Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » Mi indokolja egy kisgyermeknél...

Mi indokolja egy kisgyermeknél az orrmandula eltávolítását?

Figyelt kérdés
Kisfiam három éves, jelenleg még bölcsis. Elég sűrűn folyik az orra, és köhög, de semmi láz, vagy ilyesmi. Mi ezt betudtuk a bölcsinek. A doktornéni felhívta a figyelmünket, hogy nagyobb az orrmandulája a kelleténél, ezért ezt majd a későbbiekben el kell távolítani. A kisfiamnak nyitva van sűrűn a szája, gondolom így kap jobban levegőt, talán ez is a mandula nagyságának tudható be. A bölcsődében a gondozónő viszont nagyon buzdít, hogy vetessem ki neki, mert így neki teszek jót, mármint a gyereknek. Megértem én ezt, de -és úgy gondolom, ezzel anyaként nem vagyok egyedül- nagyon féltem a kisfiamat egy ilyen beavatkozástól, mert ugye ez altatással jár. Talán nem normális dolog, hogy attól félek, talán nem ébred fel. Viszont azt sem szeretném, ha valamilyen károsodása származna abból, ha nem vennénk ki neki. Kinek milyen tapasztalatai vannak, és mit tanácsoltok, mikor vigyem el úgy orvoshoz, hogy na, most akkor mehet a műtét? Vagy kérdezzek rá egyenesen a doktornéninél? Köszönöm.

2012. júl. 26. 22:45
1 2
 11/18 anonim ***** válasza:
100%
Elfelejtettem hozzátenni, amit az emberek egyszerűen "mandulának" hívnak az a torokmandula (tonsilla palatina), ami páros, és nyitott szájnál látható.
2012. júl. 26. 23:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/18 anonim ***** válasza:
23%

Ha már ragaszkodsz az angol nyelvhez, a pharyngeal tonsil az orrmandula, a garatmandula az palatine tonsil.


[link]

2012. júl. 26. 23:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/18 anonim ***** válasza:
71%
Angol? Nem latin? De nem kívánok vitákba bonyolódni :) Nálunk az egyetemen a garatmandulát tanítják orrmandulának (tonsilla pharyngea, mivel a garat a pharynx), és a szájpadmandula a torokmandula (tonsilla palatina).
2012. júl. 27. 00:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/18 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem eltérő minden eset, de leírom a miénket.

Másfél éves volt, amikor először merült fel, hogy gond van az orrmandulájával. Nehéz, gátolt légzés, többszöri nátha, állandó orrfolyás, ritkán fülfájás. A doki mondta, ha 2 lesz, vegyék ki.

Na, én nem hagytam magam, s először homeopátiás készítményekkel próbálkoztunk. Ezt követően mindenfélével, a gyerekem 3 éves koráig több gyógyszert evett majdnem mint én eddig. Többször felmerült, hogy mégis inkább a műtét, de én hajthatatlan voltam. Aztán karácsonykor rájöttem, mekkora hülye voltam, a gyerekemmel kísérleteztem. Ekkorra fogtam fel, hogy akár a beszédében, a hangképzésében örökre nyomot hagyhat. Végül februárban kivették az orrmanduláját, gond nélkül lezajlott minden, az altatás is. Sokkal tisztább, érthetőbb lett a beszéde, könnyebben veszi a levegőt, így rendeződött az alvásproblémája is.

Na, persze a lelkiismeret furdalás azóta is gyötör, hogy miért is húztam eddig, egy csomó pénz elment gyógyszerre, mindhiába, mert fogjuk fel, vannak műtéttel meggyógyítható esetek is.

Biztos van, akinek helyrejött enélkül is, sajnos mi nem közéjük tartozunk.

Hallgasd meg több orvos véleményét, (gyerekorvos, fül-orr-gégész akár többet is) és dönts belátásod szerint.

2012. júl. 27. 04:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/18 anonim ***** válasza:
67%

Én nemsokára egyeztetem az időpontot a fül-orr-gégére, és megbeszéljük, hogy inkább most kivetetem a gyerekem manduláját, mint a későbbiekben károkat okozzon, mert hiába van benne a pakliban, hogy kinövi a bajait, de ha azok rontják csak az életét...

15perc alatt elvégzik, utána a lábadozás alatt kell jobban figyelni a kicsit ne vérezzen be, és annyi.

2012. júl. 27. 09:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/18 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm az eddigi hozzászólásokat, és várom a további tapasztalatokat is. Igazából bennem inkább a félelem van, de az egyik hozzászóló kimondta azt, amit magamnak sem merek bevallani, hogy nem szabad kísérletezni a gyerekkel, és a tűréshatárokat feszegetni. Én is a legjobbat akarom neki, csak ugye minden anyában úgy gondolom, ott a félsz...
2012. júl. 27. 11:20
 17/18 anonim ***** válasza:
72%

Az én kisfiam allergiás és állandóan duzzadt az orrmandulája. Nála szerencsére nem okoz fülproblémát (a fül-orr-gégész szerint kivételesen szerencsés emiatt), de a megduzzadt orrmandula miatt nyitva van a szája, és alapjáraton is, de főleg ha akár kicsit is náthás, folyik a nyála, pedig már 3 éves lesz novemberben.

Nekünk minden orvosunk (allergológus, bőrgyógyász és gasztroenterológus is) javasolja az orrmandula-műtétet, nemcsak a fül-orr-gégész.


Mi is félünk a műtéttől, én is félek attól, hogy elalszik és nem ébred fel, szerintem ez természetes reakció. De a saját félelmeimet nem helyezhetem a gyerek egészségének érdeke elé. Legalábbis mi bízunk az orvosainkban, de biztos vagyok benne, hogy csak akkor leszek nyugodt, ha újra rám nyitja a szemét a műtét után, és először mondja megint: anya!

2012. júl. 27. 11:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/18 anonim ***** válasza:
100%

Szia!

Kisfiam ősszel lesz 4 éves, 1,5 hét múlva műtik. 3 évesen kezdte az ovit, előtte is elég sokat volt taknyos, de nem volt komolyabb betegsége. Az orvos mondta, hogy meg van nagyobbodva az orrmandulája, lehet ki kéne vetetni. Nem igazán voltunk ebben partnerek, így annyiban is maradt a dolog. Az ovis év úgy nézett ki, hogy ment 3-4 napot, max 2 hetet, aztán itthon volt 2-3 hetet. Egyfolytában beteg volt, rengeteg gyógyszert szedett be. Télen észrevettük, hogy nem hall rendesen. Mindkét füle besavósodott, a hallásgörbéje a béka segge alatt van. A fül-orr-gégészeten 2 orvos is azt mondta, meg kell műteni a fülét, be kell csövezni. De ha már műtét, akkor az orrmanduláját is ki kell venni. Elvittem magánorvoshoz, Ő is ugyanezt mondta. A nyarat megvártuk, mert szerinte az a legjobb időpont egy ilyen műtétre.

2012. júl. 27. 14:30
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!