Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » Itthon krokodilkönnyes hisztik...

Itthon krokodilkönnyes hisztik, idegen helyen mintagyerek?

Figyelt kérdés

Nem tudom, hogy ez mennyire jellemző. 20 hónapos, azt hiszem a dackorszak bontogatja a szárnyait. Szerencsére a napja nagy részére nem ez jellemző, de néha bekattan valami nála és ha egy kinézett (de tiltott) tárgyat nem kap meg, üvöltve sír. Áll, nézi, sír, ordít, könnyezik. Ha nagyon kiborul, akkor a dohányzóasztalt csapkodja.

Vagy valamilyen korábban megértett, betartott tiltott cselekvésbe kezd. Konnektorpiszkálás, nappaliból kiszökés, stb.


Jár bölcsődébe, ott azt mondták, hogy határozott személyiség, de a viselkedésével nem szokott probléma lenni. Nem agresszív, az akaratossága se kiugró (inkább olyanban nyilvánul meg, hogy félretol gyerekeket vagy gondozót, ha épp útban vannak).

Orvosi rendelőben én lepődtem meg a legjobban, hogy nem rongyolt be a nyitott ajtón, hanem megállt előtte, beintegetett, vigyorgott, majd illedelmesen ácsorgott, amíg nem invitálták be. Pedig ezt így konkrétan nem tanítottuk neki.


Vendégségben körbesétál a lakásban, de ritkán nyúl hozzá bármihez. Földön talált játékkal játszik, de egyéb dolgok esetén felnőttre néz kérdően és mutogat, hogy megnézheti/foghatja-e, amit kinézett magának.


Várható, hogy a viselkedése házon kívül ilyen visszafogott marad később is, vagy kössük fel a gatyánkat, mert lesz még üzletben hasra vágódós hiszti is később...?


2016. jan. 2. 20:16
 1/8 A kérdező kommentje:

Egyébként következetesek vagyunk vele, türelmesen, határozottan ismételgetjük a tiltásokat. Abból indokolt mennyiség van csak, általában az ő biztonságát szolgálják (ne nyúlj a konnektorba, ne tapogasd a forró radiátort, ne ugorj fejest a kanapéról, stb.).

Ha evésnél renintens, akkor 2 felszólítás után (Végeztünk?) kivesszük az etetőszékből és felfüggesztjük az evést.

2016. jan. 2. 20:19
 2/8 anonim ***** válasza:
100%

otthon, ill az anyának merik elengedni magukat, a napközben más helyen felgyűlt szorongásokat, feszültséget, frusztráltságot sírásban, akár hisztiben kiadni magukból.

(a jó magaviseletben, szabályok betartásában az is megmutatkozik, nem mer semmit csinálni, ami számára bohockodás lenne, stb),


így az is megeshet, hogy bölcsiben vidámnak tűnik, amikor az anya meg jön érte, elsírja magát a karjaiban. ez pont azért, mert anyánál talál csak nyugalmat és addig nem mert elengedni, kiadni a fájdalmat, szorongást.

2016. jan. 2. 21:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:

Bölcsődében egyébként nem volt gond a beszoktatással sem, és se reggel, se délután nincs sírás. Örül, ha megérkezünk és beszalad játszani (mondhatni le vagyunk ejtve olyankor), délután pedig ugyanilyen örömmel üdvözöl minket.


Pont ma este röhögtem el magam azon, hogy ő nem akart még aludni, bár rohadt álmos volt, így már szinte térdeltünk rajta, hogy rátegyük a hálózsákot. Sírósra váltott az arca, nyílt a szája, hogy ordít, majd hirtelen eszébe jutott valami és azonnal visszarendezte az arcát. Aztán instant vigyor. Jobb ötlet híján a sírásoknál ott ülünk mellette (ölelgetni nem lehet, ellök minket), amikor abbahagyja, akkor megpuszilgatjuk, "de jó, hogy megnyugodtál, látod!". Eddig ez működik. Amikor ráül a köd, akkor nem reagál semmire.


Olyasmi, mint az epilepsziásoknál a görcsroham, csak ez "sírásroham", vagy dühroham, vagy fene tudja. Nem fogad be külső ingert, csak sír pár másodpercig/percig, aztán megnyugszik. Esetleg a figyelemelterelés ("leejtegetem" az ölemben) vagy csikizés tudja kizökkenteni. Ha beszélünk hozzá, az nem jut be ilyenkor.


Első gyerek, így kicsit tanácstalan vagyok a helyzettel kapcsolatban, hogy miként kezeljem a hisztirohamokat. Pláne, hogy eleinte benéztük és azt hittük, hogy fájdalmai vannak. De amikor a nagy sírásból fél pillanat alatt váltott röhögésbe, akkor rájöttünk, hogy nem fáj semmije, ez hiszti.

2016. jan. 2. 21:47
 4/8 A kérdező kommentje:

Mondjuk most egy olyan is beugrott, hogy esetleg a bölcsőde hiányzik neki. Rettentően szociális típus, nagyon igényli a (nagy) társaságot, zajt, pörgést. Most az ünnepek miatt két hét kiesett, hétfőn lesz megint bölcsőde.


Amikor vendégségben voltunk, ott 3 és 6 éves gyerekek voltak, akik bepörögve nyargalásztak vele, hurcolták neki a játékokat, puszilgatták, stb. Akkor hiába volt iszonyú fáradt már (alvásidőt is átléptük), boldogan jött-ment velük, kergetőztek. Visítva nevetett, elemében volt nagyon. A kocsiban bealudt hazafelé, de reggel sokkal nyugodtabb, jókedvűbb volt.

A felnőttek is néha felkapták dögönyözni, azt is baromira élvezte. Pedig velük ritkán találkozik, szerintem nem is emlékezett rájuk az utolsó találkozás óta.

2016. jan. 2. 21:51
 5/8 anonim ***** válasza:

valóban, a megszokott rutin, napirend az tud is hiányozni nekik, ha kizökkennek belőle :)


a tiltásokra visszatérve, javalsom, ne csak annyit mondj mit nem szabad, hanem utána azt, hogy akkor mit szabad, helyettesítést alkalmazz. mert a osk tiltá is kellthet benne feszültséget.

ők még nem tudják levezetni, vagy dühüket kiadni magukból, azt is tanulniuk kell. még kicsik, így egyetlen eszközük csak a hiszti még erre.

2016. jan. 3. 02:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:

Igyekszem így tenni, bár amikor próbálja kitépni magát a kezemből, hogy ő csakazért is odamegy a forró sütőhöz vagy lobogó forró vízhez, akkor elsősorban ellentmondást nem tűrő tiltás van. De ez a valóban életveszélyes dolgokra vonatkozik. Olyankor nem egyezkedek, nem magyarázkodok, hanem kategórikusan megtiltom.


Autók közé rohanás is ilyen. A "bibis lesz a buksid, ha 50-nel átmegy rajta a lökhárító" szerintem neki nem felfogható és nem átlátható. De ebben nincs is kompromisszum, tilos és kész.


A karácsonyfánál már kicsit ráhagytam a dolgot a belátására: megérintettem a (jóóó szúrós) lucfenyőt, hogy "jujj, ez nagyon szúr, áu", megismételtem néhányszor, aztán ráhagytam. Egyszer markolta meg az ágat, utána többet nem.

A betonon rohangálásnál is volt olyan, hogy szóltam, hogy lassítson, mert hasra fog esni. Nem lassított, hasra esett. Pufikabát volt rajta, nagyon nem tudott megsérülni, az ijedtség miatt sírt persze. Megnyugtattam, utána átvettük, hogy bezony a hátrafelé nézve előre rohanás így végződik.

Ilyen kaliberű dolgoknál figyelmeztetem, de hagyom, hogy maga tapasztalja meg, akkor is, ha kicsit fájdalmas úton.


Az életveszélyes dolgoknál lehet, hogy kicsit túl autokratikus vagyok, de ott maximális prioritást kap a tiltás. Elmondom utána, hogy miért nem, de nem hagyom, hogy ő tapasztalja ki a forró vízzel nyakon öntést vagy a kocsi elé kirohanást.

2016. jan. 3. 14:23
 7/8 anonim ***** válasza:
Az én lányom is ezt csinálta bölcsiben mintagyerek, de amint elhoztam olyan hisztiket vágott hogy csak lestem. Kb 1.5-4 évig ez jellemző volt, azóta javul, de most is szeszélyes típus. Veled eléggé biztonságban érzi magát a gyerek, ezért minden feszültséget ki mer adni. Ez igazából tök jó, csak végigcsináli fárasztó.
2016. jan. 6. 11:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:

Na, már a bölcsődében is csinálja. Ráadásul lebetegedett az egyik gondozó. Nem irigylem a másikat, aki most egyedül maradt ennyi gyerekkel.

Gondolom más, hasonló korú gyereknél is befigyelhet ilyen hiszti a csoportban.

2016. jan. 6. 20:44

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!