Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kamaszok » 12 éves lányommal nem bírok,...

Diaking kérdése:

12 éves lányommal nem bírok, kezelhetetlen. Szemtelen, követelődző és az iskolában is rosszul tanul, nem érdekli semmi, csak a hülyülés, a fiúk, meg kinek hogy megy anyagilag. Teljesen kész vagyok idegileg, nem értek szót vele. Mit tegyek?

Figyelt kérdés
2012. szept. 24. 15:49
1 2 3
 1/24 anonim ***** válasza:
93%

Nekem 10 a nagyobb. Komoly gond nincs vele, de múltkor kezdett egy kissé lüke lenni és kezdett volna elszállni.

Tisztáztam vele, hogy mi az ami neki jár és mi az extra szolgáltatás. Ami jár, az a tankönyvek, füzetek, megfelelő minőségű étel és ruházat. Ami extra, az az, hogy a füzete flancos legyen, chips, mesenézés, stb.


Iskolai cuccoknál megkapta a sima legolcsóbbat, nem volt esti pizzarendelés, se moziba megyünk, se jaj de szeretném azt az újságot... Fizetős különórát is sztornóztam..

3. napon kérte, hogy beszéljük meg. Mondtam, hogy ha nem tud normálisan viselkedni, értékelni ami nekünk van, együttműködni mint a család tagja, akkor csak a kötelező alapszolgáltatást nyújtom én is. A következő napokban bizonyíthat és akkor újratárgyaljuk. Szerencsére megjött az eszecskéje. De sejtem, hogy lesz még nálunk is pár kemény menet...

2012. szept. 24. 16:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/24 anonim ***** válasza:
100%

Vond be egyszerű tevékenységekbe, és közben beszélgessetek.

Pl. mosogatsz, ő meg törölget. Ennyi idősen amúgy sem tragédia, ha besegít az házimunkába...

Eleinte lehet, hogy hiszti lesz ebből is, akkor pl. hívd el sétálni, fagyizni, plázába ruhát próbálgatni, vagy bármilyen olyan tevékenységbe bevonni, amit ketten tudtok csinálni.

Beszélgettek erről-arról...

Most melyik fiú tetszik? Miért ő?

Miért olyan fontos az a drága bigyó? (amit épp kikövetel)

Milyen jegyet kapott mostanában? Ha nem jó, miért nem jó? Hogy lehetne jobb tanuló?

Mik a tervei a jövőben? Ha van, mi és miért, ha nincs, miért nincs? Utóbbinál jó, ha kicsit az orrára koppintasz, hogy csak nem akar munkanélküliként otthon lakni veletek 30 évesen is. :)

Rá lehet vezetni, ha nem tanul, nem sokat fog elérni az életben. Hogy a buta de mutatós lányok nem komoly kapcsolatra kellenek a fiúknak, csak szexuális tapasztalat szerzés céljára. Hogy a lányok a terhességgel sokkal nagyobbat kockáztatnak, mint ők.

Mit gondol, XY szüleinek akkor is ilyen jó lenne az anyagi helyzete, ha nem tanulnak, csak a pasikat/csajokat hajkurásszák?

A zsebpénz bevezetését is javaslom, ha még nem történt meg. Ha már kap, akkor kapjon többet, és egyezzetek meg - amit szigorúan betartotok -, mit vesz meg ebből ő. Ha kell neki valami drága, akkor spórolja össze. Kaphat zsebpénzkiegészítést extra házimunkáért, pl. mosogatás 100 Ft (sok kicsi sokra megy), porszívózás 200, ablakmosás 500. Így se kell többet költeni a kamaszlányra, mint eddig, de ha úgy érzi, ő kereste meg az árát a cuccainak, jobban fog rá vigyázni, és többre fogja értékelni.

El lehet vele beszélgetni az anyagi helyzetetekről is. Pl. ennyi a bevételünk, ezt meg ezt muszáj kifizetni, ennyi marad. Ha most ebből megvesszük a .....-t, akkor a hónap többi részében nem eszünk, vagy kikapcsolják a villanyt. Milyen ciki lenne az osztálytársak előtt, hogy azért nem tudsz netezni, mert nincs villany.


Mivel ebben a korban sokat számítanak a barátok, nyugodtan lehetne hivatkozni arra, hogy ez vagy az ciki. Pl. ha két év múlva megy középsuliba, milyen ciki lesz, hogy ha varrónőnek se veszik fel... ha egy osztályba kell járnia az xy-nal, mert ő is csak gyenge suliba jut be.

Vajon meghívják-e a gimisek bulijára, ha ő nem jut be a gimibe? A fiú, aki neki tetszik, hol fog továbbtanulni? Stb, stb, stb.


Ennyi idősen még le..ja, hogy mi lesz, ha nagy lesz. Az még rettentő messze van. :)

Rövid távú, vagy könnyen belátható célokat és lehetőségeket kell felvonultatni, illetve ezek hiányát olyan formában, ami érdekli.

Pl. egyáltalán nem érdekli, hogy gimibe felveszik-e...de az biztosan, hogy a gimis fiúk szóba állnak-e egy buta lánnyal, aki valami "tahó" suliba jár. Később se az az érdekes, hogy felveszik-e fősulira, hanem ha nem veszik fel, milyen jó kis bulikról fog lemaradni, de sebaj, legalább mehet melózni, és beszáll a rezsibe.


A valamit valamiért elvét is használjátok, elvégre ez így működik: te is előbb dolgozol, aztán kapsz fizetést. Ez a normális.

Előbb tegye meg a kötelességét (pl. matek négyes), aztán kaphat ezt-azt.

2012. szept. 24. 16:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/24 A kérdező kommentje:
Mindent próbáltam már, de falrahányt borsó, amit mondok. Ígéretek vannak, tettek nincsenek. Csak rosszak. Lesz...-ás, az bőven. Meg hagyjál már, meg ne piszkálj, meg mindig csesztetsz stb.... Szoktunk beszélni jobb napokon, olyankor elmagyarázok neki mindent, elmesélem ha ezt meg azt teszi hogy jár majd, mind az iskolát tekintve, mind a fiúkat, barátokatstb. Szoktunk menni vásárolni is, de ott is mindig van valami feszkó, mert sosem elég neki semmi. Persze, megértem valahol őt is, de elfogadni nem tudom ezt a fajta viselkedést, a tiszteletlenséget. Nehéz időszakon vagyunk túl,két éve szétváltunk az apjával, igaz, már előtte sem volt egyszerű. Őt nem lehet szépen kérni, mert nem ér semmit. Elszalad a füle mellett minden. De most küszködöm, mert kemény próbálok lenni, nincs tv., nincs számítógép sem. De az időt nem hasznos dologgal tölti el. Reménykedem, hogy valahogy kimenekülünk ebből az egészből... -bár félve reménykedem -.
2012. szept. 24. 17:49
 4/24 A kérdező kommentje:
A házimunkás dolgot is próbáltuk, de nem volt hosszútávú. Mikor milyen a kedv nála. De talán hosszútávon hasznos lehet. Sőt, úgy érzem biztos. Én annak idején nem vagdalkoztam. Szívesen segítettem anyukámnak. Pénzért??? Eszembe sem jutott volna, de ez már más világ sajnos.
2012. szept. 24. 18:53
 5/24 anonim ***** válasza:
100%
Ültesd le beszélj vele,büntesd ha kell,egy-két pofon is belefér.,legyenek szabályok most tedd helyre különben később rosszabb lesz.
2012. szept. 25. 17:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/24 anonim válasza:
75%
12 éves vagyok,és tudom milről beszélsz. Azért csinálja ezt,mert ez a "menő". Szerintem neveld meg.
2012. szept. 27. 13:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/24 eugwfze válasza:
100%
mindegyik ilyen énis az voltam nekem az volt a fordulópont amikor apám elvitt szegényebb helyre ,,nyaralni"mi romániába voltunk és ott megláttam hogy hol mi milyen és hogy úgyis lehet élni vidd el egy szegény vidékre és ott majd helyrejön
2012. szept. 30. 18:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/24 A kérdező kommentje:

Válás volt két éve, meg suliváltás is tavaly. Úgy gondoltam, hogy ennek betudható,de ahhoz ez már sok.

Ígéretek vannak, csak cselekedet nincs mögötte...nem túlzok, semmi nincs:( Én fenyegetőzöm, ő szemtelenkedik, visszaszájal, és nem látja be soha a hibáit. Legalább látnám rajta a megbánás jeleit!!! De sehol semmi! Nyugodt háttérben élünk, nincsenek már veszekedések... csak vele:(

2012. okt. 5. 20:47
 9/24 anonim ***** válasza:
89%

Sorba írom a válaszokat a problémáidra.:)

Szemtelen.: Ha ilyet csinál egy kisebb pofon nem árt neki és zavard fel a szobájába.. Ha képtelen vagy megütni akkor zavard fel és sz.gép,tv ,laptop sbt.-ket vedd el és hagyd ugy 1-2 napig minimum.. Ha azután is szemtelen akkor pedig leüllsz vele és elmagyarázod neki hogy hogyan is kéne viselkednie veled és hogy hogyan kaphatja vissza a cuccait.. mint pl.: A lap-topot,sz.gépet úgy kaphatja vissza ha 1 hétig minden nap minimum 1x elmosogat.. tv: ha 3 alkalommal felporszívózik.. stb.. Hidd el nem fogja neki meg érni hogy szemtelenkedjen..:)

Iskolába rosszul tanul.: A 12 évesek általában 6-7.-esek.. És mint mindenki tudja a 7. a legnehezebb amihez napi 2 óra tanulás minimum kell a fél évi 3,5-höz.. Tehát ha 6.-as akkor a napi 1 óra kötelező tanulást vezesd be hétvégén napi fél órát, ha 7.-es akkor a napi kötelező 2óra tanulást hétvégén napi 1órát.. Miután ezeket elvégezte csak akkor engeded csavarogni,netezni,tv-ni stb.. De ha csak át akar vágni a tanulás szimulálásával akkor most jön egy ellenőrző módszer.. ha 5-öst kap akkor 300ft jár neki ha 4-est akkor 200ft ha 3mast akkor 100ft.. Ha 1-2 kettest akkor vissza kérsz tőle 200ft..De ezt a pénzt nem adod oda neki hanem veszel egy zárhatós dobozkát (persejt) és abba dobálod bele neki a pénzt és mindig hónap elején oda adod neki.. (Az én anyukám is régen így csinálta és sokat köszönhetek neki) De csak akkor adod neki oda a pénzt ha írásos bizonyítékja van a jegyre..

követelőző: Csak az alapokat adod meg neki és a tanulással összegyűjtött pénzét pedig arra költheti amire akarja..

Bármiben segíthetek még akkor írj..:):)

2012. okt. 6. 13:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/24 anonim ***** válasza:
70%

Hát, szerintem tök jó ötleteket adtak az előttem szólók, de én azért kiegészíteném még annyival, hogy ha elveszel (=megvonsz) tőle valamit (tv, sz.gép), akkor a telefont se hagyd ki, hiszen ha jól ismerem a mai 12 éveseket, akkor az náluk alapfelszereltség.

Arra viszont vigyázz, ha esetleg olyan leckét is kaphat, amihez kellene az internet/gép, inkább ülj mellette, miközben csinálja, és ha végzett, legyél ott, amíg kikapcsolja.

Gépekhez nem tudom, mennyire értesz, de ha asztaliból kihúzod és elteszed a tápkábelt, a laptoból meg az aksit, akkor garantáltan nem fogja használni (csak tedd olyan helyre, ahol nem találja meg, vagy nehezen, de azért készülj fel arra, hogy ezért valszeg nagyon fog utálni téged, és "csakazértis" keresni fogja. Szóval úgy tedd el, hogy te tudjad, ha esetleg megváltozott a helye. Vagy ha van valami zárható ládikád/dobozkád, akkor abba tedd bele.)

Cuccokat meg csak akkor vegyél neki, ha mondjuk egy hónapban x fölött van az átlaga, de arra azért figyelj, hogy minden jegyet beírasson, mert akár el is sumákolhat egy-egy rosszabbat, ami "javítja" az arányt (nem tudom, nálatok van-e következménye, ha x alkalommal nincs ellenőrzője a gyereknek).

Esetleg még egy jó ötletnek tartom, hogy ha sokat és sokszor szemtelenkedik, akkor (másnap) délután nem mehet sehova, ha visszaszól, akkor még két nap, és így duplázva felfelé.

Ellenőrizd, ha van időd, megírta-e az összes leckéjét (esetleg venni egy leckefüzetet, amibe ő mindig beírná a leckét, és a tanár meg aláírná, láttam már ilyet, csak meg kell beszélni a tanárokkal/az ofővel, hogy beszéljen a kollégáival a dologról), és te leellenőriznéd, hogy megvan-e minden. Ha nincs a szobájában jól látható helyen órarend, akkor tetess ki vele (és írd le, mert ez után a módszer után tuti le fogja venni), és esténként szúrópróbaszerűen válassz ki egy tantárgyat, és kérdezd ki az anyagból. Ha nem tudja, akkor addig tanul, amíg nem megy neki. Esetleg elbeszélgetés, hogy amikor tanulnia kell, miért nem tanul.

Ha még így is rengeteg szabadideje van, akkor esetleg kikérheted a suliból, hogy mik a kötelező olvasmányaik (sajnos már nem emlékszem én rájuk), és minden nap x oldalt el kellene olvastatnod vele, esetleg leszedhetsz a netről ilyen olvasónapló-féléket, hogy kérdésekre kelljen válaszolnia. Ezzel ellenőrizhető lenne, hogy tényleg olvasta-e őket (s ez a későbbiekben is tök jól fog jönni.)

A zsebpénz dolgot úgy tartom jó ötletnek, hogy mondjuk 100-at a négyesért, 150-et ötösért, de 200 vissza a kettesért, és 250/300 az egyesért. Ezt rögzítsétek is mindig, ha esetleg mínuszba menne, akkor köv. hónapban, vagy megmutatni neki a rögzített számokat, amikor nagyon nyafog valamiért.



A fent leírt dolgok kissé radikálisnak tűnhetnek, de biztosíthatlak, nem én találtam ki őket, csak átestem rajtuk, pedig annyira nem voltam rossz tanuló (4,1 volt a legrosszabb átlagom).

Kitartást a lányodhoz!

19/L

2012. okt. 8. 18:25
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!