya! Ne tovább. Majd ÉN MONDOM MEG, hogy kinek, mikor, mit és hogyan legyen! NEM TŰRÖM az egyénieskedő beleszólást a dolgainkba. Már nem Te vagy a családom, hanem leváltunk rólatok, önállóak vagyunk. Ezt kell megértened, különben erősen korlátozni fogom minden mozgásodat irányunkban..." -


Valami ilyesmivel kéne meglepni a Mamát, szó szerint, hogy köpni-nyelni ne tudjon utána...

A fontos az, hogy lehengerlő, hangos és ellentmondást nem tűrő legyen a hangvétel. Alkudozásba sem szabad belebocsátkozni.

Ha ez sikerülne... Tuti biztos a megbántódás, a sértődés, szitkozódás, pánikolás, az öri-hari... sőt még olyan érzelmi zsarolás is szóba jöhet, h. pl. elájulás, rosszullét, mindenféle kórság előbukkanása, aminek természetesen Te vagy a fia az oka. De még ez se tántorítson el benneteket.

Mert NEM az Ő lelki/testi egészsége érdekében kell ÚGY ÉLNETEK, ahogyan Ő szeretné, hanem a Ti saját egészségetek érdekében úgy, ahogyan Ti látjátok jónak! Sem Anya, sem Anyós, sem senki kívülálló érdeke és érzelme ne számítson, ha a ti életetekről van szó.


A "megfelelési kényszer" nagy úr, tudom én... főleg, ha közeli rokonról van szó... de mégegyszer:

SENKI akaratának magatokat alá ne vessétek, csak mert nem akarjátok megbántani. Ha valami kedvesen és gyengéd szép szóval nem működik, akkor a kemény szavakat (vagy új zárbetétet) kell bevessétek. Hogy vegye már KOMOLYAN, amit mondtok.

Ez a javaslatom.


Az ERŐ legyen Veletek!

2018. nov. 21. 00:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
El, láb alól!
2018. nov. 26. 23:44
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!