Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kamaszok » Teljesen kétségbe vagyok esve...

Teljesen kétségbe vagyok esve ☹ Hogyan tudnám a kapcsolatom a kamasz lányommal rendezni?

Figyelt kérdés

Van egy 14 éves lányom. Borzasztó, ahogyan viselkedik. Tudom kamaszkor meg minden, de mindent nem lehet erre fogni ☹ Mindig próbálom lesni a kívánságait. És itt nem a tárgyi dolgokra gondolok. Bár azokból sem szenved hiányt. Mindig mondom neki, hogy ha menni akar barátnőzni, szóljon, mehet, viszem, adok pénzt. Nem tiltom, bár nem egy elmenős típus. Próbálok jó fej lenni. Sok teret adok neki, mint embernek. Nem mászok a nyakára, nem tolakodok. Mindig biztosítom arról, hogy bármit bármikor elmondhat, mindig. Mégis rá csodálkozok, hogy milyen ember az én gyerekem ☹

Nem tisztel se minket, mint szülők, se a nagyszülőket. Goromba, durván beszól. Szarik a sulira, nem tanul. Most lesz a felvételi, nem érdekli. Nem ülhetek mindig a nyakán egy 14 évesnek, hogy csináld…csináld… Trehány, semmi felelősség nincs benne semmi iránt. Órákat tudnák panaszkodni róla. Van egy 7 éves húga. Vele is mint egy kutyával úgy beszél.

Tényleg igyekszem, de tanácstalan vagyok. Ha „büntetésből” elveszem a telefonját, nem érdekli. Azt kérdezi, hogy „ilyenkor mit vársz, ha elveszed a telefonom?” Olyankor úgy nyakon csapnám, hogy leszakad a feje-érzésem van ☹de csak nézek, hogy „atyavilág”. Nem így lett nevelve. Én anno nem beszéltem így anyummal, mert jött a saller. A lányom nem tart tőlem, senkitől. Mit tudnák csinálni? Én anno sokat kaptam gyerek koromban, ezért azt mondtam, soha nem verem a gyerekem. Volt, hogy kisebb korban kapott a popóra vagy kezére, ha olyat csinált, de az még nem verés, bántalmazás (biztos lesznek, akik emiatt majd keresztre feszítenek) Már most ott tartok, hogy úgy megtépem a haját mérgembe, hogy magam is meglepődők. Annyira ki tud hozni a sodromból ☹ annyira pofátlan, annyira ki vagyok tőle. Mikor „kap egyet”, olyankor mindig úgy néz rám mint akit meg tudna ölni. Olyan lelkiismeret furdalásom van olyankor, hogy bent a fürdőbe sírok. Most is ahogy ezt írom sírok, mert annyira tanácstalan vagyok. Annyira bánt, pedig tényleg próbálok közeledni hozzá, de olyan taplón tud beszélni. Sajnos már ott tartunk, hogy se én, se az apja (elváltunk, még mielőtt valaki ezzel jönne, hogy azóta ilyen….4 éves kora óta külön vagyunk, tökéletes a kapcsolat az ex férjemmel és apa lánya kapcsolat is rendben van) nem szívesen megyünk vele sehová (kirándulni, vásárolni, ismerősökhöz, stb.). Ki készít mindenkit a felmászással, a visszapofázás meg a bunkó tapló undorító megjegyzésekkel. Mindig okoskodik és hülyének nézi az embert, kérdésre von bármit, mindig minden ellene szól szerinte.


Itt most olyanokhoz szól, akinél volt ilyen, de valamit változtatott a kapcsolaton és jó irányba ment midnen.

Illv a kamasz lányok, ha esetleg olvassák…mit vártok az anyukáktól???


Köszönöm a válaszokat 😊 ☹


2021. febr. 18. 07:34
1 2 3 4
 11/35 anonim ***** válasza:
79%

Én nem vagyok se anyuka, se kamasz, de szerintem csak simán a hormonok tombolnak benne. Lázad, mert kamasz, minden ellen, legfőképp a szülei ellen.

Ez valami olyasmi, mint amikor terhesen elarasztanak a hormonok, és azon kezdesz bőgni, hogy kihult a leves, vagy a tévés kolbászreklamon. Ugye milyen képtelenség hideg fejjel?

Valami ilyen a tinikkel is, hogy neked érthetetlen, miért is ilyen ingerült, pimasz stb.


Hidd el, neki is nehéz ez az időszak. Szerintem nincs más, csak atveszelni. Pár év múlva jobb lesz a helyzet. Persze nem azt mondom hogy mindent rá kell hagyni, de sokat segít ha elfogadod, hogy márpedig ez egy nehezebb időszak lesz, lesznek elkerülhetetlen veszekedés, stb, sokszor megbánt még téged a viselkedesevel...


Legyen egy minimum követelmény, amiből nem engedsz, pl a szobáját rendben tartja, plusz heti x-szer segít a házimunka an, 3asnal rosszabb jegye nem lehet a biziben. És ha vállalhatatlan a viselkedése, akkor következetesen buntesd meg.

Ugyanakkor jobb pillanatokban (mert biztos vannak olyanok is), érezze hogy szereted. Csináljátok közös programot, ha erre vágyik, legyen ez akár egy közös bevásárlás, süti sütés...


Nem ellened szól a viselkedése, csupán most a hormonok irányítják.

2021. febr. 18. 08:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/35 anonim ***** válasza:
92%

Van valami következménye ennek a viselkedésnek amit leírtál?

Egy tasli ezen nem segít szerintem.

2021. febr. 18. 08:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/35 anonim ***** válasza:
89%

Ez a nem lihegsz a nyakába meg kétélű.

Neked a kötelességed néha a nyakába lihegni.


A férjem anyja is ilyesmi, ő a jófej szülő, aki haverja a gyereknek meg ő nem zavar. Közben meg érződik az izzadtságszag minden alkalommal.


Ne akarj neki megfelelni.

Lehet késő, de ne várd ki a következő nagyobb veszekedést. Ülj le vele egy alkalmas pillanatban mikor kevésbbé pofázós és mondd el neki, hogy neked eleged van ebből, és feladtad, hogy a jófej szülő legyél. Aktív tagja a családnak, vannak szabályok és kötelességek amiket be kell tartani, amennyiben nem hajlandó, annak következményei lesznek, nem csak egy ejnye bejnye.

Ebben az exférjed segítsége is kelleni fog, mert hozzá fog menekülni, a csúnya gonosz anya elől.

Nem ismerem, biztos van ami meghatná hosszútávon. Ha a telefonja elvétele nem, akkor más. Milyen szórakozása van? Mit csinál? Mennyi időre veszed el a telóját? Szgépe azért ott van? Ott is tud chatelni a barátaival, nem kell ahhoz telefon.

2021. febr. 18. 08:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/35 A kérdező kommentje:
azért ismeri ő a nemet. nem hagyok rá mindent. olyankor ha pl megtiltom neki, hogy telefonozon, mert előb a szekrényét takarítsa ki, akkor jön az, hogy soha nem engedek meg neki semmit. tehát úgy érzi, hogy mindenemmel ellene lennék. ezt a soha nem engedek meg semmit naponta hallom tőle. vannak szabályok, amihez ragaszkodok és következménye van, ha nem tartja be. de úgy érzem semmire nem jutok. meg arra gondolok, többet segítene a dolgon, ha nem tiltással hanem motiválással "nevelnék". bár már egy 14 évest nem nevelni, hanem terelni kel szerintem. de annyira fel tudja baszni az agyam, hogy motiválásra még csak gondolni sem tudok :(
2021. febr. 18. 08:13
 15/35 anonim ***** válasza:
16%

19 éves vagyok, és nagyon felháborító volt ezt olvasni, mivel én ennyi idősen közelében nem voltam ennek a viselkedésnek, elég volt hogy késtem kicsit otthonról, anyám már az ajtóban megtépett.

Semmiképp ne szolgáld ki, és ne legyél vele ilyen engedékeny. Tilts meg neki egy-két dolgot. Ne engedd el otthonról, akkor majd talán moderálja magát, hogy ő járjon a te kedvedben. Most azért ilyen, mert tudja, hogy viselkedhet bárhogy, nem lesz szankcionálva.

Ja és kihúzza a gyufát, nyugodtan üsd meg. Ebből a régi a szülők nem csináltak lelkiismereti kérdést.

2021. febr. 18. 08:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/35 anonim ***** válasza:
89%

Hmm, na én kicsit hasonló szituban voltam még kamaszként anyummal és nevelőfaterommal. Neveletlen voltam, visszaszóltam, leszartam őket, a sulit, és egész nap kockultam. És persze elegem volt abból, hogy semmi sem jó nekik, amit csinálok,és folyton basztatva vagyok. Ez nem ellenük szólt, én azt akartam, hogy hagyjanak békén, hogy ellegyek a kis világomban. Anyu sokszor próbálkozott, kérdezősködött, hogy mi történt a suliban, egy "semmi" volt rá legtöbbször a válasz. Utána megkaptam hogy miért nem beszélgetek velük. Nekem megvolt rá az okom, konkrétan az, hogy mindig veszekedés lett a vége. Sokszor nem tudtam értékelni a kedvességüket sem.

Ez évekig így ment, és láttam anyut, hogy bántja a dolog, lattam azt is, hogy néha sír. Persze voltak egyéb gondjaink is, mert anyu közben rákos lett.

Engem belül nagyon furdalt a lelkiismeret, mert szerettem anyum, de egyszerűen nem tudtam vele mit kezdeni, nem tudtam vele jobb kapcsolatot kialakítani. Ő meg folyamatosan, már szándékosan keltette bennem a bűntudatot, ami miatt haragudtam rá. Utáltam otthon lenni, mert vagy velem veszekedtek, vagy egymással.

Ami hatással volt rám, az nevelőfaterom, aki úgy beszélt velem, mint egy utolsó szardarabbal. Ha valamiért pofátlan voltam, ő még rátett egy lapáttal, na ő nem bűntudatot akart bennem kelteni, hanem rendszeresen kioktatott, próbált nevelni, rá voltam kényszerítve bizonyos dolgokra (pl. segítenem kellett a házimunkában), ha valamit nem jól csináltam, le lettem cseszve, ami utólag visszagondolva hasznos volt.

Anyum betegsége végén már sokkal többet segítettem, és én próbáltam szervezni közös programot, amíg még lehetett. Persze akkor sem lett sokkal jobb a viszonyunk, anyumnak alapvetően nehéz természete volt, provokatívan viselkedett mindenkivel.

Szóval nálunk azért nem olyan egyszerű volt a helyzet, de ha tudnék valamit tanácsolni, akkor az az, hogy ne erőltesd a dolgot, mert annál rosszabb lesz. Ki fog alakítani egy még nagyobb ellenállást a gyerekben. Hagyd, hogy csinálja a kis dolgait, ne akarj betörni az életébe, de legyél vele kicsit keményebb, fogd be néha házimunkára, mert akkor jobban megtanulja, hogy nem csak az van, amit ő akar. Ha behisztizik, hisztizzen. Akkor utálni fog, de később majd rájön. Évek múlva. Te meg ezzel ne foglalkozz, hogy ő hogy reagál erre, mert ez érzelmi zsarolás a részéről. Ne rosszindulattal parancsolgass, csak tisztázd vele a helyzetet, hogy tanulja meg, mit szabad és mit nem.

2021. febr. 18. 08:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/35 anonim ***** válasza:
60%

Rohadt nehéz ám felnőni. Kislányból változik át röpke 2-3 év alatt nővé. Ez bizony nagyon nem egyszerű. Tele van a gyerek kételyekkel, rálépett az önismeret útjára, elkezdődött önállósodni, merőben új gondolatai vannak, már nem babázik, már nem érdekli az, amit féléve még igen. Keresi önmagát, és ha még ez nem elég, a teste is folyton változik. Elkezdett menstruálni, ami nyilván még össze-vissza van. Még egy felnőtt nőnek is megterhelő a ciklus bizonyos napjai, hát még egy 14 évesnek, aki csak ismerkedik az érzésekkel, gondoskodnia kell a vérzés napjain magáról. Szőrösödik, netalántán pattanásai lesznek, átalakul a haja, nő a melle, rohadt sok változás.

Teljesen megváltozott minden, semmi nem ugyanaz, mint egy éve mondjuk.

Ilyenkor megértőnek kell lenni, hogy a gyerek érezze, rád mindig számíthat, DE NEM KELL ZAKLATNI, KÉRDEZGETNI. Ha akarja (de nem akarja) elmondja. Csak a biztos bázis érzését kell benne erősíteni. Ennyi.


Vekerdynek olvasd el a kamasznevelésre vonatkozó tanácsait.

2021. febr. 18. 09:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/35 anonim ***** válasza:
81%
Én azt javaslom, hogy szard le egy kicsit. Ne foglalkozz vele, ne lesd a kívánságait. Csináld meg az elvárható minimumot és ennyi, éld az életed, lépj le barátnőzni, foglalkozz a kisebbik gyerekeddel. Talán észreveszi magát.
2021. febr. 18. 09:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/35 A kérdező kommentje:

11es: szobája az ő reszortja. havi 1x fel porszívózok, amúgy ő szokott. kitereget, kiszedi, bepakolja a ruhákat, stb. nagy nehezen rá veszi magát. a közös program is szokott lenni.

12es: igen van. mint írtam kütyü megvonás és mindig rá jön 1 hét ha nagyon bunkó. megnem mehet ide vagy oda, bár annyira nem hatja meg, mert amúgy se egy csavargó típus szerencsére.

13as: arra felértem, hogy meghagyom neki a teret, a magánszférát. ha pl elmegyek itthonról, akkor tudom hogy ő szívesen marad egyedül itthon, mert kell neki is az egyedüllét. nem is hívom 2 percenként. elfogadom azt is, hogy a szülők most cikik és nem együtt megyünk be a suliba (pedig a húgát amúgy is bekísérem)

az ex férjem nem segítség, mert ő sajnos mindent rá hagy. tudja is a lányom, ha én nem engedek valamit, akkor azt kapom meg, hogy majd apa megengedi, meg apához költözik. mondtam is nekik, hogy hajrá, lehet összeköltözni. hamar rá jönne mindkettő, hogy nem jó ez :/ hiába beszéltem az ex-el. neki a lányunk késői gyerek és nincs más, nem is lehet már gyereke ,ezért sok minden meg van neki engedve. minden szart megvesz neki. tőlem nem. én adok neki egy fix összeget a hétre és ossza be. már most nagyon ügyesen bánik a saját pénzével ha elveszem tőle a telefont, nyilván mindent elveszek. minden kütyü, de még tvzni se lehet. a szórakozása a rajzolás meg a kutya. de mivel művészeti rajziskolába jár ,ezért a rajzot nem tilthatom el tőle. a kutyát meg nem fogom kirakni az utcára. szóval nehéz. most a smink volt a mindene. tegnap el is vettem tőle. mondtam egy jó jegy, egy smink cuccot kap vissza. nem hatotta meg

15ös: igazad van. viszont én inkább attól félek, hogy ha „büntetem a viselkedését,akkor ő még jobban lázad. és akkor ez egy ördögi kör igazából ☹ ő nem érti a miértjét, mert mindenre azt hiszi hogy basztatom. hiába elmagyarázom neki. ezek a mai gyerekeket már arra tanítják, hogy a tested a tiéd, ha bárki hozzáér vagy bántalmaz, akkor jelenteni kell. ilyen hülyeséget tanítanak nekik a suliba. már megkaptam a gyerektől, hogy miért verem mindig. holott talán ha 2x kapott ki a 14 év alatt…szerintem egy pofon vagy nem verés. de mondtam neki, menjen jelentse a tanárank másnap hogy verem,hátha elviszi a gyámügy…olyankor hallgat :/ mert tudja, hogy nincs igaza

16os: igyekszem neki teret adni, a saját kis világában hagyni. pont ezért nem értem, hogy miért viselkedik így velem. meg midnenkivel

2021. febr. 18. 09:50
 20/35 anonim ***** válasza:
55%

Pontosan ott hibáztad el, hogy nem kapta meg azt az egyetlen pofont a jó időben, amit kellett volna.

Sose felejtem el. Nalunk is mamam a keményebb, nem anyam. Épp nalunk volt, mikor nővérem kb ilyen idős volt és elkezdte anyát az ecsetelt stílusban szidni. Konkrétan valami csúnyát is mondott rá. Igazából meglepődni nem volt időnk, mert a nagymamám úgy szájba húzta visszakézből, hogy csak pislogtunk. Van akinek kell. Ennyi. És nem lett agyonverve és mai napig rajong a nagymamankert is.

2021. febr. 18. 09:52
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!