Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » GYÁS, GYES, GYED, GYET » Hogy tud otthon maradni az...

Hogy tud otthon maradni az apuka? Ő mire jogosult?

Figyelt kérdés

Nagyon nem vagyok otthon ebben a témában hiába olvastam utána. A kérdés csak elméleti, hogy tudjam mennyire érné meg nekünk, ha ő maradna otthon. Nekem még nem volt bejelentett munkám, neki meg van a 365 nap, sőt ennél jóval több is. Az ő fizetése nettó 250, akkor ennek a 70%-át kapnánk és ő még vissza is mehetne dolgozni és még a fizetése is járna hozzá?


Miután megszületett a baba ő már azonnal otthon maradhatna? Hogy lehetne megoldani, hogy születés után ő is otthon legyen?


2014. dec. 12. 14:36
 1/5 anonim ***** válasza:
tgyásra csak a te kórházi kezelésed alatt lenne jogosult, dolgozni pedig csak a baba 1 éves kora után lehet úgy, hogy kapjon mellette pénzbeli ellátást is.
2014. dec. 12. 14:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
Csak a tgyás lejárta után jöhet el gyedre, ez 168 napot jelent. De a gyerek egy éves koráig nem dolgozhat mellette. A gyerek születése után gyesre mehetne el arra a 168 napra, állítólag, ennek mi nem néztünk utána, mert minket nem érintett ez az opció.
2014. dec. 12. 19:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

Ő csak akkor maradhatna rögtön szülés után otthon a babával, ha te meghalnál vagy olyab betegséged lenne, ami miatt babát nem tudnád ellátni. Persze, ezt is igazolni kell orvossal.

Tehát, mint már írták, a baba kb. 5 és fél hónapos korától jöhte apa gyedre, ha megfelel a feltételeknek. A gyed alapja, ha 2015-ben igénylitek, a 2014-es napi bruttó átlagbérének a 70%-a, ha van 180 bérezett napja. Ebből adót és nyugdíjat vonnak, adókedvezményt igénybe lehet venni.

Dolgozni csak a gyerek 1 éves kora után lehet gyed mellett.

Nálatok az lenne a jó megoldás, ha a gyerek 1 éves koráig te gyesen lennél, majd apuka átvenné gyedre és dolgozhat mellette.

Annak nincs értelme, hogy apa a gyerek 5 és fél hónapos korától gyedre jöjjön, csak akkor, ha te elmész dolgozni. Mert ha te nem mész dolgozni, akkor apa csak a fizetésének a 70%-át kapná, te meg semmit és még a TB-t is fizethetnéd magadnak. Ergo, fél évig elég kevés pénzből élnétek, mert a max. gyed is 104 ezer körül van, ha jól tudom. Ezt kapnátok fél évig és a családi, ha te nem mész el dolgozni.

A baba 1 éves korától lenne jobb, mert a fizu mellett a max. gyed is járna és ha te nem dolgozol, akkor a TB-t fizeted magadnak, mert ugye gyes nem jár neked, ha apa gyeden van.

2014. dec. 12. 21:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

3-as vagyok. Annyit javítanék, hogy a gyed összege maximalizálva van, tehát apa bére hiába több százezer forint, ha meghaladja a bruttója a minimálbér kétszeresét, akkor a gyed alapja a minimálbér kétszeresének a 30-ad része.

Ez jelenleg bruttó 142100 Ft. Ennek a nettója 105154 FT, vagyis 1 gyerek után járó kedvezménnyel, apa 115 ezer Ft gyedet kapna, nem a 250 ezer 70%-át.

2014. dec. 12. 21:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
A tgyás nincs maximalizálva, viszont ez 168 napig jár, tehát pont akkor amikor még apuka hivatalosan nem maradhat otthon a babával, csak te. Próbálj előbb dolgozni legalább 1 évet, hamar eltelik.
2014. dec. 13. 13:04
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!