Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Iskolák » Kedves szülők! Ti mit tennétek...

Kedves szülők! Ti mit tennétek, ha csöndesebb, visszahúzódó gyereketekbe, aki amolyan "túl jó" gyerek, és még is egy-két tanár rendszeresen beleáll?

Figyelt kérdés

Most felsőben durvább a helyzet, de alsótagozatban is volt rá példa ritkábban. Lányom igaz, képességei miatt nem jó tanuló, de keményen próbálkozik. Sajnos magas dioptriás szemüveges, gyengénlátó, ami rányomta bélyegét fejlődésére pici korától kezdve, ezért vannak a tanulási gyengeségei többek közt és mitagadás ügyetlen is. Erről van hivatalos szakértői vélemény a pedagógiai szakszolgálattól, de egyes tanárok magasról tesznek rá, semmibe veszik. És nem csak hogy semmibe veszik, de be is szólnak neki, már-már sértegetik. Rajztanár pl fintorogva nézi, a munkáit és megjegyzéseket tesz rá, ami egy ilyen érzékeny gyereknek egyenesen mélyütés, de úgy gondolom, ez bármelyik, egy átlagos gyereknek is rosszul esne, főleg, ha mindent beleadott abba a munkába! Az idei osztályfőnök meg kisebb dolgokban ugyan, de negatívan megkülönbözteti őt a többi gyerektől: amit szabad a másik gyereknek, azt neki nem szabad. Amit elnéz a másik gyereknek, azt az enyémnek már nem. A torna tanár meg, aki semmibe veszi, hogy 11,25-ös és 11,75-ös lencsés szemüvegét nem veheti le, mert semmit se látna, viszont szemüvegben a ladbajátékok, meg a tanárnő örök kedvence, a kidobós játék, ki van zárva, mivel ha ledobják a szemüvegét, összetörhet, illetve akkorát üthet az arcán a keret a nehéz lencsék miatt, hogy belilul, ez már megtörtént egyszer.

Egyszer a lányom minden bátorságát összeszedve megkérte ezt a nagyon szigorú, folyton becsmérlő tanárnőt, hogy had ne vegyen részt a kidobóban, mert fél, hogy ledobják a szemüvegét, meg hogy egyszer már erősen megnyomta neki, amikor arcon dobták, de a tanár leteremtette, azt mondta, hogy ne akarja megúszni a feladatot! Annyira se ismeri a gyereket, hogy lássa, nem lusta, nem akar kibújni más feladatok alól se.

Egy másik tanár, amikor egyszer valamit elfelejtett a lányom azt mondta, "Hát Zsófikám! Neked pont annyi eszed van, amennyi látszik!" Ez csak néhány példa a sok közül, de heti, napi szinten érik őt olyan megjegyzések és megalázó helyzetek a tanárok részéről, amik nagyon nem fair. Olyan, mintha idegesítené őket az ügyetlensége, vagy mintha egyenesen irritálná őket a jelenléte egy-két tanárt leszámítva. Hogyan lehet ezt jól kezelni? Most készülök fogadó órára bemenni ezek miatt, de van negatív tapasztalatom még alsótagoztaból, amikor is a tanárnő határozottan terelte a témát, végül csak részben tudtam elmondani, hogy mi a baj, mert folyton terelt, a szavamba vágott, vagy éppen egy-egy gyerekre szólt rá közben. Viszont szerencsére onnatól nem csinálta a lányommal azt amit előtte. (azért akartam vele beszélni, mert ő annak tudatában, hogy gyermekemnek súlyos finom motorisztikai, és kéz-szem kordinációs zavarai vannak, ami azt jelenti, hogy nagyon nehezen és csúnyán tudott írni, rajzolni, betűket formálni stb még a füzetbe is, hát még táblánál, mégis rendszeresen kihívta őt egy időben a táblához, amire filctollal kellett írni, hogy oldjon meg egy matek feladatot az osztály előtt. Látta, hogy a kislány szerencsétlenkedik, nem ment neki már a feladat felírása se és hosszú percekig próbálta, amitől borzasztóan zavarban volt, már-már sírt és gondolkodni se tudott, közben a gyerekek kuncogtak, összesúgtak, ere a tanárnő mindenféle megjegyzéseket tett rá, nevetségessé téve őt az osztály előtt, majd a helyére küldte és kihívott egy "bezzeg ügyes" gyereket, hogy na így kellett volna csinálni, ez ilyen könnyű! Ezt többször is eljátszotta. Amikor legközelebb felszólította, hogy menjen a táblához azt mondta az osztálynak, hogy "előre is elnézést kérek mindenkitől") Miért kell ezt?? Kérdem én.. És tele van ilyen stílusú tanárokkal az iskola. Már mentem be ezért azért szólni, de azt se akarom, hogy ő legyen az a gyerek, akinek az anyja minden nap bemegy panaszkodni valamiért. Így inkább itthon erősítem, tanítom őt, hogy hogyan kezelje ezeket a helyzeteket, sajnos nem sok eredménnyel. Ez csak egy-egy példa volt a sok közül, de így is túl hosszúra sikeredett. Egy szóval az lenne a kérdésem, hogy hogyan lehet megbeszélni ilyen ügyet egy, vagy több tanárral kultúráltan, és hogy végül ne a gyereken (és rajtam) csattanjon az ostor, ugyanakkor változás is legyen? Nem akarok összeveszni senkivel sem, de nagyon bánt, hogy így bánnak a gyerekemmel (tisztelet a kivételnek)!


2019. nov. 6. 10:46
1 2 3 4
 11/33 anonim ***** válasza:
82%
Az első ilyen eseteknél mindig külön fogadó órát kértem volna az adott tanártól és nem az asztalt verve, de udvariasan tájékoztattam volna (nem csak arra várva, hogy majd magától elolvassa a sokéves papírt), hogy ilyen meg olyan dolgokból le van maradva, kérem szépen, hogy legyen vele kedvesebb, türelmesebb, mert igyekszik és szeretne bizonyítani. Sőt ultra taktikusan hozzá teheted, hogy bízol az illető tanár tapasztalatában, hogy Zsófi újra megszereti az óráját, ami iránt eddig nagyon lelkes volt. Tesiből pedig szerintem lehet kérni felmentést. Én is szemüveges voltam és tört össze kidobósnál a fejemen (hálistennek műanyag volt így csak pókhálós lett)... de akkor anyám elintézte a gyógytornát. Ha végképp nem megy, nem tud beilleszkedni, a ő érdekében muszáj lesz iskolát váltani - nem csak a tanárok miatt, hanem hogy egy elfogadóbb közösségben tiszta lappal indulhasson. Nagyon sok gyerek megtáltosodik ettől. Nálunk pl. viszonylag nagy a szórás, jó pár SNI-s gyerek van, de be tudtak illeszkedni és mindenkinek meg van a haveri köre meg vigyáznak rá a tanárok, hogy ne legyen gúnyolódás, na meg nekik sem szokásuk.
2019. nov. 6. 11:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/33 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat! Hatodikos a leanyzó.


Sokszor gondolkodom rajta, hogy igen, el kellene vinni egy alternatív iskolába, de 1. ennyi idősen új közösségbe beszokni, főleg az ő bizonytalanságával, nem tudom hogy menne-e. Ide is éppen, hogy be tudott illeszkedni. 2. Egyedülálló anyaként anyagilag nem engedhetem meg magamnak.


Még az alsós tanárokkal anno harmaik évvégén, amikor elkerültünk ebbe az iskolába (költözés miatt) leültünk megnbeszélni, hogy mi újság a gyermekkel és a szakértői véleményt is leadtam, amit elovastak. Eleinte minden rendben ment, de idővel egyik tanár néni, aki az osztáyfőnök, elkezdett vele először csak néha-néha, majd rendszeresen szemétkedni. Akkor mentem be, akkor terelte a témát, hárított stb. Később jött a felső tagozat, felsős tanár. Szintén kértem időpontot, elmondtam, mi a helyzet, megértette, de döbbenetemre azt mondta, hogy ő nem szokta a szakvéleményeket mindenesetben komolyan venni, mert sokszor nem ért velük egyet és ő úgy látja, hogy a lányom németből, amit ő tanított a magyar mellett, eléggé jó. Na igen, abbó az egy tantárgyból, valamiért.. de a többi? A matek? A történelem? Rajz?? Magyar? Azokkal mi van, azokat miért nem nézi vajon? Azt mondta, hogy majd meglátjuk. Hát annyiban is maradt, csöppet se volt lojális a továbbiakban sem tanulmányok, sem emberség szempontjából. Aztán leadta az osztályt és most új osztályfőnök van, vele most fogok először beszélni, mert az első szülőin nem tudtam részt venni, csak a nagymama.

2019. nov. 6. 12:03
 13/33 A kérdező kommentje:
Kedves hármas! A gyerekem nem nyafog, konkrétan meg lett alázva olyan dologért, amiről nem tehet! Nyilván, ő is szeretett volna a táblára írni, mint a többi gyerek, de nem tudott! És segítséget se kapott hozzá, viszont gúnyos megjegyzéseket igen. Lehet, hogy magának, felnőtt embernek ez csak "egy kis táblára írás", de egy súlyos részképesség gyengeségekkel küzdő kisgyereknek nem az! Hanem lehetetlen küldetés.
2019. nov. 6. 12:15
 14/33 anonim ***** válasza:
12%

"1. ennyi idősen új közösségbe beszokni, főleg az ő bizonytalanságával, nem tudom hogy menne-e. Ide is éppen, hogy be tudott illeszkedni."


Ha hatodikos, még 2 éve van,mutatná úgyis kozepiskola


" 2. Egyedülálló anyaként anyagilag nem engedhetem meg magamnak."


Mit, az ingyenes oktatást?


Nem, nem a gyerek nyafog, hanem te. Voltam én is gyerek, kellett nekem is táblára írni. Képzeld, nekem nem volt kepessegzavarom, volt ellenben lángvörös hajam, Dumbo méretű, elálló füleim plusz egy szemüvegem. Nem ugráltam az örömtől, ha írnom kellett a táblára, mert ilyenkor jött a vaksi/vörösróka/répafej/lapátfülű/esatobbi megjegyzes. Megsem haltam bele. Ráadásul én ezeken nem tudtam változtatni. A te gyereked tudna, ha gyakorolna mondjuk otthon egy white board-on

2019. nov. 6. 12:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/33 A kérdező kommentje:

Kedves 9-es! Az alternatív iskolák mióta ingyenesek? De ha tudsz egyet, jelezd! Ha téged megaláztak, akkor mást is alázzanak meg? A tanárral az élen? Gratulálok!

5 éves korától jár a gyerekem fejlesztő tanárhoz, meg fejlesztó tornákra szerinted ott nem gyakoroltattak vele? Akár csak mi itthon! Még egyszer elmondom: nem tudott rendesen írni, rajzolni, betűket, alakzatokat formálni, mert fizikailag képtelen volt rá! Dioptriák akkoriban 12-13, térlátás nulla, a finom motorisztika siralmas volt akkoriban. Ha tudnál szöveget értelmezni, akkor értenéd, hogy nem a táblára írással van a gondom, hanem a tanár rosszindulatú, megalázó szövegelésével úgy, hogy elolvasta, tisztában volt vele, hogy a gyereknek ez a feladat egyszerűen nem fog menni!


Akinek nincs gyereke, az ne szóljon már hozzá ekkora blődségeket!

2019. nov. 6. 12:42
 16/33 anonim ***** válasza:
91%

Nem csoda, ha az iskolában nem kap kellő támogatást. A kérdésre érkezett válaszok alapján úgy látom, társadalmi szinten probléma van a toleranciával. Nem értem mi bajuk van az embereknek, hogy egy 11-12 dioptriás, részképességzavaros kislányt érő atrocitásokat jogosnak, mi több, önhibájának, vagy a szülő hibájának (mert miért is nem gyakoroltatja többet otthon) érzik. Elképesztő.

Senkit sem lehet megalázni, értitek? Senkit! A teljesen egészséges Pistikét sem, ha folyton rossz jegyet hoz, és a nem teljesen egészséges Marikát sem. És ha titeket bántottak a lángvörös hajatok, vagy más miatt, akkor abból nem az a levonandó következtetés, hogy ez van, ilyen az élet, ez teljesen rendben van. Igenis hibáztak, akik bántottak. Nem lett volna szabad. És ezt a kislányt sem lenne szabad. Teljesen rendben van, hogy tenni akar valamit ellene az anyja.

2019. nov. 6. 12:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/33 A kérdező kommentje:
Legutolsó kommentem a 14-esnek szólt, elnézést kedves 9-es hozzászóló!
2019. nov. 6. 12:55
 18/33 A kérdező kommentje:
Kedves 16-os teljes mértékben egyet értek! Én már meg sem lepődök az ilyeneken, fel voltam készülve ilyen tipusú kommentekre. Ez a kis ország sajna így működik, a lakosság zöme ilyen. Mitől is jönne javulás..
2019. nov. 6. 12:59
 19/33 anonim ***** válasza:
90%

Szerintem.erősítsd a lelkét, mást nem tehetsz.

Tesiből felmentés vagy nálunk sokan jártak gyógytornára. Vagy álljon ki magáért és mondja meg, hogy márpedig nem veszi le a szemüveget. Ha elküldik az igazgatóhoz, legalább felsőbb szintre kerül az ügy.

Én nem voltam szemüveges, mégis fintorogva nézte a rajzaimat a tanár. Másoknak meg a magyar tanár a kézírását becsmérelte.

Ez nem jó, de mindenki megkapja a kritikát.

"Hát Zsófikám! Neked pont annyi eszed van, amennyi látszik!" ---> biológia tanárom kedvenc mondata volt. Válogatás nélkül mondta.


Ennyi idő után már a gyerekek is biztos tudják, hogy milyen a te lányod. Igen, a gyerekek gonoszak, de sokszor ki is állnak egymásért. Főleg a nagyszájúak. Érdemes lenne a szülőkkel is felvenni a kapcsolatot, esetleg a szülőin felhozni a témát. Kicsit sarokba kell szorítani az ofőt, ha ennyire nemtörődöm.

2019. nov. 6. 13:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/33 anonim ***** válasza:
78%

"Ráadásul magyarázd meg a a másik 20 kisgyereknek, hogy ha Katinak nem kell a táblára írni, akkor nekünk miért kell, meg ha Kati még a szünetben írhatja a dolgozatot, mi mért nem?" Meg lehet magyarázni nekik, a tanár dolga lenne.

"Meg amúgy ezt a több időt, hogy gondoltad? Maradjon bent a tanár a szünetben, és felügyeljen akkor is rá, vagy a magyar órán, még az előző matek órai dolgozatot írja? Kivitelezhetetlen!" Az én gyerekem ugyan alsós, de a figyelemzavara (ADHD) miatt több időt kap a dolgozatokra. Hiába okos, lassabban ír és olvas, mint a többiek, és nehezebben megy neki a koncentrálás. Ha nem elég neki a dolgozat megírásához az adott óra, délután, napköziben folytatja, másik tanár felügyelete alatt, vagy a neki előírt fejlesztésen a suliban. Rajta kívül még két másik ilyen gyerekről tudok az osztályban.

Ha a tanárokkal sikerül beszélni, hogy ne szóljanak be a kislánynak, hanem legyenek megértőbbek, segítsenek neki, lehet, hogy a gyerekek is máshogy állnának hozzá. Rossz helyett jó példát kellene mutatniuk.

Én a többi szülővel is megpróbálnék beszélni erről, és megkérném őket, hogy otthon beszélgessenek a saját gyerekükkel a kislányodról.

2019. nov. 6. 13:56
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!