Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kamaszok » Hogyan vehetném rá, hogy...

Hogyan vehetném rá, hogy megkóstoljon új dolgokat?

Figyelt kérdés

Lányom 14 éves és nem hajlandó megkóstolni új dolgokat.Előre kijelenti,hogy ő nem szereti,pedig még sosem kóstolta.Ha meglát az ételben pl.egy hagyma darabot,akkor elkezdi keresni a többit és csak akkor hagyja abba,ha már megbizonyosodott róla,hogy az összeset kiszedte.

A szendvicsébe nem kerülhet semmilyen zöldség,mert akkor nem eszi meg.Nem veszi ki,nem dobja ki az ételt,csak otthagyja.Nyáron is volt ebből gond,mert az összes szendvicsbe került uborka és egy darabot nem evett(mást sem és 8 óra volt az út).

Ha nincs otthon olyan,amit ő szeret,akkor egész nap nem eszik semmit.

Főzeléket nem eszik,zöldséget,gyümölcsöt csak magában.

Az ételeket nem lehet előre összekeverni,csak ő rakhatja rá a sajátjára,vagy külön tányérba pakoljuk(pl.krumpli-meggyszósz nem mehet egybe,nem is érhet egymáshoz,szóval külön tányérba szedem ki neki)


Ha valami olyan kerül a tányérja amit nem szeret,akkor a tányérhoz sem nyúl többet.Nagymama szokta erőltetni,hogy egyen már egy kicsit,rakjon egy kicsit a tányérjára vagy mama pakol oda neki valamit.Na ilyenkor elég ideges lesz,sokszor elmegy az asztaltól.


Új ételektől öklendezik,sok ételnek már az illatát sem bírja.


Nem tudom,hogy mit csináljak.Már sok mindent próbáltam.Mondtam neki,hogy akkor nincs más,formákra vágtam az ételeket (pl.virágot,szívet csináltam egy-egy zöldségből,pici állatokat próbáltam formázni neki,mikor még kicsi volt),de semmi sem használ.


Ötletek,hogy hogyan vehetném rá ?Már több éve nem sikerül rávenni,hogy legalább kóstolja meg.Nem erőszakoskodunk meg nem nyúzzuk,de nagyon örülnénk,ha valami új ételt is elkezdene enni.


A másik probléma,hogy már az evés hangjától is kikészül.Ha hallja,hogy rágunk vagy iszunk,akkor próbálja befogni a fülét és abbahagyja az evést.Tatán kívül senki sem csámcsog a családban,de ő már a rágás,nyelés hangját is meghallja és nagyon zavarja.

Nem kezd el hisztizni,tűri szépen és velünk együtt eszik,de látszik rajta,hogy nagyon zavarja !


Lehet hogy ki fogja nőni ezeket a dolgokat ?



2017. okt. 24. 16:27
1 2
 11/15 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat !


Eszik ő rendesen,ha olyan a kaja.Nassolni is szeret.Egyáltalán nem kövér és nem is olyan vékony.165 cm és legutóbb mikor mérte,akkor 54 kg volt.

A combjait tartotta nagynak,de nyáron nekiállt tornázni és most már elégedett :)


Mindig is ilyen volt.Mindig mondták,hogy majd kinövi,én is ilyen voltam! Meg nem gondoltuk,hogy ez akkor nagy probléma,mert tudtunk neki változatosan is főzni.

Reménykedtünk,hogy változni fog,de egyedül a pizzát volt hajlandó megkóstolni,de csak akkor eszi meg,ha nincs rajta sok paradicsomszósz,mert azt nem szereti,ja és csak a sajtosat eszi meg.


Amiket hajlandó megenni:


Tészta,rizs,krumpli(bár már ezt is válogatja,mert suli menzán ráharapott egy főtlen krumplira és azóta fél a tepsis krumplitól)

Húsleves(csak a levét tésztával,más nem kerülhet bele) ,tojásleves,gyümölcsleves(csak a levét)

Húsokat megeszi,ha nincs rajta zsíros,,,nyálkás'' rész,ahogy ő nevezi.

+zöldségek,gyümölcsök magába.

Édességek és rágcsálnivalók közül mindent megeszik,kivéve az étcsokoládét és a banános csokit.

2017. okt. 26. 16:57
 12/15 anonim ***** válasza:
0%

Azért már egy 14 évest ennyire nem kényeztetnék.Más lenne a véleményem, ha egy kisebb gyerek csinálná.De neki 14 évesen már lehetne több esze. Ha ennyire válogat, flegmásan kezeli a kajákat, akkor nem főznék neki, hanem megtanítanám főzni, és főzzön magának! Egye azt, amit ő főzött.Csinálja meg magának a szendvicset is.

Az én gyerekeim soha nem válogattak, mindent megettek, nem fitymálták le az ételt, soha nem is voltak erőltetve. Ha kellett nekik, ettek, ha nem akkor nem.De már 12 évesen sok mindent meg tudtak főzni,szabadidejükben csak úgy főzőcskéztek, még a fiúk is.

Miért kell ennyire gyerekként kezelni? Ő is úgy viselkedik még, mint egy kisgyerek.

Amúgy meg mutatnék neki képeket, videót arról, hogy vannak helyek, ahol a gyerekek éheznek, csontsoványak, éhen halnak, és mindent megadnának azért az ételért, amitől a kis hercegnő öklendezik!Hogy vegye már észre mit csinál, és szégyellje már kicsit magát, hogy neki megadatott a jólét, és nem értékeli semmibe!Egy ekkora nagylányt már szembesíteném ilyesmivel.

Ha mindezek nem jönnének be/videók, ő főzzön, stb./ akkor valami komolyabb baja van lelkileg, pszichológushoz vinném.

2017. okt. 27. 10:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/15 A kérdező kommentje:

Sajnos nem jönnek be ezek a dolgok.Tud ő főzni,szokott is.Sütni jobban szeret és érdekes dolgokat is kipróbál(pl.japán ételeket,sütiket),de mindig csak olyat csinál,amit ő is megeszik.

Reggel a szendvicset azért én pakolom,mert ő korán reggel indul,mert messze lakunk az iskolától,így több ideje marad másra.Este se tudja elkészíteni,mert késő estig szokott tanulni.Volt hogy hajnalban is az egyik könyvét bújta.

Tisztában van vele,hogy máshol éheznek,de ő akkor sem tudja megenni.Bekönnyezik a szeme és tényleg öklendezik,nem csak színleli.


Ma felhívóm egy ismerősömet(pszichológus),hátha tud segíteni és ajánlani valamit.

2017. okt. 27. 14:49
 14/15 anonim ***** válasza:

Egyszer-kétszer menjen el barátokkal enni. Ha majd ott is finnyás lesz, akkor a barátai majd kicsúfolják ezért és talán megváltozik (cikinek fogja tartani).

20/f

2017. okt. 28. 12:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/15 Mansour ***** válasza:

Ismerős a probléma, bár nálunk nem ennyire durva. Erőltetni nem lehet, attól csak rosszabb lesz. Arra kell figyelni, hogy amit megeszik, azokból a lehető legegészségesebben állítsuk össze az étrendet, ha lehet, minden nap legyen pl. nyers zöldség és gyümölcs. A nasikat (különösen az édeseket) korlátozni kell.

Nagyon valószínű, hogy idővel javulni fog a helyzet, bár ez már talán határeset, lehet, hogy pszichológiai probléma is van a háttérben...

2017. dec. 1. 16:29
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!