Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kamaszok » Rosszul neveltem a gyerekemet?...

Rosszul neveltem a gyerekemet? Rossz az értékrendje?

Figyelt kérdés

Pár napja elpusztult a család kutyája, akit egyébként nagyon szerettünk, és mindene meg is volt, foglalkoztunk vele. A 15 éves fiam is nagyon szerette, hiszen egészen kicsi korától fogva ismerte a kutyát. Viszont fél évvel ezelőtt sajnos az apósom is elhunyt (tehát a fiam nagyapja), aki szintén velünk lakott már az utolsó éveiben. A fiam vele is nagyon szoros kapcsolatban állt, imádták egymást.

Viszont a mai nap folyamán a fiam meghallotta, ahogy a férjem telefonon beszélget, és sajnos elhagyta a száját egy nem éppen kedves mondat: "Hozzátok nyugodtan, mióta a kutya megdöglött, több a hely a kertben".

Amikor a fiam ezt meghallotta, szinte üvöltözni kezdett az apjával, és azt mondta neki, hogy "Hogy mondhatsz olyat megdöglött? Talán inkább meghalt vagy elpusztult. Vagy akkor a te apád is megdöglött?"

Nem hittem a fülemnek. A férjemmel csak álltunk ott, ő meg beviharzott a szobájába.

Tisztában vagyok vele, hogy nyilván szomorú a kutya elvesztése miatt, és a férjem sem a legszebb szót használta a telefonban. Na de az, hogy ő a saját nagyapjára is azt mondja, hogy "megdöglött", nagyon szíven ütött. Természetesen szeretném, hogy szeresse az állatokat, ne ártson nekik, de azért ne kezelje már őket úgy, mintha emberek lennének. Nagyon félek, hogy ő tényleg nem érti, hogy miért probléma azt mondani egy emberre, ráadásul egy családtagra, hogy "megdöglött". Hogyan beszéljem ezt meg vele?



2021. febr. 5. 22:03
1 2 3 4 5 6
 41/56 anonim ***** válasza:
87%

Kérdező, de te most nagyon ferdíted a dolgokat.


A fiad nem azt mondta a nagyapjára, hogy megdöglött, szimplán megkérdezte az apjától, hogy akkor ennyi erővel a nagyapjára is mondhatná ugyanezt?


Nem mondta, csak visszakérdezett. Nyilván megbántva és dühösen, mert fájt neki a férjed megnyilvánulása - amiből kb. az jött le, a férjed örül, hogy megszabadult a kutyától végre -, ez nem azt jelenti, hogy ettől még egy kutyát egy szintre helyezne egy emberrel. Én sem mondanám sose a macskámra, hogy megdöglött és ha valaki ezt mondaná előttem, lehet, hogy kijavítanám, hogy nem megdöglött, hanem meghalt, de ettől még tudom, hogy az egyik ember, a másik állat. Ennyi.


Túl sokat látsz bele az egészbe. Amúgy meg nem tudom, milyen kapcsolatban volt a fiad a nagyapjával, lehet, hogy semmilyenben, akkor meg azon sem lehet csodálkozni, hogy a kutyát jobban szereti. Nyilván én is jobban kötődök a macskámhoz, mint olyan rokonokhoz, akiket egy évben kétszer látok.

2021. febr. 7. 12:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 42/56 Derjaderja ***** válasza:
82%

Szerintem abban sincs semmi rossz, ha valaki jobban gyászolja a kutyáját, mint a nagyapját. A szeretet és a fájdalom sose volt és lesz logikus, és még semmilyen nevelési, fegyelmezési mód, diktatúra, trükk stb. nem tudta a világtörténelemben ezt befolyásolni, legfeljebb látszólag. Az autómat is szerethetem jobban az anyámnál. Nyilván azért annak a hátterében van valami, de akkor is.


De most erről itt nincs szó, ahogy az előző kommentelő írta, példának, párhuzamnak hozta a nagyapát. És ahogy én korabban írtam, nem csak a szóhasználat, hanem a közlés tartalma is gáz.


Pont a kamaszkorban a szülőt hiteltelenné tevő közlés igazán nem szerencsés. Főleg ha a párod valóban úgy viselkedett mint aki gyászolja a kutyát, majd utána a gyerek hata mögött a telefonban olyan mondatott mondott,.ami ezzel nem fer össze egy gyermek logikája szerint.


Megjegyzem, egy felnőtt logikája szerint sem, de valóban, mi a kertrendezést vagy bármit (amit lehet hozni) látjuk, ha az van a teendőlistán, a kutya tegnapi halálát meg a tegnaphoz soroltuk, mert sajnos megtanultuk ezt a fajta érzelmi működést, hogy mindent azonnal le kell zárni és lapozni mert ott a következő feladat.


Én is ilyen alkat vagyok, nagyon sok hátránya van, de én sem tudok jól elgyászolni semmit, hanem úgy teszek, mintha nem fájna és megyek tovább és így persze nem jól tudok kapcsolódni az érzelgősebb emberekhez,.ellenben tovább szenvedek mint ők.


Ezt csak azért írom, hogy én értem a férjed DE egy kamasz ezt 0 százalèkban érti, főleg magyarázat nélkül, mert az életkori sajátossága minden érzés fokozottabb megélése és a hangulatingadozás ahogy az indulatosság is.


Itt ő nem csak a szón akadt ki, hanem az azon, hogy az apja egy mondattal hiteltelenné vált számára és ez ebben a korban akkora feszültséget kelt, amit a kis hormonális és idegrendszeri okból ingatag lénye így fejezett ki, mellesleg azért is provokált, mert tudat alatt azt remélte, hogy megnyugtató választ kap ami helyreallítja benne a világot.


Durva szülői melléfogás erre válaszul fegyelmezni, mert a végletekig mélyíti benne a szakadékot és a megnemértettség érzését. Ebből ebben a korosztályban nagy baj lehet, főleg ha más hasonló élményei is vannak.


Ha amúgy az apját hitelesnek tartja és harmonikus a kapcsolat, akkor egy őszinte, megértő szülői odafordulás és magyarázat be fogja gyógyítani a sebet.


Mivel érzi, hogy ő is megbántotta az apját, ezért a kapcsolódás és a megnyugvasa UTÁN elő lehet és kell is hozni,.hogy az apukat is fájdalmasan érintette a vita, és hogy nem az az idealis módja a nemtetszés kifejezésének, ahogy ő tette.

2021. febr. 7. 13:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 43/56 anonim ***** válasza:
76%
Ha a férjed valóban szerette volna a kutyát, nem beszél így, és tökmindegy, hogy hallja a gyerek vagy nem... 15 éves, extrém nagy igazságérzettel.. Semmi baj nincs a gyerekkel, nektek kéne bocsánatot kérni tőle, de komolyan! És ezt a kutyát nem lehet helyettesíteni, a fiadnak 50 évesen is hiányozni fog... Persze lehet egy kedves szomszéd bácsi is aki papapótlék...
2021. febr. 7. 13:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 44/56 anonim ***** válasza:
32%
Szerintem, kérdező, a 12.07-es visszajelzésedben nagyon szépen megfogalmaztad, hogy te hol látod a problémát. Ha ezt ugyanilyen szépen elmondod a fiadnak, esetleg megmutatod neki azt a bejegyzésedet, akkor meg fogja érteni, hogy te hogyan érzel. Ezzel nem biztos, hogy a saját érzései változni fognak, de meg fogja látni, hogy ez számodra egy komoly dolog. Egyébként veled értek egyet, hiszen bár nagyon lehet kötődni egy háziállathoz, itt azért egy vér szerinti családtagjáról van szó.
2021. febr. 7. 14:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 45/56 anonim ***** válasza:
83%

"Bár nagyon lehet kötődni egy vér szerinti családtaghoz, itt azért egy kutyáról van szó."

Fordítva is ugyanúgy igaz.

2021. febr. 7. 14:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 46/56 anonim válasza:
66%

Én 27 éves vagyok és azt gondolom nektek kellene a fiatoktól tanulnotok.

Ahogy olvastam én inkább a férjed kijelentésén döbbentem meg.

Ne aggódj az értékrendjéért. Szerintem tiszta a lelke és helyén van az esze. Kevés ilyen gyerek van ma már.

2021. febr. 7. 19:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 47/56 anonim válasza:
35%

Nekem van egy kis tacskóm, aki a házban lakik velem, még azt is megengedem neki, hogy a kanapéra üljön, illetve szilveszterkor, ha hangos a tüzijáték, együtt szokott aludni velem. Úgyhogy én aztán tényleg kötődöm hozzá, úgy van tartva nálunk, mint valami kis báró.:D


DE!


Ha elpusztulna, és egy ismerősöm felhívna azzal a mondattal, hogy "Hallottam megdöglött a kutyád", hát felszaladna rendesen a szemöldököm. Valószínűleg el is sírnám magam és ideges lennék. Kijavítanám őt, megkérném, hogy ne használja ezt a szót, aztán később megnyugodnék.

Ha viszont meghalna a nagymamám/anyukám/bátyám (azért ők, mert hozzájuk kötődöm a legjobban), és felhívna valaki azzal a mondattal, hogy "Hallottam tegnap megdöglött a bátyád", hát minimum magamból kikelve ordítoznék, küldeném el melegebb éghajlatra az illetőt, aztán soha többet nem állnék szóba vele, még az utcán se köszönnék neki.

A fiadra büszke lehetsz egyébként, hiszen látszik mennyire érzőszívű, empatikus és nagy az igazságtudata. Viszont veled értek egyet abban, hogy annál, aki nem látja a különbséget a két mondat közt, hogy "Megdöglött a kutyád" vs. "Megdöglött a nagyapa", ott hatalmas baj van a fejekben, még akkor is, ha csak példának szánta a fiad a mondatot.

Valaki írta, hogy "50évesen is hiányozni fog a gyereknek a kutya". Hát nem. Valószínűleg vesz majd a család egy másik kutyát, akit ugyanúgy fog majd szeretni, mint az elsőt. Én embert évtizedekig kutyát gyászolni még nem láttam. Ellenben egy ember elvesztése valóban hagyhat olyan űrt, aminek a megemésztéséhez évtizedek kellenek.

Hagyd, hogy lecsillapodjon a gyerek, ez az incidens megtörtént, nem tudsz vele mit csinálni, de ha később is úgy látod, hogy a felnőtté válás folyamán nem tudja ezeket a dolgokat helyén kezelni, akkor egy őszinte szemtől-szemben beszélgetés biztos használ. Csak próbáld az ő szempontját is megérteni.

2021. febr. 7. 23:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 48/56 anonim ***** válasza:
30%
Engem megdöbbent, hogy milyen érdekes irányba megy el a világ. A többség szerint lehet egy lapon említeni egy kutya és egy ember halálát. Lehet párhuzamot vonni egy szeretett háziállat és egy szeretett nagyszülő között. Rendben van az, hogy egy gyászoló apának a gyereke azt mondja hogy megdöglött a gyászolt szülő, de az apát elítéljük amiért egy kutyára teljesen elfogadhatóan azt mondja hogy megdöglött. Nagyon jól halad az érzékenyítés minden irányban, csak éppen mi emberek felejtjük el egymást tisztelettel kezelni. Egy kutya csak egy kutya. Jöhetnek a kövek. Cuki, aranyos, ragaszkodó, kedve, de "csak" egy kutya, akiről tudjuk, hogy 5-10-15 évig velünk van aztán elpusztul. Míg egy szülő, nagyszülő, évtizedeken keresztül gondoskodik a gyerekéről, unokájáról, és aztán azt érdemli hogy egy szintre tegyék egy kutyával? Mondván mindkettő családtag? Beteg világot élünk... Ettől függetlenül a kamasz érzései érthetőek, a gondolkodása tipikus gyerek gondolkodás, az hogy vissza akart szúrni, szintén az. Viszont hogy itt felnőtt emberek (valószínűleg) neki adnak igazat, és a kérdezőtől követelnek bocsánatkérést, az szomorú.
2021. febr. 8. 14:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 49/56 anonim ***** válasza:
76%
A fiad nem a nagyapjára mondta, hogy megdöglött, hanem azt fejezte ki, mennyire rosszul esik neki, hogy az apja ezt mondta a kutyára. Azt akarta, hogy a férjed átérezze, milyen rosszul esett neki, amit hallott. Ez nem jelenti, hogy az embereket hátrébb rangsorolná, mint az állatokat. Megjegyzem, a saját háziállatát nyugodtan szeretheti jobban, mint egy vadidegen embert. A nagyapjára ez nyilván nem igaz, pláne, ha valóban közel álltak egymáshoz. De ebben nincs erre utaló dolog. A fiad kamasz, sok érzelem kavarog benne és veszteségek érték. Hirtelen dühében a férjed érzéketlen kifejezése miatt így vágott vissza. Ha annyira aggaszt ez téged, beszélgess vele erről, miután megnyugodott mindenki. De sokkal jobban aggódnék, ha mondjuk a fiam folytatna egy telefonbeszélgetést, amiben akár a nagyapjára, akár a kutyájára azt mondja, "megdöglött." Az ugyanis arra utalna, hogy nem tud érzelmileg rendesen kötődni, ha képes egy közelállóra, akár az állatára is, ilyen kifejezést használni. De itt nem erről volt szó, itt az apja kifejezését mondta vissza az apjának, hogy az érezze, mi esett neki rosszul
2021. febr. 8. 14:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 50/56 anonim ***** válasza:
29%
Szóval aki azt mondja egy kutyára hogy megdöglött, ami pl a 40-50-es generációban teljesen normális, mert így nevelték őket, hogy az állat nem meghal, hanem megdöglik, vagy esetleg elpusztul, az ember pedig meghal, az nem tud érzelmileg kötődni. Tök jó hogy ennyi pszichiáter, pszichológus van közöttünk.
2021. febr. 8. 14:41
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!