Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » Lassan 20 hónapos nemigen...

Lassan 20 hónapos nemigen beszél, tehetnék valamit?

Figyelt kérdés

Sziasztok!

Ahogy a kérdés is leírja, nemsokára 20 hónapos lesz a kislányom, és eléggé hadilábon áll a beszéddel. Igazából vannak "szavai" (csúfoljuk őket annak), össze tudnék szedni 8-10 darabot, de ezeket is baromi ritkán mondja ki, ezeket is csak mi értjük, illetve ebben benne vannak a hangutánzó szavak is.

Tudom, hogy nem feltétlenül van elkésve, de ami engem nyugtalanít, az az, hogy mély magánhangzókat egyáltalán soha meg sem próbált még kimondani. Tehát az anya, apa, kutya és hasonlók felejtősek, mindenben, amit mondani tud, "e" "é" és "i" betű van csak (pl. kész, nem, tej, hess, csüccs helyett inkább csiccs, centi, csík, "hep", "hemm" [ami a "háp" és a "hamm" akar lenni]). Ilyet még nem láttam előtte...

A másik, hogy van egy lassan 6 éves bátyja, aki ennek totál az ellenkezője volt. Ő 1 évesen már szövegelt, ennyi idősen bemutatkozott, mondatokban beszélt, mondókázott, tudta a színeket, sorolhatnám holnapig. Tisztában vagyok vele, hogy nincs két egyforma gyerek, de őszintén, azt gondoltam, hogy testvérek között azért nem lesz ilyen szintű difi, na meg én és a férjem is hamar beszéltünk, igazából mindenki a családban. Pláne, hogy a kicsi lány, és anno mást sem hallgattam mindenkitől, csak hogy a lányok milyen hamar beszélnek, és cserfesek, és be nem áll a szájuk, majd meglátom...hát, nálunk a fiú volt ez. :)

A harmadik dolog, hogy igazából ugyanez volt a repertoárja hónapokkal ezelőtt is. Abszolút nem nő a szókincse, és nem lesz "szebb", érthetőbb az a pár szóféleség sem, amit most mondani tud.

Időre született, egészségesen, 9/10 apgarral. Teljes mértékben a korának megfelelően viselkedik egyébként, értelmes, mindent megért, minden utasítást végrehajt, mindent a tudtunkra ad így vagy úgy. Kisbaba kora óta mindent időben, probléma nélkül csinált. Aktív, rohangál, játszik, rosszalkodik, szociális, egyszóval abszolút neurotipikus gyerek, sosem volt még eltérés a védőnői és orvosi státuszvizsgálatokon sem (ha így haladunk, akkor mondjuk a 2 évesen már lesz). TV-t nem néz, maximum akkor pillant oda néha, amikor a bátyja mesét néz este. Rengeteget mondókázunk, énekelünk neki, beszélünk hozzá, próbálkozunk, de egyelőre úgy tűnik, hogy ennyi erővel akár ír sztepptáncolhatnék is neki, ugyanitt tartanánk. És sajnos az utóbbi 1-2 hónapban egyre többször cseszi fel magát, ha valamit amit épp akar, nem értünk, tehát már őt is kezdi zavarni a dolog.

Nem tudom, esetleg valakinek valami hasznos tipp, voltatok hasonló helyzetben? Segített valami? Vagy engedjem el, aztán egyszer majdcsak beszélni fog (ha mástól nem is, akkor a fejlesztéstől, amire majd hordanom kell)? Köszi előre is, ha elolvastad és válaszolsz.



2022. febr. 4. 11:09
1 2 3
 11/22 anonim ***** válasza:
71%
Semmi gond nincs ezzel, és valóban nincs két egyforma gyerek. A helyedben én attól ijedtem volna meg ha az 1 évesem felsorolja a szineket, mert ezt 2-3 éves kor között szokták. Két évesen kell 20 szót tudni, de abba beletartozik a vauvau és a saját kitalált szavaik is.
2022. febr. 4. 13:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/22 anonim ***** válasza:
62%

2 eves koráig varj türelemmel. Valószínűleg be fog indulni. Ha nem, akkor 2 éves kortol már lehet vinni beszedindito foglalkozasokra. Addig felesleges.

Kisfiam 20 hónaposan kb 10-15 szot mondott es mindennek az első szotagjat. 23 honaposan hirtelen kezdett el mindent kimondani, most 25 hónapos es 2-3 szavas mondatokat mond. Mas gyerekeknel is láttam hogy hirtelen indult be a beszéd.

2022. febr. 4. 14:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/22 A kérdező kommentje:

#11 🙂 Azért nem 1 évesen, egész pontosan 19 hónapos korából van róla egy videó, amin formabedobózás közben mindig mondja, hogy épp milyen színű forma van a kezében. De persze azt is tudom, hogy ő meg a másik véglet, más egyéb dolgokat is sokkal előbb tud(ott), mint kellene. Eszemben sincs ugyanezt elvárni a kicsitől, de azért az szerintem 20 hónaposan nem irreális dolog, hogy pl ne csak a magas magánhangzók menjenek 😃


#12 Igen, én is sok ilyet hallok, de valahogy egyelőre teljesen elképzelhetetlen számomra. 2 éves koráig semmiképp nem "zargatom", ha nem lesz jobb a helyzet, majd akkor megkérdezem a védőnőt, hogy merre tovább.

2022. febr. 4. 15:27
 14/22 anonim ***** válasza:

Hello :) erdeklodnek hogy alakult a beszed? Kislanyom 20 honapos es mi is ebbe a helyzetbe vagyunk.par szot mond...apa ,mama, baba, nem , hoppa, allathangok es par szo elejet.

Elmondanad mikor indult be a beszedje ? :)

2022. aug. 11. 10:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/22 A kérdező kommentje:
Szia. Hát, valamivel jobb a helyzet, több szava van kicsit, de nem mondanám, hogy beindult. A 2 éves státusz után elvittem egy helyi fejlesztő központba, ahol egy másfél órás felmérés során megállapították, hogy az égvilágon semmi probléma nincs vele, okos, értelmes, kíváncsi, szociális, kiegyensúlyozott kislány, egyszerűen csak késik a beszéde. Úgyhogy most beszédindításra hordom heti 1x egy ottani szakemberhez, és persze csináljuk itthon is a feladatokat. Most megyünk majd harmadszorra, úgyhogy nem sok mindenről tudok még beszámolni. Kicsit idegesítő, hogy mindenki agyondicséri, de igazából senki nem tudja megmondani, hogy ha ilyen hiper-szuper gyerek, akkor a beszéd miért nem megy.
2022. aug. 11. 15:29
 16/22 anonim ***** válasza:
Kicsi még és lehet, hogy csak emiatt nem beszél. De azért leírom neked, hogy, az én lányom se beszélt, elvittem a fejlesztőbe, mondták, hogy, semmi baja, járjon beszédinditásra, ami semmit nem használt. Aztán elkezdett beszélni 3 éves kora után, úgy gondoltam minden oké. Most 5 éves, beszédhibás, de a nagyobbik gond, hogy rosszul is érti a beszédet. Egy hosszabb mondat már kihívás neki. Vannak a késöbbi diszlexiának ovodában is jelei, az mind illik rá. Nem tudom mi lesz az iskolában. Ezt csak azért írtam le, hogy a beszédinditás nem tudom mit old meg ebből, ha ilyen problémák vannak a háttérben. Nem az a fontos mikor kezd el beszélni, hanem, hogy az idegrendszere időben meg tud-e érni. Aztán persze lehet, hogy nálatok semmi gond nincs, csak leírtam.
2022. aug. 11. 18:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/22 anonim ***** válasza:
Szia kerdezo vagy #14es valaszolo’ megkerdezhetem, hogy azota mi hogy alakult veletek? Remelem mindenkinel jol es jol vagytok. Koszonom, ha irtok
jan. 23. 11:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/22 A kérdező kommentje:

Szia! Összességében kb 1 évig hordtam beszédindításra, de egyre "szellősebben", mert idő közben berobbant nála a beszéd, és így egyre kevésbé volt szükséges. Nagyjából 2,5 éves koráig heti 1x mentünk, utána már csak havi 1x, nyáron egyáltalán nem voltunk, augusztus végére beszéltünk meg egy kontrollt. Ekkor mondta a logopédus hölgy, hogy "elenged" bennünket, mert már abszolút nem látja indokoltnak, hogy járjunk hozzá. A lányom nagyon ráérzett a dolgokra, egy igazi kis cserfes dumagép lett belőle, csak ki kellett várni. Most annak örülünk, amikor véletlenül csendben van. Az oviban is a nagydumások közé tartozik. :)

Egy darabig az f meg a v betű nem ment neki, de most már odafigyel, és jól mondja azokat is. Egyedül az r nem tiszta, de arra rá is ér még, 3,5 éves.

jan. 23. 14:26
 19/22 anonim ***** válasza:
Sziaaa, jaj de jo, hogy “itt “ vagy meg es eloszor is koszonom, h irtal, nagyon hálás vagyok es nagyon orulok a jo hireknek. A kisfiam szinte egy az egyben, mint amit leirtal. Bar meg csak 15honapos(akkor nektek voltak e mar szavaitok?) 1-2szot mondanek, hogy van neki, viszont a hamhaam ot ő is hemmm nek mondja barmilyen kanat lat vagy barmit rak be a szajaba , az hemm. Nem egy nagy dumas napkozben sem, vannak megszolalasai , de azert nem az egesz nap be nem all a szaja tipus. Es arra esetleg emlekszel mennyi idos volt, amikor ugy berobbant nala a beszed? Es azt hogy kell elkepzelni, hogy pl volt egy szokasos nap erre azt mondta, hogy szia anya vagy jott apa ilyesmi? Csak a semmibol mondott valamit? Nagyon szeretnem, ha a kisfiamnal is beindulna jobban , de el fogjuk kezdeni a tsmt-t szerintem, vedono is javasolta. Ti mire jartatok?
jan. 23. 15:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/22 A kérdező kommentje:

Na akkor megpróbálok szép sorban mindent megválaszolni. :)

15 hónaposan még az égvilágon semmit nem mondott. Talán egyedül a nemet, de ebben sem vagyok biztos.

Amikor igazán berobbant, akkor 2,5 éves volt. Addig is azért szépen lassacskán jöttek új szavak, "apa"-"anya", bátyja neve, "ide", "erre", szóval pár dolog... de ott tényleg egyik napról a másikra elkezdett reeeengeteg új szót használni (mert persze a jelentését mindennek ismerte addig is), csak kapkodtuk a fejünket. Szó szerint felkelt egy random nap reggelén, és mutogatva sorolta a kis mesekönyvében, hogy alma, óra, fa, kutya, kislány, lepke, stb. Úgy, hogy nyilván már ezerszer lapozgattuk és próbálkoztam hogy mondja, de addig semmi. Na onnantól nem volt megállás, nagyon hamar jöttek a 2-3 szavas mondatok, szókapcsolatok is, aztán a még hosszabbak, aztán a múlt idő, felszólító mód, kérdések...és így tovább.

Mi egy logopédus hölgyhöz jártunk, beszédindításra. (Magánúton.) 2 évesen, amikor először odavittem, elvégeztek rajta-vele egy másfél órás felmérést, ami után azt mondták, hogy nem indokolt a komplex fejlesztés (mint pl a tsmt), mert semmi más téren nincs abszolút lemaradása. Illetve még az egész hercehurca előtt voltunk hallásvizsgálaton biztos ami biztos, de persze ott sem volt gond.

jan. 23. 18:11
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!